Sari la conținut

Curatare Windshield


Postări Recomandate

am cumparat un windshield pentru motocicleta si l-am luat SH. Sunty multumit de el ca isi faca treaba doar ca fiind mai vechi nu este chiar cel mai frumos. Am incercat cu apa si cu detergenti sa il tot frec dar nici o sansa, arata ca si cum ar fi murdar, dar defapt este matuit, ca na asa este pexiglasu dupa un timp.

Ma gandeam daca exista vreo "solutie" de slefuire si redare a claritatii initiale? Am inteles ca tehnicieni dentari ar putea face ceva dar substantele folosite de ei sunt prea scumpe si deci nu se merita.

Alte solutii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai incercat cu un disc de pasla special pt. lustruit? ;)

nu, unde gasesc asa ceva si daca gasesc trebuie sa folosesc si ceva polish si eventual vreo masina de invartit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

sunt discuri speciale pt. flex/ bormasina! ;) gasesti cam pese tot unde se vand vopsele, discuri de flex, etc.! incearca si la magazinele speciale auto, au si acolo!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt discuri speciale pt. flex/ bormasina! :lol: gasesti cam pese tot unde se vand vopsele, discuri de flex, etc.! incearca si la magazinele speciale auto, au si acolo!

o sa caut, trebuie sa dau pe uscat sau folosesc ceva....? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu discul de pasla si pus pe bormasina/flex o sa topesti plasticul la turatia aia.

Sunt kituri speciale pt. lustruit asa ceva, din pacate nu gasesti aici.

Eu am de la un prieten .Iti pun link-ul si vezi ce contine.Sunt smirghele cu granulatie de la 1500 la 6000 si se da in functie de adancimea zgarieturilor.Operatia se face numai cu apa si manual. La sfarsit se freaca cu o pasta speciala si carpa moale.

http://www.sisweb.com/micromesh/acrylic_pl...c_hand_kits.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

vreau si eu!!

 

platesc...

;)

pai eu o sa imi fac comanda ori de la louis ori de la baietii din cluj, sau poate gasesc pe cineva care sa imi aduca de la cluj. Oricum maine am un drum pana in Ploiesti la Paulasbikershop si am sa vad daca au ei, daca nu o sa ma orientez ce o sa fac

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai eu o sa imi fac comanda ori de la louis ori de la baietii din cluj, sau poate gasesc pe cineva care sa imi aduca de la cluj. Oricum maine am un drum pana in Ploiesti la Paulasbikershop si am sa vad daca au ei, daca nu o sa ma orientez ce o sa fac

cat costa frate la louis?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10 euro

 

eu merg in 19 iunie in germaniaDaca nu-ti iei pana atunci iti pot lua eu.

 

oricum, multumesc pentru pont

Editat de circel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu merg in 19 iunie in germaniaDaca nu-ti iei pana atunci iti pot lua eu.

 

oricum, multumesc pentru pont

 

te anunt daca am luat sau nu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va rog sa ne tineti la curent cum decurg lucrurile, si eu trebuie sa fac aceeasi operatiune cu geamul meu...deocamdata astept sa vad cum iese treaba la voi.

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a sosit solutia din Cluj, e beton, merita din plin. aveam pe carena de far urme destul de nasoale de la un sticker pe care il dezlipisem. am pus putin din tubul cu pricina, am frecat cu o carpa 3-4 minute. lucrarea a iesit impecabil, arata ca nou.

Editat de zaradi99
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu doar ai curatat ceva ce nu mai se putea dezlipi de pe suprafata aia (urmele de sticker).

Ar fi interesant (si ptr mine) de stiut ce stie sa faca in cazul zgarieturilor/matuirii .

Editat de LOTRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu doar ai curatat ceva ce nu mai se putea dezlipi de pe suprafata aia (urmele de sticker).

Ar fi interesant (si ptr mine) de stiut ce stie sa faca in cazul zgarieturilor/matuirii .

 

o sa vad la mine pt ca e destul de matuit windshildul meu, dar deocamdata sa fac rost de solutia minune, in maxim o saptaman rezolv, sper ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! NU CU SMIRGHEL !!!!!!!!!!!!!!!!! Am incercat si eu asta si e o prostie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Daca parbrizul este din plastic (a se vedea plexiglass sau PVC) merge f bine cu cloroform sau acid. (nu stiu cum se numeste acidul...) Cloroformul este greu de obtinut... Eu stiu de cand faceam machete de arhitectura si lipeam plexi cu cloroform. Se gaseste in schimb la distribuitorii de plexi un acid forte bun. Este f toxic si pute dar isi face treaba si anume topeste plexiul.

 

Daca parbrizul este matuit (daca e zgariat nu folosesti asta), iei parbrizul, il demontezi de pe motor, il pui pe jos pe trotuar si torni solutie peste el (cloroform sau acid). Ideal este sa il pui intr-o baie de asa ceva dar nu o sa ai asa mult. Este important sa torni pe toata suprafata lui in asa fel incat sa fie ud tot si sa se scurga uniform. Asteapta sa se evapore si apoi mai astepti vreo 10 - 20 min inainte sa iti pui deshtul pe geam. Ar trebui sa iti scoata zona matuita f frumos. Ce se intampla este ca solutia topeste plexiul la suprafata. Daca nu il uzi tot sau raman picaturi de solutie, o sa obtii niste ape cand te uiti prin parbriz sau o sa ramana delimitate cu o linie f fina zonele ude de cele uscate.

 

Sa ziceti daca v-a iesit...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

intr-un final mi-a ajuns si mie aceasta solutie Xerapol, si se pare ca e inbtradevar un fel de solutie minune, vad cat se poate de clar acu prin windshild si avadn in vedere starea de matuiala in care era, e super misto. O recomand cu toata inima pt cei care au acelasi tip de probleme. Isi face treaba. 10 euro la louis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...