Sari la conținut

girder forks


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 74
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

uite chiar o sa-l intreb pe Luci cum s-a comportat motorul cu furca aia...si sa-l intreb pe unde o fi acum furca ...

din ce vad eu in tabel,fata de sistemul de la springer nu e f diferita,so...

mie unul,ca design,nu-mi place.

 

TFB

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e ceva pentru care eu as opta dar arata...arata chopper !

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/JESSE-ROOKE...3QQcmdZViewItem

 

genu asta de girder mai industrial, mai ''new edge'' chiar imi place. foile gen suspensie tren cfr inlocuite cu amortizor... me gusta !

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ma uitam dupa niste springere pentru sobolanitza mea... Am pus unul langa altul vre-o 5 motoare in weekendul celalalt sa compar furcile, si girderul arata (parerea mea) al doilea ca uratime (lief spring-ul erau primul).

Cele mai tari aratau springerele originale harley si in principal cel de pe Bad Boy cu roata de 21, fara surprize... Asa ca spre asta ma indrept acum.

Mesaj completat

Astea fiind zise , totusi stau tare bine pe anumite motoare:

http://www.motorcycle-usa.com/294/2427/Mot...e-Choppers.aspx

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

furcile girder si leafspring sint mai greu de confectionat oricum,ansamblul e mai complex...dar cui ii place,isi face.

 

http://www.crimescenechoppers.com/store/show/CSC-002

 

http://s4.hubimg.com/u/1220647_f520.jpg

 

ps:Mihai,cit e o furca springer de badboy in NZ?si cit ar costa shippingul pina la mine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite chiar o sa-l intreb pe Luci cum s-a comportat motorul cu furca aia...si sa-l intreb pe unde o fi acum furca ...

din ce vad eu in tabel,fata de sistemul de la springer nu e f diferita,so...

mie unul,ca design,nu-mi place.

 

TFB

 

 

auzisem ca in accident a sfarsit furca aceea, si din lipsa ei s-a renuntat si la nipru. nu stiu din surse sigure dar foarte posibil sa fie adevarat, oricum pacat, superb utilaj

i se spunea "Regina balului" la intruniri

 

despre cum s-a comportat motorul cu furca aia nu stiu ce te poate lamurii fiindca el avea si unghi foarte mare deci se schimba treaba si daca nu ma insel nici nu lucra deloc(din arcuri)era ceva calculat gresit probabil, dar repet foarte frumos motor.

 

pentru cei care nu cunosc motocicleta:

post-13995-1271173463_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite chiar o sa-l intreb pe Luci cum s-a comportat motorul cu furca aia...si sa-l intreb pe unde o fi acum furca ...

din ce vad eu in tabel,fata de sistemul de la springer nu e f diferita,so...

mie unul,ca design,nu-mi place.

 

TFB

 

ca disign nu sint incintat nici eu, insa din cite realizez si ma cam conving singur , lucreaza mai bine(daca e facuta bine) ca un springer, la drumuile noastre per ansamblu, eu zi ca poti merge linistit si pe teren forestier cu asa ceva, e larga plaja de lucru a furci.

nu vreu sa fac cruiserele-chopp-urile enduriste, dar daca e la o adica de ce sa nu savurezi distactia! sau de nevoi nu se stie nici o data! privita din punctul meu de vedere si cum ma vad eu in mintile mele....

 

singurul disgn care imi place e cel de pe motorul lui Paul Cox mesterul pielar! da e foarte greoi si foarte costisitor sa faci un asemenea girder.

Mesaj completat

Chiar ma uitam dupa niste springere pentru sobolanitza mea... Am pus unul langa altul vre-o 5 motoare in weekendul celalalt sa compar furcile, si girderul arata (parerea mea) al doilea ca uratime (lief spring-ul erau primul).

Cele mai tari aratau springerele originale harley si in principal cel de pe Bad Boy cu roata de 21, fara surprize... Asa ca spre asta ma indrept acum.

Mesaj completat

Astea fiind zise , totusi stau tare bine pe anumite motoare:

http://www.motorcycle-usa.com/294/2427/Mot...e-Choppers.aspx

e superba! furcile leafer sunt prefereate de mine mai mult decat springer-ele, insa sunt cele mai dificile de executat si cred! si celle care lucreaza mai prost, rigide.

Mesaj completat

Chiar ma uitam dupa niste springere pentru sobolanitza mea... Am pus unul langa altul vre-o 5 motoare in weekendul celalalt sa compar furcile, si girderul arata (parerea mea) al doilea ca uratime (lief spring-ul erau primul).

Cele mai tari aratau springerele originale harley si in principal cel de pe Bad Boy cu roata de 21, fara surprize... Asa ca spre asta ma indrept acum.

Mesaj completat

Astea fiind zise , totusi stau tare bine pe anumite motoare:

http://www.motorcycle-usa.com/294/2427/Mot...e-Choppers.aspx

e superba! furcile leafer sunt preferate de mine, chiar mai mult decat springer-ele, insa sunt cele mai dificile de executat si cred! si celle care lucreaza mai prost, rigide.

Mesaj completat

nu e ceva pentru care eu as opta dar arata...arata chopper !

 

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/JESSE-ROOKE...3QQcmdZViewItem

 

genu asta de girder mai industrial, mai ''new edge'' chiar imi place. foile gen suspensie tren cfr inlocuite cu amortizor... me gusta !

silueta si moderna :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

materialele se string incet, nu de la sine evident! timpui scurt, proiectul va fi lung insa toate au un inceput!.

a masi lovitura economica!de-mi permiteam sa ma marit cu un ural, macar!ca mie o lehamite de lene sa mai dau jos ceva de pe dinsa, asta daca o fi cazul si voi reusi s-o termin.

dar?.......

post-9005-1271620276_thumb.jpg

post-9005-1271620383_thumb.jpg

post-9005-1271620478_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tot nu te astamperi :lol:

ba da!

atunci cind popa imi va cinta la capatai! daca se va incumeta!

sunt restant de citva ani buni cu darile catre church! :wacko:

Mesaj completat

Mesaj completat

bratele furci, sculele necesare indoiri,imbinarea.....

 

Mesaj completat

ba da!

atunci cind popa imi va cinta la capatai! daca se va incumeta!

sunt restant de citva ani buni cu darile catre church! :laugh:

Mesaj completat

Mesaj completat

bratele furci, sculele necesare indoiri,imbinarea.....

pe interior "bratele" vor veni intarite, tot cu bare din acelasi material rasucit , sa dea aspect de " ferma metalica", in primul rind pentru intarirea bratelor apoi ca ascpect - aspect, imagine pe care doresc s-o integrez in aceasta furca.

post-9005-1272610228_thumb.jpg

post-9005-1272610322_thumb.jpg

post-9005-1272610348_thumb.jpg

post-9005-1272610377_thumb.jpg

post-9005-1272610474_thumb.jpg

post-9005-1272610517_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

consolidarea bratelor furci girder!

Mesaj completat

:laugh:

Mesaj completat

http://www.choppersaustralia.com/forum/vie...97f0f865d4278e5

un girder superb personalizat

Mesaj completat

consolidarea bratelor furci girder!

Mesaj completat

:)

Mesaj completat

http://www.choppersaustralia.com/forum/vie...97f0f865d4278e5

un girder superb personalizat

http://s180.photobucket.com/albums/x305/KeithinSB/Girders/

Mesaj completat

am dat o gaura suplimentar in bratele de oscilare, la caz de nevoie sa regelz, corectez,unghiul de fuga ori..... de design :lol:

post-9005-1272693353_thumb.jpg

post-9005-1272693411_thumb.jpg

post-9005-1272693465_thumb.jpg

post-9005-1273763603_thumb.jpg

post-9005-1273763645_thumb.jpg

post-9005-1273763670_thumb.jpg

post-9005-1273763685_thumb.jpg

post-9005-1273763781_thumb.jpg

post-9005-1273763823_thumb.jpg

post-9005-1278486319_thumb.jpg

post-9005-1278486352_thumb.jpg

post-9005-1278486388_thumb.jpg

post-9005-1278486427_thumb.jpg

post-9005-1278486437_thumb.jpg

post-9005-1278486469_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Maestre Mas... sa-ti dea D-zeu. sanatate si bani cu nemiluita ca de imaginatie si pofta de experimente nu duci lipsa.

Asa mai vede tineretul cioplerist ca un intruder de 1500 stoc nu face nici 2 bani pe langa un fier in care s-a investit timp, suflet si ... bun-gust.

Hai sanatate si sa ne vedem la mare daca la Oradea nu ne-am vazut. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat timp n-a mers forumul, @ mas a pus poze noi si pe P-B

Spor! :(

:) busted!

ce sa fac! daca na mers forumul muciclistilor(prafarazindul pe un bun prieten) m-am dus pe altu..sa ma laud :laugh:

 

m-am oprit temporar din lucru ca mai inventez cite ceva si pentru casa(panou salar home made) cind ramane chef dupa lasarea soarelui mai bag piciorul si in garaj s-o termin.

Mesaj completat

in mare e gata! sudurile de finalizat, de montat gresoarele, suport ax roata, curatire,vopsit apoi test!

Mesaj completat

sa fie si o tira de timp sa fac si un clip......pe youtube cel putin foarte putine furci girder am gasit!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

damn that's ugly!

 

E nasol daca asta e tot ce poti sa spui despre o lucrare artistica de nivelul ala. Si ne miram ca la noi nu misca nimic in materie de choppere.

 

On topic: Oyama, da-i bataie ca iasa fain. Astept sa vad ce mai faci cu furca aia. Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

no, tulai!

 

exact de ce-mi era frica, arunca roata mult in fata , rake" mare- negativ adica stabila la viteze mici si instabila la viteze mari.....teoretic!

nu am fost adeptul furcilor azvirlite in fata.... :D dezamagit oarecum.

 

 

Mesaj completat

remember:

daca s-a observat in bratele de pivotare am dat 3 gauri.

ca atare,daca voi decide ca sta prea plecata in fata si afecteaza si ciclistica, la bratele de sus mut pivotarea pe ultima gaura(catre exterior), in felul asta roata se apropie mai catre cadru.

dar! schimbarea de gauri se vor schimba si axele de pivotare,bratele nu vor mai fi paralele pivotarea se va face mai anevoios... teoretic!

ramane de simtit, vazut!

Mesaj completat

sa nu uit! ce era mai important!

va multumes tuturor pentru incurajari! si e putin spus.

siu ca e cam pustiu pe la grupul ciuparistilor, tocmai de aceea am luat masuri ajutind la descretirea fruntilor si a ochilor cu noutati.

voi incheia: apuc sa trec de limita modestiei ;)

post-9005-1279221602_thumb.jpg

post-9005-1279221639_thumb.jpg

post-9005-1279221673_thumb.jpg

post-9005-1279221693_thumb.jpg

post-9005-1279221726_thumb.jpg

post-9005-1279221751_thumb.jpg

post-9005-1279221783_thumb.jpg

post-9005-1279221804_thumb.jpg

post-9005-1279221817_thumb.jpg

post-9005-1279221857_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...