-
Număr conținut
650 -
Înregistrat
-
Ultima Vizită
Tip conținut
Profiluri
Forumuri
Calendar
Orice postat de styx
-
Aduc Motoare 125 Din Germ.
topic a răspuns lui styx în unnamedul Totul despre motocicletele A1 (125cc)
ai putea sa te bagi si la 50cc pt. ca s-ar putea sa le vinzi mai usor cu legislatia noua ce nu cere permis, doar un sfat -
deci am fost aici la un service de motorete si scutere, la "nea Tony" mester bun la toate, sau "vraci" cum se numesc am fost la el pt. problema aia cu manerul care se invarte in gol pt. ca e intepenit surubul, i-a dat cu spray degripant, a tras de el, a adus doi tipi solizi sa tina, cu parghie, chestii trestii, nimik, e intzepenit pe viata ala asa ca a zis ca singura solutie e sa dea o gaura perpendiculara in maner si sa treaca un surub prin el ca sa nu se mai miste, ca asa a mai facut la un rs125, si propietarul era si el acolo. Voi ce ziceti? sa dau gaura si sa o rezolv intr-asa un mod "romanesc" sau exista alta varianta?
-
e superba, imi place si ca ai echipament pe mine si nu mergi in sandale o sa arata f. frumos cu 2 topcase-uri pe parti daca mergi la drum lung. sa o stampanesti sanatos si sa o tii mereu la verticala
-
lol, ma gandeam ca poate o fi mai bune unele, adik eu le-as alege in ordinea asta: continental > sava > mitas (am auzit ca sunt de kko)
-
thx, toate la vremea lor pai nu are rost sa schimb doar filtrul de aer, daca vrei sa faci ceva bun trebuie sa schimbi carb+toba+kit 80cc + alt ambreiaj + + + + si toate astea il fac sa se tureze mai rau si sa se strice mult mai repede si nu mi se pare o afacere buna...daca vreau mai multa putere imi iau pur si simplu alt motor mai mare. Acuma nu prea stiu ce marca de anvelope sa imi cumpar, am vazut la depozitul de anvelope mitas, sava si continental cam pe la acelasi pret, aprox. 3mil fata+spate
-
Care Aveti Permisu Si Care Va Riscati :p
topic a răspuns lui styx în Bogdan16roul Totul despre motocicletele A1 (125cc)
da...limitator....cum sa nu iti trebuie doar un limitator pe hartie, de ex. stii ce "viteza maxima contructiva" are rs-ul meu? 30km/h daca ma prinde politzaiul cu o viteza de peste 30km/h nici macar nu sunt eu de vina, ci "incompetentii" de la rar -
parca e ceva mai frumusel tzr-ul decat rs, dar si eu stiam ca rs-ul trage mai bine si are si o viteza max. mai mare decat tzr-ul. Din ce vad acuma, tzr-ul este si cu 24kg mai greu, poate de aceea trage mai putin. cat despre rs2006 e frumos, dar nu trebuiau sa copieze asa de mult designul de la derbi gpr
-
multumesc mult pt. sfat, dar daca ai fi citit mai bine ce-am scris la inceput, ai fi aflat ca nu am de gand sa o distrug cu kit-uri si alte tampenii, mai vorbim pe mess
-
Care Aveti Permisu Si Care Va Riscati :p
topic a răspuns lui styx în Bogdan16roul Totul despre motocicletele A1 (125cc)
de la 1septambrie trebuie sa va inscrieti scuterele <50cc la primarie si puteti sa mergeti fara carnet.... -
-
-multumesc mult pt. raspunsuri, atunci o sa-mi cumpar dot4 si o sa folosesc dot3 tot la masina ca tot pierde aia o groaza de lichid de frana -inca nu este perfect legal sa merg cu ea asa, si nu ma risc, oricum, vineri am admitere si nu am timp sa ma "tavalesc" cu ea , luni o sa ma duc la primarie sa o inscriu si pe urma pot sa merg linistit cu ea peste tot, si sa fac cunostinta cu comunitatea face-to-face la arc -ah, da, si cred ca o sa-mi cumpar si cauciucuri noi, dar cine mi le monteaza?
-
am cateva intrebari: 1) am cumparat lichid de frana DOT3 si in manual zice DOT4 sau DOT5, are ceva daca il pun pe asta? 2) am luat ulei pt. transmisie Lukoil 80W-90 si in manual scrie Lukoil 75W-90, deci l-am luat o leaca mai gros, mai dens, pt. ca altul nu aveau, credeti ca are ceva? eu stiu ca W-ul este chiar variabil in functie de temperatura ambientala in care se foloseste motorul 3) surubul cu cap de imbus de la manerul stang de la ghidon este intzepenit si manerul se invarte in gol, ce e de facut? cu fortza excesiva nu prea merge....mi-a zis unul pe un forum de aprilia ca cica ar fi fost cazuta pe stanga in maner mai tare, si s-a indoit surubul ala si de aceea nu merge scos, si va trebui sa-l tai dar nu cred ca o sa fac asta....in cel mai rau caz, il lipesc cu poxy-pol ca sa nu se mai invarta
-
vrem mai multe detalii, si cred ca ti-ar trebui niste "capete de ghidon" sau "protectii de ghidon" sau cum le-or zice, care se pun in capul manetelor..asa pt. orice eventualitate
-
incepator + carnet 3saptamani + hayabusa noua + pasager + fara casca + "la o tura" ....deci cred ca s-ar fi mirat toata lumea daca NU murea. Sa speram ca pasagerul o sa fie ok si bine ca nu a omorat pe altcineva.
-
Yamaha Ybr 125....100km/h
topic a răspuns lui styx în advd76ul Totul despre motocicletele A1 (125cc)
atata poate, este o motoreta de oras, de navetist, sa consume putin si sa coste cat mai putin. Nu trebuie sa te superi daca te depasesc scutere de 50cc in 2t -
si eu am primit doar cu ocheie....cred ca maine ma duc sa-mi fac si eu o rezerva
-
ANTIGEL - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii
topic a răspuns lui styx în yamahaiaul Service si intretinere curenta
in manualul de la rs50 (si foarte probabil si in cel de rs125) scrie sa amesteci 50% antigel cu 50% apa, si in cazuri extreme de frig, MAXIM 60% antigel. Deci daca era ok sa pui doar antigel scriau ei acolo "daca esti bazat bagi doar antigel". intra aici si citeste manualul pt. anul in care a fost fabricata a ta: http://www.serviceaprilia.com/public/lum/i....asp?l=RS%20125- 582 răspunsuri
-
- antigel
- trebuie schimbat?
-
(și 3 alții)
Setat cu taguri:
-
ia-ti un vitezometru de bicicleta de ls FB care e vreo 300mii si ai rezolvat problema
-
doamne cat de mica e lumea asta, acolo unde se afla cbr-ul tau m-am intalnit cu vanzatorul sa ma duc sa vad rs-ul si apoi sa-l cumpar ce e acolo, un service?
-
ma deranjeaza doar acum putin ca parca nu pot sa fiu asa de atent ca pe motoreta, pt. ca mai "pierd vremea" cu schimbatul, dar am mers cu ea cateva sute de metrii, sunt sigur ca o sa ma obisnuiesc si o sa te obisnuiesti si tu Andreas maine ma duc la prima ora, o scot de la unchi-miu din garaj si ma duc la OMV sa-mi fac "plinul" de consumabile: ulei, lichid frana, antigel, benzina, si imi umflu si rotile, doar sa nu cad cu ea pe drum, ca e la vreo 300m benzinaria
-
nu am apucat inca sa merg mult cu ea (700m) dar am apucat sa-mi dau seama ca o sa am non-stop de lucru cu schimbatul vitezelor A fost intretinuta bine pana acum, putine zgarieturi. Am observat insa cateodata la relanti in neutru un carait usor si un zornait ca si cum o bilutza ar sari de colo, iar cand apas ambreiajul dispar toate sunetele "auxiliare" si mai ramane doar sunetul "fin" al tobei pff-pff-pff-pff-pff. Mi-a zis cineva ca daca dispare sunetul la apasarea ambreiajului e doar ochestie de reglaj, nu e ceva grav, cred ca ar trebui sa ma duc totusi la un service pt. o revizie completa, nu?
-
Aprilia RS 125 <VS> Honda CBR 125
topic a răspuns lui styx în elf_awayul Totul despre motocicletele A1 (125cc)
eu zic ca le-am nimerit cat de cat punctele esentiale la amandoua, deci intre rs125 si cbr125? traiasca rs50 ! -
si eu te-am vazut cand ai trecut cu cbr125-ul fara toba (cred) si cu creasta rosie pe casca, aratai demential deci stie cineva unde gasesc protectii de carene si daca merg si la rs50 ? ps: aprilica va sta acum 2 saptamani la carcera pt. ca a derapat
-
deci azi am mai mers vreo 300metri cu ea si are o acceleratie de te da pe spate rau o sa o tin ceva vreme, si daca vreau mai multa putere nu o sa-i pun kit, ci poate iau ceva mai mare, dar momentan ma sperii si de asta. Am avut si un mic incident, viraj dreapta +nisip cacalau de la constructii, blocat roata fata pt. ca a venit o dacie din dreapta pe unde am vrut sa intru eu, si fiind inclinat pt. viraj am culcat-o usor pe dreapta, abia se vede ceva pe carena, daca nu era plin de nisip nu cadeam, ca doar aveam doar vreo 40km/h. Erata: am citit pe net ca are 12CP PS: de unde cumpar niste protectii de carene ieftin? galmele acelea din metal +caiciuc care se prin pe parti... Multumesc tuturor pt. urari, asfalt fara nisip va urez! poze noi:
-
vad ca nu mai pot sa editez postul, daca citeste un admin topicul sa stearga poza cu cheia, poate va faceti duplicate
