Sari la conținut

Nipru Bobber Atit Cit Am Putut


mas oyama
 Share

Postări Recomandate

stiu, ai dreptate magic4ce, o sa iau in considerare ce-ai zis, dar deocamdata o sa ramana asa pana ce voi gasi un stop care sa pice macar sub semnalizator si sa fie si vazut , cu motivul asta l-am pus mai pe exterior ca nu o sa vada stopul nea' Gica cu masina daca e in spatele meu putin in dreapta.Iar la partea cu semnalizarea tre sa lucrez, nu am prevazut asta, e ca si cum amundoua semnalizeaza pe dreapta :moto:

roby, stiu e urat cu draci stopul ala dar deocamdata asa o sa ramana vreo 2 luni, iar chestia aia cromata, da, tine de gust. :) , mie mi-a placut cum sade..si am si montat-o, iar semanlizarile o sa plece si ele.....acusi acusi

mas, is si eu patit cu aripa spate :( si de data asta o sa am grija cum o sa o prind, iar cu coarnele...sunt obisnuit am mai mers, intradevar erau cu vreo 5 cm mai scurte(in inaltime) dar m-am obisnuit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 192
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

:)

m-am uitat pe tot topicul si mi se pare super ce ati facut din comuniste ( si nu numai).

am si eu in minte modificarea unui nipru, insa cum sunt la stadiul de adunat componente.

am un nipru, complet dar desfacut bucati, la care insa ghidonul e de ATV, inclusiv comenzile.

daca aveti ceva ce va prisosestem legat de nipru, m-as bucura sa va pot scapa de ele, plus ca sfaturile oricui sunt bine venite.

 

drum uscat, fara nesimtiti pe 4 sau mai multe orti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Reinnoim topicul si continuam povestea, bineinteles ...daca se poate si nu se supara nimeni :o .

Mi-am dezbracat indianul si incet dar sigur vreau sa il fac bobber...in masura posibilitatilor financiare.

Asadar..am facut rost de una bucata rezervor CZ care, dupa parerea mea da f bine pe bobber si zilele trecute am trecut la periaj apoi

 

 

rezervroul sigur nui de Mz 250 din 63 , tocmai am dat peste unu (in care cu bucurie am sa bag flexu,om vedea ce o isi) si seamana leit cu cel al tau?

is curios sa vad cum va iesi rezervorul,ca idee, vreau sa-l inalt nu sa-l latesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

nope, rezervorul l-am luat sigur de pe un cz acu nu stiu de cat era 175 sau 250. E de pe modelele ce se fabricau prin '70-'80.

La mine a cam stagnat bobbereala ca e belea cu actele dar sper sa ma apuc in curand de ea..am in plan sa o trec pe cadru de M.

post-9420-1231262588_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!

nope, rezervorul l-am luat sigur de pe un cz acu nu stiu de cat era 175 sau 250. E de pe modelele ce se fabricau prin '70-'80.

La mine a cam stagnat bobbereala ca e belea cu actele dar sper sa ma apuc in curand de ea..am in plan sa o trec pe cadru de M.

cadru de M, a fost dragoste la prima vedere, doar cai mai scurt, in rest linia cadrului e superior mai frumoasa decat a niprului.

 

 

alta roba!

criza concediului prelungit si mancatu in poponeata de frig am apucat la transat un rezervor de MZ '62.

mi-a placut partea de jos"flat baly" traducere libera "doba" plata!,mi-amam zis ca promite mult,am executat canal nou care sa stea pe linia cadrului de sus pana jos

urmeaza....!

post-9005-1231525264_thumb.jpg

post-9005-1231525294_thumb.jpg

post-9005-1231525325_thumb.jpg

post-9005-1231525346_thumb.jpg

post-9005-1231525364_thumb.jpg

post-9005-1231525410_thumb.png

post-9005-1231525435_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fain , si daca tot sudezi ,muta-i si busonul mai sus , pt . saua 2 , fa-i una pe ventuze ( i-ti trimit poze daca vrei sa-ti faci o idee ).

Vine Dan buson de inox amplasat la partea ceea mai de sus a rezervroului, odata cu inchiderea canalului si in fata,va fi mutat sus odata pentru estetica si inca odata pentru autonomie, va intra benzina la cpacitate maxima cu busonul plasat sus!

spre bucuria unui tovaras, cred! , voi schimba si aripa spate, sigur scurta nu va fi, ... ramane de vazut.

nu strica sa vedem poze cu saua aceea cu ventuze(e buna ideea)!link daca se poate, cit de sigura e?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sea cu ventuze , aici poze.... /index.php?...p;#entry1272717

 

si ca sa fii mai sigur , fa cum am facut eu in partea fata a seii ii lasi o mica ureche..in care dai o gaura si pui un surub cu piulita, piulita o sudezi de aripa pe interior... , eu in asa fel am pus la sea doar doua ventuze, corect eu am si sissy bar asa nu poate sub nici o forma aluneca persoana .

Seaua e simplu de data jos doar cu o surubelnita.

 

Pune 4 sau sase ventuze si urechea aia in fata, aici doua poze sa intelegi la ce ureche ma refer.

Scuze calitatea pozelor facute cu telefonul la grabeala...

 

salut

post-66-1231606566_thumb.jpg

post-66-1231606694_thumb.jpg

Editat de robychopper
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sudat initial de mine electric dar mau lasat nervi intr-un final, dupa care l-am dat unui coleg de munca si mi la sudat cu autogenu, a iesit ca si cusut, omul e meserias, azi am terminat de chituit dupa 12-13 ore cap coada de smotruiala, maine primul strat de spritz chit, de maine am si compresor(PRIETENI STIU DE CE!!!!!!! se stie el....)

PREGATESC CUREAU SI CATARAMA, furtunul transparent pentru cei care sigur isi dau sema unde vine pus, si pensula cu virf subtire pentru mazgaleli....

va tin la curent!

 

fain , si daca tot sudezi ,muta-i si busonul mai sus , pt . saua 2 , fa-i una pe ventuze ( i-ti trimit poze daca vrei sa-ti faci o idee ).

ei bine asa?! :scratch:

post-9005-1232749311_thumb.jpg

post-9005-1232749342_thumb.jpg

post-9005-1232749357_thumb.jpg

post-9005-1232749391_thumb.jpg

post-9005-1232749414_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sudat initial de mine electric dar mau lasat nervi intr-un final, dupa care l-am dat unui coleg de munca si mi la sudat cu autogenu, a iesit ca si cusut, omul e meserias, azi am terminat de chituit dupa 12-13 ore cap coada de smotruiala, maine primul strat de spritz chit, de maine am si compresor(PRIETENI STIU DE CE!!!!!!! se stie el....)

PREGATESC CUREAU SI CATARAMA, furtunul transparent pentru cei care sigur isi dau sema unde vine pus, si pensula cu virf subtire pentru mazgaleli....

va tin la curent!

 

 

ei bine asa?! :scratch:

 

 

arata bine rezervorul, eu l-as pune asa nevopsit :D , furtunul la ce te va ajuta?? doar la verificarea nevelului de benzina in caz ca pui unu transparent, sau??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arata bine rezervorul, eu l-as pune asa nevopsit :D , furtunul la ce te va ajuta?? doar la verificarea nevelului de benzina in caz ca pui unu transparent, sau??

furtun transparent va veni acolo, pentru a verifica nivelul de benzina din rezervor.

 

o sa arate super cu furtunul acela afara :scratch:

sa-i prinzi BINE furtunul, in cazul in care se agata vre-un bajat de bajat de el sa nu-l smulga.

bravo

 

pentru cei care au ganduri marete am prevazut si un sitem mai luat de la vedere, sai deruteze o clipa......

peste furtunul transparent voi face o "teaca" de piele, din piele subtire, o taietura de-a lungul furtunului pe piele si cu gradati din litru in litru, tait in piele cate un mic varf, corespunzator fiecarui litru......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care au ganduri marete am prevazut si un sitem mai luat de la vedere, sai deruteze o clipa......

peste furtunul transparent voi face o "teaca" de piele, din piele subtire, o taietura de-a lungul furtunului pe piele si cu gradati din litru in litru, tait in piele cate un mic varf, corespunzator fiecarui litru......

 

 

 

ai ceva neamuri prin china......bag sama ca nu stiu de unde atata rabdare la tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai ceva neamuri prin china......bag sama ca nu stiu de unde atata rabdare la tine

 

... mi-a placut asta :scratch:

Treaba este "pasiunea si meticulozitatea"...

 

Keep up! :P k:

 

 

LE De ce nu functioneaza corect emoticonul :thumbup: ? :D

Editat de Philip_HD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru cei care au ganduri marete am prevazut si un sitem mai luat de la vedere, sai deruteze o clipa......

peste furtunul transparent voi face o "teaca" de piele, din piele subtire, o taietura de-a lungul furtunului pe piele si cu gradati din litru in litru, tait in piele cate un mic varf, corespunzator fiecarui litru......

 

 

 

 

ai ceva neamuri prin china......bag sama ca nu stiu de unde atata rabdare la tine

 

as vreau eu! macar prieteni in Japonia de-as avea, nu de motoare ci sa le vad tara, mai ales acum ca vine primavara..ciresiiii......

si asta nu e tot, daca tot am botezato "tiganca" vreau sa vada toata lumea numele ei de botez :D

 

:scratch:

post-9005-1233356275_thumb.jpg

post-9005-1233356305_thumb.jpg

post-9005-1233356312_thumb.jpg

post-9005-1233356322_thumb.jpg

post-9005-1233356345_thumb.jpg

post-9005-1233356357_thumb.jpg

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vreau eu! macar prieteni in Japonia de-as avea, nu de motoare ci sa le vad tara, mai ales acum ca vine primavara..ciresiiii......

si asta nu e tot, daca tot am botezato "tiganca" vreau sa vada toata lumea numele ei de botez :wink:

 

:laugh:

Simpla si frumoasa lucrarea! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simpla si frumoasa lucrarea! :crack:

 

cadn omul invata din greselile lui sigur s-a invatat pentru totdeauna!

am dat cu lac prea repede, vopseaua era "relativ" uscata, in profunzime(sub1 strat zaceau cele 3 straturi crudute) era cruda, si mi s-a facut ca linoleumul cind dai cu lampa de gaz peste el!

nu am avut de ales decat sa pun mana pe chibrit,paie si sai dau foc!

zis si facut, dupa care jos tot si luata operatia de la capat!

 

ia dati cu parerea cei avizati, cat timp tre sa las sa se usuce bine sa pot da cu lac?

post-9005-1233773196_thumb.jpg

post-9005-1233773247_thumb.jpg

post-9005-1233773267_thumb.jpg

post-9005-1233773329_thumb.jpg

post-9005-1233773404_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de ce vopsea folosesti, de temperatura , de cantitatea de intaritor, de diluant si nu in ultimul rand dai straturi subtiri si de preferat 3 starturi......

sunt vopsitor dak mi-ai da mai multe detalii am gasii o solutie....

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde de ce vopsea folosesti, de temperatura , de cantitatea de intaritor, de diluant si nu in ultimul rand dai straturi subtiri si de preferat 3 starturi......

sunt vopsitor dak mi-ai da mai multe detalii am gasii o solutie....

salut

vopsea Emaur!

timp de uscare pe produs il da la 12 ore la temp de 20 grade celsius! uscare fortata intr-o singura ora,asta la max 3 straturi aplicate

acum il tin undeva la uscat intr-un uscator de rufe, constant sunt 12-14 grade celsius!la ultima vopsire au fost date 5 straturi, mi-am dozat 200g vopsea cu 15g diluant, atatea straturi mi-au iesit din 200grame de vopsea, evident straturi subtiri, cu pauza de 15-20 min intre straturi...

post-9005-1233781760_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vopsea Emaur!

timp de uscare pe produs il da la 12 ore la temp de 20 grade celsius! uscare fortata intr-o singura ora,asta la max 3 straturi aplicate

acum il tin undeva la uscat intr-un uscator de rufe, constant sunt 12-14 grade celsius!la ultima vopsire au fost date 5 straturi, mi-am dozat 200g vopsea cu 15g diluant, atatea straturi mi-au iesit din 200grame de vopsea, evident straturi subtiri, cu pauza de 15-20 min intre straturi...

 

 

grija mare sa fie compatibile vopseaua cu lacul. ce lac e?

 

stie custom ce urmari apar cand nu-s compatibile, din pacate am aflat pe simsonul meu anul trecu :crack: daca lucra el atunci unde lucra akum oglindea si azi vopseaua:)

post-13995-1233784701_thumb.jpg

post-13995-1233784712_thumb.jpg

post-13995-1233784743_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau sa te dezamagesc dar emaurul e o vopsea de-a p**a si nu prea merge lac peste ea...

incearca cu ceva lac dar nici nu stiu ce lac sa zic..... fac niste probe si iti spun deseara....

salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da stiu ca e de cacaua, si stiam,dai eftina .....

lacul e tot emaur..

doar ca in prospect scrie, "dupa ce sa dat ultimul strat de vopsea se lasa sa se zvinte la aer pret de cateva minute dupa care se da 1-2 straturi de lac"

eu imi fac ucenicia cu vopseaua asta, numi permite-am sa fac cu vopsea pe care sa dau jumatatea de milion pentru 100 de grame.

las sa se usuce saptamana asta sa fiu sigur cai uscata si apoi dau cu lac!

multam de interventie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...