Sari la conținut

Accident Virtutii, Lacul Morii-Bucuresti, 25.05.2007


bogdanawo
 Share

Postări Recomandate

Din nefericire, ma simt nevoit sa scriu aici...........cred ca s-a intamplat acum jumatate de ora, pe Calea Virtutii, in dreptul Lacului Morii, sau pod Ciurel, nu stiu prea bine cum se cheama zona, in orice caz, pe linia lui 41, pe sensul dinspre Lujerului spre Arcul de Triumf, imediat dupa intersectia cu Splaiul Independentei, acolo unde drumul face o usoara curba la stanga.............soferii si-au aratat din nou maiestria in a mai darama inca un tovaras de-al nostru, care calarea o Suzuki albastra de viteza.......salvarea a venit relativ repede, baiatul nu avea mare lucru, era julit la piciorul stang, degetele mainii stangi erau pline de sange.....nu prea parea sa fi avut oase rupte sau lovituri la cap, era constient, speriat, vorbea cu cei din jur....i-am ajutat pe cei de la salvare sa-l urce cu targa in ambulanta.....bine-inteles, jegosii de soferi care probabil ca l-au lovit sau l-au incomodat (nu stiu exact ce s-a intamplat acolo, eu l-am gasit deja pe jos, la fel si motocicleta, unii spun ca s-ar fi lovit de parapetul dintre carosabil si sinele de tramvai, altii ca l-ar fi atins vreo masina) deja mutau motocicleta din locul in care era cazuta, sa stearga urmele din care probabil ar fi rezultat vina lor........cert este ca erau trei masini oprite: prima era un taxi, a doua parca o dacie iar in spatele celei de-a treia, un renault kangoo, parca, in orice caz, era o masina de carat marfa, mica, gen papuc carosat, zaceau motocicleta si apoi saracul baiat......soferul celei de-a treia masini tot zicea ca el nu are voie sa mute masina, de unde reiese ca el practic a lovit motocicleta, desi pe masina nu era nici un fel de urma, nici macar o zgarietura......bine, e probabil sa nu fi observat eu prea bine..........in orice caz, ii urez insanatosire grabnica baiatului cu motocicleta si de-abia astept sa-l vad scriind pe forum......mai era ceva, cei de la salvare, cand au venit, i-au pus un guler pentru imobilizarea gatului, acum, nu stiu daca asa este procedura lor standard sau daca avea ceva probleme cu gatul, vertebrele......sper din tot sufletul sa nu fie vorba de asa ceva!............ca de obicei, dupa ce, numai in fata mea au fost vreo cinci, probabil din masinile mai sus mentionate, care au tot sunat sa vina politia, aceasta nu a cutezat sa apara, iar cand am sunat si eu la 112, deja aflandu-ma la urcarea pe podul Grant, cei de la rutiera mi-au zis ca stiu de accident dar ca inca nu a ajuns echipajul......ce sa le faci, mai aveau vreo cateva spagi de luat, de intimidat ceva soferi cu radarul, etc, sunt ocupati, ce mai!....jeguri imputite de politai de la rutiera!.....oricum, cel mai bine este ca a ajuns la timp salvarea si ca baiatul era constient si, la prima vedere, cum am mai spus, nu avea decat cateva julituri........nici motocicleta nu arata rau, in afara faptului ca avea semnalizarea spate stanga rupta si cateva zgarieturi parca si pe stanga si pe dreapta si ca era o pata de benzina pe jos care s-a scurs din carburatoare.

Inca o data, insanatosire grabnica si, de-abia astept sa scrii pe forum, sa ne spui tuturor ca esti bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu,

 

tare ambiguu comentariul tau. Ce sa-ntelegem noi de-aici? Ai vazut dar n-ai vazut, parca era dar nu era, era putin lovit sau grav... De unde stii ca n-a fost vina lui? Evident ca ne dorim sa blamam pe orice altcineva mai putin pe motorist dar pana nu sunt probe clare, cred ca te lansezi cu prea mare inversunare intr-o poveste care are multe foi.

Parerea mea.. fara suparare!

 

Sanatate tuturor!!!

 

D.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragul meu,

 

tare ambiguu comentariul tau. Ce sa-ntelegem noi de-aici? Ai vazut dar n-ai vazut, parca era dar nu era, era putin lovit sau grav... De unde stii ca n-a fost vina lui? Evident ca ne dorim sa blamam pe orice altcineva mai putin pe motorist dar pana nu sunt probe clare, cred ca te lansezi cu prea mare inversunare intr-o poveste care are multe foi.

Parerea mea.. fara suparare!

 

Sanatate tuturor!!!

 

D.

ei, ce sa-i faci, incerc si eu sa prind cat mai multe detalii in cat mai multe cuvinte, timp in care mai vine si cate unul-altul la birou si ma intreaba una-alta.....nu-i bai......oricum, ma pierd de multe ori in detalii.....cat despre vinovati, marea majoritate a soferilor considera ca oglinzile sunt optionale!

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Insanatosire grabnica, e tare naspa curba aia in sensul spre militari, intrati usor in ea ca e asfaltul de cacao si derapeaza.

pe sensul celalalt s-a intamplat minunea.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe sensul ala tot timpul e cate un Logan aterizat pe linia de tramvai, si se blocheza circulatia. Ma miram io de ce era coada de la Lujerului si am mers cu atasul doar pe trotuar. Cand am trecut in dreptul accidentului motociclistul nu mai era, erau doar soferii, motocicleta si masinile. Miotocicleta prezenta avarii minore, dar probabil ca motociclistul a luat parapetul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate un rezumat, ca eu m-am pierdut?

ambiguu ca naiba. sa speram ca nu vei fi chemat ca martor la ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe sensul ala tot timpul e cate un Logan aterizat pe linia de tramvai, si se blocheza circulatia. Ma miram io de ce era coada de la Lujerului si am mers cu atasul doar pe trotuar. Cand am trecut in dreptul accidentului motociclistul nu mai era, erau doar soferii, motocicleta si masinile. Miotocicleta prezenta avarii minore, dar probabil ca motociclistul a luat parapetul.

mai tii minte, acum vreo 2-3 luni, cand intr-o seara de vineri era rasturnat un fraier cu o dacie galbena pe linia de tramvai? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acelasi loc a cazut acum vreo 2 ani si Zahei: /index.php?showtopic=11858

Cititi postul si mai ales comentariile lui Zahei. Avem de invatat toti.

Sanatate.

 

 

ce vremuri....

cind se stia nr de moto, ceilalti motociclisti opreau sa vada ce s-a intimplat (chiar daca erau cu masina/familia), cind era doar o mina de oameni (da' buna) si cel care facea prostia chiar invata ceva din chestia asta (si mai si povesteste de ti se ridica parul pe spinare).....

" curba la dreapta, nisip, derapat, intrat in parapetul din stanga, de pe mijlocul soselei. tramvaiul (adica motocicleta) m-a aruncat ca la rodeo deci zbor catapultat in dreapta spre marginea soselei unde rup cu spinarea un copacel d-ala ca in poza de 15 cm diametru, ma rasucesc pe copac (care mi-a mai atenuat urmatoarele socuri, tre sa plantez altul acolo) apoi ma reped in gardul de fier forjat unde ma fac praf (fracura deschisa - tibia in doua, peroneul in patru, plus disjunctie de bazin si dizlocare iliaco-cacamaca - oricum, bazinul cracanat si in fata si in spate vreo 3 cm). din gard zbor inapoi in sosea, nu inainte de a rupe cu casca doua bare din el, si cad intre bordura si asfalt cu ma vedeti in poza si ma duc tarash inca 15 metri cu capul pe bordura (capul presat in piept) si mainile stranse instinctiv la piept. in timpul asta tramvaiul (tot motocicleta) n-a stat degeaba, dupa ce a facut un flic-flac peste bordura si le-a rupt gardul mutzufanilor (vezi in poza), s-a parcat regulamentar la marginea strazii, mort.

 

nici nu vreau sa va spun ce se intampla daca nu eram echipat pana in dinti cu costumul de piele cu protectii si cizmele moto cu intarituri, care by the way s-au despicat in gard ca tenisii de dragasani. degetul mare are unghia taiata pana in carne. daca nu aveam cizme aveam piciorul chiftea. si asta la doar 60-70 km/h. "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergem in coloana (eram in masina) dinspre pasaj inspre crangasi si din spate vine tare o suza albastra care croseta si pe stanga si pe dreapta...ma opresc la semafor la intersectie cu splaiul unuri.se pune verde ajung la curba respectiva si....motociclistul era pe jos intre 2 masini.nu am vazut cazatura.

ne-o cam cautam cateodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da' nici tu nu ai luat numarul....

ok, doi martori deci accidentul s-a intimplat

CINE-I ACCIDENTATUL?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...