Sari la conținut

Postări Recomandate

Tocmai ca nu am bani nu pot sa imi iau mai multe motoare (ma paste studentia si nu am rude pline cu bani) deci daca reusesc sa imi iau ceva cred ca va ramane la mine ceva timp. Daca imi permiteam imi luam ceva mai mic si apoi ceva mai mare cum e transalp dar nu pot :laugh: Daca e vorba de cazaturi "minore" in parcare la viteze mici nu imi e frica (mai bine cu un picior in ghips decat mort pe vitezana). Daca e greu de manevrat pentru un incepator si la viteze normale de mers pe asfalt ar fi problema :laugh: si asta as vrea sa stiu. Initial ma orientasem la un kawasaki zzr 250 ca e mica si usoara dar nu as fi putut sa fac ce vreau eu (ma gandesc la turul Romaniei dupa ce fac ceva experienta + ca vreau sa car si ceva bagaje) si nici nu puteam iesi de pe asfalt (plusurile ei ar fi fost greutatea scazuta - in jur de 160kg - si consumul bun) si zzr-ul cred ca este mai agresiv (chiar si de 250) decat transalpul.

ca o paranteza referitoare la cazaturi minore

prima mea tranta cu TA dintr o serie de cazaturi cu urmari mai mult sau mai putin grave pt motor

Am cumparat TA si l-am bagat in garaj. Pana am umblat sa fac actele am circulat cu motocicleta cealalta suzuki GS 500.

Dupa vreo 3 saptamani am avut actele in regula la TA si am zis hai sa ma urc pe el sa dau o tura.

Bag GS500 in garaj il iau pe transalpica la plimbare.

Toate bune si frumoase, fac o tura cu el si ma intorc catre garaj.

La un moment dat dau sa ma opresc, incetinesc , strang incet de frane, motocicleta se opreste, si eu cum eram obisnuit cu Gs ma inclin catre dreapta si astept sa ajung cu piciorul pe pamant. TA find mai inalt, cand am atins pamantul , unghiul de inclinatie era deja prea mare si nu am mai putut sa o tin si am culcat-o. Din fericire nu am spart nimic, iar a doua zi mi-am comandat crash baruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit un Transalp la cineva din Arad care are mai multe aduse de afara si cred ca ar fi perfect (an 93' sau 94' parca si un pret de 1300 euro).

 

Exact in zona Aradului am fost si eu sa vad motoarele. Mai precis la Nadlac. Pe Bikeshop figureaza anunturile pe Arad. Am fost cu un prieten ce voia sa isi ia in principiu Transalp si pana la urma la fata locului s-a orientat spre un BMW. Maine mergem dupa el. Sunt chiar ok transalpurile alea ce le-am vazut. Mai lasa cam un 200 eur din pret

 

http://www.bikeshop.ro/handler.php?act=vie...m&ID=153804

http://www.bikeshop.ro/handler.php?act=vie...m&ID=151592

 

 

Care stie sa ma indrume? vreau sa imi bag si eu "fluiere" din alea in tobe. Eu nu am avut de cand l-am cumparat. Cum se pot monta alea? Si eventual daca ar fi cineva dispus sa faca o donatie de genu ca am observat ca pe multi ii enerveaza si incearca sa scape de ele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce fel de "fluiere" te referi?

 

La terminatia tobei de esapament unde sunt capetele alea cromate sunt bagate niste tevi scurte de diametru mai mic, care oscileaza liber si care in momentul evacuarii fumului produc un fluierat. Principiu de genul cum sunt fluierele la oala de lapte sau la oala de ceai. Oare capetele alea cromate se pot demonta cumva?

 

am impresia ca fluierele alea sunt bagate de fabrica acolo. Ute ca exemplu si la ETZ fluiera toba dar nu se compara fluieratul unui ETZ cu Transalpul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am asa ceva, probabil le-o fi scos cineva inaintea mea, oricum nu-mi dau seama despre ce vorbesti. La mine gaurile sunt gauri..

Capetele cromate se scot, au cate un surub in lateral, dar scoaterea lor este probabil prevazuta numai pentru a le inlocui, dupa ce le dai jos mai departe nu ai unde umbla. Singurul lor scop este decorativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am asa ceva, probabil le-o fi scos cineva inaintea mea, oricum nu-mi dau seama despre ce vorbesti. La mine gaurile sunt gauri..

Capetele cromate se scot, au cate un surub in lateral, dar scoaterea lor este probabil prevazuta numai pentru a le inlocui, dupa ce le dai jos mai departe nu ai unde umbla. Singurul lor scop este decorativ.

 

eu am inteles ca e o chestie de tunning... ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am impresia ca fluierele alea sunt bagate de fabrica acolo.

Din fabrica nu e niciun fluier

Si nici nu oscileaza liber nimic acolo

Ce ai vazut tu e ori un asa-zis tuning, ori o defectiune a partii finale a esapamentului :laugh:

 

P.S. Transalpul scoate gazele de evacuare, nu FUM pe esapament. Daca ar scoate fum l-as arunca la fier vechi. Hai noroc! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil e o chestie de tuning.. Sigur nu e defectiune. In caz ca e tuning sigur e realizat prin intermediul unor tuburi metalice a caror lungime, diametru si grosime nu le stiu dar care 100% oscileaza liber. Am vazut chestia asta la un dealer de motoare care avea in vanzare mai multe transalpuri printre care 2 din 98. Ambele erau dotate cu acele fluiere. Cand am verificat motorul sa nu aiba cumva vre-un clantanit suspect, am fixat cu degetele tuburile alea sa nu mai fluiere si sa vibreze, pt ca la relanti se creaza un zanganit metalic. De aia spuneam ca oscileaza liber. Avand in vedere ca transalpurile respective aveau provenienta diferita si ca am mai auzit fluieratul respectiv si la alte transalpuri in trecere pe strada, exclud posibilitatea ca cineva sa fi venit cu inovatia asta ca un caz izolat.

 

 

Tot fum e, ce, daca e incolor nu se poate numi fum?

A mea scoate fum cald si incolor.. :)

 

M-am uitat si eu numai de-al dracului in dictionar si intradevar nu e fum pr ca fumul e: "Suspensie de particule solide într-un mediu gazos, produsă în cursul arderii incomplete a materialelor combustibile" Chestia cu "particule solide" ne impiedica sa il numim fum. :laugh: Ma obisnuisem cu jawa mea de 350 in 2 timpi care producea fum mai ales dupa ce mi se depunea uleiul in tobe. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar benzina cand arde nu produce particule solide? Sau e o reactie chimica perfecta? Eu nu cred. Lasa un tifon alb pe gaura tobei vreo cateva zeci de minute si vezi cate particule solide negre in suspensie aduna...

 

Chestia aia la tobe sigur e un caz izolat, am auzit si vazut multe transalpuri mergand si nici unul nu avea zdranganiciuri in tobe. Poti consulta si manualul motocicletei si la schema tobei o sa vezi ca nu e nici un zdranganici. Anyway, la ce ajuta... ?? :laugh:

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu ce te-am suparat nenea? :laugh:

 

esti cul si te invidiaza ceilalti transalpisti

 

OK, deci vrei sa-ti dau dreptate la 2 afirmatii aberante, altfel nu sunt "cul".

 

1. benzina la ardere nu produce fum, ci numai CO2 si apa.

2. toate transalpurile au tevusoare care zdrangane in toba de esapament cu rol de fluier.

 

Ei bine, nu sunt de acord cu aceste 2 afirmatii si da-mi voie sa le combat ca de-aia am creier si gandesc, si poate te duci sa vomiti in buda, nu pe forumuri. Si daca nu-ti place fata mea poti sa nu raspunzi la ce scriu. Cand combati o idee vii cu argumente, nu cu prostii de genul de mai sus.

Editat de Belbody
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar cu ce te-am suparat nenea? :D

 

 

 

OK, deci vrei sa-ti dau dreptate la 2 afirmatii aberante, altfel nu sunt "cul".

 

1. benzina la ardere nu produce fum, ci numai CO2 si apa.

2. toate transalpurile au tevusoare care zdrangane in toba de esapament cu rol de fluier.

 

Ei bine, nu sunt de acord cu aceste 2 afirmatii si da-mi voie sa le combat ca de-aia am creier si gandesc, si poate te duci sa vomiti in buda, nu pe forumuri. Si daca nu-ti place fata mea poti sa nu raspunzi la ce scriu. Cand combati o idee vii cu argumente, nu cu prostii de genul de mai sus.

 

 

LOL... eu doar faceam misto de fluiere... imi pare rau ca am fost gresit inteles... scuze... iar boratura era pentru... cei care se cred cil daca-si pun tot felul de zorzoane...

 

cat despre fata ta... as vrea sa o vad intai, poate prin fundul unei halbe de bere, pe o terasa pe care te las sa o alegi tu :D chit ca vin pana la Praga pentru asta... :smoke:

Editat de vintze
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, acum am inteles... eu intrebasem la ce ajuta... :D.

Mii de scuze, am inteles gresit initial, si de juma de ora ma intreb cu ce te-am suparat. :smoke:

(urasc emoticonul ala... :D )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bre, va dau afara din club! :D

Se poate sa va certati asa??!

Bogdane, daca l-ai cunoaste pe Vintze n-ai fi sarit asa ca ars

drept pedeapsa, va trebui sa vii la intrunirea de anul viitor de la Obarsia Lotrului si sa primesti cate o bere de la fiecare participant

Sper sa fim vreo 100 :smoke: :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda... vremea rea d-afara sa fie de vina?

Nu, la Brno e soare si cald (Bogdan aka Belbody locuieste la Brno, Cehia)

Daca nu vine el la intrunire, va merge intrunirea la el, tot nu scapa de cele 100 beri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faceti toti la vara o excursie la Brno va dau cate beri vreti voi! :D

Si voi daca m-ati cunoaste personal ati vedea ca sunt doar "tare" in tastatura. :D

 

Vintze, inca odata, scuze. (imi venea sa-mi sterg contul de pe forum de ciuda, daca si pe topicul asta ma uraste lumea... :smoke: :D e singurul loc unde mai citesc chestii interesante)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faceti toti la vara o excursie la Brno va dau cate beri vreti voi! :P

Si voi daca m-ati cunoaste personal ati vedea ca sunt doar "tare" in tastatura. :D

 

Vintze, inca odata, scuze. (imi venea sa-mi sterg contul de pe forum de ciuda, daca si pe topicul asta ma uraste lumea... :D :D e singurul loc unde mai citesc chestii interesante)

 

stai linistit ca nu te urasc. cum as putea sa urasc un transalpist? :D

 

Mda... vremea rea d-afara sa fie de vina?

 

 

andy, cred ca si vremea asta are partea ei de vina. iar am inceput sa-i "injur" pe aia care dau sus si tare cu incalzirea globala... ca iar au dat drumul la frig :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D adevar grait'ai! dar m'am gandit sa va intreb pe voi pentru ca ma veti intelege in legatura cu ce vreau de la motocicleta :D + ca intrebarea nu era daca Transalp este o motocicleta buna ci daca este o motocicleta care sa accepte si pe unul ca mine (mai firav si la inceput de drum)

momentan este 2:1 pentru transalpica, mai astept pareri :D

:smoke:

 

 

Salve!Daca iti place si consideri ca e ceea ce vrei ,nu mai sta pe ganduri.Eu am un Transalp 600 din august si sunt foarte satisfacut de el.Este primul meu motor;ma mai urcasem doar pe First Bike-ul de scoala acum mai bine de un an.Problema inaltimii m-a pus si pe mine pe ganduri(am 174 cm si 85 kg).Dar nu am avut probleme din aceasta cauza deoarece e foarte manevrabil,chiar si la viteze mici.E adevarat ca primele ore le-am petrecut numai in viteza 1 cu plecari de pe loc,franari si viraje,tocmai ca sa ma obisnuiesc cu inaltimea si greutatea lui.

Ceea ce e de remarcat la el ,este ciclistica deosebita(consider eu).Chiar daca este inalt,are un echilibru foarte bun(ex.:pot sa-l tin vertical,cu motorul oprit,fara sa pun nici un picior jos,chiar mai mult de 5 sec.).Pe mine cred ca m-am ajutat mult si mersul cu bicileta ani de zile prin trafic,in oras si in afara orasului.

Bafta multa si pune mana pe un Transalp!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact in zona Aradului am fost si eu sa vad motoarele. Mai precis la Nadlac. Pe Bikeshop figureaza anunturile pe Arad. Am fost cu un prieten ce voia sa isi ia in principiu Transalp si pana la urma la fata locului s-a orientat spre un BMW. Maine mergem dupa el. Sunt chiar ok transalpurile alea ce le-am vazut. Mai lasa cam un 200 eur din pret

 

http://www.bikeshop.ro/handler.php?act=vie...m&ID=153804

http://www.bikeshop.ro/handler.php?act=vie...m&ID=151592

 

 

Care stie sa ma indrume? vreau sa imi bag si eu "fluiere" din alea in tobe. Eu nu am avut de cand l-am cumparat. Cum se pot monta alea? Si eventual daca ar fi cineva dispus sa faca o donatie de genu ca am observat ca pe multi ii enerveaza si incearca sa scape de ele..

Exact de la tipul asta am vazut :D uite linkul:

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...994-154197.html

poate l'ai vazut si pe asta alb pe acolo si daca poti sami spui cate ceva despre el pe PM nu ma deranjeaza :D (doar daca ai timp)

 

 

cassian: mersi mult pentru incurajare (sunt hotarat pe Transalp acum). Mai trebuie sa gasesc pe cineva care sa fie bun sa ma lase si pe mine pe una :D (este cineva la noi in oras cu unul dar sa vedem)

bafta :smoke:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca imi cumperi crash-bar ti-o dau si cateva ore.. :smoke: Numai permis sa ai...

Glumeam. Oamenii de obicei sunt sceptici in privinta imprumutarii motocicletei. Eu la fiecare motocicleta avuta, cand am dat-o cuiva, a cazut cu ea... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor !

 

 

Vreau sa-mi cumpar un parbriz inaltat pentru vacuta mea din '98. Stie cineva de unde si cu ce pret il pot achizitiona?

 

Intamplator am gasit alaltaieri pe net:

http://www.piesemoto.ro/ro/index.php?req=s...briz%20Transalp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...