Sari la conținut

Postări Recomandate

5W

Vezi ca este la Ariciu

Daca nu ma inseala memoria se baga cam 510 ml in fiecare telescop

Dupa golirea celui vechi, evident

 

si e recomandat sa pui si semeringuri noi

 

da, si se vinde la bidoane de 1 litru. deci vei ramane cu 980 ml pentru urmatoarele schimburi. asa ca cel mai bine e sa-l schimbi undeva.. la un service, mai ales ca-ti trebuie si macara sa o ti suspendata

hm, nu inteleg matematica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm, nu inteleg matematica

Ceea ce a vrut sa spuna vintze e ca in telescoape intra un pic mai mult decat exact un litru

Din aceasta cauza ar trebui sa cumperi 2 bidoane de un litru si iti ramane 980 ml

De fapt iti ramane mai putin, pentru ca acum mi-am adus aminte ca se pune 530 ml intr-un telescop, nu 510

Daca vrei, facem operatiune impreuna, eu am mai facut-o si stiu ce NU trebuie sa faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce a vrut sa spuna vintze e ca in telescoape intra un pic mai mult decat exact un litru

Din aceasta cauza ar trebui sa cumperi 2 bidoane de un litru si iti ramane 980 ml

De fapt iti ramane mai putin, pentru ca acum mi-am adus aminte ca se pune 530 ml intr-un telescop, nu 510

Daca vrei, facem operatiune impreuna, eu am mai facut-o si stiu ce NU trebuie sa faci

 

 

privind in urma cu nostalgie la anii de liceu, ma tot intreb de ce imi dadea profu de mate nota 5 la olimpiada de toamna ( a se citi corigenta), cred ca il binedispuneam cand debitam prostii;

operatiunea de service vreau sa o fac mai prin martie, sau cand da un pic caldura, daca atunci gasesti in program ceva ore libere, ajutorul tau e mai mult decat binevenit

LA MULTI ANI tuturor

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Transalpisti, am de vanzare una bucata parbriz MRA pentru Honda Transalp, fumuriu, forma originala, pret 150ron. L-am adus mai demult pentru cineva care l-a comandat dar am ramas cu el... Daca are cineva trebuinta, bagati un PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragi Transalpisti, am de vanzare una bucata parbriz MRA pentru Honda Transalp, fumuriu, forma originala, pret 150ron. L-am adus mai demult pentru cineva care l-a comandat dar am ramas cu el... Daca are cineva trebuinta, bagati un PM.

Pretul mi se pare corect, si cred ca se poate aplica regula primului venit, adica eu m-am anuntat primul

Singura intrebare e daca acest MRA se potrriveste pe modelul meu de TA, adica din 1991, PD06

 

Forma originala, adica parbriz de inaltime normala sau mai inalt?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

forma originala

 

 

cred ca e forma originala. alea inaltate nu am vazut mai jos de 120 de iepuroi...

asa ca m-am linistit, cel putin pentru moment... ma gandesc la o geaca noua, viziera la casca, chestii mai marunte :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Korben: Imi cer mii de scuze, dar din cauza ca forumul a mers mai mult nu eu nu am reusit sa citesc raspunsurile. Parbrizul a ajuns la @shadowm60 care a avut accident cu Transalpul lui.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Korben: Imi cer mii de scuze, dar din cauza ca forumul a mers mai mult nu eu nu am reusit sa citesc raspunsurile. Parbrizul a ajuns la @shadowm60 care a avut accident cu Transalpul lui.

Nu e absolut nicio problema

Oricum il cedam si eu catre un coleg care ar fi avut cu adevarat nevoie de el, in cazul de fata shadowm60

Daca mai ai firimituri pentru noi si daca nu te deranjeaza, poti da anunturi pe forumul dedicat, transalp.ro

Acela nu e asa aglomerat

 

Stima si numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rugaminte mare de tot

am revazut unele poze de la intalnirea din vara si unele persoane purtau tricouri cu sigla transalp.ro si 2 motociclete vazute din fata

am cautat sa downloadez sigla dar nu am gasit-o

daca o are cineva si poate sa mi-o dea si mie sa o imprim pe un tricou...raman dator :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cautat sa downloadez sigla dar nu am gasit-o

Ia legatura cu mihai m , poate mai are el ceva (pe transalp.ro gasesti si YM ID)

Vad ca crivat s-a cam dat la fund, nu stiu ce e cu el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la evribadi,

 

In primul rand vreau sa va multumesc pentru informatii. De trei zile citesc acest topic sa vad care sunt problemele esentiale ale Transalpului. In afara de treaba cu aprinderile nu am gasit nimic de reprosat acestei motociclete. Si eu ca orice om caruia ii plac coclaurile soft am cautat sa vad cam ce as putea sa aleg. Dupa o cugetare adanca m-am oprit la Transalp. Mie imi trebuia ceva care sa se desurce decent in oras, sa aiba o viteza acceptabila pe sosea si sa nu faca mofturi pe drumurile forestiere.

deci dupa ce reusesc sa vand doua motociclete, una de cross si un turing voi incerca sa ma apropii de suma necesara pentru un transalp.

Sa ne vedem la primavara pe transalpuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari la evribadi,

 

In primul rand vreau sa va multumesc pentru informatii. De trei zile citesc acest topic sa vad care sunt problemele esentiale ale Transalpului. In afara de treaba cu aprinderile nu am gasit nimic de reprosat acestei motociclete. Si eu ca orice om caruia ii plac coclaurile soft am cautat sa vad cam ce as putea sa aleg. Dupa o cugetare adanca m-am oprit la Transalp. Mie imi trebuia ceva care sa se desurce decent in oras, sa aiba o viteza acceptabila pe sosea si sa nu faca mofturi pe drumurile forestiere.

deci dupa ce reusesc sa vand doua motociclete, una de cross si un turing voi incerca sa ma apropii de suma necesara pentru un transalp.

Sa ne vedem la primavara pe transalpuri.

buna treaba ozzi... inscriete si pe transalp.ro.... de multe ori motociclism.ro merge mai greu sau deloc... sper sa nu supar pe nimeni cu aceasta remarca... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rugaminte mare de tot

am revazut unele poze de la intalnirea din vara si unele persoane purtau tricouri cu sigla transalp.ro si 2 motociclete vazute din fata

am cautat sa downloadez sigla dar nu am gasit-o

daca o are cineva si poate sa mi-o dea si mie sa o imprim pe un tricou...raman dator :)

Incearca asta daca te ajuta.

post-30525-1231660217_thumb.jpg

post-30525-1231660251_thumb.jpg

post-30525-1231660434_thumb.jpg

post-30525-1231660448_thumb.jpg

post-30525-1231660464_thumb.jpg

Editat de jakalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

In speranta ca nu va deranjez, as vrea sa va adresez o rugaminte tuturor posesorilor de Honda Transalp, indiferent de model si anul de fabricatie.

Pentru a limita vesnicele discutii sau certuri care se iveau pe topicurile comparative, initiate de cei care doreau sa isi achizitioneze o motocicleta adventure, am gandit acest topic:

 

Topicul RECENZIILOR - Motociclete Adventure (enduro-touring sau touring-enduro)

 

Ideea de baza a fost (si este) ca fiecare posesor, dar mai ales cunoscatorii si fanii dedicati ai anumitor modele sa si le descrie in cele mai mici detalii, pentru ca noi restul sa citim si sa dobandim un minim de cunostiinte necesare.

Va invit pe aceasta cale sa va exprimati si voi parerea acolo. Sunt sigur ca nu poate fi decat benefica contributia voastra, indiferent ca veti scrie 2, 3 sau 10 persoane despre acelasi model (ca an de fabricatie).

 

Bafta si numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut prieteni, sunt nou pe forum dar urmaresc de ceva timp discutiile voastre, si poate o sa ne cunostem mai bine intrucat si eu sunt posesor de un transalp rosu 1998..... mi'au fost utile unele discutii dezbatute aici referitoare la partea tehnica a motocicletei ....

 

p.s. :ma numesc Petrica sunt din Galati ,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dupa mai mult de un an timp in care m-am recuperat dupa un accident (destul de nasol) si am reparat motorul apoape in totalitate, m-am decis ca din primavara sa-l calaresc din nou (in perioada asta nu am stat departe de calarie; pe al meu din cand in cand, dar rar, pt ca expirase leasing-ul si nr nu mai era valabil si pe a catorva prieteni). Ce vreau eu de la voi sa-mi spuneti ce tip de ulei (de motor si de furca) am nevoie pt a-l pune la punct pana la primavara. Ma mai intereseaza sa-i schimb si lichidul de frana ca nu stiu cand a fost schimbat inainte. Si ce alte consumabile mai trebuie schimbate. Ma intereseaza si cantitatile necesare. Vreau sa inlocuiesc totul la el, chiar daca si acum, pe perioada iernii pleaca la sfert de cheie. Vacuta este un Tranaslp din '91, PD06 cu ~ 47000km la bord. De mers voi merge preponderent in oras (ca simt ca nu mai am loc pe strada cu Stilo-ul, cu toate ca e destul de micutz) si la drumuri moderate (spre munte sau ceva cam asa).

Merci mult si sper sa ne vedem la primavara!

Vice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dupa mai mult de un an timp in care m-am recuperat dupa un accident (destul de nasol) si am reparat motorul apoape in totalitate, m-am decis ca din primavara sa-l calaresc din nou (in perioada asta nu am stat departe de calarie; pe al meu din cand in cand, dar rar, pt ca expirase leasing-ul si nr nu mai era valabil si pe a catorva prieteni). Ce vreau eu de la voi sa-mi spuneti ce tip de ulei (de motor si de furca) am nevoie pt a-l pune la punct pana la primavara. Ma mai intereseaza sa-i schimb si lichidul de frana ca nu stiu cand a fost schimbat inainte. Si ce alte consumabile mai trebuie schimbate. Ma intereseaza si cantitatile necesare. Vreau sa inlocuiesc totul la el, chiar daca si acum, pe perioada iernii pleaca la sfert de cheie. Vacuta este un Tranaslp din '91, PD06 cu ~ 47000km la bord. De mers voi merge preponderent in oras (ca simt ca nu mai am loc pe strada cu Stilo-ul, cu toate ca e destul de micutz) si la drumuri moderate (spre munte sau ceva cam asa).

Merci mult si sper sa ne vedem la primavara!

Vice.

 

n-ai manualul? ca scrie tot ce trebuie pe acolo. da-mi un pm cu mailul si ti-l trimit pe transfer.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

L-am gasit in seara asta si-l studiez acum. Am totusi rugamintea sa-mi recomandati cateva marci cu un raport calitate / pret ok (ca pe criza asta... in mod sigur nu voi lua ulei la 1 bulion litru) si de unde le pot lua.

Merci,

Vice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dupa mai mult de un an timp in care m-am recuperat dupa un accident (destul de nasol) si am reparat motorul apoape in totalitate, m-am decis ca din primavara sa-l calaresc din nou (in perioada asta nu am stat departe de calarie; pe al meu din cand in cand, dar rar, pt ca expirase leasing-ul si nr nu mai era valabil si pe a catorva prieteni). Ce vreau eu de la voi sa-mi spuneti ce tip de ulei (de motor si de furca) am nevoie pt a-l pune la punct pana la primavara. Ma mai intereseaza sa-i schimb si lichidul de frana ca nu stiu cand a fost schimbat inainte. Si ce alte consumabile mai trebuie schimbate. Ma intereseaza si cantitatile necesare. Vreau sa inlocuiesc totul la el, chiar daca si acum, pe perioada iernii pleaca la sfert de cheie. Vacuta este un Tranaslp din '91, PD06 cu ~ 47000km la bord. De mers voi merge preponderent in oras (ca simt ca nu mai am loc pe strada cu Stilo-ul, cu toate ca e destul de micutz) si la drumuri moderate (spre munte sau ceva cam asa).

Merci mult si sper sa ne vedem la primavara!

Vice.

 

Gasesti toate informatiile de care ai nevoie la sectiunea "download" a forumului Transalp.ro unde gasesti manualele:

adica AICI si AICI.

 

Ca idee, daca m-am uitat io unde trebuie prin manual, ai de schimbat:

- bujii - DPR8EA-9 (daca-s de la NGK)

- filtru ulei - F301 (daca-i Champion) - vezi Louis.de

- ulei - SAE 10W40 - 2,4 l (iti recomand Motul 5100 semisintetic - raport bun pret/calitate - 4l=100RON) - vezi reprezentanta Motul

- filtru aer (daca e imbacsit) - 17230-MM9-000 (daca-i DELO) - vezi Louis.de

- lichid racire - 1,75 l (solutie 50% apa distilata - 50% antigel concentrat - Al friendly)

- lichid frana (pe circuitul frana fata si circuitul frana spate) - DOT 4

- ulei furca - 5W, 549 cmc, 125 mm

- verificare nivel electrolit in baterie si densitate (trebuie sa fie 1,28)

- WD40 la contacte si intrerupatoare (care probabil au avut de suferit de atata stat) si cabluri (ambreiaj, acceleratie, soc).

 

Consumabilele gen bujii, filtre, lichid de frana, ulei furca, electrolit, WD40 etc. gasesti pe la orice magazin cu profil moto. Lichid de racire - la orice benzinarie.

 

Daca mi-a scapat ceva sunt sigur c-o sa ma completeze cineva.

 

"Succesuri" nebanuite.

Editat de BAlanuS-u'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- WD40 la contacte si intrerupatoare (care probabil au avut de suferit de atata stat) si cabluri (ambreiaj, acceleratie, soc).

 

As sugera spray de contact (este de ex. de la Putoline). WD40 e un pic unsuros si in timp tine mizeria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva experienta ref la retapitat/imbracat saua de TA? A mea a crapat+are cute. Am vz la Louis husa "dedicata" insa e ceva cu capse, nu mi se pare f usor+trebuie o scula mai adevarata decat capsatorul meu care abia infige in lemn de brad, dar in plasticul de la sa...

Editat de john17
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva experienta ref la retapitat/imbracat saua de TA? A mea a crapat+are cute. Am vz la Louis husa "dedicata" insa e ceva cu capse, nu mi se pare f usor+trebuie o scula mai adevarata decat capsatorul meu care abia infige in lemn de brad, dar in plasticul de la sa...

 

Vezi userul darian: link 1 si link 2

Editat de BAlanuS-u'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...