Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

salutare , salutare

 

dragi simsonisti , acum 3 ani m-am procopsit cu un simson de prin 58-59, de la un prieten . de 2 ani l-am dasfacut sa mai nichelez. si sa mai vopsesc cate ceva . evident am descoperit piese defecte . deci rugamintea este cum sa fac rost de doua amortizoare fata care le-am pierdut tot plimband piesele dintr-un atelie in altul.

 

multumesc

 

:)

Incearca la Basty, ultima oara stiu ca el avea una, iti trimit PM cu nr lui de tel ca vad ca ARDEEEE

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Releu de incarcare la Awo este pe dinam si nu pe cadru.Slabe sanse sa gasesti un releu cu dinam original.Cutia ta de viteze pare de Sport ptr ca nu se vede din poze sa ai opritor la pedala pe cadru.Daca nu se ridica mai sus si nu se poate repozitiona din nuturile pedalei atunci trebuie repoztionat axul pe pinionul de atac.Operatia asta poti sa o faci doar luand cutia jos.Daca e din arc ,asta se poate arma din "bucsa"de pe ax rotind spre stanga. :)

dinam am sigur ... releul nu mai stiu daca l-am dat cand am vandut simsonul ... ma voi uita si voi spune dc il mai am sau nu .. oricum .. dc le am le fac donatie .. primitorul doar sa plateasca taxele de ramburs .. atat .. ;) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dinam am sigur ... releul nu mai stiu daca l-am dat cand am vandut simsonul ... ma voi uita si voi spune dc il mai am sau nu .. oricum .. dc le am le fac donatie .. primitorul doar sa plateasca taxele de ramburs .. atat .. :lol: :)

am si eu un releu dar nuj daca e original si mai ales daca e bun ... am sa bag si poze cu el ...

 

--- Mesaj completat în 15 Sep 2007 16:12 -------------
uite poze nu-s chiar impecabile dar ar trbui sa iti poti face o vaga idee daca e original sau nu ...

post-18053-1189861890_thumb.jpg

post-18053-1189861905_thumb.jpg

post-18053-1189861928_thumb.jpg

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aseara cotrobaind printr-e piese , am gasit un magnetoo, asemanator cu cel de simson, numai ca nu avea urechi d prindere!!!

si dupaceea mi-am adus aminte k acum vre-o 3 ani am adaptat pe un simson acea aprindere.....tot ce a trebuit sa modific a fost capacu(trebuia scos mai inafara!!!magnetoo-ul daca bine imi aduc aminte l-am luat de e un motor auxiliar de buldozer, :) ...era un motor in 4t, care functiona pe post de demaror motorului de buldozer, avea 400 cmc, si era rusesc!!!

ce m-a mirat e ca merge la fix pe motoru de simson, ma refer la acea "Furca" care angreneaza aprindere!!!

asa ca maine dca pot o sa pun poze cu respectiva aprindere, + clemele de adaptare, si daca sunt curiosi o si vand!!!e gata reglata, numai sus trebuie pusa ;) :) :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Magnetou sau dinam de Mz rebobinat pe 12V ??? la treaba asta m-am gandit si eu dar nu prea are putere sa tine cateva becuri, dapoi sa tina si scanteia ...

 

nu, a ramas pe 6 v original :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-9724-1190020304_thumb.jpgpost-9724-1190020503_thumb.jpgpost-9724-1190020675_thumb.jpgpost-9724-1190020853_thumb.jpgpost-9724-1190021055_thumb.jpgpost-9724-1190021128_thumb.jpgpost-9724-1190021181_thumb.jpg

 

 

:) sal sal. nu prea am mai intrat pe net de ceva timp. mi-am terminat simsonelul. mai mi-am luat un ij 56, acum tre sa ma apuc si de asta.am intrat sa mai bag cateva poze cu el si sa vad ce mai e pe aici. zicea cineva ceva de niste acte? :) daca da sa dea un add pe mess. id.ul meu e tot razvanake si vb acolo.

pozele sunt oarecum in ordinea in care sunt facute. tre sa mai fac cateva ce-i drept sa se vada mai ok motorul terminat. oricum ...nu prea am acte la el. :D (l-am luat de la un tip de la tara care il avea abandonat prin gradina de... muuuuulti ani, care il avea de la o baba :D) motorul fiind al mosului care e mort . ideea e ca nu are acte. pot sa ii fac ? ;) sau il tin de frumusete? :hug:

 

 

 

 

--- Mesaj completat în 17 Sep 2007 12:43 -------------
post-9724-1190021916_thumb.jpgpost-9724-1190022004_thumb.jpgpost-9724-1190022100_thumb.jpg mai erau astea. cam atat pt acum. bafta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare .... se mai fabrica ceva simson ? ca vb. azii cu un nene si cica sar mai face ceva simsonuri scutere si cica este un chopper custom simson .... voi ce stitzi ?

Editat de satana pe mobra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare .... se mai fabrica ceva simson ? ca vb. azii cu un nene si cica sar mai face ceva simsonuri scutere si cica este un chopper custom simson .... voi ce stitzi ?

se mai fabrica o ... era sa iti zic eu ce ... ce fel de simsonar esti, mai ales ca ai si net, cauta si tu sa vezi ca fabrica s-a inchis din 2002, intradevar s-au produs scutere pana atunci, dar motoare nu prea, din cate stiu eu ... sa ii mai explice si altcineva ca eu ... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ID MESS ADRIAN_HORSIA

As putea sa jur ca esti brailean de-al meu ... am un prieten care are aceeasi adresa de mess ca username-ul tau ...

 

--- Mesaj completat în 20 Sep 2007 07:49 -------------

ID MESS ADRIAN_HORSIA

As putea sa jur ca esti brailean de-al meu ... am un prieten care are aceeasi adresa de mess ca username-ul tau ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As putea sa jur ca esti brailean de-al meu ... am un prieten care are aceeasi adresa de mess ca username-ul tau ...

 

<small>--- Mesaj completat în 20 Sep 2007 07:49 -------------</small><br/>

As putea sa jur ca esti brailean de-al meu ... am un prieten care are aceeasi adresa de mess ca username-ul tau ...

 

 

NU FRATE NU SUNT BRAILEAN, SUNT SIBIAN

ESTE DOAR O COINCIDENTA DE USERNAME

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa prea mai intre batranii simsonari pe aici, din pacate :finger: motivele, arhicunoscute... :eek:

 

/index.php?...70531&st=80

 

aici e si povestea vestilor cu aceeasi sigla :moron: si ceva simsonari de care nu stiti, si mai e un topic mai vechi(dati search), dar nu o sa ii mai vedem prea curand pe aici...

 

PS: nu mai chatuiti si voi atat, fiti ontopic si, daca e nevoie de piese postati-le la cerseli, donari si altele...pastrati topicul curat, pt ca e pacat de el...

 

Pace :lol:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa prea mai intre batranii simsonari pe aici, din pacate :finger: motivele, arhicunoscute... :cheers:

 

/index.php?...70531&st=80

 

aici e si povestea vestilor cu aceeasi sigla :lol: si ceva simsonari de care nu stiti, si mai e un topic mai vechi(dati search), dar nu o sa ii mai vedem prea curand pe aici...

 

PS: nu mai chatuiti si voi atat, fiti ontopic si, daca e nevoie de piese postati-le la cerseli, donari si altele...pastrati topicul curat, pt ca e pacat de el...

 

Pace :eek:

Ce fain.Am intalnit la Burn Out Day Timisoara un tip cu o astfel de vesta mi se pare ca apare in una din poze.Iam pus cateva intrebari referitoare la clubul lor.Am fost cu zambetul pana la urechi.Si eu si tata avem niste haine de piele respectiv vesta si geaca cu simson si mis sooper mandru cand o port.

post-22612-1190832335_thumb.jpg

Chiar as vrea sa rog si eu sa se pastreze topicu asta pt simsonisti frumos si cu cat mai multe simsone.

Va multumesc.Ride safe si asfalt uscat :cheers: :moron:

Editat de Black Wolf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...