Sari la conținut

Simson


satana pe mobra
 Share

Postări Recomandate

simsonuri au fost fost importate in draci in ani 60. erau cele mai populare motociclete, am citit chiar ca, intr-o perioada erau in proportie de 2:1 fata de restul motoarelor. nu stiu exact cat e exacta e informatia, daca mai gasesc site-ul voi veni cu informatii mai exacte. oricum, idea e ca au foast foarte multe in tara, deci ar trebui sa fi ramas destul de multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Am si "io" o intrebare: ...cine are un excentric (cama) de la un magnetou de simson si vrea sa il instraineze??? Deja lucrez la o aprindere electronica cu senzor Hall pt Simson iar azi am avut o revelatie :laugh: : nu pot renunta la avansul centrifugal :friends: .Pt. a face un avans centrifugal (cel original) mai am nevoie de un excentric.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acuma, am la mine!

 

am vrut sa condusc un pic pentru sa fac poze, dar la sfersit, nu m am oprit, si am facut pozele de noapte fata casa mea!

 

Am fost WEul asta la Petrosani, si m a placut pentrui ca motor este "refacut" cu toti rulementi nou...

Si am conoscut primul propietar, care are moto de 1961!

600.jpg

 

1024.jpg

 

1024.jpg

Editat de chevaliernoir
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...scapa la tine ulei pe la simering volanta...

...si centrifugheaza pana ajunge pe gaurica de reglare a aprinderii.....rulmenti poate nou , dar simering(volanta ) pus rau! :D

 

--- Mesaj completat în 11 Oct 2007 21:44 -------------

:bigstar: Cine stie cat% din ele sunt pe sosea si cine stie cat% is lasate in paragina intr-un garaj,sopru,hambar etc. :bigstar:

Banuiesc k is destul de multe.

....cam de 7xcat% le-au dus tiganii la fier vechi(o parte dupa o prealabila transformare in 'ciopare' 'street fighturi' si alte ozn-uri)...Puteti sa va linistiti!Nu Mai Sant!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...scapa la tine ulei pe la simering volanta...

...si centrifugheaza pana ajunge pe gaurica de reglare a aprinderii.....rulmenti poate nou , dar simering(volanta ) pus rau! :P

 

<small>--- Mesaj completat în 11 Oct 2007 21:44 -------------</small><br/>

....cam de 7xcat% le-au dus tiganii la fier vechi(o parte dupa o prealabila transformare in 'ciopare' 'street fighturi' si alte ozn-uri)...Puteti sa va linistiti!Nu Mai Sant!

ba mai sunt...nu tourene, dar sporturi mai stiu, si din pacate babalacii de bosorogi se cred tutankamon si vor sa se ingroape cu ele :bigstar:

 

@chevaliernoir: super si articolul, si calitatea pozelor facute la simson(foarte artistice) :( multam :bigstar:

 

PS: simsonul, pe vremea tatucului, se cumpara din vitrina, si s-au adus gramada in tara....deh, cum romanu era din topor, nu umbla la ele sa le faca, asa cum a facut si cu mobrele, si majoritatea au ajuns hrana pt vapoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...scapa la tine ulei pe la simering volanta...

...si centrifugheaza pana ajunge pe gaurica de reglare a aprinderii.....rulmenti poate nou , dar simering(volanta ) pus rau! :bigstar:

 

<small>--- Mesaj completat în 11 Oct 2007 21:44 -------------</small><br/>

....cam de 7xcat% le-au dus tiganii la fier vechi(o parte dupa o prealabila transformare in 'ciopare' 'street fighturi' si alte ozn-uri)...Puteti sa va linistiti!Nu Mai Sant!

De la motor s-au de la cutie cert e ca scapa si trebuie desfacut, s-au suntem noi prea chitibusari, moto este OK.

Cu bine

 

 

--- Mesaj completat în 13 Oct 2007 06:31 -------------

Salut toate lumea

 

Acuma am AWO mea, si as vrea sa cumpar cateva piece ...

Conosc situl asta cu multe ceva, dar este in poland : http://www.skuterdebica.hg.pl/

 

unde putem sa cumpar piece pentru simson?

Piese noi nu cred ca gasesti cel putin in Romania precis nu. Scrie ce-ti trebuie si vedem ! Moto e grozav sa-l folosesti sanatos( sper ca nu vrei sa-l pui in vitrina si damineca sa-l lustruiesti, motoarele sunt facute sa mearga)

Cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT ,

 

URGENT !!! :bigstar:

CUMPAR MAGNETOU DE SIMSON !!!

AM CLIENT PENTRU UN SIMSON SPORT 1960 ... DAR IMI TREBUIE MAGNETOU !!!

AFACEREA E CA SI INCHEIATA :D ... DAR OMUL VREA SA REZOV EU ACESTA PROBLEMA :( !!!

 

ASTEPT OFERTE !!!

DAU SI :bigstar: O CINSTE CELUI CARE MA AJUTA ... LA INTRUNIREA DE LA TARGOVISTE !!!

 

GIGI PAMANTEANU

0723656643

 

MULTUMESC !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT ,

 

URGENT !!! :bigstar:

CUMPAR MAGNETOU DE SIMSON !!!

AM CLIENT PENTRU UN SIMSON SPORT 1960 ... DAR IMI TREBUIE MAGNETOU !!!

AFACEREA E CA SI INCHEIATA :D ... DAR OMUL VREA SA REZOV EU ACESTA PROBLEMA :( !!!

 

ASTEPT OFERTE !!!

DAU SI :bigstar: O CINSTE CELUI CARE MA AJUTA ... LA INTRUNIREA DE LA TARGOVISTE !!!

 

GIGI PAMANTEANU

0723656643

 

MULTUMESC !!!

Incearca la useri >>mikulaish>>rockbikecz si steelrider.Ultimul parca il mai are de vanzare pe la piese de schimb.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asta trebuia sa rad ... io cer ajutor nu vad care i faza ? si daca am postat aici cred ca de simson i vb ... si se mai intampla se pierzi si lucruri mici ...

 

astept ajutor de la oameni seriosi

numa bine !!! :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la asta trebuia sa rad ... io cer ajutor nu vad care i faza ? si daca am postat aici cred ca de simson i vb ... si se mai intampla se pierzi si lucruri mici ...

 

astept ajutor de la oameni seriosi

numa bine !!! :bigstar:

hmm da ... cred ca o sa ma mustrez singur ... u bad boy(fiind vb aici de mine) ... :bigstar:

si totusi de cand ai tu simson mah ??? onoreaza-ne si pe noi cu niste poze daca ai simson sau ai pierdut cheia imaginara de la un simson imaginar, ca decand tot zici ca iei simson, intr-un timp se auzea ca ai avea 3, acu sunt eu ala :D sau tu ??

:(

Editat de ThunderByte
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piese noi nu cred ca gasesti cel putin in Romania precis nu. Scrie ce-ti trebuie si vedem !

 

Salut.

 

Motor este Simson AWO Sport, number 221745, de 1961,

si atas este in posa 0

 

Caut :

- 4 links between the side-car and the motorcycle (pose 3,4,5,5_,6_)

- right ending of handlebar (posa 7)

- miror (posa 8)

- small engine plastic cover (posa 9)

- leather for seats (posa 10)

- exhaust (posa 11)

- contact key (posa 12)

- embleme Stoye x 2 pentru atas (posa 13)

post-11305-1192607955_thumb.jpg

post-11305-1192607967_thumb.jpg

post-11305-1192607976_thumb.jpg

post-11305-1192607986_thumb.jpg

post-11305-1192607996_thumb.jpg

post-11305-1192608008_thumb.jpg

post-11305-1192608017_thumb.jpg

post-11305-1192608026_thumb.jpg

post-11305-1192608034_thumb.jpg

post-11305-1192608044_thumb.jpg

post-11305-1192608052_thumb.jpg

post-11305-1192608061_thumb.jpg

post-11305-1192608070_thumb.jpg

post-11305-1192608080_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT ,

 

URGENT !!! :(

CUMPAR MAGNETOU DE SIMSON !!!

AM CLIENT PENTRU UN SIMSON SPORT 1960 ... DAR IMI TREBUIE MAGNETOU !!!

AFACEREA E CA SI INCHEIATA :) ... DAR OMUL VREA SA REZOV EU ACESTA PROBLEMA :) !!!

 

ASTEPT OFERTE !!!

DAU SI :D O CINSTE CELUI CARE MA AJUTA ... LA INTRUNIREA DE LA TARGOVISTE !!!

 

GIGI PAMANTEANU

0723656643

 

MULTUMESC !!!

 

CHIAR NU SE GASESTE UN MAGNETOU IN TOATA ROMANIA ??? :eek:

OMU' ASTA ESTE UN VETERAN AL MOTOATELOR DIN TARGOVISTE :) SI ARE NEVOIE DE AJUTOR !!!

IN DAMBOVITA NU AM GASIT NIMIK !!! :ok:

ACUM A PRINS O OFERTA BUNA PENTRU MOTORUL LUI :( ...SI POSIBILUL CLIENT VINE DE LA GALATI LA TARGOVISTE DAR VREA SA VADA MOTORUL IN PERFECTA STARE !!!

 

CARE AI UN MAGNETOU SAU CARE AI AUZIT DE CINEVA CA DEZMEMBREAZA DA-I UN TELEFON SAU UN SMS !!!

HAI SA-L AJUTAM !!!

STIU CA SE POATE!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este vb de simsonul asta pe care vreau sa vi-la arat si voua.mie unul imi place la nebunie cuma iesit

voi ce ziceti? :ok:

 

post-8528-1192622893_thumb.jpg post-8528-1192622908_thumb.jpg post-8528-1192622920_thumb.jpg

post-8528-1192622932_thumb.jpg post-8528-1192622946_thumb.jpg post-8528-1192622963_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...