Sari la conținut

Accidentul De La Parada Motorrock Ploiesti-2007


CobraArt
 Share

Postări Recomandate

cum se cade? n-am facut judo si chiar imi puneam problema asta, daca e sa cad, cum fac sa nu ma ranesc prea rau?

mersi!

 

(groaznice poze. sper sa nu vad asa ceva live sau sa fiu in situatia aia vreodata)

Caut pe net poze si antreneaza-te. Caderi nu se fac doar in judo. Daca ai intrebari PM.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 68
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu as introduce obligatoriu odata cu casca si manusile, genuncherele, cotierele, cizmele si protectia de coloana!

Cam cum e la intrare pe circuit la Tunari! Au aia mare dreptate cand ai echipament full dar esti in adidasi si nu te lasa sa intri pe pista.

 

Iti place tie sa OBLIGI pe cineva sa poarte un anume echipament?

 

Ce iti pasa tie de pielea mea? Sincer acum, ca sunt curios.

 

 

Multa sanatate fetei. Si eu am cazut ca pasager la parada din Bv de acum 3 ani (blugi tricou casca) (evident eram julit tot). Shit happens cand nu crezi ca ti se poate intampla tocmai tie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LoL - io am mers cu casca, pantaloni scurti si maieu la parada. Si in capitala am mers in pantaloni scurti si tricou...so what? cad pe pielea mea nu pe pielea altora. Casca e obligatorie si chiar daca n-ar fi, tot as purta-o ca m-am obisnuit cu ea si mi se pare aiurea fara ea acu...

 

Numai parada n-a fost aia...multi sa fie in fatza, altii nu stiu cate acrobatii...am mers la parada mai mult cu un picior pe scarita in caz ca vine vreun dement in fatza mea sau da peste mine. Sa nu mai zic ca exact cum am plecat din parc un tip cu un endurache pe o roata mergea printre noi, cre ca a mers asa vreo 200 si ceva de metrii...daca pica ala? ce se intampla?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E bine.Pana cand dezbatem subiectul asta?Pana la urmatorul festival?A fost o cazatura,nu un deces...(doamne fereste).Se mai intampla,sunt doua roti,nu patru...

 

Numai bine! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi da vreau si eu sa te intreb ceva,nu crezi k era mai bine daca ma dadeam jos de pe motor si il luam de ghidon numai pt k un natarau in fata mea a cazut??

Normal k mi-am continuat traseul fara casca,nu ma sperie chiar asa de tare niste julituri si nici macar sinele de tramvai.

Imi pare rau k nu am putut filma k sa vedeti ce sa intamplat,nu k m-ar fi incalzit p mine cu ceva filmul ala.

si da mi-am continuat drumul mai departe pt k altcineva de acolo tot facea semne disperate sa plecam de acolo.sincer tot c am putut face a fost sa fac semn celor din spatele meu sa opreasca k sa nu mai dea si altcineva peste ei.

-eu si cu NAE eram aia care faceam semne disperate....

-ca si organizatori am considerat ca daca ar fii oprit toata lumea sa se uite, cu siguranta se facea un blocaj fantastic si atunci nu era k... cred ca a fost suficient ca am oprit noi si inca 2-3 moto dintre care un motociclist era chiar doctor, eu am ridicat motoreta de pe individ iar ceilalti s-au ocupat de fata, dupa care am trecut la dirijat pana a venit politia... ce sa facem asta este, alte vesti despre fata nu stiu... sa ne vedem cu bine la anu si fara incidente

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum se cade? n-am facut judo si chiar imi puneam problema asta, daca e sa cad, cum fac sa nu ma ranesc prea rau?

mersi!

 

(groaznice poze. sper sa nu vad asa ceva live sau sa fiu in situatia aia vreodata)

Nu stiu daca iti va putea cineva explica asta in scris..Sunt practicanta de arte martiale de multi ani si sincera sa fiu chiar cred ca mi-ar fi greu sa iti explic si face2face...de aratat iti pot arata...Sunt miscari standard care dupa o anumita perioada devin reflex si le adaptezi in functie de situatie..Primul lucru invatat fiind sa iti feresti capul...daca vrei totusi mai multe detalii da-mi un PM..

Scuze de offtopic..

In sfarsit se mai stie ceva de starea fetei??Ce-i drept a mancat-o si s-a scarpinat nasol de tot...Si cred eu ca ii va fi invatatura de minte..Si mai de blamat este gagiul care a luat-o in spate asa...Acum faptul e consumat degeaba dam noi din taste . Sa speram numa ca amandoi au invatat ca pana si minimul de ekipament poate face diferenta..De murit poti sa mori la la 10 km la ora....Eu am mers zilele trecute cu prietenul in tricou avand doar casca pe cap de la facultate pana acasa...Am ajuns in stadiu de paranoia avansata frate..O stare de nesiguranta ca aia nu mai vreau sa simt asa ca mai bine crap de caldura decat de durere...Numa bine si insanatosire grabnica fetei.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica fetei si invatare de minte la amandoi.

 

Idem!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand EL a fost vinovat ca nu a stat draq ca toata lumea potolit! si s-a vrut mare zmeu.

Dar...si tipa a fost cel putin inconstienta!

Ce incredere sa ai in unu' pe care-l vezi pt prima data??? si sa-ti pui viata in mainile lui??? fara ca macar sa-l fi vazut odata cum piloteaza???????

 

Si un prieten de-al meu a agatat o tipa la gara de sud da ,acar a avut bunul simt sa-i dea ei casca iar apoi tipul e chiar senior in ale motoarelor asa ca nu s-a intimplat nimik aiurea!

Iar noi - grupul de rideri care ne cunoastem - am mers astfel incat sa -i evitam pe zmeii care faceau tampenii!!! I-am l;asat draq sa se duca si am mers compact si linistit . Am vrut sa ne bucuram de parada nu sa zburam printre altii . :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestiile astea cu "cum se cade" ma fac la psihic.

am cazut de suficient de multe ori ca sa iti spun ca, in momentul accidentului, numai la "cum sa cazi" nu te gindesti. poate doar daca faci un accident la relanti. in principiu incerci sa eviti pina in ultima clipa, dupa care eu imi amintesc cum ma sculam de pe jos (mereu) sa tai contactul ca sa nu se innece. mai putin atunci cind mi-a rupt unul cadrul si mi-a dislocat umarul.

 

bafta la judo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chestiile astea cu "cum se cade" ma fac la psihic.

am cazut de suficient de multe ori ca sa iti spun ca, in momentul accidentului, numai la "cum sa cazi" nu te gindesti. poate doar daca faci un accident la relanti. in principiu incerci sa eviti pina in ultima clipa, dupa care eu imi amintesc cum ma sculam de pe jos (mereu) sa tai contactul ca sa nu se innece. mai putin atunci cind mi-a rupt unul cadrul si mi-a dislocat umarul.

 

bafta la judo.

 

Domnule BIBI, daca esti pe langa, sau daca ai chef de mistocareli, stai deoparte.

Chestia cu cazutul si stiutul este mare treaba. Trebuie sa fi invatat sa o faci...asta ca sa nu fii nevoit sa te gandesti in timp ce cazi. Nu mai debita ineptii daca habar nu ai... stai acasa.

Asta ti-o spune un parasutist de performanta si un motociclist.

Daca tu esti urechist, macar stai in banca ta ni nu ii mai indemna si pe altii la prostii. Totul se invata...inclusiv sa cazi.

Daca ai ceva nelamuriri sa imi spui ca pot sa-ti fac si o schita.

 

Te salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il cunosc pe unul dintre accidentatzi,ziva a fost a aluia care era cu fata pe motor,o agatzase si el pe undeva sh a intrat ca prostul in roata lui....ma a luat-o pe aia si fara casca....sa nu mai zic ca avea decat o carpa la C.R :lol:

 

 

fata a scapat doar cu o zgarietura la cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il cunosc pe unul dintre accidentatzi,ziva a fost a aluia care era cu fata pe motor,o agatzase si el pe undeva sh a intrat ca prostul in roata lui....ma a luat-o pe aia si fara casca....sa nu mai zic ca avea decat o carpa la C.R :lol:

fata a scapat doar cu o zgarietura la cap

 

Frate incearca sa scrii in engleza ,ca din ce-ai scris in romana nu am inteles nimic .....

 

O.T : Sanatate fetei.Eu zic ca a fost ghinion pur si simplu.Poate putina lipsa de indemanare .Dar de cazut pe sina de tramvai au cazut multi ,iar de pasager fara casca...sa fim seriosi ,sunt o gramada si in traficul zilnic.Ce sa mai zicem de o parada ? Eu zic ca o asemenea ocazie poate fi o exceptie tinand cont de circumstante.Oricum se presupune ca fiecare trebuie sa-si pazeasca pielea singur dupa o anumita varsta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnule BIBI, daca esti pe langa, sau daca ai chef de mistocareli, stai deoparte.

Chestia cu cazutul si stiutul este mare treaba. Trebuie sa fi invatat sa o faci...asta ca sa nu fii nevoit sa te gandesti in timp ce cazi. Nu mai debita ineptii daca habar nu ai... stai acasa.

Asta ti-o spune un parasutist de performanta si un motociclist.

Daca tu esti urechist, macar stai in banca ta ni nu ii mai indemna si pe altii la prostii. Totul se invata...inclusiv sa cazi.

Daca ai ceva nelamuriri sa imi spui ca pot sa-ti fac si o schita.

 

Te salut

 

Uneori poti sa culci motorul cand vezi un TIR care intoarce pe toata strada si tu ai 200+/h sau cand intri intr-un voblaj naspa, si in alte cateva situatii.

Cand iti cade fata pe nisip sau pe asfalt ud sau cand cazi pe sina de tramvai(cazul de fata) cazi si atat. La modul iti amintesti ca mergeai si dupa aia erai pe jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uneori poti sa culci motorul cand vezi un TIR care intoarce pe toata strada si tu ai 200+/h sau cand intri intr-un voblaj naspa, si in alte cateva situatii.

200+/h? :lol: u chiar poti? :lol: :lol:

200+/h =55+ m/s

esti meserias

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu vara port asta... super buna... as recomanda la toata lumea... mult mai bine decat t-shirt si jeans.

 

La prietena am luat echipament full, destul de sexy:):D si slim, dar ii ofer protectie foarte buna. Puteam spune ca este treaba ei... dar daca eu o invit pe motor prefer sa stiu ca am facut totul so o apar. Plus... cand tu esti in echipament tare... nu ar fi bine sa fie si tipa din spate la fel??? Daca tot te dai mare ce jmeker esti:) ai si pe tipa la fel ca tine.

 

Uite aici: http://www.youtube.com/watch?v=PU0VstC82Fg diferenta intre noi si unu profesionist. Eu in locul luci ma duceam naibi...

post-14874-1182159703_thumb.jpg

post-14874-1182160511_thumb.jpg

post-14874-1182160656_thumb.jpg

Editat de Drei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mult echipament mai avea fata...mai bine mor de cald..desi pe motor bate vantu....e logik ca tre sa porti echipamentu..eu vreau sa-mi iau motor..si in scopu asta mi-am luat tutoriale si.....echipament(p-asta l-am primit). sincer n verau sa sfiu in locul vreunuia care pica..eu sunt biker(cu bicicleta)..si prindem shi noi viteze destul de mari(gen 70km/h-panta macadam) si sincer nu avem achipament...am cazut o data pe la vreo 30 la ora..nu mi-am rupt nimik dar am vrecat telecomanda cateva nopti ca n-am putut dormi....al biciclete e acelasi lucru...cu banii pe care ii dai pe o casca ( sa nu avem pretentii la echipament full) iti upgradezi binishor jucaria...deci toata lueam se da la risc..putini au casca..eu unul nu am si nu sutn mandru de asta...so echipamentu e sfant! Sanatate fetei. si de' daca nu va puneti casaca pe cap va intra bordura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...