Sari la conținut

Ce Motor Sa Aleg?


Postări Recomandate

Salut.Mai am putin si termin scoala de soferi si eu inca nu m-am decis in privinta motorului.Am tot stat pe forum si am intrebat si m-am documentat asupra motoarelor de 125.Acum urmatoarele modele ma atrag:Aprilia rs 125,Cagiva mito,Honda nsr 125,Rieju rs2 125,Honda cbr 125,Honda varadero 125.Pentru mine honda nsr 125 e cea mai frumoasa(poate pe la spate mai trebuia lucrat),e mai putin performanta decat aprilia dar compenseaza cu fiabilitatea,si ar mai pierde un punct din cauza ca nu se mai fabrica.Aprilia si Cagiva sunt super dragute,dar totusi imi place mai mult nsr.Rieju rs2 125 si Honda cbr 125,4t(un sunet placut,si o fiabilitate mult mai mare,dar mai puturoase).Sincer acum nu prea imi place cbr(prea ingust),la inceput cand l-am vazut nu mi-a placut,dar vad ca pe zi ce trece ma obisnuiesc cu forma lui.Acum sa vedem ce ne poate oferi varadero,o pozitie foarte placuta,un motor bicilindric in 4t,parca suna altfel decat celelalte.Desigur trecem la alta clasa,poate si din cauza asta nu prea ma apropii de el,chiar daca ar fi perfect pentru mine(ma refer ca voi face drumuri lungi).As vrea sa stiu si parerile voastre despre aceste modele,pe care le voi achizitiona sh.Sper ca nu am enervat pe nimeni din cauza ca am deschis aceasta tema.Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde si de tine. Nici eu nu am vrut CBR (asa mult) dar nu am mai avut ce face si a trebuit sa imi iau.

Momentan sunt multumit de el.

Ieri cand am avut nevoie sa ajung urgent de la Fantana Miorita pana la Urgenta si-a facut treaba bine printre masini asa ingusta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omule,din cate vad ai pus cam toate modelele posibile de 125 de pe piata romaneasca,exceptand enduro.Sunt 1000 de topicuri la fel ca al tau,eu iti recomand rs125 ca dinasta am si eu,restul de 125 nu le stiu decat din auzite,si am renuntat la ideea sa imi cumpar un motor numai pentru cum arata,si de aceea ma bate gandul al un enduro-touring,nu-s frumoase da merg de rup pamantul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatu meu....gandestete ce vrei sa faci inainte cu motocicleta.....ii clar ca daca ai vrea sa te dai rotund pe terase rs sau mito ar fi punctele forte....la fel pt scurte plimbari prin oras(dar nerecomandat la numaru de accidente actual) tot un rs, o cagiva, cbr sau rieju...sau un supermoto husqwarna sm 125, ktm 125 exe, yamaha 125 xt x sau dt 125x....apoi poate vrei sa faci enduro touring, adica plimbari ceva mai lungi in afara orasului.....poate si foarte putin off-road...pt asta ii varadero.....sau nu ii de uitat endurol sau cross...care is faine categoriile mai ales endureala prin paduri si munti....pe care pana acuma rar am vazut sa o dea careva pt un speed...plus ca aici pericolu sa te faca tocana ceva conservar ii mult mai mic...pt asa ceva ii ktm exc 125, husqwarna wr125 sau wre125, yamaha dt 125r sau xt 125r, suzuki dr125.....depinde in primu rand de zona in care stai si ce vrei tu sa faci....gandestete bine....si nu conteaza atat de mult aspectul pe cat performantele....un 4t e fiabil dar sta prost la partea de putere.....plus ca mecanica e mult mai complicata la el si daca ti se strica e mai greu de reparat.....un 2t e mai usor, mai puternic, mai usor de reparat....doar ca sta putin mai prost cu fiabilitatea....

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti multumesc "Schumy CJ" pentru parerea ta care e foarte buna.eu voi face naveta cu motorul,adik in fiecare zi am sa vin prin oras plus ce mai ma plimb deci motorul pe care il voi lua va rula.imi plac modelele sport,si marca Honda.Asa ca daca imi iau sport in 4t mai mult ca sigur va fi cbr.Imi place mult nsr,chiar daca e in 2t,dar totusi honda are modele fiabile.Varadero e dragut dar cum am spus ma atrage mai mult un motor sport.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai pus problema gresit.normal ca il iau din pasiune,dar m-a intrebat pentru ce il cumpar si i-am raspuns ca il iau pentru naveta, plimbari.nu pentru wk.il iau ca sa merg mult cu el si sa capat experienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

frate eu iti recomand eu varadero. este 4t, 2 cilindri in V , super frumos si tot ce vrei. parerea mea. si cred ca merge si putin pentru enduro ca cine stie , poate mai mergi si u pe un drum forestier, ceva si daca mergi pe acolo cu rs-ul il cam distrugi. CBR-ul nu imi place. intr-o perioada eram innebunit dupa el dar cand am vazut cat de ingust e mi-a pierit cheful sa ma mai gandesc la el. alegerea mea ar fi varadero desi nu stiu prea multe informatii despre el. Va rog sa-mi spuneti si mie info daca vreti! si scz daca fac off topic dar am deschis si eu multe topicuri dar nu raspunde aproape nimeni, oare pt ca sunt incepator pe forum si nu am amici pe aici?

post-20685-1184939087_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune cineva ceva detalii? este oarecum buna pentru putin enduro? este mai buna decat un xt? adica si orash si pt enduro. pls scrietiti ceva. e super motorul 4t , V2

post-20685-1184943053_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

sincer....tu ai pus mana in viata ta pe o motocicleta?si daca da...ce e motor era?sau ai vazut in reviste si ai gandit ca le place la fete si teai gandit sa-ti iei?

NUMAI BINE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune cineva ceva detalii? este oarecum buna pentru putin enduro? este mai buna decat un xt? adica si orash si pt enduro. pls scrietiti ceva. e super motorul 4t , V2

Daca r V2 nu s aude asa mai inspre chopper s-au enduro alea mai mari??? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti plac motoarele de viteza, au scos sachs un nou xtc. Eu pe ala as vrea sa mi-l iau. E tot 4 timpi. Dar deocamdata nu s-a adus la noi si nici in germania nu cred ca s-a lansat. Pretul pe http://www.motoscuter.ro e de 2890 euro nou cu 2 ani garantie :bigstar:

post-22023-1186156441_thumb.jpg

post-22023-1186156480_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sachs-ul e tare dar trebuie sa mai asteptam pana se lanseaza..ca tot s-a vorbit de varadero...ma scuzati dar are un super motor 4t, 2v..ce vreiu mai mult de la un 125??!! problema la motocicleta asta vine din alta parte..din partea greutatii...are undeva la 165 de kg...pt un 125 este destul de mult asta o face sa zicem puturoasa ( mai bine pt incepatori) dar si greu de manevrat

 

alta chestie care am remarcat-o aici....pt primul motor,parerea mea, trebuie sa te intereseze fiabilitatea tot-ului unitar...a motocicleteio nu designu..ca ala nu face decat sa impresioneze fete..iar cbr-ul e foarte bun pt un incepator cu un motor 4t ( care nu suna ca o tigaie) i putin mai fiabil...plus ca daca e ingust te poti descurca cu e in oras...eu zic ca asta poate fi luat si ca un plus.... eu unu nu as recomanda mito si rs-ul, tocmai ca sunt 2t si sunt puternice, nervoase, ..stau mai prost cu fiabilitatea si SH cam toate ai kit de putere pe ele ( nerecomandat pt un incepator)..

O alta oferta zic eu tentanta vine de la cei de la yamaha..modelul YBR e foarte mijto..parerea mea ca un naked e sfant pt un incepator..motor tot in 4t si pretul de noui este unul acceptabil pana in 2500 de euro (corectati-ma daca gresesc)..si e destul de frumusel, 4t. 10cp. La fel de bine poti alege un Rieju, motor de yamaha, sunt motociclete durabilen si la un pret acceptabil...chiar bun pt un 125......si daca tot vreti ceva special cautati un suzuki gn..cam greu de gasit dar e o nebunie de motocicleta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faza cu manevrabilitatea e ZERO,eu m-am urcat p CBR F4 din 99/00 si nu mi s-a parut greu d manevrat da mai greu cu ala t lasi in curba ghidonu e mai degeaba pus,doar la viteze mici il folossesti :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ma rog..e bien ca unii sunt acizi si destepti...nu sunt parerile mele de mic copil printre voi..sunt parerile site-urilor de specialitate si a celor care au mers cu motoru si au luat-o de la zero adica de la mobra la touringuri de 1300...cred ca ei se pricep mai bine decat am face-o noi aici..nu era cazu sa fii atat de rau cu noi. gandeste-te ca la 16 ani sunt pustani care au 50 de kile..cum crezi ca manerveaza ei ei pe loc un motor de 170???? arata-ne si noua daca tot esti atat de atoatestiutor!! asteptam filmuletzu!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratiooooareee... astia au citit prea multe posturi de genu' "ha, ti-ai luat 600, esti mort 100 %". Cica RS si Mito sunt prea nervoase, chiar periculoase pt un incepator. Daca nici motoarele de 125 nu's de incepatori, luati-va frate biciclete, sau orientati-va la 50cc. Eu totusi cred, ca voi v-ati fixat pe un anume model de 125 ceva mai lenes si incercati sa-l ridicati p-ala in slavi asa "pe sleau", spunand ca rs si mito nu's bune pt incepatori. 'ai gea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am zis ca rs si mito nu sunt pt incepatori..ca sunt de 125....dar la traficul pe care il avem noi si la cat de atent poate fi un pusti de 16 ani care poate sa fie slabanog si de abia sa manevreze motocicleta in loc..e destul de periculos pty pielea lui ca nu va sti sa se tempereze si va trage prea tare de manson...asta nu include pe toata lumea!!! dar intre cei care isi cauta motor mai sunt si astfel de cazuri(vreo 3 cunosc numai eu, nu stiu cdaca au intrat si aici)./....eu zic ca inaite sa-ti iei moto trebuie sa te gandesti la toate..dar mai ales la siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...