Sari la conținut

Ce Se Poate Face Cu O Mobra


alek_6boabe
 Share

Postări Recomandate

maaa.faci boboc mobra si apoi o omori pe o roata? :lol: superba...vezi nu uita si teava de esapament ca e pacat... :lol:

 

ps: mobra-i animal naravas si se cam ridica pe o roata, dar, mai nasol e cand se suie un incepator pe ea cu pasager si atunci il arunca pe spate :lol:

 

felicitari, si nu o mai omora asa, ca e pacat :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maaa.faci boboc mobra si apoi o omori pe o roata? :lol: superba...vezi nu uita si teava de esapament ca e pacat... :lol:

 

ps: mobra-i animal naravas si se cam ridica pe o roata, dar, mai nasol e cand se suie un incepator pe ea cu pasager si atunci il arunca pe spate :lol:

 

felicitari, si nu o mai omora asa, ca e pacat :lol:

Eu zic sa nu uite de casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super fain reconditionata mobra 95% originala.mobra e o motoreta f buna atata timp cat ii faci reglajele "ca la carte".pe mine ma duce in fiecare zi mobreata de vreo 3 ani in coace fara reparatii majore.nu ma lasat niciodata in drum...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super fain reconditionata mobra 95% originala.mobra e o motoreta f buna atata timp cat ii faci reglajele "ca la carte".pe mine ma duce in fiecare zi mobreata de vreo 3 ani in coace fara reparatii majore.nu ma lasat niciodata in drum...

da ma asa e, ca si eu cu o minimobra am tras 3000 de km intr-o vara si nu a facut scandal, da e o dilema...merg inmatriculate la primarie mobrele astea?nu de alta da s-ar face mai multe cu ele daca ar merge :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu o mobra daca ai chef de distractie se poate face turul tarii

Si masori drumul in seturi de segmenti schimbati, nu in km.

Stiu pe cineva care a facut turul Romaniei cu asa ceva. Si faza cu segmentii e adevarata. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am bagat cu ea peste 15000 de km in 2 ani si vreo 6-7 seturi de segmenti

a vazut doar top99+ fara plumb si ulei motul

o chiunui eu dar cand e vobra de intretinere am grija de ea motorul l-am refacut intre florii si paste cu rulmenti(SKF) si multe piese noi pana de viteze bile ambielaj piston segmenti bla bla bla.

de ridicat nu se ridica prea greu insa la endo m-am strofocat putin ca "e grele cu tamburi"

Editat de alek_6boabe
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune-mi si mie dle @ alek_6boabe cum ai facut sa-ti prinda frana fata asa de bine,eu ma folosesc mai mult de frana spate(e beton) ceea ce nu e foarte indicat.(la mine e 80% frana spate+frana de motor si 20% frana fata)

Numai bine :D

Editat de crazymobra50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da ma asa e, ca si eu cu o minimobra am tras 3000 de km intr-o vara si nu a facut scandal, da e o dilema...merg inmatriculate la primarie mobrele astea?nu de alta da s-ar face mai multe cu ele daca ar merge :D

 

Da la ce iti trebuie neaparat nr de inmatriculare de la primarie cand poti sa iti faci de la politie ca eu am un vecin si are nr normal(bv xx xxx).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da la ce iti trebuie neaparat nr de inmatriculare de la primarie cand poti sa iti faci de la politie ca eu am un vecin si are nr normal(bv xx xxx).

de carnet n-am timp :welcome: plus ca ar fi marfa daca ar merge inregistrata la primarie, ca moped...

 

oricum, treaba cu segmentii nu e grava la mobra ca sunt destul de ieftini si nu mori daca schimbi mai des la ei...in rest, motorul facut ca la carte, te duce de n-ai treaba... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o omori, mai bine strangi bani si te plimbi la intalniri.

nu e problema de cati bani bag in ea. eu am facut-o din pasiune. vroiam sa fie ceva la care lumea sa se uite cu admiratie, cei care inteleg, cu toate ca s-au facut si glume proaste. la urma urmei nu imi prea pasa de gurile rautacioase, eu inca imi fac treaba cu ea si atata timp cat voi gasi piese bune pt ea le voi cumpara fara sa ma uit la bani. "pasiunea nu are limite"

pana una alta niciun scuter de 50 nu a reusit sa ma faca oricat de nou ar fi, iar asta m-a facut sa ma simt implinit avand in vedere ca am pierdut o vara lucrand la ea peste 10 ore pe zi. nici nu stiu cand a trecut timpul dar rezultatul final m-a multumit. acum ii pun benzina si ulei si merge (cablul de frana fata il schimb mai des). nu am facut compromisuri la consumabile pt ca nu mi-am permis sa ma lase in drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta da mentalitate...felicitari...cunosc mobre, minskuri, care au mers peste 15000 de km fara reparatii capitale(doar schimbat segmenti si mestereli la cate ceva pe ici pe colo ca sunt comuniste doar)... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spune-mi si mie dle @ alek_6boabe cum ai facut sa-ti prinda frana fata asa de bine,eu ma folosesc mai mult de frana spate(e beton) ceea ce nu e foarte indicat.(la mine e 80% frana spate+frana de motor si 20% frana fata)

Numai bine :D

pai cu frana nu e asa complicat. poti sa pui un cleste mai puternic pt ca cel original nu tine la forta mare. si o reglezi in asa fel incat sa frece un pic roata la mersul in gol astfel ai precizie mai buna la franare. te rogi sa nu ai tamburul ovalizat (cum il am eu usor) pui un cablu mai gros pt frana dar pastilele la capat le pui cu surub, cositorite nu tin si din cand in cand mai cureti de praf tamburul. daca faci frana puternica la mobra o sa se incalzeasca usor tamburul dar nu iti fa griji pt ca eu merg asa de doi ani de cand am scos-o pe strazi. si inca ceva trebuie sa pui bratul de jos de la roata in asa fel incat pt o distanta scurta sa aiba un unghi mare de rotire dar asta ori il calculezi simplu pe o foaie de hartie sau iti trimit o poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi fain dle @alek 6boabe o sa ma apuc sa o pun la punct cum trebuie dupa ce termin cu bacul.Ma

bucur ca mai exista iubitori de mobre care sa le aprecieze adevarata valoare :D .

 

Numai bine :welcome:

 

 

 

PS: cu partea de matematici cred ca ma descurc...

Editat de crazymobra50
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi fain dle @alek 6boabe o sa ma apuc sa o pun la punct cum trebuie dupa ce termin cu bacul.Ma

bucur ca mai exista iubitori de mobre care sa le aprecieze adevarata valoare :D .

 

Numai bine :welcome:

PS: cu partea de matematici cred ca ma descurc...

si eu dau bacu asa ca nu esti singurul in momente grele numai ca eu mi-am terminat complet mobra
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu si eu Mobra baiatului, am vazut-o odata la elice, este super facuta, aproape autentica 100%, doar comenzi de minsk are pe ea parca, in rest zici ca e scoasa din cutie!

Intr-adevar nici un scuter sau moped de 50cc nu poate sa intreaca Mobrica!

Se poate face turul tarii pe Mobra si cu un singur set de segmenti!!!

 

Bravo!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect. ti-ai adus aminte bine.

teoretic s-ar putea face turul tarii cu un singur rand de segmenti dar nu eu. la ce jar a vazut mobra asta. o data am speriat un mos cu o dacie 1300 ca l-am depasit pe drum si m-a fugarit dupa numai ca i-a sarit apa mosului la masina. deci mobra poate. la drum intins pot sa merg cu 70-80 constant iar blana e cam 90. nu stiu cum am facut-o asa stiu doar ca i-am pus doar consumabile de calitate si nu am facut compromisuri la ulei rulmenti benzina etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maaa.faci boboc mobra si apoi o omori pe o roata? :P superba...vezi nu uita si teava de esapament ca e pacat... :D

 

ps: mobra-i animal naravas si se cam ridica pe o roata, dar, mai nasol e cand se suie un incepator pe ea cu pasager si atunci il arunca pe spate :P

 

felicitari, si nu o mai omora asa, ca e pacat :blbl:

I-auzi akolo povesti :lol: :drink: ... (animal naravas.......... ) :lol: :drink:

Ca sa te ridici cu mobra intro roata trebuie sa tragi de ghidoane de te omori......

HMMMMMMM.... mobra :moto: :rock: ... imi aduce aminte de mai demult cand m-am dat cu o mobra si mi-am prins degetul de la picior la turbina de pe magneto :wink: :rock: .......Ca, ca at de motor mobra :wink: :blbl: = lucru; romanesc!!! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...