Sari la conținut

FERITI-VA de MOTOCICLISTI


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Eu unul ma uit si ma voi uita in continuare atent in oglinzi. Dar, cum zicea si FLEX, in unghiul mort nu am cum sa vad... Si daca imi sta acolo si apoi apare langa mine cand fac vreo manevra....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eh, sa revenim la chestii serioase, nu-i asa, cri?

 

La Intilniri am scris eu la ce concluzii s-a ajuns ... mai trebuiesc facute cercetari si vom lamuri anumite aspecte legale si unele de habitudini in trafic; ne-am vazut prima oara, asa ca foarte multe n-am prea putut vorbi la obiect. Ne vom intilni iar si vom dezbate din ce in ce mai mult ... ca sa putem ajunge la dezideratul unui trafic mai sigur PENTRU TOTI.

 

De acord cu tine, pe undeva, poate euforia e un pic cam mare acum, fiindca am ajuns toti sa constatam ca sintem oameni normali, cu miini, picioare si capete pe umeri ... chiar daca unii prefera sa-l bage in casca B) :what: :laugh:

 

nasol ca in timp ce intr-o parte a Bucurestiului ne dadeam mina prieteneste, in alta parte tga o patea ...

 

E nevoie de timp, de schimb de informatii, de multe pagini de forum ...

 

Ma gindesc sa deschid undeva un topic (sau mai multe) in care sa glosam un pic pe marginea unor aspecte care mie mi s-au parut un pic ciudate ... unele chestii citite pe aici m-au pus foarte mult pe ginduri; iar ma gindesc ca s-ar putea sa mi-o fur rau de tot daca deschid aceste topicuri ... deocamdata m-au VAZUT o mina de oameni iar de CUNOSCUT ... si mai putini; s-ar putea sa fiu gresit inteles.

 

In orice caz, aseara fiecare woo-ist prezent a primit un fluturas de la voi ... fiecare filtreaza acel fluturas prin sensibilitatea proprie si ajunge la anumite concluzii.

 

Toate bune!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci,in cele din urma,ati ajuns la vreo concluzie?e mai multa lumina in capetele unora?

te-am asteptat pe tine sa ne citezi din regulament in privinta celor doua probleme de mai jos:

 

depasirea coloanei cu motocicleta PE CONTRASENS cind din fata vine trafic e sau nu legala?

 

circulatia motocicletelor intre benzile 1 si 2 ocupate full e sau nu legala?

 

 

 

fara nici-o rautate B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru CRI: Mai ai dreptate asa o fi acum daca lovesti din spate poate fi ala vinovat ca nu vad cum!?!?!?...Poate imi explici tu ca ai mintea mai fresh!!!!...Adica merg frumos si franeaza unul in fatza mea franez si eu si pac ma loveste unul in spate !..Si-mi zice bai ai franat brusc tu esti de vina!..Asa s-au skimbat multe acum nu-ti mai ia permisul cand treci pe rosu ..Mama misto skimbari!!!!,,,

Acum m-ai facut curios zi-mi si mie cand esi vinovat cand te loveste unul din spate in ce cazuri daca tot esti atat de elevat!...

 

 

 

Asa-i ca nu-ntelegi nimic?? :laugh: :what:

Orice ai spune,omul iti este net superior din toate punctele de vedere! B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Salutare la toata lumea! Sper sa fiu si eu motociclist din data de 22! Am examen pe care sper sa il iau! Deocamdata sunt conservar! Pana sa intru si eu in lumea asta a motocicletelor...cat de cat....nu ii intelegeam nici eu pe motociclisti! Nu ca acuma as fii vreun expert! Dar am vazut o faza aproape de Unirii de m-a lasat masca: un tip cu un enduro, mergea foarte usor printre masinile care erau oprite la semafor! Si un taranoi cu cashcaval in talpa....l-a injurat pe motorist cand a trecut pe langa masina lui, fara ca acesta sa ii atinga masina!!! O fii fost invidios??? :lol:

 

Ce legatura are acest reply cu topicul "decedat" de un an?

Este un topic tare (cuvant urat), pacat ca a revenit.

 

 

Se pare ca i.d.i.o.t. este un cuvant urat.

Editat de Placebo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Placebo, in urma acestui topic idiot si a celui in oglinda de pe DwC au mai intrat inca 5 oameni in rindurile motociclistilor, poate citeva zeci de soferi au inceput sa fie mai atenti si mai gentili cu motociclcistii ... treburi idioate, pacat ca s-au scos la iveala dupa un an ... si poate citit la vreme ar fi folosit si unui motociclist ...

Editat de FLEX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa marele chin de a citi toate paginile topicului ( si asta fara sda ma vada sefu' ) m-0am decis sa imi fac cont si sa postez, deci:

1. lovitul din spate este clar vina ta, a patit-o un prieten care l-a lovit pe unu care i-a taiat calea si lovitura fiind perpendiculara pe qurul masinii aluia, a ramas sa isi repare singur masina, fara discutii. e adevarat ca legal o fi limita pomenita mai sus, dar practic nu se poate determina in mod concret daca ea a fost atinsa sau nu, si sincer mie imi pare a fi cea mai buna solutia pt a impaca si capra si varza: mergi atat de repede cat esti in stare dar sa poti evita orice pericol, daca nu ai facut-o, esti vinovat, oricat mi-ar place mie strazile nu sunt race tracks...

 

2. @amicul de mai sus: prietene, daca eu imi bag p*** in gura taximeTRISTILOR si distribuitorilor, etc care depasesc coloana la semafor luandu-ma pe mine de prost, ca vezi doamne eu stau la coada ca ma plictiseam acasa, cum poti sa imi ceri mie sa nu fac acelasi lucru si cu zmeii care se baga printre masini "pentru ca pot", a mai spus-o cineva, daca unu vomita si deschide usa? stiu ca e greu sa stati la coada, si mie mi-ar fi dar incercati sa judecati cu aceeasi masura ambele fapte, la fel cum se diculpa kelu, la fel facea si tovarsul vostru, desi era aceeasi situatie...

 

3. cand va bagati printre benzi, chiar crede-ti ca nu stanjeniti pe nimeni? ca eu nu raman tintuit chiar si pt 10 secunde ca sa treaca unu care a ramas blocat intre masini? deci va rog: cum ii injur pe auto- asa injur si me moto- nesimititi

 

ps sper ca nu o considerati flame,nu este un atac la persoana, dar nu puteam sa ma abtin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi tu, unele lucruri se intimpla fara voia noastra, chiar daca nu sintem de acord cu ele. Nici mie nu-mi place cind stau cuminte la stop fara sa ma bag si vin vreo doua masini care ma inghesuie.

Evident, nu imi place, dar asta e. Se intimpla atit de des incit nu mai bag de seama si gata.

Cit despre chestia cu lovitul din spate nu e mereu valabila. Daca iti taie fata cu viteza mai mica decit tine si il lovesti? A cui e vina?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, Placebo, in urma acestui topic idiot si a celui in oglinda de pe DwC au mai intrat inca 5 oameni in rindurile motociclistilor, poate citeva zeci de soferi au inceput sa fie mai atenti si mai gentili cu motociclcistii ... treburi idioate, pacat ca s-au scos la iveala dupa un an ... si poate citit la vreme ar fi folosit si unui motociclist ...

 

daca acestea sunt rezultatele acestui topic ... jos palaria ... dar totusi am indoieli:

 

1. crezi ca cei 5( ... potzi sa-i enumeri eu shtiu doar de unu? ) au intrat in lumea moto pentru ca au citit acest topic? Forumul este liber shi putea fi accesat shi fara ajutorul acestui topic. La arc miercuri nu se intra pe baza permisului categoria A.

2. suntetzi mai atentzi la motociclishti? Nu ne mai taiatzi calea? Nu ne mai impingetzi spre trotoar? Va asiguratzi cand facetzi o manevra? Da, atunci acest topic i.d.i.o.t. v-a invatzat cea ce trebuia sa shtitzi de la scoala de shoferi. Hai sa ne amintim de discutzia voastra de la care a plecat acest topic.

 

PS: sarcasmul tau imi aminteshte ca tot acest topic a plecat de la un accident in care un matizist a lovit un motociclist. Multzi motociclishti merg aiurea shi nu le iau apararea dar daca ash fi intr-o mashina shi de pe o stradutza laturalnica m-ash incadra pe banda 3 avand ca rezultat accidentul cu un motor ultimul lucru de care mi-ar pasa este alergatura dupa acte. Tzine de respect.

 

PPS: tocmai de acea nu vroiam sa fie redeschis topicul pentru ca vom ajunge iar la discutzii idioate. Preferam sa evit acest lucru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cit despre chestia cu lovitul din spate nu e mereu valabila. Daca iti taie fata cu viteza mai mica decit tine si il lovesti? A cui e vina?

practic este perpetuu valabila, asta in ipoteza in care gaborul nu are simpatii sau interese, dar in instanta ele nu mai conteaza si ai fi foarte uimit sa afli cate decizii gaboresti se anuleaza in instanta din lipsa de dovezi. ( am petrecut in sala de judecata fix 12 ore, pana mi-a venit randul si sincer mi-a folosit...)

repet, e o masura care ar linisti imediat vitezomanii...

 

 

daca acestea sunt rezultatele acestui topic ... jos palaria ... dar totusi am indoieli:

PS: sarcasmul tau imi aminteshte ca tot acest topic a plecat de la un accident in care un matizist a lovit un motociclist. Multzi motociclishti merg aiurea shi nu le iau apararea dar daca ash fi intr-o mashina shi de pe o stradutza laturalnica m-ash incadra pe banda 3 avand ca rezultat accidentul cu un motor ultimul lucru de care mi-ar pasa este alergatura dupa acte. Tzine de respect.

cred ca te cramponezi de un lucru din afara discutiei ca sa eviti subiectul, ala era un dobitoc, la fel ca si colegul vostru care a facut acelasi lucru recent, capisci? daca lovitura era din spate, puteai sa musti si din protectii ca la tribunal tot iti faceai motorul singur si plateai si minim cheltuieli de judecata...

Daca vreti sa nu mai fiti catalogati drept vitezomani inconstienti, INCERCATI sa nu ne mai caracterizati drept nenorociti care nu vrem sa ne asiguram, chiar si pentru simplul fapt ca nu vrea sa isi zgarie vopseaua, un sofer nu vrea sa va loveasca!

de unde de la unul cu matizul care nu s-a asigurat deja toti suntem la fel? dar de la aia care depasesc prin intersectie pe stanga si daca faci si tu stanga se oripileaza toti, dar despre aia care trec PRINTRE benzi la limita sa imi zgarie masina ca nu poate sa stea la stop...?

Adevarul e intotdeuna la mijloc si daca vrei sa ai pretentia ca judecata ta sa fie corecta, incearca sa pastrezi masura pentru ambele parti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca te cramponezi de un lucru din afara discutiei ca sa eviti subiectul, ala era un dobitoc, la fel ca si colegul vostru care a facut acelasi lucru recent, capisci? daca lovitura era din spate, puteai sa musti si din protectii ca la tribunal tot iti faceai motorul singur si plateai si minim cheltuieli de judecata...

Daca vreti sa nu mai fiti catalogati drept vitezomani inconstienti, INCERCATI sa nu ne mai caracterizati drept nenorociti care nu vrem sa ne asiguram, chiar si pentru simplul fapt ca nu vrea sa isi zgarie vopseaua, un sofer nu vrea sa va loveasca!

de unde de la unul cu matizul care nu s-a asigurat deja toti suntem la fel? dar de la aia care depasesc prin intersectie pe stanga si daca faci si tu stanga se oripileaza toti, dar despre aia care trec PRINTRE benzi la limita sa imi zgarie masina ca nu poate sa stea la stop...?

Adevarul e intotdeuna la mijloc si daca vrei sa ai pretentia ca judecata ta sa fie corecta, incearca sa pastrezi masura pentru ambele parti...

 

Daca shi cu parca. ...

Eu nu am generalizat, tot ce am spus (deshi nu intzeleg de ce a fost asha de greu de intzeles) este ca totzi trebuie sa fim atentzi, sa ne asiguram shi sa-i respectam pe ceilaltzi din trafic. Aceste lucruri nu poate sa fie inoculate de citirea unui topic. Asha ca ma acuzi aiurea cu generalizarea.

 

PS: shi de asta imi era teama cand s-a redeschis topicul. Ca iar va fi un flux de useri care nu au legatura cu motociclismul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, deci e mai bine asa pe forumuri separate inchise, unde noi va porcaim pe voi si vice versa, nu? pe topicul nostru lumea a mai bagat la cap si deja se foloseste pe scara larga prepozitia: "unii motociclisti" pe cand la voi abunda exprimarile de genul : "conservarii dracu" ba chiar unu se bucura pe aici ca se pun radare fixe si ca o sa ne mai linisteasca pe noi :lol: ... atat timp cat mentalitatea nu se schimba si nu se incearca sa se inteleaga traficul in ansamblu ( sa se scoata din minte "prioritatea de smecher" ) de ambele parti, o sa bociti nishte intamplari care puteau fi evitate fara probleme, si asta vine de la un racer nu de la un boshorog ramolit, oare ce mentalitate, reflexe si conduita crede-ti ca are un afon?

 

in fine, devine neproductiv si odata ce mi-am expus punctul de vedere nu are rost sa va conving de ceva si nici nu vreau sa va demonstrez ceva, eu sunt atent, si nu sunt singurul, asta vroiam sa va aduc la cunostiinta, daca va face o placere deosebita sa ne porcaiti nu vad de ce v-as lua placerea asta, mai ales ca nu pierd nimic... asa ca va salut cu respect si va urez : drum bun! oricare ar fi el...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu ataca pe nimeni. Eu nu m-am referit la o persoana anume, indiferent de ce moto sau masina conduce.

Cum ziceam, respect traficul. Dar altii nu ma respecta pe mine. Si cei care nu ma respecta, au de cistigat.

Daca "voi" ii bagati pe toti in aceeasi oala, de ce aveti pretentia ca "noi" sa nu ii bagam pe ceilalti in aceeasi oala?

Sint de acord ca exista oameni mai rai sau cu mai putin discernamint de ambele parti. Dar asta e ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, intra te rog pe dwc la noi si vezi ca deja in urma discutiilor la noi se foloseste sintagma : "unii mot..." pe cand aici intru si ma crucesc atunci cand vad pe tipul ala care se dadea ciumeg ca face wheelie ( client cert al IML ) sau la chestia asta: /index.php?...topic=30043&hl= ,

 

spunea cineva de la voi ca motociclistii care fac prostioare nu intra pe forum, dar sunt destui si pe forum, deci mi-e teribil de frica de aia care nu intra ...

 

am zis-o, e usor sa ne porcaim si foarte usor sa arunci matza, am o gramada de colegi foarte educati care au renuntat sa mai pledeze, si nu intelegeam de ce... speram sa fie ceva productiv...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aha, deci e mai bine asa pe forumuri separate inchise, unde noi va porcaim pe voi si vice versa, nu? pe topicul nostru lumea a mai bagat la cap si deja se foloseste pe scara larga prepozitia: "unii motociclisti" pe cand la voi abunda exprimarile de genul : "conservarii dracu" ba chiar unu se bucura pe aici ca se pun radare fixe si ca o sa ne mai linisteasca pe noi :lol: ... atat timp cat mentalitatea nu se schimba si nu se incearca sa se inteleaga traficul in ansamblu ( sa se scoata din minte "prioritatea de smecher" ) de ambele parti, o sa bociti nishte intamplari care puteau fi evitate fara probleme, si asta vine de la un racer nu de la un boshorog ramolit, oare ce mentalitate, reflexe si conduita crede-ti ca are un afon?

 

in fine, devine neproductiv si odata ce mi-am expus punctul de vedere nu are rost sa va conving de ceva si nici nu vreau sa va demonstrez ceva, eu sunt atent, si nu sunt singurul, asta vroiam sa va aduc la cunostiinta, daca va face o placere deosebita sa ne porcaiti nu vad de ce v-as lua placerea asta, mai ales ca nu pierd nimic... asa ca va salut cu respect si va urez : drum bun! oricare ar fi el...

 

Eu nu generalizez este ilogic merg shi cu mashina dar este adevarat ca pe forum se mai generalizeaza. Dar de obicei doar cand un conservar ne omoara cate un coleg pentru ca nu l-a observat. Asha ca eu imi intzeleg colegii care folosesc apelative ca "conservarii dracu" deshi oricine are bunavointza intzelege ca se refera la o anume categorie de conservari. Este doar o economie de cuvinte in exprimare de care tu te tot agatzi.

Cred ca shi voi facetzi la fel cand se intampla invers. A, am uitat nu s-a intamplat invers.

 

PS: vorba lui Kombat se lungeshte pre mult pelteaua.

Prefer sa nu mai discut pe marginea acestui topic. Mai degraba tzin un moment de reculegere pentru colegii pierdutzi ... vezi topicul de langa, despre bebe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, intra te rog pe dwc la noi si vezi ca deja in urma discutiilor la noi se foloseste sintagma : "unii mot..." pe cand aici intru si ma crucesc atunci cand vad pe tipul ala care se dadea ciumeg ca face wheelie ( client cert al IML ) sau la chestia asta: /index.php?...topic=30043&hl=

 

Despre prima parte, habar n-am la ce te referi.

 

Despre a doua parte, te crucesti la ce anume, mai exact?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cand vezi pe unii ca se cearta ca ala , ca celalalt are dreptate te umfla rasul!

 

nu am avut nik cu soferii pana cand la o intersectie semaforizata, un bou de conservar, sa se bage intre roata mea din spate si cealalta masina ce era pe banda 2 (mentionez eram pe banda 3).

eu trebuia sa merg la stanga iar el sa dus la draku inainte!pb esta urmatoarea sunt incepator eram 2 pe moto! moto imprumutata-propietarul pasager!

 

reactia mea? l-am injurat! si am facut un gest asemanator cu asta :moron:

 

toata kestia s-a intamplat acu vreo 6 zile...

 

mai mentionez ca am b-ul cam de multisor..si nu am facut niciodata prostia de a ma baga langa un motocilclist.

 

 

1-l-as putea speria,2 -ar putea cadea, etc...doamne fereste!!

 

 

 

eu nu stiu ce e cu unii cretini de soferi, mentionez UNII (paote ma rasgandesc si spun majoritatea :eek: ) , dar am luat, acu vreo luna jumate cand veneam de la bunici , o ocazie..si pe drum am vazut un motociclist pe enduro cu far aprins! iar boul comunei, in loc sa se dea putin mai pe dreapta mergea cu partea stanga putin peste axul drumului, norocul , motocicistului cred ca experimentat ca a sesizat din timp si a mers el pe marginea benzii lui, caci altfel il pute acrosa, ei bine si normal ca eu i-am atras atentia imediat, dar el ce imi spune ca motociclistii is teribilisti,ca nu au respect pt trafic..

si m-am certat in limita bunului simt ca sa nu ma dea jos din masina , dar sincer tre sa fii f.atent ca saracu de tine te duci pe undeva sa te destinzi si vine boul, poate si beat putin, si te da jos de pe moto!

 

asa ca d-lor MASINISTI!, scuze conservarilor, nu noi ci voi sunteti bomba pe strada, noi tre sa avem grija si de cel din spatele nostru si de cel din stanga/dreapta si fata!..ca domne fereste poate nu ne vede....

vechea problema! "NU NE VEDETI!" :ok: -> da voi va o vedeti dimineatza? :lol: sa nu mai spun de blonde la volan-> no offence pt fete de aici!

 

Tineti rotile lipite de asfalt!

 

:baldy: :moto:

Editat de Spown
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

3. cand va bagati printre benzi, chiar crede-ti ca nu stanjeniti pe nimeni? ca eu nu raman tintuit chiar si pt 10 secunde ca sa treaca unu care a ramas blocat intre masini? deci va rog: cum ii injur pe auto- asa injur si me moto- nesimititi

 

 

bagatul printre benzi s-ar putea spune ca este avantajul motocicletei si scuterului in orash fatza de mashina. este +-ul ce compenseaza fragilitatea acestui participant la trafic, faptul ca sta in mediu fara aerul conditzionat sau o capota ce il apara de ploaie/vant. nu shtiu de ce atata invidie legata de strecurat... nu se intra pe contrasens, nu se sunteaza coada prin bagarea pe linia de tramvai la stop, iar motocicletele pleaca repede primele si nu incomodeaza mashinile din spate.

 

in al doilea rand exista oameni si oameni. exista si motociclisti buni si soferi de mashini buni. dar si multzi posesori de carnete de A si B ce nu au ce cauta pe strazi. vrea cineva sa o faca pe justitziarul si sa-i elimine? :ok: ...

de ce se bate atata moneda pe treaba cu "conservaru' draq" si alte chestii de genul asta: pt ca in mashina dak eshti lovit (in orash) esti mai protejat si o zgarii/indoi si alergi zeci de zile dupa acte/rca/asigurari/service-uri. dar un la un motociclist pe langa fierul care e lovit sufera si OMUL (osul, mushchiul, pielea)...si nu potzi compara alergatul dupa reparatzi cu spitalul. :lol:

 

parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...