Sari la conținut

Pete Pe Aluminiu


Postări Recomandate

salut ! imi vine sa-i omor sa le tai capul la aia de la spalatorie, am fost cu R6-le la spalatorie sa mi-l spele bine bine, si nu mai pot de nervi, pana am vazut eu cu ce da pe ea, a apasat de 2-3 ori pe pompita aia, mi-a dat cica sa o curete mai bine pe la schimbatorul de viteze si la manerul de ambreiaj, si putin in bord, cu substanta de aia acida cu care spala motorul la masini, si dupa ce a spalato de tot, au ramas numai pete de la acidul ala, a ramas asa patat aluminiu, si nu stiu cu ce se poate lua, am incercat si cu spirt, si cu benzina, si nu se ia? ati patit si voi? cu ce sa incerc sa dau sa se ia? diluant?? sau este vreo solutie speciala pentru aluminiu si inox '??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ! imi vine sa-i omor sa le tai capul la aia de la spalatorie, am fost cu R6-le la spalatorie sa mi-l spele bine bine, si nu mai pot de nervi, pana am vazut eu cu ce da pe ea, a apasat de 2-3 ori pe pompita aia, mi-a dat cica sa o curete mai bine pe la schimbatorul de viteze si la manerul de ambreiaj, si putin in bord, cu substanta de aia acida cu care spala motorul la masini, si dupa ce a spalato de tot, au ramas numai pete de la acidul ala, a ramas asa patat aluminiu, si nu stiu cu ce se poate lua, am incercat si cu spirt, si cu benzina, si nu se ia? ati patit si voi? cu ce sa incerc sa dau sa se ia? diluant?? sau este vreo solutie speciala pentru aluminiu si inox '??

 

Salut! Din pacate se ia cu fix... nimik. Sau cel putin toti pe care ii stiu cu cadre si alte minuni patate in felul asta sunt asa si in ziua de azi.

 

Poate sa incerci o usoara sablare, s-ar putea sa remedieze ceva, ma gandesc. Bafta oricum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Du-te la Augsburg si vezi ca ai sa gasesti un Polish pentru aluminiu care face minuni.Il mai gasesti si la Louis si l-am mai vazut pe la Automobile Bavaria..

Stai linistit ca ies petele alea,nu te lua dupa neavizati..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, si eu am patit acelasi lucru, ....... am incercat sa scot petele si cu smirghel si cu perie de pasla bagata in biax........degeaba.....petele tot acolo sunt! se pare ca cei de la diverse spalatorii dau cu solutie de motor pe cadru si asta il ataca, cel putin asta s-a intamplat la mine! obisnuieste-te cu ideea! ....... daca tine treaba cu polishul pt aluminiu, anunta-ma

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la Augsburg si vezi ca ai sa gasesti un Polish pentru aluminiu care face minuni.Il mai gasesti si la Louis si l-am mai vazut pe la Automobile Bavaria..

Stai linistit ca ies petele alea,nu te lua dupa neavizati..

Luigi Vicol

gasesti polish pt aluminiu si la romana, la motomarket

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-asta imi spal eu singur motorul...ca dupa ce ca fac o treaba la oha, mai vor si bani. Imi ia cam o ora sa-l spal dar stiu ca l-am facut curat din cap pana in picioare.

 

Ca tot veni vorba de asa ceva - pe janta din fatza am mici pete de parca ar fi fost mancata...nu ies cu nimic din ce am incercat...sunt negre si micute si multe...o sa pun o poza maine sa vedeti si voi ca vreau sa le scot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel am patit si eu...toata bascula imi este cu pete deschise la culoare, am incercat cam 3-4 variante pana acum si nimic nu a reusit sa le scoata... bou' de la spalatorie, care credea ca o sa-i cer despagabiri si ca o bascula e vreo 5000 de euro :rock: , aproape ca nu plangea in genunchi ca nu el a facut-o asa si ca nu de la ei e... :wink:

asta e...daca stie cineva codul de la LOUIS pt polishu minune sa-l posteze pls

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor de sfaturi,m-am mai calmat, deci singura solutie ar fi polishul pentru aluminiu, dar eu nu sunt din Bucuresti, sunt din Tecuci, de unde as putea sa-mi comand polishul minune? Multumesc inca o data :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, merci frumos, am sa v cu ROMI 13 sa-mi aduca, dar inainte de asta, vreau sa va intreb daca sigur sigur se ia cu polish pentru aluminiu, si cat costa?? cine stie? confirma cineva ca a patit ca mine si s-au luat petele cu polish pt aluminiu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Du-te la Augsburg si vezi ca ai sa gasesti un Polish pentru aluminiu care face minuni.Il mai gasesti si la Louis si l-am mai vazut pe la Automobile Bavaria..

Stai linistit ca ies petele alea,nu te lua dupa neavizati..

Luigi Vicol

 

unele cadre de al. , sunt imbracate in lac si daca se pateaza nu ai ce sa faci. mai subnt si unele , eloxate- sunt toate, care au suprafata neteda semilucioasa si merge polishata. .probabil ai nimerit un cadru din ala care merge polishat. deci nu da sperante omului. :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ai si tu dreptate,eu stiu insa ce am facut la a mea..

Ce risca daca incearca?

Acel polish nu-i o avere,pina in 30 ron/tubul.

Daca incearca poate sa iasa sau nu..daca nu incearca pata aia singura nu iese!! :moto:

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-asta imi spal eu singur motorul...ca dupa ce ca fac o treaba la oha, mai vor si bani. Imi ia cam o ora sa-l spal dar stiu ca l-am facut curat din cap pana in picioare.

 

Ca tot veni vorba de asa ceva - pe janta din fatza am mici pete de parca ar fi fost mancata...nu ies cu nimic din ce am incercat...sunt negre si micute si multe...o sa pun o poza maine sa vedeti si voi ca vreau sa le scot.

 

Pe janta poti incerca cu Detartrant ..... solutia aia care se gasea pe vremuri pe la " UTIL" ....... numa sa ai grija cum dai ..... sa nu apesi prea tare si sa nu insisti prea mult ca risti sa se duca si vopseaua ...... spor

 

... io am reusit sa curat o janta cu asa ceva ... la care spray-uri , polisuri ,benzina , si alte alea alea nu a avut nici un efect !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate cineva sa-mi spuna ce cod are polishul pt aluminiu, la Louis? ca nu gasesc deloc pe site, scrie si in germana.. eu am pete nu pe cadru, ca cadru la R6 e negru, pentru manerele de la frana, scaritele pasager, si inca ceva tot din aluminiu din bord, astea mi le-a patat la spalatorie.. sa aveti grija cand va duceti, stati langa aia sa le ziceti ce au de facut, ca sunt tampiti...

Editat de pinnutz_789
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...