Sari la conținut

Harley-Davidson


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

Pai de ce: De cind sunt mic vreau sa am motocicleta, iar cind zic motocicleta = matahala chopper, in speta Harley. Restul sunt devieri de la subiect. Tot ce inseamna chopper/cruiser sunt variatiuni epigonice ale Harley-ului, daca nu ar fi Harley nu s-ar povesti o intreaga clasa de motociclete. Nu am banii pe care as vrea sa ii am, dar cind o sa ii am o sa am si Harley sau un custom dupa Harley (un custom chrome k sa fim mai precisi :what:)).

In acest sens, VRSCA si B sunt niste jene B)

 

Radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunet distinctiv, evident cumperi un brand consacrat care a facut legenda(nu intru in polemici asupra motivului si metodelor, doar ca e oarecum legenda);

 

depinzand de model, cum o zis si radu, imi place estetica, chiar si la stock-uri, dar mai ales la custom-uri (vise tata), duduitul ala unic si ireproductibil (desi altii au obtinut sunet mai fain decat harley -> Suzy si Kawa la chopperele si cruiserele lor de mare capacitate...), si nu in ultimul rand ideea de a fi oarecum exclusivist sau snob, cum vreti sa-i ziceti, nu stiu daca ma crede careva, dar cand am mers cu primul harley (am 2 ture la activ pe 2 hd ) m-am simtit cu adevarat puternic, m-am simtit Cineva, mi se parea ca sampania curge din ceruri, si urmeaza sa calc pe covorul rosu....

dar poate ca asta au si vrut americanii sa obtina prin marketingul la brandul asta... oricum, daca asta a fost scopul (alaturi de a face bani) si l-au atins pe deplin.

Au creat, prin cumparatorii lor, -numai datorita lor- o piata de care nu se mai atinge nici un alt producator... practic, eu cat am vorbit cu cei 2 posesori care au fost suficient de amabili sa ma lase sa ma dau cu "jucariile" lor, aproape ca am fost convins sa-mi vand rudele si sa-mi iau harley a doua zi...

Fiecare dintre cei 2, cand le-am spus despre planul de a face un leasing la anu' pentru o japoneza, ceva mai ieftin oricum, au inceput sa faca propaganda despre Harley. Cum ca sunt practic la fel de ieftine pe termen lung ca si o japoneza, negandindu-se la fiabilitate, la traditia japo. de a face lucrurile perfect la nivel de micron, etc...

 

Cea mai tare remarca de la unul dintre ei: "Omule, pentru tine, posibil cumparator de motocicleta in leasing, nu ar trebui sa mai existe alte variante, decat HD. Nu te mai gandi la altceva, ca ajungi sa dai banii pe cine stie ce prostie."

 

Vreau sa zic ca mi-a dat de gandit, omul asta care a strans "doar" 17 ani din viata sa, si si-a implinit visul. Il admir si sper sa am atata ambitie odata, sa pot sa il urmaresc.

 

P.S. Daca nu v-ati prins, da, imi place si mie Harley. Cateodata obsesiv. B) desi este un vis indepartat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate suna ciudat dar Harleyul pe care mil doresc n-are nici o piesa de Harley:

 

Motor S&S, o cutie care si rezista la 2100cmc (deci nu de HD) un cadru de Chopper ( poate ati vazut pe discovery), roti cu spite multe de 21 pe fata si lata pe spate (de 17 cu latime de 240)

seaua la 3/4 din inaltimea rotii, un Sissybar inalt linie paralela cu furca care e lunga si inclinata, un Apehanger ca ghidon, fara semnalizatoare fara prostii pe ea, o linie ca in easy rider

easy.gif

 

 

cum am mai cautat niste poze am vazut o veste foarte proasta unul dintre marii constructori de Choppere "INDIAN LARRY" a murit.

RIP LARRY

Indian_Larry.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cand imi plac motoarele mi-a placut chopper-ul. Dar, daca as avea banii necesari nu cred ca mi-as lua de acum Harley dintr-un singur motiv: dupa ce iti iei Harley nu prea mai ai unde sa te duci mai sus la nivel de chopper. Normal, poti sa faci diferentieri de model dar, ca marca, aia e! Orice altceva, dupa Harley, mi-ar parea un compromis!

p.s.

Si uite si ce imi doresc eu: FLSTS Heritage Springer

post-24-1097601342_thumb.jpg

Editat de Don Leoncio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar, daca mai trebuia sa adaug, "calaritul" HD-ului e un vis! Nu e cea mai comoda sau puternica, dar simtzi fiecare bataie a motorului. Vibreaza shi are suspensii dure dar simtzi bruta cum maraie sub tine. Toate "incomvenientzele" adauga culoare condusului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate suna ciudat dar Harleyul pe care mil doresc n-are nici o piesa de Harley:

 

Motor S&S, o cutie care si rezista la 2100cmc (deci nu de HD) un cadru de Chopper ( poate ati vazut pe discovery), roti cu spite multe de 21 pe fata si lata pe spate (de 17 cu latime de 240)

seaua la 3/4 din inaltimea rotii, un Sissybar inalt linie paralela cu furca care e lunga si inclinata, un Apehanger ca ghidon, fara semnalizatoare fara prostii pe ea, o linie ca in easy rider

easy.gif

 

 

cum am mai cautat niste poze am vazut o veste foarte proasta unul dintre marii constructori de Choppere "INDIAN LARRY" a murit.

RIP LARRY

Indian_Larry.jpg

BERY nu stiu cum sati spun dar de cind team cunoscut in clubul bikers in tm acum destui ani in urma am stiut ca suntem pe acceiasi linie de gindire asupra unui chopper :what:))))

numi vine sa cred ca a murit idian larry.....nu sti cum ..ce sa intimplat eu am avut un reportaj am sal pun aici pe forum o sati placa

te salut B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, Larry a murit facand o cascadorie, catalogata de el si de sotia lui ca fiind una oarecum standard, adica nu tocmai periculoasa, dar a cazut....B)

 

RIP Larry.

 

P.S. faina filosofie de viata mai avea si omu' asta, cred ca a murit exact cum si-ar fi dorit, exact cum a trait: - calare - .

 

numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.flyritechoppers.com :

 

asta da = linia Harley! (cu tot, ca nu are nici o piesa de Harley). Linia old school este cea adevarata pt. un chopper. Cruiserele Harley sunt pt. snobi, medici, businessmen, si, cel mai trist este, ca si fabrica are un management care tendeaza spre aceasta clientura. Daca as primi de la cineva un Harley, sa spunem, Road King, primul lucru ar fi sa iau flexul, si sa fac ceva din ea in genul asta:

post-24-1097627093_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

linea asta de modificare va fii si va ramine pt totdeauna pe locul unu printre choppere si va face istorie pentru totdeauna

nu stiu cum sati spun dar asta e si genul meu de a face un choper la fel ca si al lui BERRY

super felicitari pt pozele si exemplul de chopper postat.

ceau roby B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o singura "reclamatie" am:ar fi mai faine ( nu vorbesc de performante)niste motoare model mai vechi reconditionate( knuckle,pan,shovel)in cadru,decat twincam-urile sau S&S sau Revtec sau mai stiu eu ce.....parerea mea.

zic,nu spun!

 

 

 

 

Blackrider

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

invit pe cei care au avut,au,vor sa isi ia HD ,sa spuna de ce?

deoarece opinii contra sunt destule,sa auzim si pareri pro!

 

 

 

ps: ii rog pe cei pasionati de altceva decat de choppere/cruisere,sa se abtina!

 

 

Blackrider

B) 1 hrley pt mine inseamna pina in 1985 ...motive:

-chiulase superbe

-e motor cu volanta ( te smuceshte calumea la plecare )

-are cutia separata

motorul e prins pe talpi

-pt ca are tijele pe dinafara pina in capacul de chiulasa ( evolution iese din discutie )

-pt ca il poti meshteri cind te lasa

pt ca e un tractor

pt ca se poate merge la drum cu el

pt ca are cubaj deci shi sunet

pt ca se serviseaza ushor ..la un shovel de exemplu poti da chiulasa jos fara sa desfaci cilindrul de bloc ... daca ai treaba cu cutia o dai jos rapid

eu zic ca aceste calitati nu pot fii intilnite la alte motoare decit daca sunt mai mici de cubaj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de accord cu basty!

ore unde gasesc un manula de service pan-shovelhead????

 

 

 

Blackrider

nu am gasit nici eu pina acuma ...dar oricum daca le iei de la shop sunt extrem de scumpe dar adevarul e ca ishi fac banii ... blackrider ai de ngind sa iti iei shovel cindva in viitorul apropiat? tie ce motocicleta ti-ar place ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am gasit nici eu pina acuma ...dar oricum daca le iei de la shop sunt extrem de scumpe dar adevarul e ca ishi fac banii ... blackrider ai de ngind sa iti iei shovel cindva in viitorul apropiat? tie ce motocicleta ti-ar place ?

electraglide ul tit place ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...