Sari la conținut

Accident La Pod La Cernavoda


angel pila
 Share

Postări Recomandate

Cu greu iti gasesti cuvintele potrivite intr-o astfel de situatie, desi nu te cunosc sunt profund impresionat de drama prin care treci si mai ales de modalitate prin care ii faci fata, poate pt unii suna patetic dar iti multumesc ca ai intrat pe forum si ne-ai impartasit si noua experienta ta, sunt convins ca nu ti-a fost usor sa reconstitui atat de detaliat intreaga trauma. Pari un om puternic, iti doresc tot binele din lume!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din pacate cosmarul pilotului e e sa-ti pierzi copilotul..Din pacate, sa fii acolo, exact in momentul in care o cioara se gindeste sa treaca strada, sa iti alunece picioarele de pe scarite, sa te lovesti de asfalt intr-atit de tare incit cu toata casca sa iti dea singele...E incredibil cita nesansa ati putut avea, n-am cuvinte...E nedrept, si frustrant, pt ca chiar nu putea fi prevenit..Putea fi un fulger in casca, si tot aia era..Dumnezeu s-o aibe in paza pe Anda si sa fii tare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare foarte rau pt cele intamplate... Dumnezeu s-o odihneasca! :rusinica:

De acum inainte o sa fiu mult mai atenta la drum, pentru ca nu se stie niciodata ce se poate intampla.

Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci peste asta! Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne fereste. Asa a fost sa fie de la Dumnezeu, n-a fost vina nimanui. Am fost pur si simplu uluit de ce sa intamplat. Esti puternic sa iti reamintesti tot ce sa intamplat si sa imparti q noi. Nu pot sa zic ca stiu cum te simti, ca nu stiu, si nimeni nu cred ca stie, dar imi imaginez ca trebuie sa fie infionrator de greu. Sper sa treci cu bine peste asta. Poate asa isi dau seama unii care abereaza la sectiunea accidente, cu presupuri tampite, si fel si fel de contre. multi grozavi pe forum, pe sosea..mai putini. Condoleante!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Si(u)nt Mihai Iordache, motociclistul implicat in acest "accident".

Am venit aseara de la Braila, unde a avut loc inmormintarea prietenei mele si am parcurs mesajele postate ...as fi vrut sa scriu acest mesaj chiar aseara, dar nu am mai reusit... Sint uluit de usurinta cu care unii dintre voi posteaza mesaje ( nici macar nu folosesc inainte de a trage concluzii..."cred ca..").

Inainte de toate am sa va dau unele detalii de ordin "tehnic"...

Este o motocicleta Hayabusa, model "european" 2003 negru-gri.

Am 37 de ani si citeva luni si am permis categoria A din noiembrie 2003.

Aceasta este prima mea motocicleta.

Nu am sa scriu prea multe mesaje, asa ca am sa va pun la dispozitie si numarul meu de telefon: 0744.519.376 (apelabil 24 de ore din 24).

 

...si acum este momentul pentru o scurta naratiune....

 

Nu stiu momentul exact al producerii accidentului, il apreciez in jurul orei 15.30...

Ma deplasam catre Vama Veche impreuna cu prietena mea...nu pot spune ca ne grabeam, dar pe anumite tronsoane am facut citeva sprinturi doar de citeva secunde in zonele deschise...media orara nu a depasit 130km/h...prietena mea nu era la primul drum pe motocicleta...am efectuat o oprire solicitata de ea dupa cca 70km pentru a-si aranja putin casca (o deranja la ureche), moment in care am intrebat-o de ce-si sprijina "asa" capul pe spatele meu-raspuns:sta putin mai aplecata pentu a compensa greutatea rucsacului (cca 5 kg)...am continuat drumul...cu putin timp inainte de accident rulam pe banda 2 si am trecut pe linga o masina care rula pe banda 1...in urma anchetei Politiei "am inteles" ca soferul a declarat ca l-am depasit cind acesta avea 110 km/h...la vederea curbei am frinat ...eu apreciez ca viteza cu care rulam in acel moment era de cca 90km/h....am atacat curba in pozitie usor aplecata spre dreapta si la un moment dat am vazut o cioara care s-a ridicat peste glisiera de pe partea dreapta (zona pietonala) si se indrepta transversal directiei noastre de deplasare, neluind altitudine...nu am crezut o secunda ca ne vom intersecta...nu am acel instinct de a trage brusc de volan/ghidon la aparitia unui animal sau a unei gropi in carosabil...incerc o evitare "usoara"....in acest caz nu am facut nimic ( nu am frinat, nu am accelerat, doar am continuat drumul)...conform dinamicii deplasarii noastre, ne-am apropiat periculos de aceasta, "aproape" intersectindu-ne...in momentul imediat urmator trecerii mele de aceasta si disparitiei din orizontul vizual, am simtit o smucitura in zona briului de la dreapta spre stinga (practic mina ei dreapta m-a presat brusc)...a urmat desprinderea ei de motocicleta...miscarea brusca a avut urmari in sensul dezechilibrarii mele...am pierdut controlul, m-am apropiat de glisiera, am lovit tangential bordura si glisiera si apoi am cazut...dupa oprire, m-am ridicat si am fugit in spate in directia Andei care zacea pe carosabil, chiar pe mediana drumului si am facut semn primului automobilist sa opreasca pentru a nu o lovi (automobilistul a oprit in siguranta....nu inteleg cum cineva poate scrie ca a mai fost lovita si de o masina)....cind am ajuns la Anda, singele tisnea prin casca...am eliberat-o usor de casca si apoi ajutat de un domn care era prin zona si care i-a tinut capul am trecut la procedura de salvare (respiratie gura la gura si masaj cardiac)....prima Salvare a venit in cca 15-20 min. poate putin cam neechipata, iar asistenta a constatat lipsa pulsului...am facut apoi cu schimbul pentru resuscitare, continuind pina la cca 45 min.( 35 de min. este limita maxima, dupa care persoana este declarata decedata...)....intre timp a venit o a doua Salvare ceva mai echipata...cu aparat de monitorizarea pulsului si defibrilare...rezultatul este ca nu s-a mai putut face nimic...ulterior in urma efectuarii autopsiei s-a constatat ca pe mediana capului intre crestet si spate, oasele capului au fost dislocate in 3 parti (fractura baza de craniu-nu sint termeni medicali si relatez tot din spusele personalului IML, dar nu am citit un document)...esential este faptul ca Anda a murit pe loc, iar toata procedura de resuscitare de fapt nu avea rost - asta mi-a dat de inteles si personalul de pe Salvare chiar in acel moment, dar nu puteam tine cont...acestia profesional s-au comportat ok, dar lipsa instrumentarului de urgenta poate face diferenta - nu si in acest caz...ulterior s-a demonstrat ca aceste lipsuri sint mult mai dramatice---lipsa masini de transport decedati intre locul accidentului si morga, morga cu geamurile sparte si in care nu exista spatii refrigerate s.a...cit despre mine...nu am inregistrat zgirieturi, decit usoare contuzii la gamba stinga si brat drept...asta datorita costumului...Anda a mai inregistrat contuzii usoare la degete si gamba stinga (avea pantalon normal si manusile de enduro putin cam mari si care au cazut -in rest casca, geaca de moto, cam de oras, bocanci de moto)....refacind firul evenimentelor...initial am crezut ca acea cioara o lovit-o din lateral, dar nu pot fi sigur daca a existat impact sau doar pe fondul lipsei de atentie, Anda a fost surprinsa de aparitia ciorii si instinctiv s-a speriat, urmind probabil o procedura de evitare spre partea stinga...cert este ca, in urma miscarii violente, Andei i-au alunecat picioarele de pe scarite si apoi aproape iunevitabil s-a desprins de motocicleta in partea stinga (nu avea priza intre miini, ci erau doar proptite in rezervor), urmind o traiectorie descendenta, care a culminat cu lovirea montantului glisierei (casca a fost amprentata de soc - dislocare oase craniu)...am folosit "lipsa atentie" - nu am scris in sensul de vina - Anda nu a avut "nici o" vina - a fost doar un instinct fatal care a dus la o situatie ireversibila....referitor la ancheta declansata de Politie, consider ca personalul a dat dovada de profesionalism si omenie de la mic la mare si le multumesc lor cit si celor de la Salvare si a oamenilor necunoscuti care m-au ajutat pe tot parcursul evenimentelor...le multumesc prietenilor mei care m-au ajutat din rasputeri si care au fost alaturi de mine...le multumesc tuturor celor care au fost alaturi de familiile noastre, dar in primul rind le multumesc parintilor Andei care au "creat " oportunitatea cunoasterii Andei si care in fata acestor evenimente s-au comportat ca niste Zei iertatori...Ei sint parintii Andei si acum sint si parintii mei si ii iubesc...

 

P.S.

Parerea mea este ca aceste forumuri nu sint pentru senzational, ci doar pentru discutii libere, daca se poate fara patima si pure speculatii...ceea ce am scris eu aici sper sa va faca sa intelegeti ca "stupid" nu este doar un cuvint, ci este real si uneori prea aproape...

Va multumesc pentru intelegere.

Mihai Iordache

Man,sincere condoleante pentru pierderea prietenei tale,am citit ceea ce ai scris si doar mi-am imaginat situatia nefericita in care te aflii tu si parintii decedatei...va doresc multa putere sa treceti peste tot....dumnezeu s-o odihneasca pe Anda.

Editat de burton
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi dau lacrimile doar cand imi imaginez ce s-a intamplat, esti mult mai tare moral decat este toti cei pe care ii cunosc .

 

Ai sa treci cu siguranta peste acest hop. Iar Anda a ajuns intr-un loc in care speram cu toti sa ajungem, RAIUL,doar ca ea a plecat prea devreme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Chiar daca cred ca sunt unul dintre cei mai fideli cititori ai acestei rubrici, este prima data cand imi exprim regretele in scris. Nu cu mult timp un urma am cunoscut pe cineva care si acum dupa un an si jumatate isi aminteste de Anda ca si cum tragicul accident ar fi fost ieri. Imi pare sincer rau ptr cele intamplate si le doresc celor care inca nu s-au resemnat multa rabdare!

Editat de kamaly
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca e o idee buna sa scoti casca unui accidentat.. in caz de oase dizlocate sau de vertebre cervicale rupte, risti sa ii faci mai rau.

 

La scoala moto (nu in Romania) mi s-a spus ca nu se scoate casca.

Si, mai mult, ca nu trebuie nici vopsita, nici lipit abtibilduri de staniol pe ea, pentru ca la spital se face RADIOGRAFIE inainte de a scoate sau taia casca accidentatului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...