Sari la conținut

Mare e gradina....


Hadess
 Share

Postări Recomandate

Am vazut astazi cum poti sa mori nevinovat. Accident ce se putea solda cu pierderea unei vieti de motorist. Un tip cu un Gpz 350 (TM 90 CLY) a intrat frontal intr-o dacie al carei tampit de sofer intorcea pe drum cu 2 benzi pe sens fara sa se asigure. Toata faza s-a intamplat in fata mea(pieton). Nici acum nu imi vine sa cred ca e posibil. Practic motociclistul nu a putut avea nimic de facut ca sa evite. Dacia parcata pe dreapta, a vrut sa intoarca, probabil sa treaca pe celalalt sens. Motociclistul a intrat frontal in portiera masinii.

M-am dus repede sa il ajut pe om sa se ridice. Soferul daciei s-a dat jos si vine la motociclist cu texte de genul "Daca mergi tare! Nu va uitati pe unde mergeti!" Normal ca mi s-a urcat sangele in cap si m-am infipt tare in el. A lasat-o mai moale cand a vazut ca motociclistul nu e singur. Cred ca daca nu eram de fata pleca de la locul accidentului. Politia a fost de partea dreptatii si sunt tare curios cu ce s-o alege soferul daciei. Cat despre motociclist, nu pare sa fie prea grav. Nu avea viteza.

Feriti-va voi, ca soferii de masina sigur nu va feresc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niet kultur... :yikes: :D

 

Te omoara cu zile mah...

 

Bine ca n-a patit ceva mai rau... cat despre educatia rutiera... trebuie constientizat soferul roman de existenta noastra. Cu binele sau cu raul. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.....cred ca ii constientizam de ii ia mama dracu atunci cand ne infigem in portierele lor si ne facem poster pe geam :D :yikes: :baldy: Dar ce te faci ca nu sunt destule motociclete pentru toti conservatii idioti?? :angry: :hurt:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scurt pe doi ar fi asa:

 

Calea 1: fluturasi, emisiuni educative, culturalizare intr-un cuvant

 

Calea 2: bataie data soferilor care erau sa te omoare, zobit masinile, s.a.m.d.

 

Personal as alege 90% calea 1. 10% recunosc, sunt violent :yikes:

 

Calea 2 ar duce la haos, batai stradale, etc.

 

So, inarmati cu fluturasi, zambete pe buze, emisiuni educative.... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda.....cred ca ii constientizam de ii ia mama dracu atunci cand ne infigem in portierele lor si ne facem poster pe geam :yikes:  :baldy:  :angry: Dar ce te faci ca nu sunt destule motociclete pentru toti conservatii idioti?? :hurt:  :box:

Mi-ai luat vorba din gura!!!

Revin la intrebarea ce am pus-o mai demult!!!

Niste bataie, n-ar fi buna?

Sa se dea la televizor!!!

Sa zica lumea:"UITE IN CE HAL L-AU BATUT PE CONSERVISTUL ALA CA N-A ACORDAT PRIORITATE SI CA N-A CASCAT OCHII!!!!"

Poate urmeaza si faza de frica, ca pe vremea lui nea Nicu, de securitate!!!

:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-ai luat vorba din gura!!!

Revin la intrebarea ce am pus-o mai demult!!!

Niste bataie, n-ar fi buna?

Sa se dea la televizor!!!

Sa zica lumea:"UITE IN CE HAL L-AU BATUT PE CONSERVISTUL ALA CA N-A ACORDAT PRIORITATE SI CA N-A CASCAT OCHII!!!!"

Poate urmeaza si faza de frica, ca pe vremea lui nea Nicu, de securitate!!!

:D

si ce rezolvi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ah, ce cul, batai intre gasti! moooaaamaaaa, misto de tot!

 

Eu stiu ca SINGURII care se string ciotca in cazul cind unul dintre ei are accident sint taximetristii si coloratii, cu scopul de a intimida pe celalalt (vinovat sau nu de accident) ... metode de lumea a 3-a, ev mediu nomad ...

 

Greseli in trafic se vor face in continuare, pina la epuizarea resurselor de petrol si chiar dupa aia, asta inseamna ca trebuie tratati cu SALBATICIE cei ce le fac?

 

Conduita preventiva la volan sau ghidon este cea mai buna cale spre un trafic mai sigur!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul are ambele maini rupte. Soferul masinii ii plateste motocicleta si spitalizarea. Cam putin, zic eu!

... la care se adauga. probabil, o amenda babana si retinerea permisului pentru neacordarea de prioritate ... daca ala traieste din sofat, e un om terminat cu banii o perioada ...

 

OK, de acord ca una e carnea rupta si alta e tabla indoita, dar parerea mea este ca un om cu experienta de trafic (km, nu ani) are 80% sanse sa anticipeze timpeniile partenerilor de pe strada si sa actioneze in consecinta (flash, claxon, pregatirea manevrei de evitare, reducerea vitezei, etc.) ... restul de 20% e in mina bunului Dumnezeu. Conceptul de conducere preventiva se updateaza cu elemente noi in fiecare zi, odata cu aglomerarea traficului si toti trebuie sa fim pregatiti pentru asta ... altfel, mori cu dreptatea-n brate si asta nu foloseste nimanui.

 

Ai fost de fata, prima ta grija a fost cumva sa rupi miinile soferului ala?

 

Un link instructiv: /index.php?showtopic=9854 , pentru mine cel putin ... unul dintre voi n-a blamat faptul ca o motociclista care merge FOARTE BINE pur si simplu NU A ACORDAT PRIORITATE si a provocat un accident ... ceva e putred in Danemarca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost de fata, prima ta grija a fost cumva sa rupi miinile soferului ala?

Nu, prima mea grija a fost sa il ajut pe motociclist. M-am enervat cand am vazut ca ala in loc sa il intrebe daca e bine, zbiera la el ca nu se uita pe unde merge si ca fuge prea tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Orice accident e socant atit pentru autor cit si pentru victima ... in general, la cald, autorul incearca sa se dezvinovateasca, e o reactie normala ... pe drumul pina la Politie marea majoritate devin rezonabili ... daca mai apuci sa faci drumul ala.

 

Eu am fost vinovat in 2 accidente usoare (lovire din spate) si in prima faza am incercat sa o dau pe Academiei, chit ca dpdv legal era clar ... imi pazeam fundul si carnetul; apoi am constientizat ca lipsa mea de experienta sau increderea exagerata in capacitatile masinii mi-au jucat festa.

Cind am fost lovit din spate, am simtit brusc un val de caldura ce-mi urca din stomac in cap ... am coborit furios din masina, am facut doi pasi MARI, am rasuflat adinc si am dialogat cit am putut de politicos cu cel ce ma lovise, care incepuse cu texte " De ce frinezi brusc, domne'?"

Oricum, orice om normal incearca intii sa vada ce e cu omul, fierul duca-se pe pustii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un link instructiv: /index.php?showtopic=9854 , pentru mine cel putin ... unul dintre voi n-a blamat faptul ca o motociclista care merge FOARTE BINE pur si simplu NU A ACORDAT PRIORITATE si a provocat un accident ...

Flex are dreptate aici ...atunci nimeni nu a zis nimic de faptul ca nu s-a acordat prioritate ..toti am fost mai mult subiectivi gindindu-ne la starea motociclistei, din punctul nostru de vedere, al cuiva care putea fi ranit la fel de nasol.

Eu atunci am aflat f tirziu de intimplare ..si culmea, de la niste pusti de pe o strada, care vazindu-ma m-au intrebat daca nu sint eu ..ca auzisera ei de o fata motociclista cu parul lung, negru.

Nu am postat nimic atunci ..dar sigur nu m-as fi sfiit sa sustin ceea ce cred si acum .. ca daca NU respectam regulile de circulatie, va trebui sa suportam consecintele pe pielea noastra. In cazul acela, si-a facut-o cu mina ei ... si ce isi face omul cu mina lui, depaseste limitele "lucrului manual". :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...