Sari la conținut

B-40-LEM


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Aseara, 23:30, burnitza marunta si deasa, urcam dealul de la Academia Militara. banda a III-a, maxim 50 km/h (shosea ~ pustie, ploaie, deal, semafor pe rosu in fatza). De pe banda I, o dacie albastra - B-40-LEM - se trezeste sa traga scurt de volan, si ajunge pe banda mea, taindu-mi calea. Nu semnal, nu nimik. Frana fata-spate-fata, intru frumos in derapaj (umezeala naibii) si urc pe trotoar (bordura e ca si inexistenta in zona aia) si ma proptesc cu lateralul motocicletei de primul copac. Omul statea linistit la semafor ! cu semnal frumos de stanga :D Doar in proportie de 20% sunt de acord cu violenta, insa cand am ajuns in dreptul masinii si am strigat la el ca vrea sa ma omoare si ca e (cuvant urat), nici macar n-a intors privirea. Se facea ca nu ma vede. Atunci mi-am iesit din pepeni si i-am f...t cativa bocanci in portiere de i le-am infundat bine de tot. Atunci m-a bagat in seama nesimtitul si s-a dat jos din masina. Om serios la vreo 30 ani, nu pushtan. Dupa cateva expresii legate de mama si alte membre de familie in care si-ar fi dorit el sa-si introduca organul, am zis ca nu merita sa stau la discutii cu el si l-am pocnit. Nu rau, ci i-am dat borshul cat trebuie. Intors la Suzi(eta) am evaluat din ochi pagubele (un pik toba atinsa si scaritza o tzara indoita) am incalecat si am plecat.

 

Nu e cea mai buna solutie, ma astept cine stie ce politist sa-mi vina la usa cu o plangere-n dintzi (baiguia ala ceva ca ma da la Politie, etc.), dar nu regret ce-am facut. Nu zic sa faceti si voi la fel, dar vad ca in ultima vreme fenomenul asta devine din ce in ce mai frecvent...

 

Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 93
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Nici eu nu sunt de acord cu violenta, dar in cazuri de nesimtire ca asta as folosi-o. Macar daca si-ar fi cerut scuze sau ceva de genul. Mie mi-a luat odata fata o tipa cu un Matiz; am depasit-o si :D . La urmatorul semafor a oprit langa mine si si-a cerut scuze ; era sa cad de pe motor de uimire :baldy: .

So :yikes: , Thomas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt total impotriva violentzei.

Dar uneori parca iau foc. :D Dar cred ca ma opream la indoitul portierei.

Crede-ma a fost mai dureros pentru el decat indoitul fetzei (pe care-l condamn).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Regretabil, parerea mea ...

 

Dpdv legal esti vinovat de vandalizare si agresiune ... dpdv moral poate ca te-ai simtit indreptatit sa reactionezi astfel, dar cred ca prin ce ai facut ai mai patat un pic imaginea motociclistilor romani, care si asa nu e stralucita ... vezi cliseele intiparite in memoria colectiva ...

 

PS: Cind ploua sau e vreme inchisa, parca toata lumea inebuneste ... aseara, pina sa ajung la intilnirea DaewooClub, mi-a tremurat chifteaua in fiece intersectie ... manevre aiurea, smucite, sicane de fel si chip, slalom bezmetic ... GRIJA MARE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

felicitari pt curajul de a riposta!!!! problema se pune altfel(aviz la cei ce cred ca a reactionat violent)............... daca in urma a ceea ce s-a intamplat pateai ceva grav(imobilizare)............ oare mai existau regrete??? merita mult mai mult, nu pt ca a gresit si se putea termina mai rau, ci pt faptul ca il durea in p.u.l.a de tine, el astepta sa se faca verde........... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dpdv legal esti vinovat de vandalizare si agresiune ... dpdv moral poate ca te-ai simtit indreptatit sa reactionezi astfel, dar cred ca prin ce ai facut ai mai patat un pic imaginea motociclistilor romani, care si asa nu e stralucita ... vezi cliseele intiparite in memoria colectiva ...

Ok, am patat imaginea "nestralucita" a motociclistilor. De aia nici n-as vrea sa mai fac parte din nici un club, ca daca as trage un "vant" s-ar ajunge la generalizari de genul " toti trag vanturi" :yikes: Si uras generalizarea de la unul/cateva cazuri la total.

Dar cu dreptatea cum ramane ? Cu faptul ca era s-o mierlesc cum ramane ? Cu faptul ca nici macar un scuze n-a zis cum ramane ? Cu faptul ca nu i-a pasat sub nici o forma ca eram un om care conducea "ceva" si ca era sa il dea cu cerebelu' de asfalt cum ramane ?

 

O sa ma auto-denuntz la Politie pt vandalizare si agresiune. Amenda contraventionala intre 5 si 10 milioane si probabil o noapte la bulau + reparatiile masinii + daune morale daca le cere (procese & stuff). Dar el ? Exista amenda pt el ? NU :D Atunci unde-i dreptatea nene ?

 

Ma repet, nu-s violent din fire, am mai avut incidente cu shicane, injuraturi, etc. Le-am batut obrazul, sau le-am ciocanit in geam la primul STOP sa le zic ceva de dulce. 99% s-au scuzat si am tot respectul pt ei. Si eu cand am gresit-o si m-a injurat omu' pe dreptate, mi-am cerut scuze m-am facut mic si m-am invatzat minte. A II-a oara n-am mai repetat greseala si am incercat sa gandesc de 2 ori inainte sa fac ceva.

Aseara spre exemplu, in inghesuiala provocata de meciul de fotbal, croshetam usor (avantajele unei moto) masinile oprite in coloane interminabile. La un moment dat un Mercedes CLK s-a inghesuit un pik intr-o alta masina sa imi faca loc. Nu facusem nimik in sensul asta, adik nu ii dadusem flash-uri, claxon, ambalat moto, ci stateam cuminte sa se mai elibereze. Am trecut si i-am batut usor in geam si i-am multumit. Omul a lasat geamul, a zambit si a zis:"Te inteleg, ca si eu am fost tanar si ma grabeam" Stiu ca nu e posibil k peste tot sa fie asa (asta a fost caz fericit) insa un strop de respect reciproc ar scuti multe accidente, nervi, aglomeratie...Atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a intors unul o data in fatza, dar il "mirosisem de departe" si redusesem de la 70-80 pana pe la 40. Boul s-a oprit pe banda doi, ca din sensul celalalt veneau masini. Am franat linistit, anticipasem perfect manevra boului. Ce sa mai, m-am oprit la 10 cm de el, perfect controlat. Aveam de gand sa-i infund usa cu roata, dar am renuntzat in ultima clipa... ce-i drept, nu eram nervos absolut deloc, doar m-am felicitat pentru faptul ca am putut sa anticipez toata treaba (era pe marginea din dreapta, roata virata maxim stanga, semnalizare nu, dar scotea fum pe toba). In cazul tau... cu adrenalina in sange... nu ai mai avut timp de calcule. Depinde de temperatmentul fiecaruia.. Mie unuia nu-mi vine sa bat un om doar pentru ca e prost. Daca ma ataca pe mine, tot asa... zic ca e prost si incerc sa aplanez. Singurul motiv cand imi sare adrenalina, dar rau de tot, e cand "dusmanul" ataca pe cineva mai slab (cand iei apararea unuia mai slab se numeste tot legitima aparare, am citit in codul penal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thomas, am fost si eu in situatii in care m-am cufurit pe mine de frica din cauza unui bou ... probabil ca pe moto frica asta se inzeceste, cel mai nasol e ca daca nu se produce impact boul merge mai departe, ca nu s-a intimplat nimic ... si cum prima grija a motocclistului e SA NU SE PRODUCA IMPACT, din motive tehnice si umane, iti ramin variantele de a-ti face singur dreptate sau a te resemna cu patania ...

 

Imi pare rau pentru incident si sper sa ma intelegi. Eu te inteleg ... dar da-mi voie sa nu te aprob.

 

Probabil anul asta insingerat a pus o presiune mult prea mare ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va povestesc una cu masini (se pot face niste chestii antrenante cu ele :-) ):

Eram intr-un bus, asta depaseste un autobuz, si nu se asigura, o masina

il claxoneaza pe asta cu busu, asta nimic tata, isi continua drumul. Ala cu masina mica il depaseste, pune frina in fata busului, mai sa intre asta in el. No problem, asta cu busu il ajunge, si din lateral incearca un kamikaze stinga. Ala cu masina il fereste si apoi relaxati isi vad de drum. Simpatic, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, asta-vara un automobil si un microbuz ce se sicanau asa pe DN1 au iesit in decor ... citiva morti ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu faceam tampenia asta, mai ales pe drumurile din afara localitatilor. Daca nu se dadea cineva de pe banda 2, si ma ignora, il depaseam si-i franam puternic in fata sau il tineam in paralel cu alta masina, cu viteza mica, sa nu poata depasi nici el. La un momendat am exagerat cu franarile astea, si era sa intre unii cu o dacie veche in mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici nu shtiu cum s-o dau. Pe de o parte sunt de acord cu tine, deoarece shi mie imi cam sare tzandara in astfel de situatzii. :D Pe de alta parte, nu, caci se poate lasa rau pt. tine :yikes: . Potzi avea cel mult circumstantze atenuante. Oricum, bine ca tu eshti intreg. :baldy: D'astea o sa mai ai, asha ca incearca sa fii mai atent shi mai pregatit pentru astfel de situatzii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum prietenii mei Daewoo-isti o sa faca haz de ceea ce iti spun (referitor la faza cu casca in gura)...nici eu nu sint intru totul de acord cu felul in care ai reactionat. Si eu cred ca trebuia sa te limitezi la a ii indoi tabla si atit, avind in vedere ca totusi nu te-a darimat si nu ai fost vatamat fizic in nici un fel.

Si in alta ordine de idei.. de ce aveai totusi 50km/ora pe ploaia aia avind in vedere ca te apropiai totusi de un semafor rosu? :D si daca era liber in rest, de ce nu l-ai evitat tu pe partea dreapta, raminind astfel pe sosea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va povestesc una cu masini (se pot face niste chestii antrenante cu ele :-) ):

Eram intr-un bus, asta depaseste un autobuz, si nu se asigura, o masina

il claxoneaza pe asta cu busu, asta nimic tata, isi continua drumul. Ala cu masina mica il depaseste, pune frina in fata busului, mai sa intre asta in el. No problem, asta cu busu il ajunge, si din lateral incearca un kamikaze stinga. Ala cu masina il fereste si apoi relaxati isi vad de drum. Simpatic, nu?

Daca exista ceva mai oligofren in comportamentul shoferilor este acest tip de manevre (depashire si frana) iar oricat de multa legitimitate considera ei ca au va spun eu: NU AU! Nimic nu justifica astfel de manevra. Care-i scopul sa-l sperie pe shofer? Asta cu riscul unui accident periculos. Inteligent!

 

Desi imi mai sar si eu din pepeni cateodata, detest astfel de initziative.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum prietenii mei Daewoo-isti o sa faca haz de ceea ce iti spun (referitor la faza cu casca in gura)...nici eu nu sint intru totul de acord cu felul in care ai reactionat. Si eu cred ca trebuia sa te limitezi la a ii indoi tabla si atit, avind in vedere ca totusi nu te-a darimat si nu ai fost vatamat fizic in nici un fel.

Si in alta ordine de idei.. de ce aveai totusi 50km/ora pe ploaia aia avind in vedere ca te apropiai totusi de un semafor rosu?  :yikes: si daca era liber in rest, de ce nu l-ai evitat tu pe partea dreapta, raminind astfel pe sosea?

Pentru ca in spate , pe banda II, la cativa metri aveam o pereche de faruri (ma crezi ca nu mai stiu ce masina era) si n-am putut aprecia distanta, asa ca decat sa ma ia din spate sau sa-i cad (eventual) in fatza si sa treaca cu rotile pe mine, am preferat sa trag stanga. Cat despre distanta pana la semafor, eu abia iesisem din varful de panta de la urcare. Si pana la semafor mai sunt 50-70 m care erau absolut liberi, nici o alta masina nu mai era pana la stop.

A, sa inteleg ca trebuia sa ma dea pe jos, eventual sa ma umple de sange + ceva fracturi ca sa am drept sa-l pocnesc ? Sa ma bage in seama cand ii strigam la geam k milogii ? :D

Exista o vorba... "Decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-sa". :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Treaba cu "speriatul celuilalt shofer".

 

Acum cativa ani mergeam pe timp de noapte de la Bucuresti spre Roman cu un microbuz; shoferul, un prieten din Bucuresti, fost taximetrist la stat vreo 15 ani (pana'n 22 decembrie '89), taximetrist pe cont propriu pe urma, cu multe drumuri in tara si in afara - deci cu multa experienta in trafic.

 

Pe drum, eterna poveste cu semnalele din faruri "bah, asta-i faza scurta la mine, ce vrei", "si la mine, bah, na-ti o faza lunga intre oki". La un moment dat, soferul nostru se "converseaza" astfel cu unul de pe contrasens si pe urma-mi spune: "Uita-te atent la asta, cand ajunge in dreptul nostru o sa traga de volan stanga, spre noi, ca sa-mi arate ca nu se teme". Ce credeti? In secunda 2 s-a intamplat EXACT ASTA! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A, sa inteleg ca trebuia sa ma dea pe jos, eventual sa ma umple de sange + ceva fracturi ca sa am drept sa-l pocnesc ? Sa ma bage in seama cand ii strigam la geam k milogii ?  :D

Exista o vorba... "Decat sa planga mama, mai bine sa planga ma-sa".  :yikes:

E, aici e de fapt problema, ce dracu sa faci cind vinovatul ramine neatins, fiindca tu l-ai ferit si ai culcat motorul sau l-ai dus in plopi, ca sa nu iti fie mai rau ... cred ca legea are lacune mari, ii scapa tot timpul printre degete vinovatul moral!

 

De curiozitate, daca mergeai la Politie si faceai o reclamatie impotriva soferului aluia, presupunind ca-ti atasai ca martor pe soferul ala din spatele tau, se intimpla ceva pe cale legala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda, si eu faceam tampenia asta, mai ales pe drumurile din afara localitatilor. Daca nu se dadea cineva de pe banda 2, si ma ignora, il depaseam si-i franam puternic in fata sau il tineam in paralel cu alta masina, cu viteza mica, sa nu poata depasi nici el. La un momendat am exagerat cu franarile astea, si era sa intre unii cu o dacie veche in mine.

Dobrescu, my man, nu-s de acord cu chestiile astea cu franatul in fata aluia, chiar de merge cu 50 pe autostrada. Daca ai loc sa depasesti pe dreapta, il atentionezi ca vrei sa-l depasesti, si iti vezi de drum. Majoritatea care merg incet pe mijlocul drumului, chiar cu dacii vechi sau asa ceva, nu merg de voie ci de nevoie(pe marginea drumului sunt cuie, praf, conditiile de drum nu sunt tocmai optime...toata lumea stie asta). Pe mine unul ma calca pe nervi unii cu cine stie ce masini, care vin tare din spate, flash-uri chestii, sa ma dau la o parte de pe drum, din moment ce eu merg aproape de limita de viteza acceptata pe acel sector de drum. E dreptul meu sa circul pe oricare banda ma simt in siguranta, pe cat posibil mergand pe banda din dreapta, dar cand esti prin sate si ies "diversi" de pe stradute laterale direct in banda mea, nu prea imi convine, drept urmare merg pe banda de langa centrul drumului, cand e posibil fara sa incurc voit pe nimeni.

 

numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...