Sari la conținut

Evenimentul Zilei Din 20.07.2007


maryus
 Share

Postări Recomandate

20 Iulie 2007

Scuterele, pericole pe strazile Capitalei

 

Zeci de soferi ai unor vehicule cu doua roti au fost amendati de politisti, in timpul unei actiuni de prevenire a accidentelor.

 

Politistii bucuresteni „au vanat” ieri, in trafic, soferii de mopede, scutere si motociclete care incalca regulile de circulatie. Si asta dupa ce, doar in prima jumatate a acestei luni, pe strazile Capitalei s-au produs 160 de accidente rutiere in care au fost implicate astfel de vehicule, soldate cu un mort si 49 de raniti grav. Potrivit statisticilor politiei, in aproape jumatate dintre acestea, vina a apartinut motociclistilor.

 

Bilantul intocmit pentru prima jumatate a lui 2007 arata insa mult mai ingrijorator. Conducatorii vehiculelor cu doua roti sunt vinovati de producerea a 146 din cele aproape 2.000 de accidente rutiere grave care au avut loc in Bucuresti. „Am putea spune ca se fac vinovati de moartea a sapte persoane si de ranirea altor 140”, spun oamenii legii.

 

Teribilismul adolescentilor, moarte sigura

Doar in timpul actiunii de ieri, politistii au tras pe dreapta zeci de tineri care conduceau mopede sau scutere. Acestia au primit sanctiuni atat pentru ca nu purtau casti de protectie, cat si pentru lipsa numerelor de inmatriculare ori a adeverintei care arata ca au absolvit cursuri de legislatie rutiera. Valoarea totala a amenzilor se ridica la cateva mii de lei.

 

„Adolescentii, conducatori de mopede sau scutere, ies pe strazi de obicei seara. Conduc imprudent mai ales cand sunt insotiti de fete. Fac adevarate slalomuri printre masini, iar soferii acestora, de cele mai multe ori nici nu-i observa pentru ca schimba brusc directia de mers si circula fara faza mica. Teribilismul tinerilor duce foarte des la accidente grave, soldate cu victime”, spun politistii.

 

Un exemplu elocvent este un tanar de 17 ani, care a fost oprit de politisti in apropierea Parcului Tineretului, din sectorul 4. Imbracat smechereste, cu casca albastra pe cap, acesta circula fara nicio grija. Doar ca uitase sa-si inmatriculeze mopedul.

 

Andrei Boscu s-a aratat deranjat de faptul ca oamenii legii ii pregatesc procesul-verbal, astfel ca a pus imediat mana pe mobil si si-a sunat parintii pentru a se plange de nedreptatea care tocmai i s-a facut.

 

„Dar eu de unde sa stiu ce-mi trebuie?! ala de la care am cumparat mopedul nu mi-a spus nimic. Politia trebuia sa-mi spuna”, vocifereaza indignat tanarul care s-a trezit cu o amenda de 175 de lei.

 

Sanctionat de doua ori in 20 de minute

Un alt conducator de moped a avut ghinionul sa fie amendat de doua ori in doar 20 de minute. Mai intai, Florin Ionete s-a ales cu o amenda de 39 de lei pentru faptul ca a circulat fara casca de protectie. Primul echipaj de politie a fost mai indulgent, lasandu-l sa plece, desi nu avea mopedul inregistrat la primarie.

 

Cand a ajuns in apropierea Parcului Tineretului a fost oprit din nou, insa de data aceasta oamenii legii l-au amendat cu 175 de lei pentru ca nu respecta legea.” Pai, domne’, si daca ma mai opresc trei echipaje de politie, pana acasa cate amenzi mai iau? astia de la primarie au zis ca nu trebuie sa-mi inregistrez mopedul. Eu acum ce fac?!”, ii intreba nervos Ionete pe politisti.

 

Reguli incalcate

Viteza excesiva, prima in topul „ilegalitatilor”

Primele in topul celor mai incalcate reguli de circulatie de catre motociclisti stau: viteza excesiva; neasigurarea la schimbarea directiei de mers; lipsa castii de protectie; conducerea agresiva; conducerea motocicletelor intre benzile de circulatie. Noul Cod Rutier prevede sanctiuni drastice pentru soferii vehiculelor cu doua roti care incalca legea. Astfel, lipsa castii de protectie este sanctionata cu pana la 78 de lei amenda si 2 puncte penalizare. Cei care circula fara numar de inregistrare risca o amenda de pana la 780 de lei si 6 puncte de penalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si care ar fi problema de zici tu ca e de cacao?

Nu scuterele sunt periculoase ca doar nu au pericol ridicat de explozie.Cei ce le conduc aiurea sunt periculosi.

Editat de da'beorz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scooteristii sunt de doua feluri: 1-Adevaratii scooteristi care conduc legal,respectand regulile de circulatie.....

2-Manele pe moped,aceia care dau cu un kil de gel pe par,sa faca impresie cand opresc in fata clubului...si sincer aia mor cel mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cretinizmul asta al forurilor de control TOATE , politie opc garda etc, astia promulga legile si nu le fac publice prin massmedia, le stiu doar ei, dar vin la tine si incep la sigur sa-ti spuna ca nu esti in regula cu noua lege X, i-mi vine sa ....... pe toti cretini astia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo trica!...asta era ideea...ca s-a tot spus ca tb sa renuntzam la masini ca-i aglomeratie etc...iar acum blameaza totzi utilizarea scuterelor si generalizeaza continuu comportamente izolate! In plus in articolul asta sunt amestecati si motociclistii care chiar au un permis de pierdut dc incalca regulile...adica nu-i chiar asa usor cum o ia inteligentu' care a scris articolul. Auzi atitudine: "conduc periculos cand sunt cu fete"! Eu ma simt jignit in oala asta!

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo trica!...asta era ideea...ca s-a tot spus ca tb sa renuntzam la masini ca-i aglomeratie etc...iar acum blameaza totzi utilizarea scuterelor si generalizeaza continuu comportamente izolate! In plus in articolul asta sunt amestecati si motociclistii care chiar au un permis de pierdut dc incalca regulile...adica nu-i chiar asa usor cum o ia inteligentu' care a scris articolul. Auzi atitudine: "conduc periculos cand sunt cu fete"! Eu ma simt jignit in oala asta!

redactorul sau mai binezis pseudoredactorul de la tabloidul mai sus mentionat face o greseala devenita deja lege aplicabila in mass media romaneasca. generalizeaza ca sa aibe subiect de senzatie. daca articolul ar fi sunat cam asa: " ieri, in cadrul unei actiuni al politistilor de la circulatie au fost aplicate x amenzi conducatorilor de scutere si y conducatorilor de autoturisme, in urma unei contabilizari in ultimele luni s-au produs x1 nr de accidente provocate de mopede si y1 de autoturisme " ziarul nu s-ar fi vandut. jignit nu trebuie sa se simta cel care da banii pe un asemenea ziar si incurajeaza prostitutia jurnalistica. dar vb unui contemporan"traim in romania" ...

stiri de kko pt consumatori de asa ceva. latra cainii...noi sa fim sanatosi!

conduc periculos cand sunt cu fete....am vazut si eu genul asta, asa cum am vazut si oameni care merg linistit chiar daca sunt insotiti de fete. dar nu mai ai subiect sa faci articolul daca spui si asta, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la faptul ca conduc periculos cand sunt cu fete cam are dreptate. Ca sunt foarte multi fitzo-bikeri care atunci cand au pe cineva in spate ii dau cat de tare pot ca sa se dea mari. Si nu cred ca nu ati vazu nici unul din acete exemplare pana acum prin trafic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la faptul ca conduc periculos cand sunt cu fete cam are dreptate. Ca sunt foarte multi fitzo-bikeri care atunci cand au pe cineva in spate ii dau cat de tare pot ca sa se dea mari. Si nu cred ca nu ati vazu nici unul din acete exemplare pana acum prin trafic.

 

sunt si dinastia ce din smecherie fac scheme cu moto si merg cat merge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bv ma lacika92..astia sunt tot mai prosti SI NU RESPECTA REGULILE DE CIRCULATIE!Azi eram pe drum cu prioritate drum cu 2 benzi aveam cam 50 si vad un Oltcit si merg in continuare dar cnd ma apropii acesta deadea sa plece cat pe ce sa ma ia...eu apas pe claxon vreo 5 sec si ghici erau 2 politisti in oltcit...Daca astia fac asa..ce sa mai spun de taranu de la tara cu dacia din 66 care si a luat permisu in 95 si numai stie nici o lege...Salutari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca nu ati inteles ca articolul ete despre cei care nu sunt in regula si merg aiurea.Exceptii or fi si cu scutere accidente facute fara vina scuterelor dar in marea majoritate sunt aia care nu au nici o legatura cu legalitatea.

Nu cred ca s-a plans cineva de unul care e in regula si merge normal.

Si plus ca actiunea asta ar mai da inapoi jucariile celor care plang dupa ele si ar descuraja furturile/cumpararile de scutere pe nspa.

Si acum sincer daca cineva scrie pe forumul asta si zice ca nu stia ca trebuie aia sau ailalta inseamna ca citea doar la tuning, delimitari s.a.m.d. .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu inteleg cretinizmul asta al forurilor de control TOATE , politie opc garda etc, astia promulga legile si nu le fac publice prin massmedia, le stiu doar ei, dar vin la tine si incep la sigur sa-ti spuna ca nu esti in regula cu noua lege X, i-mi vine sa ....... pe toti cretini astia.

daca ai fi citit noul cod rutier ca toti cei de pe aici care au dat de permis .. ai fi stiut si nu ai mai fi luat prin surprindere de lege . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Campania asta sigur va avea si urmatorul efect (intr-o oarecare masura): un om onest care vrea sa isi ia scuter (de hobby, k a ramas fara permis etc.) s-ar putea sa aiba o retzinere, sa zica "de ce sa imi iau scuter k sa ma opreasca politia continuu ca sa verifice dc sunt ori nu in regula"?

E ca si cu masina dc mergi cu numar rosu temporar (d-ala pe o luna): te opresc mereu k sa verifice dc nu e expirat numarul si te prid cu alte chestii...ca n-ai centura etc...

Iar pe cei care spun ca au citit legea, ii rog sa spuna aici dc stiau ca este obligatoriu sa mergi cu moto dotata cu trusa, stingator si doua triunghiuri...scrie in Codul Rutier!!!....motiv clar k sa te amendeze sau chiar sa iti ridice talonul, iar eu la moto abia dc am loc sa imi pun o surubelnita sub sha...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai fi citit noul cod rutier ca toti cei de pe aici care au dat de permis .. ai fi stiut si nu ai mai fi luat prin surprindere de lege . :)

 

 

Am permis categoria B de 12 ani si am citit atunci codul rutier dar acum uite ca sunt luat prin surprindere!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am permis categoria B de 12 ani si am citit atunci codul rutier dar acum uite ca sunt luat prin surprindere!!!!!

 

 

asa, macar de curiozitate, iti recomand sa citesti Codul Rutier macar odata pe an; mai ales ca se tot anuntza schimbari prin el. banuiesc ca macar faptul ca motocicletele nu sunt obligate sa circule doar pe banda I il stii.

ca sa nu te mai ia prin surprindere codul rutier iti reconamda sa pui la favorite linkut : http://bpr.b.politiaromana.ro/ (de obicei, il actualizeaza suficient de repede) tot acolo puteti sa faceti plingeri si sesizari privind traficul rutier. dau ei raspunsuri cam standard si cam tirziu dar macar se deranjeaza sa raspunda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni... e adevarat ca e aiurea ca scrie acolo in ziar, ma refer la modul de formulare mai mult. Ei se leaga de samburele de adevar si apoi fac stiri de senzatie ca aceea "Romania se topeste!" Poi astea prin la incultii de romani si se vinde. In fine... durerea e de fapt acel sambure de adevar. Mie imi e sila de unii dintre noi. N-ai 16 si cnduci scuter, nu-i inmatriculat, n-ai legislatie... pe mine perrsonal nu ma interseaza ce faci tu(colegul meu) atata timp cat circuli cum trebuie si respecti regulile de circulatie si nu pui viata partenerilor tai la trafic in pericol. Aici e buba. Exista o gramada de teribilisti pe scutere, se cred regii soselelor. Poi ii rog sa fie mai atenti. Impresia mea despre scutere si modul de a circula am spus-o deja la topicul " Accidente... Cei ce au avut accidente..."; daca e cineva interesat.. pls read there.

 

Atata timp cat suntem in regula cu actele, cu legislatie si asfaltul e intins.. nici politia nu iti face nimik. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actiune identica si la Iasi. Nu vad atrticolul de cacao, mai mult astia de la politie isi fac treaba si vor sa previna unlele accidente, nu vorbesc de abuzuri, cit dureaza chestia, ca la romani trei zile si dupa, este la fel. Adevarul ca se circula ca naiba prin orase vina o purtam si noi si conducatorii de auto, scuze ca nu ne vad atunci cind o comit si mai moare unul dintre noi la fel spun ca la romani "Mortul este vinovat." Fratilor fiti cu ochii in patru la nivel national s-a instaurat " RAZIE LA MOPEDE". Inregistrati-le purtati casca si vesta ca e de naspa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am permis categoria B de 12 ani si am citit atunci codul rutier dar acum uite ca sunt luat prin surprindere!!!!!

si uite daia ar trebui bagate re-examinarile la un anumit interval de timp ... sa vezi ce se golesc strazile,ca lumea...uita ce-a invatat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si uite daia ar trebui bagate re-examinarile la un anumit interval de timp ... sa vezi ce se golesc strazile,ca lumea...uita ce-a invatat...

 

Asa este, dar vezi tu legea este votata de niste domni senatori care au odrasle care abia au luat permisul..etc. si nu numai ei, vezi cum se schimba legea. Azi este cu reexaminare maine nu. Este necesar nu numai sa conduci dar macar atunci cind sesizezi ca esti pe linga lege sa mai rasfoiesti legislatia.

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine m-a luat politia de 3 ori pana acuma. :cheers: Ma deranjat un lucru : abia reparasem scuteru si nu mai aveam nici un pik de plastik pe el ; am iesit pe strada sal "testez" cu casca , acte la mine , scuteru inmatriculat , mers incet , intru pe o strada marginasha si ala a intrat intentionat dupa mine sa ma verifice :) dak li se pune lor pata pe scuteristi asta e ... oricum dak e ... iti gaseste politistu un motov sa iti dea amenda... in curand o sa spuna "ati incalcat legea , nustu care da ai incalcat , AMENDA " :cheers: imi cer scuze dak am facut off-topic

 

:cheers: salutari cu farul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba sa va zic eu ca toate articolele astea sunt de cacao si astia la TV cu scuteristii minune care incalca legislatia si fac numai accidente...din cauza asta nu prea vrea mama sa imi dea $ sa imi iau scuter :) :cheers:

Si manelele nu au de a face cu respectatul semnelor de circulatie si a semafoarelor etc...intradevar doar manelisti vezi din astia cu gagici pe scuter si care trec pe rosu dar unii mai au si creier :cheers:

Editat de marin_ucigasu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...