Sari la conținut

Honda Magna


daw_hanson
 Share

Postări Recomandate

Am gasit pe net un manual care se paotiveste bine cu ce am (RC 43), tot pe forumul acesta, dar cu ce se mananca "comun Honda?"

Sper sa ne vedem la Bacau, e aproape pentru amandoi,

 

In manualul pentru magna rc 43, vei gasi de multe ori referire ceva degenul "vezi manualul comun honda, sectiunea...x...sau y". In manualul comun gasesti anumite lucrari sau componente care sunt aceleasi la toate 

vehiculele honda pe 2 roti.

Poate ne vdm la bacau, mai ales ca eu sunt din bacau...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 389
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

   Se pare ca a cam murit topicul asta... Si cand v-am zis eu ca nu suntem asa de multi posesori de Magna in tara... Altfel nu imi explic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

   Se pare ca a cam murit topicul asta... Si cand v-am zis eu ca nu suntem asa de multi posesori de Magna in tara... Altfel nu imi explic...

Recent am citit pe situl scootworks,cum ca, sa apropiat de finalizare kitul de curea pentru magna.(stire aparuta in sectiunea news a lunii mai)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

   O veste buna pentru noi... Sper numai sa nu vina cu preturi mari ...

   Ma intereseaza si un crash bar si un set de comenzi avansate...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

De vanzare :

 

Honda MAGNA VF 750 C

an productie : 1995

an import RO: 2008

km reali: 57.000

 

capacitate : 750 cc

cilindree : 4 cilindri in V

putere : aprox 92 cp

vit. max : 240 kmph

consum mediu : - 5.5% , vit max 120 kmph

- 6 % , vit max. 140 kmph

- 7 % , vit max. 160 kmph

- 8 % , vit peste 160 kmph

 

Motocicleta are multe elemente schimbate:

- far custom, semnalizari pe leduri, oglinzi schimbate, mansoane custom, toate NOI.

- claxon Stebel Nautilus

 

Consumabilele schimbate:

- cauciucuri cu care am mers aprox 5.000 de km, deci 90% noi.

- baterie noua ( de 2 saptamani) si releu de incarcare schimbat

- ulei schimbat de 1.000 de km.

- ulei de furca si semeringuri noi noute.

 

In pret sunt incluse si :

- 2 coburi piele laterale

- 1 cob mare piele central pt. bagaje

- sissy bar + suport crom bagaje.

- NU este inclus parbriz (cum apare in poze)

 

 

PRETUL este de 3.900 E, usor negociabil.

 

Contact:

- pe acest topic

- PM pe acest forum

- email : cristidotcom [at] yahoo.com

- tel : 0726-321.485

 

Cateva poze de anul trecut :

 

th_13716_Magna2_122_625lo.JPG

th_13720_Magna3_122_391lo.JPG

th_13723_Magna4_122_563lo.jpg

th_13725_Magna5_122_920lo.jpg

 

Asa arata acum :

 

th_13733_Magna9_122_147lo.JPG

 

Alte poze se pot face si trimite la cerere (aici, pe acest topic)

 

 

ATENTIE :

 

ANUNTUL este valabil DOAR pana la 20 iulie, data in care plec din tara. Daca nu il voi vinde pana pe acea data, voi pleca cu el in UK, o sa mai fie de vanzare la anu'

Editat de Poison
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca plec in Anglia luna viitoare pt. 1 an, si ma gandesc sa-mi iau altul de acolo ca sa ma misc in UK.

 

Daca nu il vand pana in 20 iulie, voi merge in UK cu el, o sa am de facut cam 3.500 de km, pana in nordul Angliei.

 

Btw, chiar daca il vand, sunt 90% convins ca tot Magna o sa-mi iau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

......va salut pe toti posesorii de magna si tin sa ma laud ca fac de o saptamana si eu parte din "club",...sunt extaziat de-a dreptul,... nu am mai mers pe asa motor,..trebuie sa-i schimb uleiul si filtru iar asta inseamna ca inca nu mi-am bagat prea tare mana in aacceleratie,...ma intreb ce-o sa simt....dupa.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: :D M-a lasat releul de incarcare, a fiert si bateria taman intre inalniri...sub 500 RON fara TVA n-am gasit, are cineva vreo idee?

 

hmmm.. asa am patit eu de 1 mai anul trecut. Releu + baterie terminate !

 

Vezi ca releu se potriveste de la aproape orice Honda. Eu am avut pe ea si un releu de Afrikana, iar acu am de peste 1 an un alt releu de Honda (nu stiu de pe ce motocicleta) si merge perfect si incarcare si tot.

 

O alta solutie, eBay. Cauta : "Honda Magna Regulator Rectifier" .. gasesti intre 10-20 dolari unul second .. pana la 110 de dolari unul nou. Mai pui si drumul din US , si nu treci de 4 milioane cu unul nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Same old problem... Releul... Io am ramas cu motoru' in focsani anu trecut... Am primit cadou de ziua mea unul (de la baieti)... Cu tot cu transport din Anglia a fost cam 3 mil jumate atunci.

http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=25379  Ia cauta aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  Same old problem... Releul... Io am ramas cu motoru' in focsani anu trecut... Am primit cadou de ziua mea unul (de la baieti)... Cu tot cu transport din Anglia a fost cam 3 mil jumate atunci.

http://shop.wemoto.com/index.dyn?oid=25379  Ia cauta aici...

multumesc mult, dar am vazut ca sunt vreo 76 lire, plus transport, ajunge tot pe-acolo, macar asa, mi se aduce la trompita direct,

ma gandeam daca nu pot gasi unul second (e criza!) de la vroun VFR750, sau altceva sa se potriveasca, a incercat cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mult, dar am vazut ca sunt vreo 76 lire, plus transport, ajunge tot pe-acolo, macar asa, mi se aduce la trompita direct,

ma gandeam daca nu pot gasi unul second (e criza!) de la vroun VFR750, sau altceva sa se potriveasca, a incercat cineva?

 

lol :lol:))))))))) tocmai am scris cu 2 posturi mai sus ca se potriveste releu de aproape orice Honda. Eu am mers cu releu de Africa Twin timp de ceva timp. Acum , de vreun an , am alt releu de Honda, luat second hand pe 1 milion jumate, si nici nu stiu de pe ce model de Honda este, si merge perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol :lol:))))))))) tocmai am scris cu 2 posturi mai sus ca se potriveste releu de aproape orice Honda. Eu am mers cu releu de Africa Twin timp de ceva timp. Acum , de vreun an , am alt releu de Honda, luat second hand pe 1 milion jumate, si nici nu stiu de pe ce model de Honda este, si merge perfect.

Eu, din ce am vazut, nu prea se potrivesc prizele....poate are cineva vreo idee mai de aproape, ca ma prinde Gheorghienii cu Magna'n garaj....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit aceeasi chestie cu releul si mi-am luat de la userul bruneticabv de aici de pe forum, dar vad ca de prin 2007 nu a mai intrat pe forum. Pretul atunci era de 80 euro + 5 euro transportul si releul functioneaza foarte bine si dupa doi ani si multi multi km.

 

Eu, din ce am vazut, nu prea se potrivesc prizele....poate are cineva vreo idee mai de aproape, ca ma prinde Gheorghienii cu Magna'n garaj....

trebuie sa fii atent daca are 6 pini sau 5 pini.

La 5 pini ai 3 fire galbene de la alternator, un verde (masa) si rosu (+)

La 6 pini ai toate astea de mai sus, plus firul de excitatie de la alternator.

Daca nu se potriveste mufa si releul este compatibil ca tip, poti pune cu incredere papuci electrici, dar trebuie sa stii care fir vine unde.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am patit aceeasi chestie cu releul si mi-am luat de la userul bruneticabv de aici de pe forum, dar vad ca de prin 2007 nu a mai intrat pe forum. Pretul atunci era de 80 euro + 5 euro transportul si releul functioneaza foarte bine si dupa doi ani si multi multi km.

 

 

trebuie sa fii atent daca are 6 pini sau 5 pini.

La 5 pini ai 3 fire galbene de la alternator, un verde (masa) si rosu (+)

La 6 pini ai toate astea de mai sus, plus firul de excitatie de la alternator.

Daca nu se potriveste mufa si releul este compatibil ca tip, poti pune cu incredere papuci electrici, dar trebuie sa stii care fir vine unde.

Al meu are 7. sper inca sa gasesc ceva compatibil....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scartie roata spate cand pun frana..clar ferodourile tocite...acum...de gasit le gasesc originale ..dar asa bate un vant prin buzunare..si ma gandesc sa le schimb eu..

cineva pe aci a mai facut asa ceva?

sa caut ferodouri subtiri si sa le lipesc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
scartie roata spate cand pun frana..clar ferodourile tocite...acum...de gasit le gasesc originale ..dar asa bate un vant prin buzunare..si ma gandesc sa le schimb eu..

cineva pe aci a mai facut asa ceva?

sa caut ferodouri subtiri si sa le lipesc?

 

Nu e obligatoriu sa fie duse ferodourile... Poate trebuie doar curatate, ca mai intra mizerie pe acolo si de aia mai scartaie... Incearca si asta daca nu ai incercat deja...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le-am schimbat..erau duse rau.. la roata din spate are acel, cum sai zic, de iti arata cat mai ai...

le-am facut singur, am gasit ferodouri le-am lipit am tras si doua nituri la capete si gata! am frana! :cheers:

Editat de logan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

   Sal'tare si numai bine in noul sezon...

   Mai fratilor, voi stiti bancul ala cu tricoul cu metallica? Cam asa ceva am patit si eu cand am dat rezervoru' de la motoreta la vopsit.

   Coastache (Lapte si miere de la bacau), meseriashul de la care am luat motorul a avut inspiratia si bunul simt sa isi vopseasca manual (cu pensula si cu guashe) rezervorul peste o minunatie de aerograf, care cred ca a costat ceva bag io de sama...

   Primesc un tel de la meseriashu vopsitor care imi zice ca pe sub chestia aia neagra care era pe rezervor a gasit un desen pe care il poate salva... si iata ce a gasit...

Inainte ("arta" bruta a la Costache)...

 

si dupa...

 

Norocul meu a fost ca desenul a fost protejat de un strat de lac...

 

Cred ca ce era inainte era mult mai fain decat aerograful de acum. Dar gusturile nu se discuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...