Sari la conținut

Nu Stiu Pt Ce Sa Optez


morriss
 Share

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea. AM strans si eu niste bani si nu stiu pentru ce motocicleta sa optez, de aceea am nevoie de ajutorul cunoscatorilor. Din ce am vazut pe net am ajuns la urmatoarele nominalizari:

 

1. Honda Transalp XL600

2. Kawasaki KLE500

3. Honda Dominator 650

4. Yamaha XTZ Tenere (sau Supertenere)

5. Yamaha TDM 850

 

Vreau sa mai spun ca nu sunt dispus sa dau prea multi bani pe ea, asta insemnand in jur de 2000euro, ceea ce inseamna ca as putea sa gasesc ceva de la inceputul anilor 90,cel mult 94.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare la toata lumea. AM strans si eu niste bani si nu stiu pentru ce motocicleta sa optez, de aceea am nevoie de ajutorul cunoscatorilor. Din ce am vazut pe net am ajuns la urmatoarele nominalizari:

 

1. Honda Transalp XL600

2. Kawasaki KLE500

3. Honda Dominator 650

4. Yamaha XTZ Tenere (sau Supertenere)

5. Yamaha TDM 850

 

Vreau sa mai spun ca nu sunt dispus sa dau prea multi bani pe ea, asta insemnand in jur de 2000euro, ceea ce inseamna ca as putea sa gasesc ceva de la inceputul anilor 90,cel mult 94.....

 

dintre toate..e destul de greu sa alegi.sfatul meu este sa incerci un dominator..eu asa am inceput enduro cand am renuntat complet la asfalt.am fost f multumit de motor....bafta la alegere si scrie-ne ce iti iei...sa nu uit 'welcome to the club'.cu respect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai salut

Am un Dominator de care sunt foarte multumit si e bun pentru inceput un prieten a facut luna trecuta Finlanda cu al sau Dominator si a mers OK .Daca te intereseaza il vind cu 2500 eu negociabil pentru ca voi pleca din tara in scurt timp.

P.s. are 23000 km din 1995

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.....Din ce am vazut cred ca tot al un Dominator o sa ma opresc. Ideea este ca nu vreau numai coclauri, vreau sa colind si tara cu el...Oricum deocamdata mai sus de 2000 euro nu am cum sa ma bag (mai trebuie pusi la ciorap)....Asea ca toate parerile sunt binevenite...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri.....Din ce am vazut cred ca tot al un Dominator o sa ma opresc. Ideea este ca nu vreau numai coclauri, vreau sa colind si tara cu el...Oricum deocamdata mai sus de 2000 euro nu am cum sa ma bag (mai trebuie pusi la ciorap)....Asea ca toate parerile sunt binevenite...

am avut dominator si l-am vandut. de ce? pe sosea nu ma multumea deloc: vibratii sub 300o si peste 5000, protectie foarte scazuta la vant la viteze peste 100-110. soft enduro poti face cu el dar nimic mai mult. e o motocicleta care nu face nimic foarte bine, nici enduro, nici sosea, dar totusi e foarte placuta in general. daca nu vrei extreme si nu te deranjeaza ce am scris mai sus, ia-o. daca gasesti transalp la banii de dominator si vrei sa faci tara mai confortabil, cu mai putine vibratii, nu sta pe ganduri si ia transalpul.gandeste-te ca e 2 in v si se comporta mai apropiat de touring. ideea e sa stii cat % il folosesti pe sosea si cat enduro.

kle e mai finut, 2 in linie, mai placut pe sosea, dar nu iti da nici sunetul superb si nici senzatiile pe care ti le ofera dominatorul. yamaha tdm e cea mai orientata spre sosea sintre ele, dar are o cutie de viteze prost gandita.

fa cumva si incearca una, doua, trei si vei vedea care iti place.oricum o vei schimba dupa un sezon :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Si eu am mers cu Transalp-ul.

Am mers mai mult pe strada, dar am intrat un pic si pe forestiere.

Motorul este din 2004 si merge foarte bine. Pe strada am mers cu 160 k/h. Este usor de manevrat in ciuda greutatii. De off-road nu stiu ce sa-ti zic.....e cam greu daca vrei ceva mai mult decat forestiere. Proprietarul a avut cateva ZECI de motoare si spune ca Transalpul este cel mai bun pentru touring, de aia l-a si pastrat.

Succes in alegerea pe care o vei face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa faci drumuri pe sosea prin țară de colo-colo Âşi ceva enduro mai soft gen forestiere, dealuri uÂşoare, drumuri de țară, etc, poți să optezi pentru un Tenere sau chiar un Super Tenere (dar ăsta din urmă e cam greuț, depinde Âşi ce dimensiuni ai tu).

Yamaha Tenere XTZ660 e destul de potentă aÂşa pt. ce e ea făcută - 5 supape pe cilindru, aproape de 50 de cai Âşi e manevrabilă, mie mi-a plăcut mult Âşi o să îmi iau una!

Baftă la achiziție!

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citesc in gandurile tale cam ce ti-ai dori.... abracadabraaaaaaaaa... cred ca...

 

TransALP XL600V :bigstar: :) :blink: - numai daca o sa gasesti la banii astia. Daca esti interesat eu pe a mea NU o vand! Bafta la cautari!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intradevar, observ ca multa lume apreciaza Transalpul....adevarul este ca la el m-am gandit prima data....insa nu cred ca la cati bani am o sa gasesc unul intr-o stare buna...deci inca sunt indecis...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia e ca la banii astia nu prea iti iei cine stie ce si depinde mult cat de enduro vrei sa fie. Parerea mea e ca cel mai bun e un BMW :) , consider a fi cea mai rezistanta motocicleta (pt sosea) dar daca vrei turatie eu as alege din nou KLE :hurt:

Super Tenere are mai multi cai dar e mai grea si costa mai mult.

TDM daca nu e dupa 98 vei avea probleme la cutie si coasta mult desi majoritatea au mult prea multi km :burnout:

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Din ce am vazut ramane sa ma hotarasc intre Kawasaki Kle, Yamaha XTZ660 Tenere, sau BMW F650....NU cred ca din cele 3 am o favorita creta. Probabil ca in functie si de ofertele pe care o sa le gasesc, o sa iau hotararea finala...Astept in continuare pareri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Din ce am vazut ramane sa ma hotarasc intre Kawasaki Kle, Yamaha XTZ660 Tenere, sau BMW F650....NU cred ca din cele 3 am o favorita creta. Probabil ca in functie si de ofertele pe care o sa le gasesc, o sa iau hotararea finala...Astept in continuare pareri....

 

 

hmm... de ce a iesit din optiuni Dominatorul? si eu am aceeasi grea alegere ca si tine de facut - si am cam ramas "fixat" pe Domi -, numai ca nu o sa vreau 2 in V pentru ca vreau sa am un motor usor de manevrat (si intretinut) si in jungla Bucurestiului si cu oarecare resurse pentru o excursie pe un drum forestier in w/e sau vara.

 

Kawasaki KLR 650, Suzuki DR 650, Yamaha XTZ 660 sau Honda Dominator... grea alegere.. :finger:

 

KTM, Husky, BMW, Aprilia... pentru mine ies din discutie fie pentru ca depasesc bugetul (~1800 iepuroi), fie sunt prea grele, prea nervoase, prea pretentioase la intretinere... ma rog... mofturi anii 1900. am zis si eu, n'am dat cu parul.

 

 

 

 

Later edit: Acum vad ca ai luat KLE-ul! Sa te duca sanatos! :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare la toata lumea. AM strans si eu niste bani si nu stiu pentru ce motocicleta sa optez, de aceea am nevoie de ajutorul cunoscatorilor. Din ce am vazut pe net am ajuns la urmatoarele nominalizari:

 

1. Honda Transalp XL600

2. Kawasaki KLE500

3. Honda Dominator 650

4. Yamaha XTZ Tenere (sau Supertenere)

5. Yamaha TDM 850

 

Vreau sa mai spun ca nu sunt dispus sa dau prea multi bani pe ea, asta insemnand in jur de 2000euro, ceea ce inseamna ca as putea sa gasesc ceva de la inceputul anilor 90,cel mult 94.....

UN TRANSALP BUN LA BANI ASTIA NU PREA GASESTI MAI DE GRABA AI GASI UN DOMI.MAM DAT CU EL SI AM FOST MULTUMUT E DIN 92 SI A DAT ANU TRECUT PE EL 1200 EURO :crack: TRANSALPU E MAI FINUT IAR TENERE AM VAZUT DAR NU IMI PLACE.PAREREA MEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...