Sari la conținut

Accident 31.07.2007 Noapte Zona Pipera-Bucuresti - Scuter Vs Camion


carlo270
 Share

Postări Recomandate

asta noapte,poze,politie,adunatura mica de oameni...un scuter iesit de pe o strada laterala a fost facut praf de un camion.pasagerii scuterului nu aveau gram de echipament,se pare ca scuterul era unul de imprumut,ce stiu doar ca cel care conducea scuterul a ajuns in stare grava la spital,cu f putine sanse de viata,la fel se pare ca si pasagerul sau.copii teribilisti cu scuterele,exact cum sunt si cei care livreaza pizza sau diverse comenzi...curieri,etc.cred ca multi dintre noi au vazut stilul lor haotic de-a merge prin oras...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fiecare moare / cade pe mana lui. imi pare rau de aia care cad / mor si nu din vina lor...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parinti iresponsabili, stat impotent, teribilism. Asta este combinatia beton. daca ar exista lege pe masura nu s-ar mai intimpla atitea accidente, oare nimeni nu ii are pe constiinta. Citi mai vor sa moara pina sa-i oblige sa cunoasca ceva legislatie? Zic impotent datorita faptului ca legile se aplica dupa ureche ,preferential si masuri se iau intotdeauna cu intirziere dupa consumarea faptului,tardiv nici odata nimeni nu incearca sa prevada sa preintimpine ceva sa remedieze la timp ceva, toti cauta vinovati dupa, in loc sa caute posibilele cauze inainte. dupa aceea gasim ca vinovat pe acarul Paun. O minune tine intr-adevar trei zile pe plaiurile mioritice. parca s-a dat o lege cu rahatii de animale ati auzit sa fie cineva amendat? Si exemplele pot continua cu atelajele pe drumuri,s-a confiscat vreun cal s-a dat vreo amenda ? Poate ca da ,dar foarte mici nu i-a descurajat intre timp au murit oameni cu duiumul ii pasa cuiva?Poate doar noua!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legile exista,da' nu se aplica,sau se aplica preferential...Cred ca toti am vazut scuteristi fara casti,sau cu jucariile neinmatriculate,opritzi pe strada ,de politzie...Mai departe,insa :bigstar: ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce naiba legislatie mai?

aia au iesit de pe strada laterala si nu s-au asigurat, clar nu? cat de bou sa fii sa iesi de pe straduta si sa nu te uiti daca vine ceva? sau sa nu vezi ditamai camionul? sau sa te crezi speedy gonzales ca sa-i tai fata aluia? si fara casti / protectii eu cred ca si-o cautau la greu.

puteau la fel de bine sa aibe curs de legislatie, a1 , a, b, c , d, etc numar pe scuter, casti etc. prostia e prostie si pace! si in general se plateste (ca si in acest caz)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze????

:) poze horror iti dai seama: un camion vs scuter!

sadicule :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja incepem sa facem "katerinka" la sectiunea accidente..? a gresit..asta e...vad ca nu mai luati apararea celor care gresesc...ca a fost prost ...ca nu's ce...si de unde stii tu cristigrig ca nu aveau a 1 sau nu stiau nici cea mai mica regula de asigurare...astia cu conservele lor imputite cand ne taie fata...? si stai tu linistit ca au categ B.. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu siguranta ca politia ar trebui sa faca ceva, pentru ca totul este la noi un calvar....

1. Cred ca soferii ar trebui sa inteleaga ca 2 roti merg mai repede decat 4 sau mai multe si ar trebui lasati motociclisti

2. Legislatia romana e de toata jena si poate fi interpretata in 100 de feluri asa ca nu e bine facuta din start

3. DRAGII NOSTRI POLITISTI care habar nu au de legislatia naostra in curcata

Si mutle alte problema..... carute nesemnalizate, animale pe drumuri europene, si circulatia din oras

 

sorry de offtopic

 

Cat despre scuterist, putea sa fie un moment de neatentie.. un simplu moment de neatentie. Problema ar fi ca la noi scutere sunt considerate biciclete de aceea nu se agita oamenii cu casti...vrajeli...

 

Si sa incheiem fiecare e responsabil de propria viata si face ce vrea cu ea ( pacat de parintii care sufera cel mai mult ). In rest insanatosire scuteristului, poate scapa totusi si sa fie mai atent

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

1. Cred ca soferii ar trebui sa inteleaga ca 2 roti merg mai repede decat 4 sau mai multe si ar trebui lasati

 

da

si o roata merge mai repede decat 2 roti. nu mai zic de o jumatate de roata care merge cel mai repede. dar nu mai repede decat sfertul de roata.

 

Kuxi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot ce pot sa sper este ca o sa scape.

in rest, nu cred ca se deosedesc cu nimic de cei care fac la rindul lor, vitejii/teribilisme cu motoare si bineinteles, au si carnet.

carnetul in Romania (examenul practic ma refer) inca este o GLUMA!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI.O MERITA PE DEPLIN

MERG FARA NICI O REGULA

ERA SA DAU PESTE UN IDIOT CU SCUTERUL CARE A IESIT DE PE O STRADA UNDE ERA UN SEMN IMENS DE CEDEAZA TRECEREA

L.AM INJURAT SI A RIDICAT CA PROSTU DIN UMERI CAND L.AM INTREBAT DACA STIE SEMNIFICATIA SEMNULUI

 

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca majoritatea care merg pe scooter au varste destul de fragede unde teribilismul e pe primul loc. Nu vreau sa generalizez, dar atata timp cat mi se intampla zi de zi sa vad copii cu scooterul fara casca, serpuind masinile, mi se ridica parul de pe spate.

Atentie mare, si insanatosire tinerilor implicati in accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On-topic: Le doresc multa sanatate celor doi si sa scape cu bine din intamplarea asta nefasta.

 

Off-topic: Nu conteaza daca avea A1, A, B, C sau altceva. Atata timp cat nu se asigura la iesirea de pe o strada, fie ea mare sau mica, ar trebui sa realizeze ca se expun unor riscuri majore. Cat despre echipament (ma intreb daca aveau habar despre notiunea asta), la impactul cu un camion... :bigstar: greu de crezut ca i-ar fi ajutat foarte tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara echipament, fara cedat prioritate.....etc.....ma intrb catzi copilasi turbatzi citesc astfel de topicuri, trag cate un "moamaaaa frate ce bou", se ridica de la pc , baga 1 kg de gel in par , sar in slapi si bermude si trec la depasiri pe dreapta eventual cu inca un prieten in spate.......sau ma rog.. 2-3 dupa caz:|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deja incepem sa facem "katerinka" la sectiunea accidente..? a gresit..asta e...vad ca nu mai luati apararea celor care gresesc...ca a fost prost ...ca nu's ce...si de unde stii tu cristigrig ca nu aveau a 1 sau nu stiau nici cea mai mica regula de asigurare...astia cu conservele lor imputite cand ne taie fata...? si stai tu linistit ca au categ B.. :bigstar:

1- pai il citam pe fast arrow"...Parinti iresponsabili, stat impotent, teribilism. Asta este combinatia beton. daca ar exista lege pe masura nu s-ar mai intimpla atitea accidente, oare nimeni nu ii are pe constiinta. Citi mai vor sa moara pina sa-i oblige sa cunoasca ceva legislatie? ..." daca ar fi avut a,B,x,w-ul aveau curs de legislatie asta era premisa mea: "puteau la fel de bine sa aibe curs de legislatie, a1 , a, b, c , d, etc numar pe scuter, casti etc. prostia e prostie si pace! si in general se plateste (ca si in acest caz)"

 

2- daca stiau o minima regula de asigurare nu vad cum i-a lovit camionul iesind de pe strada laterala. o fi venit de sus?

3- caterinca n-am facut de accident am facut de adysme care voia poze, si l-am considerat sadic..

4- daca ai chef sa te certi citeste cu atentie ce posteaza lumea nu interpreta ce crezi tu ca au spus

:)

Editat de cristigrig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da

si o roata merge mai repede decat 2 roti. nu mai zic de o jumatate de roata care merge cel mai repede. dar nu mai repede decat sfertul de roata.

 

Kuxi

 

Da tu esti smeker tare mah ... ti-ai dat seama singur ?? S-au ai studiat intens sa iti dai seama ?

 

Ideea era ca cu motocicleta te strecori mult mai repede si in tarile civilizate li se acorda prioritate motoarelor si scuterelor da nah stii cum e in romanu`, daca poata sa comenteze de ce sa taca ?

(Raspuns: Pentru ca vorbeste aiurea)

 

Insanatosire celor doi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai sunt si persoane care merg frumos pe scuter...dar in general, pusti teribilisti care nu au habar de nimik! unii sunt atat de cretini...inkat chiar nu stiu k trebuie sa se asigure! asta e realitatea in trafic...!

 

este un proverb..." guvernul si traficul...oglinda societatii"...cam asa suntem...!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da tu esti smeker tare mah ... ti-ai dat seama singur ?? S-au ai studiat intens sa iti dai seama ?

 

Ideea era ca cu motocicleta te strecori mult mai repede si in tarile civilizate li se acorda prioritate motoarelor si scuterelor da nah stii cum e in romanu`, daca poata sa comenteze de ce sa taca ?

(Raspuns: Pentru ca vorbeste aiurea)

 

Insanatosire celor doi

Aha,deci in tarile civilzate daca iesi fara sa dai prioritate de pe o straduta , cei care vin pe drumul cu prioritate te lasa in pace,te evita..ITI DAU PRIORITATE ... gata acum am inteles :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SI.O MERITA PE DEPLIN

MERG FARA NICI O REGULA

ERA SA DAU PESTE UN IDIOT CU SCUTERUL CARE A IESIT DE PE O STRADA UNDE ERA UN SEMN IMENS DE CEDEAZA TRECEREA

L.AM INJURAT SI A RIDICAT CA PROSTU DIN UMERI CAND L.AM INTREBAT DACA STIE SEMNIFICATIA SEMNULUI

 

:bigstar:

 

 

 

parca seamana leit cu posturile de pe automobilism.ro (habar nu am daca exista...) in care pt cretinii care ies in evidenta se judeca o intreaga categorie... sa va mai aud pe astia care sariti in sus ca va mai oripilati de catalogarile de la stiri, ziare, etc daca voi care aveti tot 2 roate si sunteti cam in aceeasi situatie nu sunteti in stare sa discerneti, ce mai asteptati de la unii care sunt pe dinafara?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general (90% din cazuri) eu cred ca scuteristii sunt CATASTROFA pe drumurile publice!!!

cel putin in mediul rural sau in orasele mai mici cei de pe scutere sunt ori pustani teribilisti, ori mosnegi care nu mai pot sa pedaleze, dar au copii in strainatate, la munca. eu as propune ceva concret: de fiecare data cand un motociclist se intalneste cu un scuterist idiot (fara casca, sa nu avem alte pretentii), sa il opreasca si sa-l ia putin la rost, eventual sa sune la 112 si sa cheme un echipaj!!!

multi or sa spuna ca punem degeaba politistii pe drumuri, dar hai sa incepem campania anti-accidente cu baza, adica cu acea categorie de participanti la trafic din vina carora se intampla PREA MULTE accidente!

scuze pt. vorbarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca seamana leit cu posturile de pe automobilism.ro (habar nu am daca exista...) in care pt cretinii care ies in evidenta se judeca o intreaga categorie... sa va mai aud pe astia care sariti in sus ca va mai oripilati de catalogarile de la stiri, ziare, etc daca voi care aveti tot 2 roate si sunteti cam in aceeasi situatie nu sunteti in stare sa discerneti, ce mai asteptati de la unii care sunt pe dinafara?

nu cred ca generaliza...omu s-a referit strict la cazul descris aici si la cel intalnit de el in trafic. nu era o generalizare, eu sunt scuterist si as fi sarit primul in sus daca ar fi fost asa.

suntem in aceeasi situatie? :) tu iesi de pe straduta laterala fara sa te asiguri, fara casca si cu viteza?

unii cred ca citesc printre randuri ....si totusi posteaza!

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca stiu sa citesc suficient de bine si nici dupa posturi nu alerg, daca te uiti la join date si la posturi... Omul generaliza fara nicio urma de indoiala, si nu e singurul pe forumul asta...

PS: NU, nu ies de pe stradutze fara sa ma uit, am casca bunicica zic eu, geaca cu protectii hard, manusi si genunchere si le port si pe 40 de grade afara, desi am un amarat de scuter, si ala cu casco, rca si inregistrat la primarie, tocmai de-aia ma deranjeaza generalizarile de genul acesta, fara sa contest totusi marea de cretini, in special tigani pe scutere de Italia, care nu au niciun D-zeu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...