Sari la conținut

Enduristi Din Cluj


Vlad S
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Antrenament cu mititeii , astazi de la 17 , aceasi locatie , Feleac ( zona Hansel si Gretel)

Jur ca prima data m-am gandit la "mititeii" ca la mici si bere :smoke:

 

La antrenamente cu bere m-as baga si eu :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o zona dificila de traseu unde baietii cu mai multa experienta isi pun in aplicare cele invatate pana acum...in acea zona sint cateva urcari grele..cele amintite mai sus si `baba cloanta`...`casuta de zahar`astea 2 sint mai usoare..dar daca e umed terenul sint f dificile si ele...zona e suberba...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

da de unde v-ati adunat atatia? Sambata am tot fost cu inca un baiat prin faget, am mancat la roata, am fost pe dealurile din spate la polus, salicea, etc si n-am vazut/auzit pe nimeni ;) Ii drept c-am evitat traseu de banda albastra/triunghi rosu de la salicea la roata ca ii tot timpu noroi mestecat de "offroaderii automobilisti".

 

p.s. imi place trecerea cu fundu prin balta :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da de unde v-ati adunat atatia? Sambata am tot fost cu inca un baiat prin faget, am mancat la roata, am fost pe dealurile din spate la polus, salicea, etc si n-am vazut/auzit pe nimeni :laugh: Ii drept c-am evitat traseu de banda albastra/triunghi rosu de la salicea la roata ca ii tot timpu noroi mestecat de "offroaderii automobilisti".

 

p.s. imi place trecerea cu fundu prin balta :D

 

 

Ne-am strans "din vorba'n vorba"...am fost 12 dar unul a trebuit sa intre pe asfalt din cauze foarte bine motivate... ;) ...iar "fundul in balta" eram chiar eu...ne-om mai strange...weekendul asta unii ne pregatim de padurile din Gilau :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe la gilau pe unde? Zona aia nu o tare stiu oricum.. stiti voi pe-acolo chestii interesante?

 

Sunt sunt...zona de pe la restaurantul Milenium, Valea Agarbiciului...si stanga si dreapta vaii au niste urcari simpatice :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de iesiri m-ar iteresa, caut amatori.

 

De ex we-ul asta vreau sa ma duc la un prieten care are cazare linga Reghin, motoru in duba pina acolo, familia ramine la cabana. Simbata-duminica plimbari prin muntii Caliman.

 

We-urile urmatoare as propune pt amatori asa: luam o harta buna cu Ardealul si ne uitam dupa pete verzi, padure multa cu oameni putini. Prin muntii Rodnei, vf Ineu am mai fost as mai merge odata. Retezat, munti Maramuresului spre Ukrajna, muntii Ignisului, Lapusului, Tibles, Suhard, Bistritei, .. Zona Sibiului, Cindrel, Surean, pe unde se face RedbullRomaniacs. Hunedoara, muntii Poiana Ruscai, familia poate merge cu masina la Castelul Corvinestilor, manastire, etc, seara regrupare. Zona Rosia Montana, Mtii Trascaului - Intregalde .. ceva de genul asta - http://cid-07446ded86f201e3.skydrive.live....F201E3!7330

 

M-ar interesa drumuri forestiere, departe de sate, nu neaparat hard enduro dar si treceri peste munte. Ideea mea e sa ajung in unele locuri ascunse, frumoase, puteti sa ziceti un fel de turism, desi cuvintul imi repugna. Cetatea Coltesti mi-a placut, poate cineva e curios de Castele, gen Jules Verne, unele manastiri sint chiar frumoase. Bukovina ar fi o excursie de o saptamina. Multi zic ca este cea mai frumoasa zona din tara, desi sint convins ca si acolo trebuie sa ocolesti zonele care nu sint izolate, trebuie si acolo documentare, explorare.

 

Acuma ca sa evit din start anumite discutii: moto pt mine inseamna in primul rind libertate. Cred si in loja masonica a bikerilor. Dar cu siguranta sint diferente mari de la o persoana la alta si aceeasi persoana de la un moment la altul poate sa doresca lucruri diferite. Ideea este daca putem impartasi tzinte comune e minunat, daca sint la un moment dat diferente, trebuie respectate. Orice discutie negativa, vehement/vulgar in contradictoriu este nu numai o lipsa de civilizatie, nu numai o incalcare a libertatii la care tinem cu toti dar este si fara nici un rost. E frumos sa faci si hard enduro, e frumos si pt cei ce incep aceasta pasiune sa mearga usurel pe carari de munte, pt ei un astfel de drum la inceput este adrenalina maxima si doar asta conteaza, placerea fiecaruia. Eu chiar invidiez pe cei care incep si iau la rind toate etapele, imi pare rau ca nu mai pot savura etape prin care deja am trecut. Toti sintem amatori la diverse nivele, cei care cred ca pot sa se uite de sus la altzii la rindul lor poate nu reusesc sa faca o etapa RedBullRomaniacs. Totul dupa mine se raporteaza la placerea fiecaruia orice alta raportare e fara rost.

 

Obiective pot fi variate, lumea e mare, vectori de 'evolutie' pot fi foarte diferiti. Poti face turul lumii pe un TransAlp, mergind usurel catinel chiar si cu pasagera din Spania pina in Thailanda sau poti sa-ti schimbi viata prin iesiri de citeva ore linga Cluj. Nu are rost sa compari mere cu portocale, asta http://www.horizonsunlimited.com/tstories/mcmillan/ cu asta

Eu personal inclin spre prima din cele doua, am facut cu diverse motoare multe mii de km in alte tari. As vrea sa cred ca si in Romania poti sa descoperi locuri minunate fara sa mergi la capatul lumii.

 

Ideea ar fi nu sa ne gasim obiective comune macar din motivul ca unde e frumos nu e prea sanatos sa mergi singur.

 

Eu pot sa plec si in timpul saptaminii altfel plecare de vineri, cazare seara, cu sau fara familie, in pensiuni ieftine 20-30lei de pers, dush ma intereseaza sa am de 2 ori pe zi, dar nu exclud dormit duba/cort. Invitatia mea este pt lunile iulie, august. As incerca sa ma duc o saptamina in Bukovina, incepind cu 15-18 iulie. Am un Vito care poate sa traga si remorca. Daca ma duc fara familie am doar un loc max doua in masina.

Tentanta ideea dar din pacate nu pot sa vin 1 saptamana.Asa 1 weekend as putea.

Poate ne intalnim sa povestim de ceva trasee prin zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de iesiri m-ar iteresa, caut amatori.

 

De ex we-ul asta vreau sa ma duc la un prieten care are cazare linga Reghin, motoru in duba pina acolo, familia ramine la cabana. Simbata-duminica plimbari prin muntii Caliman.

 

Ramane sa vb poate nimeresc si eu unul din wekuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de iesiri m-ar iteresa, caut amatori.

 

De ex we-ul asta vreau sa ma duc la un prieten care are cazare linga Reghin, motoru in duba pina acolo, familia ramine la cabana. Simbata-duminica plimbari prin muntii Caliman.

 

We-urile urmatoare as propune pt amatori asa: luam o harta buna cu Ardealul si ne uitam dupa pete verzi, padure multa cu oameni putini. Prin muntii Rodnei, vf Ineu am mai fost as mai merge odata. Retezat, munti Maramuresului spre Ukrajna, muntii Ignisului, Lapusului, Tibles, Suhard, Bistritei, .. Zona Sibiului, Cindrel, Surean, pe unde se face RedbullRomaniacs. Hunedoara, muntii Poiana Ruscai, familia poate merge cu masina la Castelul Corvinestilor, manastire, etc, seara regrupare. Zona Rosia Montana, Mtii Trascaului - Intregalde .. ceva de genul asta - http://cid-07446ded86f201e3.skydrive.live....F201E3!7330

 

M-ar interesa drumuri forestiere, departe de sate, nu neaparat hard enduro dar si treceri peste munte. Ideea mea e sa ajung in unele locuri ascunse, frumoase, puteti sa ziceti un fel de turism, desi cuvintul imi repugna. Cetatea Coltesti mi-a placut, poate cineva e curios de Castele, gen Jules Verne, unele manastiri sint chiar frumoase. Bukovina ar fi o excursie de o saptamina. Multi zic ca este cea mai frumoasa zona din tara, desi sint convins ca si acolo trebuie sa ocolesti zonele care nu sint izolate, trebuie si acolo documentare, explorare.

 

Acuma ca sa evit din start anumite discutii: moto pt mine inseamna in primul rind libertate. Cred si in loja masonica a bikerilor. Dar cu siguranta sint diferente mari de la o persoana la alta si aceeasi persoana de la un moment la altul poate sa doresca lucruri diferite. Ideea este daca putem impartasi tzinte comune e minunat, daca sint la un moment dat diferente, trebuie respectate. Orice discutie negativa, vehement/vulgar in contradictoriu este nu numai o lipsa de civilizatie, nu numai o incalcare a libertatii la care tinem cu toti dar este si fara nici un rost. E frumos sa faci si hard enduro, e frumos si pt cei ce incep aceasta pasiune sa mearga usurel pe carari de munte, pt ei un astfel de drum la inceput este adrenalina maxima si doar asta conteaza, placerea fiecaruia. Eu chiar invidiez pe cei care incep si iau la rind toate etapele, imi pare rau ca nu mai pot savura etape prin care deja am trecut. Toti sintem amatori la diverse nivele, cei care cred ca pot sa se uite de sus la altzii la rindul lor poate nu reusesc sa faca o etapa RedBullRomaniacs. Totul dupa mine se raporteaza la placerea fiecaruia orice alta raportare e fara rost.

 

Obiective pot fi variate, lumea e mare, vectori de 'evolutie' pot fi foarte diferiti. Poti face turul lumii pe un TransAlp, mergind usurel catinel chiar si cu pasagera din Spania pina in Thailanda sau poti sa-ti schimbi viata prin iesiri de citeva ore linga Cluj. Nu are rost sa compari mere cu portocale, asta http://www.horizonsunlimited.com/tstories/mcmillan/ cu asta

Eu personal inclin spre prima din cele doua, am facut cu diverse motoare multe mii de km in alte tari. As vrea sa cred ca si in Romania poti sa descoperi locuri minunate fara sa mergi la capatul lumii.

 

Ideea ar fi nu sa ne gasim obiective comune macar din motivul ca unde e frumos nu e prea sanatos sa mergi singur.

 

Eu pot sa plec si in timpul saptaminii altfel plecare de vineri, cazare seara, cu sau fara familie, in pensiuni ieftine 20-30lei de pers, dush ma intereseaza sa am de 2 ori pe zi, dar nu exclud dormit duba/cort. Invitatia mea este pt lunile iulie, august. As incerca sa ma duc o saptamina in Bukovina, incepind cu 15-18 iulie. Am un Vito care poate sa traga si remorca. Daca ma duc fara familie am doar un loc max doua in masina.

daca ajungi prin maramures ne putem vedea si va indrum eu pe drumuri forestiere , doar da un semn cand esti in zona

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun Joi sau Vineri in functie de vreme, o tura de endureala la Padis.TRASEU LA LIBER(putem face si o baie,o pestera sau simpla tolaneala ) :( Aproximativ 250 km,la ora 10 plecarea .Lozinca e una:

"Intalnirea oamenilor de afaceri fara servici :) "

post-30525-1279050083_thumb.jpg

post-30525-1279050111_thumb.jpg

post-30525-1279050157_thumb.jpg

Editat de jakalu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesaj completat

Nu suna rau domnu! dar si ziua (Joi) si ora e nasoala...pt. noi astia ...muncitorii.

 

Sa vedem....mai studiem pana atunci .."problema"

Editat de Kirk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propun Joi sau Vineri in functie de vreme, o tura de endureala la Padis.TRASEU LA LIBER(putem face si o baie,o pestera sau simpla tolaneala ) :( Aproximativ 250 km,la ora 10 plecarea .Lozinca e una:

"Intalnirea oamenilor de afaceri fara servici :laugh: "

Ramane pe vineri de la 9 plecarea stabilita .Ultima strigare :laugh:

Mesaj completat

Platoul padis o mizerie generala in rest super OK.Noroc cu strainii care au auzit de zona mirifica si bantuie in grup organizat pe carari .Se construiesc drumuri,pensiuni,motelute dupa un plan urbanistic romanesc asa ca in scut timp va fi o zona comerciala cu taxa de vizitare.Vorba unui patron de pensiune cu JEEP .la intrebarea de ce e 100 lei camera cand in cluj e 70 raspunsul destept a fost :) "Dormi in Cluj."

www.padis.ro

post-30525-1279343375_thumb.jpg

post-30525-1279343433_thumb.jpg

post-30525-1279343470_thumb.jpg

post-30525-1279343525_thumb.jpg

post-30525-1279343925_thumb.jpg

post-30525-1279344222_thumb.jpg

post-30525-1279344284_thumb.jpg

post-30525-1279344302_thumb.jpg

post-30525-1279344332_thumb.jpg

post-30525-1279344352_thumb.jpg

post-30525-1279344395_thumb.jpg

post-30525-1279344419_thumb.jpg

post-30525-1279344492_thumb.jpg

post-30525-1279344524_thumb.jpg

post-30525-1279344573_thumb.jpg

post-30525-1279344596_thumb.jpg

post-30525-1279344654_thumb.jpg

post-30525-1279344694_thumb.jpg

post-30525-1279344751_thumb.jpg

post-30525-1279344784_thumb.jpg

post-30525-1279344834_thumb.jpg

post-30525-1279344871_thumb.jpg

post-30525-1279344912_thumb.jpg

post-30525-1279344949_thumb.jpg

post-30525-1279344980_thumb.jpg

post-30525-1279345040_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si noi (3 motoare, 4 oameni) am facut o turica duminica Gilau - coama spre Marisel - coborat in Racatau - Blajoaia - Caps - Dobrin - Gilau...am ajuns imediat dupa ploaie...si ce ploaie :(

post-20540-1279546514_thumb.jpg

post-20540-1279546541_thumb.jpg

post-20540-1279546563_thumb.jpg

post-20540-1279546575_thumb.jpg

post-20540-1279546588_thumb.jpg

post-20540-1279546612_thumb.jpg

post-20540-1279546678_thumb.jpg

post-20540-1279546694_thumb.jpg

post-20540-1279546707_thumb.jpg

post-20540-1279546718_thumb.jpg

post-20540-1279546727_thumb.jpg

post-20540-1279546741_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astfel de iesiri m-ar iteresa, caut amatori.

 

De ex we-ul asta vreau sa ma duc la un prieten care are cazare linga Reghin, motoru in duba pina acolo, familia ramine la cabana. Simbata-duminica plimbari prin muntii Caliman.

 

We-urile urmatoare as propune pt amatori asa: luam o harta buna cu Ardealul si ne uitam dupa pete verzi, padure multa cu oameni putini. Prin muntii Rodnei, vf Ineu am mai fost as mai merge odata. Retezat, munti Maramuresului spre Ukrajna, muntii Ignisului, Lapusului, Tibles, Suhard, Bistritei, .. Zona Sibiului, Cindrel, Surean, pe unde se face RedbullRomaniacs. Hunedoara, muntii Poiana Ruscai, familia poate merge cu masina la Castelul Corvinestilor, manastire, etc, seara regrupare. Zona Rosia Montana, Mtii Trascaului - Intregalde .. ceva de genul asta - http://cid-07446ded86f201e3.skydrive.live....F201E3!7330

 

M-ar interesa drumuri forestiere, departe de sate, nu neaparat hard enduro dar si treceri peste munte. Ideea mea e sa ajung in unele locuri ascunse, frumoase, puteti sa ziceti un fel de turism, desi cuvintul imi repugna. Cetatea Coltesti mi-a placut, poate cineva e curios de Castele, gen Jules Verne, unele manastiri sint chiar frumoase. Bukovina ar fi o excursie de o saptamina. Multi zic ca este cea mai frumoasa zona din tara, desi sint convins ca si acolo trebuie sa ocolesti zonele care nu sint izolate, trebuie si acolo documentare, explorare.

 

Acuma ca sa evit din start anumite discutii: moto pt mine inseamna in primul rind libertate. Cred si in loja masonica a bikerilor. Dar cu siguranta sint diferente mari de la o persoana la alta si aceeasi persoana de la un moment la altul poate sa doresca lucruri diferite. Ideea este daca putem impartasi tzinte comune e minunat, daca sint la un moment dat diferente, trebuie respectate. Orice discutie negativa, vehement/vulgar in contradictoriu este nu numai o lipsa de civilizatie, nu numai o incalcare a libertatii la care tinem cu toti dar este si fara nici un rost. E frumos sa faci si hard enduro, e frumos si pt cei ce incep aceasta pasiune sa mearga usurel pe carari de munte, pt ei un astfel de drum la inceput este adrenalina maxima si doar asta conteaza, placerea fiecaruia. Eu chiar invidiez pe cei care incep si iau la rind toate etapele, imi pare rau ca nu mai pot savura etape prin care deja am trecut. Toti sintem amatori la diverse nivele, cei care cred ca pot sa se uite de sus la altzii la rindul lor poate nu reusesc sa faca o etapa RedBullRomaniacs. Totul dupa mine se raporteaza la placerea fiecaruia orice alta raportare e fara rost.

 

Obiective pot fi variate, lumea e mare, vectori de 'evolutie' pot fi foarte diferiti. Poti face turul lumii pe un TransAlp, mergind usurel catinel chiar si cu pasagera din Spania pina in Thailanda sau poti sa-ti schimbi viata prin iesiri de citeva ore linga Cluj. Nu are rost sa compari mere cu portocale, asta http://www.horizonsunlimited.com/tstories/mcmillan/ cu asta

Eu personal inclin spre prima din cele doua, am facut cu diverse motoare multe mii de km in alte tari. As vrea sa cred ca si in Romania poti sa descoperi locuri minunate fara sa mergi la capatul lumii.

 

Ideea ar fi nu sa ne gasim obiective comune macar din motivul ca unde e frumos nu e prea sanatos sa mergi singur.

 

Eu pot sa plec si in timpul saptaminii altfel plecare de vineri, cazare seara, cu sau fara familie, in pensiuni ieftine 20-30lei de pers, dush ma intereseaza sa am de 2 ori pe zi, dar nu exclud dormit duba/cort. Invitatia mea este pt lunile iulie, august. As incerca sa ma duc o saptamina in Bukovina, incepind cu 15-18 iulie. Am un Vito care poate sa traga si remorca. Daca ma duc fara familie am doar un loc max doua in masina. bun

 

 

Om bun in august m-ar interesa si pe mine o iesire dar nu ceva harcor ca eu am o rasnita de Aprilia Pegaso de 600... daca ai o idee contacteaza-ma pe numarul 0740725457.

Mesaj completat

imi poate zice cineva ce fel de ulei imi trebuie pt un pegaso de 600?(motorul original de aprilia)

Mesaj completat

imi poate zice cineva ce fel de ulei imi trebuie pt un pegaso de 600?(motorul original de aprilia)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...