Sari la conținut

Concurentii romani la Paris Dakar 2005


ADMIN
 Share

Postări Recomandate

  • Admin

Gazeta Sporturilor

 

1002659668074a6f8cc74_202_140_.jpg

 

Un bănăţean la Paris-Dakar

 

Timişoreanul Romeo Dunca va participa la celebrul raliu, în competiţia rezervată motocicletelor. Timişoreanul Romeo Dunca vrea să se lupte cu dunele de nisip pentru a termina raliul Paris-Dakar. Alături de prietenul său, francezul Francois Vuillet, cu care aleargă de cîţiva ani în competiţii, timişoreanul a investit 40.000 de euro pentru a putea lua startul. "Am făcut antrenamente de orientare, am mai fost în Tunisia la două competiţii, dar ne lipseşte nisipul în România'', a completat Vuillet

 

În premieră, timişoreanul Romeo Dunca va participa cu o motocicletă KTM la Raliul Paris-Dakar. Înscrierile pentru prestigioasa competiţie s-au făcut în luna iunie. "Ne-am hotărît să mergem în urmă cu 5-6 luni, dar am început antrenamentele de un an de zile'', a declarat Romeo, patron al unei firme de transport intern şi internaţional din Timişoara. Alături de prietenul său, francezul Francois Vuillet, cu care aleargă de cîţiva ani în competiţii, timişoreanul a investit 40.000 de euro pentru a putea lua startul. "Am făcut antrenamente de orientare, am mai fost în Tunisia la două competiţii, dar ne lipseşte nisipul în România'', a completat Vuillet.

 

La pregătiri, Dunca a reuşit să distrugă patru motociclete pînă şi-a achiziţionat KTM-ul, cu care va participa la raliu. "Mi-am dorit foarte mult să ajung aici şi vreau să merg mai departe, să mă opresc la Dakar. Nu va fi uşor deloc pentru că ştiu că unii concurenţi au participat la 5-6 ediţii pînă să se gîndească să cîştige'', a adăugat Dunca. Singurul român participant la Raliul Paris Dakar 2005 va pleca spre Barcelona pe data de 27 decembrie unde va aştepta echipa tehnică. "Mă întîlnesc cu moticleta abia pe 30 cînd au loc verificările tehnice'', a încheiat Dunca.

 

 

Obiectiv: linia de sosire

Ediţia din acest an va aduna la stat aproximativ 230 de motociclete, peste 100 de maşini şi tot atîtea camioane. Traseul cuprinde 17 etape înşirate în tot atîtea zile, însumînd 8.956 de kilometri. Startul se dă din Barcelona pe data de 31 decembrie, sosirea fiind programată pe 16 ianuarie în Dakar (Senegal), echipajele trecînd prin 6 ţări: Spania, Maroc, Tunisia, Mauritania, Mali şi Senegal. "E o competiţie extrem de dificilă pe care sperăm să o onorăm aşa cum trebuie. Dacă trecem de ziua a cincea, putem spune că ne gîndim să terminăm raliul'', a spus Dunca.

 

 

Cheltuielie de participare

motocicleta 20.000 euro

taxă de participare 30.000 euro

înscriere maşină plus asistenţă 26.000 euro

piese de schimb 5.000 euro

echipament navigaţie 3.000 euro

echipament pilot 2.000 euro

pneuri 1.000 euro

 

TOTAL 87.000 de euro

 

Carecteristici ale motocicletei

Model KTM LC 4 660 Rallye '04

Cilindree 660 cmc

Viteza maximă 190 km/h

CP 135

Echipament: road-book electric, GPRS, busolă, senzori pentru semnalizarea celor care vin din spate, două radioatoare, patru rezervoare de benzină (50 de litri), scut de carbon şi teflon, două rezervoare de apă

 

4 decembrie 2004

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 731
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Se spune ca nu conteaza ce castigi important este sa participi. Asa ca le doresc multa aventura si multe satisfactii. La urma urmei este prima oara cand participam in marele desert iar nisipul este extrem de periculos. Aveti grija de voi baieti si sa va intoarceti sanatosi ca noi suntem nerabdatori sa va ascultam povestile si aveti grija si de camilele KTM . Drum bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Echipa Romaniei a facut primul pas catre Dakar. Maine, la ora 10:00 au inspectia tehnica. Toti sunt ok si asteapta startul. Sper sa reusesc sa va trimit si pozele. Aproape toti concuretii merg pe KTM... si nu sunt prea putini... azi am vazut vreo 200, aproape tot atatea camioane mari cat casa si alte ciudatenii pe 4 sau mai multe roti.

Pana la urmatorul contact sper sa ajungem si noi la Gibraltar...

 

... restul in emisiunea 2 ROTI!!!

Au transmis din Barcelona Nitescu,Mistode,Renatta si Alex.

post-13-1104353628_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

SMS de la Marian Nitescu, 30 Dec, 20:41

 

Baietii sunt OK. Pot spune chiar veseli dupa peripetiile de astazi. Stricat masina de asistenta, acum schimba compresorul de clima, lui Szolt i-a furat pasaportul in service la Nissan, Romeo si Francois au intarziat la revizie dar totul s-a rezolvat. Acum a venit si masina de asistenta. Gata mergem la masa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru admin v-as ruga sa-mi spuneti si mie de unde este plecarea din romania pe data de 25 decembrie si daca este posibil si un nr de telefon al lui Romeo.Sint interesat sa vorbesc cu el pentru un articol care ar putea aparea in Prosport eu lucrin la acest cotidian. multumesc anticipat.  :P  B)  :nono:

ocssis te salut daca vrei putem colabora fac eu niste poze in data de 1 ianuarie si ti le trimit ok dami un mail :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...