Sari la conținut

21.08.2007


AlexRap
 Share

Postări Recomandate

De ce majoritatea celor care mor sunt oameni cu SS, cu varsta sub 22-23 de ani, cu echipament ieftin sau deloc, cu permis luat de curand si fara prea mare experienta de trafic?

Hai ca acuma nu a mai fost nenorocitul de consercar/camionagiu de vina.

Selectia naturala functioneaza.

Asfalt uscat si cat mai putine spatii libere intre urechi.

 

 

Spre surprinderea multor de aici, Bebe era unul din cei mai buni motoristi de viteza, cu toate ca avea 20 de ani. Nu a fost de vina nici echipamentul, nici lipsa de experienta ( sunt multe curbe atacate de Bebe in care ieseau scantei din scarita si din cate stiu nu a cazut niciodata in trafic ).

Parerea mea este ca daca ar fi fost un elicopter SMURD la fata locului, Bebe era acum VIU.

Este parerea mea personala si cred in asta pana la sfarsit.

Doamne fereste sa avem nevoie de o ambulanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 133
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Spre surprinderea multor de aici, Bebe era unul din cei mai buni motoristi de viteza, cu toate ca avea 20 de ani. Nu a fost de vina nici echipamentul, nici lipsa de experienta ( sunt multe curbe atacate de Bebe in care ieseau scantei din scarita si din cate stiu nu a cazut niciodata in trafic ).

Parerea mea este ca daca ar fi fost un elicopter SMURD la fata locului, Bebe era acum VIU.

Este parerea mea personala si cred in asta pana la sfarsit.

Doamne fereste sa avem nevoie de o ambulanta...

 

 

2 mici obiectii la ceea ce ai spus,desi nu l-am cunoscut pe respectivul.

Prima e preluata din aviatie - se spune ca orice pilot viu,e un pilot bun,altfel n-ar mai fi acolo.Sper ca ai inteles ideea.

Cat despre SMURD, ei sunt extraordinari prin tot ceea ce fac,dar nu pot fi ca ingeri pazitori deasupra fiecarui motociclist. Si da, ar fi o idee buna sa aiba cat mai multe baze in Romania,dar mai e mult pana departe....

 

R.I.P. :agree: pt amandoi...atat de tineri....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se vorbeste despre o contramandare a imormantari si se vorbeste despre ora 9:00. Cred ca este bine sa mergem acolo mai devreme.

 

Eu zic ca la ora 8:30 sa fim in Campina.

 

Am vb azi cu soferul de pe ambulanta care a mers cu Bebe pana la Posada unde a fost preluat de ambulanta venita la intalnire din Ploiesti.

Acolo a si suferit primul stop din care a fost scos de doc. de pe ambulanta.

 

Atentie la Sinaia sunt doar 3 Doc. pentru ambulanta si asta este grav pt ca sunt zile in care nu sunt la munca iar pe ambulante raman doar asistenti care nu au voie sa intubeze. Mori cu zile chiar si intr-o ambulanta totata foarte bine.

 

Un helioport in zona ar salva multe vieti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre surprinderea multor de aici, Bebe era unul din cei mai buni motoristi de viteza, cu toate ca avea 20 de ani. Nu a fost de vina nici echipamentul, nici lipsa de experienta ( sunt multe curbe atacate de Bebe in care ieseau scantei din scarita si din cate stiu nu a cazut niciodata in trafic ).

Parerea mea este ca daca ar fi fost un elicopter SMURD la fata locului, Bebe era acum VIU.

Este parerea mea personala si cred in asta pana la sfarsit.

Doamne fereste sa avem nevoie de o ambulanta...

 

Interesant !!!!

 

Avea 20 de ani, din care 30 vechime pe motocicleta SS ????

 

Nu este de vina echipamentul pt ca chiar nu avem nevoie de asa ceva !!!

 

Singurul vinovat este SMURD-ul, pt ca n-a ajuns la timp !!!

De unde pana unde se masoara talentul, sau indemanarea unui motociclist cu viteza ambulantei ????

 

Invatatura !!!!!!! sau morala !!!!

 

 

Nu purtati echipament (ca n-are rost), nici casca, dar rugativa sa ajunga ambulanta in timp util sa va salveze vietile !!!

 

 

:agree: :smoke: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spre

[...]

ambulanta...

 

Daca voi nu tineti la viata voastra, de ce ar tine altii?!? Puah, elicoper!!! WTF?!?! O viteza adaptata la conditiile de: drum/motor/experienta ar fi fost mult, dar MULT mai potrivita.

Deja m-am saturat sa dau cu RIP pe aici, intr-adevar a devenit demult acest thread un canal de stiri de la ora 5. Oameni buni: de ce in 99,99% din accidentele sodate cu morti, riderii au avut:

-viteza prea mare

-echipament lipsa

-experienta lipsa?

 

Chiar nu intelegeti ca VITEZA si PORSTIA omoara? Nu SMURD si nici conservarii!! Ne sinucidem in masa!!!

Cazurile de accidente in care moare riderul datorita conservarului sunt aproape inexistente fata de cele de sinucidere! Luati-va mai SS, da extrem de bine la gacici, asa voi sunteti niste Rossi 2, soselele sunt netede ca-n palma si extrem de curate, soferii extrem de civilizati si respecta toate regulile de circulatie, basca ca se asigura in toate oglinzile si cand misca masina 4cm la dreapta sau la stanga. Treziti-va!!!!!

 

Cu mana noastra ne alegem drumul! Alegeti un drum pe care sa puteti merge pe motor si la 60 de ani!

Stiu ca ma repet dar:

Asfalt uscat si cati mai multi neuroni sub scalp!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant !!!!

 

Avea 20 de ani, din care 30 vechime pe motocicleta SS ????

 

Nu este de vina echipamentul pt ca chiar nu avem nevoie de asa ceva !!!

 

Singurul vinovat este SMURD-ul, pt ca n-a ajuns la timp !!!

De unde pana unde se masoara talentul, sau indemanarea unui motociclist cu viteza ambulantei ????

 

Invatatura !!!!!!! sau morala !!!!

Nu purtati echipament (ca n-are rost), nici casca, dar rugativa sa ajunga ambulanta in timp util sa va salveze vietile !!!

:agree: :smoke: :ok:

Esti cam cinic, dar ca sa fiu eu si mai cinic cred ca nici casca si nici alte echipamente nu te ajuta prea mult daca peste gat sau peste casca iti trece o basculanta sau o betoniera... Asa ca singurul lucru care te poate tine (cu mare probabilitate, dar nu sigur) in viata e sa mergi ca un iepure, pe principiul ca orice idiot care trebuie sa-ti dea prioritate nu-ti va da prioritate (asa se intampla in 10% din cazuri), si ca daca ai o curba in care nu vezi, ai sanse ca in ea sa gasesti ulei. o groapa, un caine, un pieton mai prost decat un caine, niste balega, etc...

 

Eu personal nu merg tare (tare pentru mine inseamna 130km/h) decat in afara localitatii, numai ziua, numai pe linii drepte, unde vad perfect, pe vreme perfecta, si cand pot sa merg pe banda a 2-a si toate masinile stau pe banda 1-a... Asta nu e o situatie ideala, desi merg pe un 250cc cand trag de acceleratie si motorul incepe sa baraie toti cei cu masini slabe fata de motocicleta mea (asta la 2 insi inseamna pana in Renault Megane) se trag pe banda 1-a si imi fac loc, si daca nu se dau de o parte eu pur si simplu stau la 100m in spatele lor ca sa am timp sa franez la timp...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti cam cinic, dar ca sa fiu eu si mai cinic cred ca nici casca si nici alte echipamente nu te ajuta prea mult daca peste gat sau peste casca iti trece o basculanta sau o betoniera...

sau se prabuseste un MIG pe tine,nu?! Mai baiatule,castile si ''alte echipamente''nu sunt facute sa treaca raba sau tancul peste ele insa iti poate da un ragaz in plus in asteptarea salvarii si cine stie,poate ai noroc! Una este sa ai coloana rupta in doua si alta e sa ai ''doar'' o fisura la aceasi viteza de impact.Valabil si pentru tartacuta.Ia mai gandeste-te...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau se prabuseste un MIG pe tine,nu?! Mai baiatule,castile si ''alte echipamente''nu sunt facute sa treaca raba sau tancul peste ele insa iti poate da un ragaz in plus in asteptarea salvarii si cine stie,poate ai noroc! Una este sa ai coloana rupta in doua si alta e sa ai ''doar'' o fisura la aceasi viteza de impact.Valabil si pentru tartacuta.Ia mai gandeste-te...

Ne certam k niste prostii,insa impartasim aceeasi pasiune.La accidentul de fata fiecare are o parere, o idee,insa din pacate s-a intamplat,cum necum s-a intamplat.eu il stiu doar pe edy,am lucrat putin impreuna la fast net.doar atat,pe restul poate ne-am vazut in oras in trafic.NIMIC SI NIMENI nu ne da voie sa aratam cu degetul vinovatul,atata timp cat unul dintre noi a MURIT! Indiferent ce e facut el, a platit pretul suprem,viata lui,VOI A-TI FACE ASTA? Ma intreb cati oare dintre voi au varsat o lacrima pt unul dintre noi care a murit,ma intreb cati oare dintre voi e MOTOCICLIST???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne certam k niste prostii,insa impartasim aceeasi pasiune.La accidentul de fata fiecare are o parere, o idee,insa din pacate s-a intamplat,cum necum s-a intamplat.eu il stiu doar pe edy,am lucrat putin impreuna la fast net.doar atat,pe restul poate ne-am vazut in oras in trafic.NIMIC SI NIMENI nu ne da voie sa aratam cu degetul vinovatul,atata timp cat unul dintre noi a MURIT! Indiferent ce e facut el, a platit pretul suprem,viata lui,VOI A-TI FACE ASTA? Ma intreb cati oare dintre voi au varsat o lacrima pt unul dintre noi care a murit,ma intreb cati oare dintre voi e MOTOCICLIST???

 

 

In primul rand eu nu ma cert cu nimeni.Ce rost ar avea?Eu vreau sa spun ca echipamentul poate face diferenta! De ce NIMIC si NIMENI nu ne da voie sa "aratam cu degetul"? Este adevarat,a murit ,insa a murit din greseala lui si a mai pus inca 3 persoane pe jos.Si in Bistrita a fost un accident grav dupa cum stiti,viteza,lipsa de experienta,LIPSA DE ECHIPAMENT si motoare SS peste 100 de cai.Am donat si eu sange pt cel ramas in viata,dar nu imi cere sa plang pt toti inconstientii care se cred mai buni decat campionii mondiali,scot scantei din scarite ,isi scot tobele si fac burnouturi in trafic cu baticuri si ochelari de soare,sa-i vada lumea ca ei sunt acei zmei neinfricati.Cum spunea un bun prieten,nici nu merita sa te imprietenesti cu astfel de copii ca mor prea repede.Si oare la ce te-ai referit cand ai intrebat cati dintre noi este MOTOCICLIST? Care sunt standarele,ca si eu as vrea sa devin motociclist.Tu esti?! :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand eu nu ma cert cu nimeni.Ce rost ar avea?Eu vreau sa spun ca echipamentul poate face diferenta! De ce NIMIC si NIMENI nu ne da voie sa "aratam cu degetul"? Este adevarat,a murit ,insa a murit din greseala lui si a mai pus inca 3 persoane pe jos.Si in Bistrita a fost un accident grav dupa cum stiti,viteza,lipsa de experienta,LIPSA DE ECHIPAMENT si motoare SS peste 100 de cai.Am donat si eu sange pt cel ramas in viata,dar nu imi cere sa plang pt toti inconstientii care se cred mai buni decat campionii mondiali,scot scantei din scarite ,isi scot tobele si fac burnouturi in trafic cu baticuri si ochelari de soare,sa-i vada lumea ca ei sunt acei zmei neinfricati.Cum spunea un bun prieten,nici nu merita sa te imprietenesti cu astfel de copii ca mor prea repede.Si oare la ce te-ai referit cand ai intrebat cati dintre noi este MOTOCICLIST? Care sunt standarele,ca si eu as vrea sa devin motociclist.Tu esti?! :agree:

 

Subscriu. Eu de aia nu mai plec in grup cu unii care par agitati si dovedesc ca nu au experienta. De altfel ii lasam in fatza sa vad cum merg, si daca vedeam ca merg dezordonat, si se baga aiurea in depasiri, accelerau cand nu era cazul, sau franau prea mult fara motiv, de aproape ii acroshai, preferam sa ii depasesc si sa ma duc mult mai in fata. . si asta pentru eventualitatea in care respectivii urmau sa busheasca, sa nu imi stric ziua oprindu-ma si pierzand o ora-doua sa-i ajut pe tampitii care au cazut din vina lor.

 

Ontopic: Am auzit ca bebe avea cauciurile tocite. Cu asa ceva facea el road racing pe Posada?! Se explica accidentul atunci. .Nu e greseala de pilotaj. E greseala de gandire.

Editat de AK_Raptor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu. Eu de aia nu mai plec in grup cu unii care par agitati si dovedesc ca nu au experienta. De altfel ii lasam in fatza sa vad cum merg, si daca vedeam ca merg dezordonat, si se baga aiurea in depasiri, accelerau cand nu era cazul, sau franau prea mult fara motiv, de aproape ii acroshai, preferam sa ii depasesc si sa ma duc mult mai in fata. . si asta pentru eventualitatea in care respectivii urmau sa busheasca, sa nu imi stric ziua oprindu-ma si pierzand o ora-doua sa-i ajut pe tampitii care au cazut din vina lor.

 

Ontopic: Am auzit ca bebe avea cauciurile tocite. Cu asa ceva facea el road racing pe Posada?! Se explica accidentul atunci. .Nu e greseala de pilotaj. E greseala de gandire.

 

Va rog din suflet sa nu mai vorbiti in nestiinta de cauza. Am vazut ambele motoare si aveau anvelope aproape noi, cred ca 1000 km maxim. Deocamdata nu stim cauza acestui accident... Am auzit 10 versiuni. Greseala de pilotaj sau defectiune tehnica. Promit sa va tin la curent...

 

--- Mesaj completat în 24 Aug 2007 17:45 -------------

Interesant !!!!

 

Avea 20 de ani, din care 30 vechime pe motocicleta SS ????

 

Nu este de vina echipamentul pt ca chiar nu avem nevoie de asa ceva !!!

 

Singurul vinovat este SMURD-ul, pt ca n-a ajuns la timp !!!

De unde pana unde se masoara talentul, sau indemanarea unui motociclist cu viteza ambulantei ????

 

Invatatura !!!!!!! sau morala !!!!

Nu purtati echipament (ca n-are rost), nici casca, dar rugativa sa ajunga ambulanta in timp util sa va salveze vietile !!!

:agree: :smoke: :ok:

 

Salut.

Bebe a intrat in comotie cerebrala in urma accidentului. A avut casca Uvex si geaca moto cu protectii, ca majoritatea motoristilor. Probabil tu te referi la costumul lui Valentino Rossi. Departe de mine sa spun NU PURTATI ECHIPAMENT... Iar talent si indemanare AVEA mult peste media celor in varsta de 20 de ani...

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l odihneasaca

In memoria lui BEBE privit asta:

 

:agree: :smoke: :ok:

 

Sa se odihneasca in pace . Nu la-m cunoscut personal . Dar mo cutremurat foarte tare filmuletu. de fiecare data cand ma voi urca pe moto o sami readuc aminte de cele vazute.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne pare rau sa anuntam ca in data de 21 august 2007 in zona Posada a avut loc un tragic accident de motocicleta ( http://www.protv.ro/stiri/social/patru-mot...ntr-o-rapa.html ) soldat cu decesul unui bun, foarte bun prieten de-al nostru, Tudor Gradinaru - BEBE. Ne vom aminti de el intotdeauna cu drag si ne vor ramane in minte clipele cand el zambea.

 

Pe ultimul drum a fost condus de peste 350 de persoane, familie, prieteni, apropiati, oameni care l-au cunoscut sau pe care i-a impresionat. In curand vom dezvolta o pagina web in numele lui (in curand: www.24august.ro) care va contine sectiuni de concurs unde toata lumea pasionata sau nu de motoare poate participa si poate castiga echipamente de protectie, casti, costume asa cum si-ar fi dorit el... sa vina in sprijinul motociclistilor pe care ii considera pe toti prietenii lui.

 

Cei care doresc sa vina in sprijinul acestui proiect cu idei sau prin alte moduri va asteptam cu sugestii.

 

 

Editat de mihaivladro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

un filmulet scurt in care prietenii il conduc pe ultimul drum .

 

Dumnezeu sa il aibe in paza.

 

Nu l-am cunoscut personal dar ma doare pentru ca am pierdut o persoana f draga mie pe motor in urma cu un an si stiu prin ce trec toti cei care il cunosc.

 

Multa putere familiei,prietenei lui , prietenilor , cunoscutilor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...