Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

Ivan: apoi noi nu am obligat pe nimeni sa vina la chermeza..... invitatia era lansata....

fiecare a hotarat pentru el si in numele lui :)

Smoke: am fost atatia, cat sa ne simtim minunat, sa ne distram, sa povestim langa o bere, o palinca, un vin sau o visinata :=)

sa mancam un peste si un carnat prajit, o ciorba de peste si un gulas....

A fost un weekend exceptional :)

Numai bine colegii!

Pe (cat mai) curand!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,7k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce se intampla tovarasi?.... nu mai scrie nimeni nimic de o saptamana...

Vreau sa montez o alarma Starlink pe motor, nu imi spune careva unde anume sa o amplasez... Multumesc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub șaua pasagerului este loc suficient. In monopost poti sa pui goarna. Nu uita sa faci gaurele in capac astfel incat sa iasa sunetul sa-l auzi. O zi buna!

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sub șaua pasagerului este loc suficient. In monopost poti sa pui goarna. Nu uita sa faci gaurele in capac astfel incat sa iasa sunetul sa-l auzi. O zi buna!

In alta parte decat sub saua nu se poate? Acolo mai pui o sticla de suc , una alta... Ce e monopostul ca nu m am prins...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In alta parte decat sub saua nu se poate? Acolo mai pui o sticla de suc , una alta... Ce e monopostul ca nu m am prins...

de ce nu mergi la un service specializat sa o monteze? Mai bine sa o instaleze cineva competent decat sa mantui tu ceva pe acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unitatea centrala sub saua pasagerului, antena undeva sub plasticele laterale de la coada iar goarna sub bord, in spatele farului, deasupra radiatorului, sub carenele din fata...este imposibil sa nu gasesti un loc mai ferit si unde sa nu ai acces prea usor. Oricum iti trebuie ceva indemanare.

Sunt destule filmulete pe net pentru inspiratie si orientare.

Spor la treaba!

Editat de mianmar23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cocoasa de pe locul pasagerului ofera un spatiu suficient in interior. Desfaci suruburile care tin plasticul interior. Decupezi din ramforsari. Cu o mufa rapida poti sa o conectezi si sa o deconectezi de la bateria motocicletei, in functie de necesitati. Astfel sub saua pasagerului spatiu necesar unei truse de scule si alte gadgeturi... Este salvat!

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari, proaspat posesor de busa model 2000, am o nelamurire cu kilometrajul:

 

1. In situatia actuala are bord in mile cu 180mph sau 280km/h(atasez o poza de pe net ca exemplu)

2. Doresc sa schimb cadranele cu unele de pe net, insa sunt 2 modele nelimitat si limitat

 

Intrebarile abia acum incep sa apara:

1. Modelul din 2000 este nelimitat, cu bordul actual am eroare?(adica bord de model 2002 pe model 2000)

2. Daca pun cadrane de bord nelimitat pe bordul actual rezolv problema?

Nu vreau sa predau plasticul la gabor din pricina citirii in mile.

Problema se pune pana la viteze de pana la 140 km/h, ca dupa nu mai conteaza eroarea :))

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms TNG pt raspuns! Astea or fi?

Da.

» Post actualizat in 31 Mar 2016 03:21

Limitat sau nelimitat,diferenta este mai mult pe final adica a mai pus ceva dipa 300.

Dar, oricare il alegi,plus diferenta reala de deplasare din fabrica, te incadrezi in vitezele pentru limita abmisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Diferenta e mare! Ar trebui sa mergi cu bordul original al motocicletei! Dupa cum vezi mobrele nelimitate au la verticala cadranului aproape 200 iar cele limitate 160!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti unde gasesc furtune metalice pt busa? Am luat placute ebc hh si cu ocazia asta vreau sa schimb si furtunele.

intradevar, franele stock cam lasa de dorit...vreau sa incerc combinatia asta acum. Placute de calitate, cauciucuri noi pilot road 3 si furtune frana metalice. Daca e tot slaba franarea, ma orientez la pompa radiala si alti etrieri. Ii cam singurul neajuns pana acum la busa.

Editat de bucurmarius
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Kosh

300 de lei cu tot cu transport, pe e-bay.

Cred ca tot la fel astepti indiferent de unde le cumperi, ma sincer indoiesc ca tine cineva asa ceva pe stoc.


Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu-i schimbi ceva radical,furtunele metalice nu aduc mare lucru. Am avut eu pe a mea. Franele erau tot oha.

 

Decat sa arunci banii pe diverse "imbunatatiri", mai bine ii pui din start ce trebuie.

 

My2c

Editat de Gixu.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei va recomand sa faceti km sa va bucurati de placerea si senzatia mersului pe 2 roti. Placera este la 100 km/h. Cu cat veti rula cu viteza apropiata de viteza legala cu atat riscul de a face accidente scade. Si va asigur ca la vitezele apropiate de viteza legala motocicleta franeaza destul de bine indiferent de ce placute folositi. Eu am luat motocicleta echipata cu furtune metalice , dicuri braking si placute ferodo. Problema si marea diferenta a fost alta : inainte sa le montez am servisat etrierii. Si cu uimire am constatat ca din cele 12 pistonase 7 erau gripate. Asa ca dupa ce au fost scosi din etrier curatati si aerisiti bine franele m-au multumit. Dar nu ma poate contrazice nimeni pentru ca am vazut-o pe pielea mea : una este sa rulezi cu 100 km/h si sa-ti faca unu stanga in fata fara sa-ti dea prioritate si alta este sa rulezi cu 200 km/h+ ! Cine se grabeste si considera ca nu trebuie sa-ti acorde prioritate de trecere o va face , diferenta facand-o strict viteza cu care pilotezi tu motociclistule indiferent de motocicleta. Au mai fost discutii pe tema asta si e bine sa le reamintim: Si R1 cu pasager si valize nu franeaza la fel ca atunci cand este in sha o singura persoana. Hayabusa este grea si eu cred ca mintile luminate care au conceput sistemul de franare pe Busa daca se dovedea ca este extrem de prost , monta altul mai bun. Nu confundati pista cu strada si nu va asteptati ca la o accelerare brusca la 300 km/h sa opriti intr-un metru. Sunt o serie de reguli pe care le-am aplicat si au dat rezultat in peste 80.000 km/h pe motor. Dar daca circulati cu viteza la care poate zbura ingerul vostru pazitor aveti mari sanse sa nu va aflati in momentul X in locul fatidic din care nici un sistem de franare nu o sa va salveze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei va recomand sa faceti km sa va bucurati de placerea si senzatia mersului pe 2 roti. Placera este la 100 km/h. Cu cat veti rula cu viteza apropiata de viteza legala cu atat riscul de a face accidente scade. Si va asigur ca la vitezele apropiate de viteza legala motocicleta franeaza destul de bine indiferent de ce placute folositi. Eu am luat motocicleta echipata cu furtune metalice , dicuri braking si placute ferodo. Problema si marea diferenta a fost alta : inainte sa le montez am servisat etrierii. Si cu uimire am constatat ca din cele 12 pistonase 7 erau gripate. Asa ca dupa ce au fost scosi din etrier curatati si aerisiti bine franele m-au multumit. Dar nu ma poate contrazice nimeni pentru ca am vazut-o pe pielea mea : una este sa rulezi cu 100 km/h si sa-ti faca unu stanga in fata fara sa-ti dea prioritate si alta este sa rulezi cu 200 km/h+ ! Cine se grabeste si considera ca nu trebuie sa-ti acorde prioritate de trecere o va face , diferenta facand-o strict viteza cu care pilotezi tu motociclistule indiferent de motocicleta. Au mai fost discutii pe tema asta si e bine sa le reamintim: Si R1 cu pasager si valize nu franeaza la fel ca atunci cand este in sha o singura persoana. Hayabusa este grea si eu cred ca mintile luminate care au conceput sistemul de franare pe Busa daca se dovedea ca este extrem de prost , monta altul mai bun. Nu confundati pista cu strada si nu va asteptati ca la o accelerare brusca la 300 km/h sa opriti intr-un metru. Sunt o serie de reguli pe care le-am aplicat si au dat rezultat in peste 80.000 km/h pe motor. Dar daca circulati cu viteza la care poate zbura ingerul vostru pazitor aveti mari sanse sa nu va aflati in momentul X in locul fatidic din care nici un sistem de franare nu o sa va salveze !

problema nu e chiar asa simpla cum zici tu, adica foloseste placute ferodo ca si asa nu mergi mai tare decat viteza legala. Azi mi-am facut franele, desfacut tot sistemul de franare, pompa, furtune si etrieri. Am curatat fiecare din cele 12 pistonase in parte de si acum ma dor degetele cat le-am frecat cu carpa.in fine, rezultatul e unul satisfacator acum cu placutele noi si etrierii facut bibelou intradevar are eficienta frana. Fiecare conduce dupa niste reguli bine definite, eu chiar le respect pe ale mele si sunt intreg si fara probleme dupa multi km. Vreo 70000km doar pe zzr 1100. Dar cand vreau odata sa ma duc cu 300 ma duc linistit ca stiu ca ma opresc si nu ma bazez pe placute Ferodo. crede-ma ca sunt foarte scarbit de Ferodo. Am avut odata montate pe zzr si a trebuit sa franez brusc de pe la 210km/h pana la 0. A durat o vesnicie si doar eu stiu cum am scapat de o nenorocire. Cand am oprit motorul , placutele scoteau un fum de parca luasera foc! Nici macar nu mai franau dupa aia. Le-am si aruncat la gunoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa intri in polemici cu mine in materie de placute pot sa-ti zic doar atat MARCA este una si MODELUL este alta. Deci daca tu crezi ca Ferodo nu face placute bune este problema ta dar precizeaza si modelul care te-a nemultumit . Eu ti-am zis ca am discuri Braking . In combinatia cu discurile astea placutele Ferodo care le-am avut m-au multumit. Si aici vorbim de toate aspectele : placuta de frana are de regula minim 3 structuri compozite diferite adica sunt placute cu o duritate scazuta a materialului compozit se uzeaza mai repede dar nu uzeaza discul si alte cele . Sunt placute cu o compozitie medie si altele cu o compozitie dura. Chiar daca vorbim de Brembo daca nu evidentiem clar tipul de textura a materialului de frictiune si nu in ultimul rand sa integram aceste placute intr-un ansamblu complet discuri si etrieri brembo nu v-om obtine niciodata maximum de performanta asa cum a gandit BREMBO. O alta greseala imi dai exemplu ce ai facut tu cu ZZR-ul si te referi la Busa . N-au nici o legatura in materie de frane adica e ca si cum ai compara mere cu pere. Ok sunt fructe dar fiecare prefera alt gust ! Asa pot sa-ti dau si eu exemplu ca am fost pe circuit in Italia cu Busa si dupa 5 franari violente de la 280-290 la 90 am simtit ca nu mai era nimic eficace la sistemul de franare cu ferodo cu tot. Dar e un caz izolat si sa vii sa intrebi ce placute se recomanda la motocicleta fiecare iti va spune ce considera el ca este mai bine . Dar oare stilul meu se aseamana cu stilul tau ca sa nu mai vorbim de locul unde se utilizeaza motocicleta. Evident ca daca iei un pilot de curse care rupe in doua un miar pe circuit va considera ca motocicleta are niste mizerii de frane stock , dar aici depinde la ce se raporteaza ! In motociclism evitarea obstacolelor se face prin accelerare si nu prin franare un concept care nu este valabil pt toti. In primul sezon ca incepator am tras de frane pana am blocat roata fata si am scapat printr-un noroc chior atunci cand coboram Oituzul dar problema nu erau franele ! Stilul meu de pilotaj prost era la mijloc ( greseala de a incepe direct cu Busa). Dupa cum am mai zis: cand ai element de comparatie se complica perceptia mersului pe busa. Iar pasarea dupa limba iei piere. Iar stilul de pilotaj in regim stradal l-am observat si il vad mai mereu: tinerii excitati in care schimba 2-3 trepte in limitare sau aproape de limitare urmata in apropiera curbelor de niste franari violente coroborate cu schimbari de trepte inferioare insotite de cateva detonatii dupa care revenindu-se la accelerari. Evident aceste momente trebuiesc filmate moment in care mintea este directionata in mai multe locuri adica tre sa fii cu ochii si pe cei din spate la care tu smecher motociclist forjator le dai fum in nas si inevitabilul se produce mai repede sau mai tarziu. Si noul propietar al motocicletei mele cand iese la plimbare cu vecinii lui invidiosi , acestia merg cu viteza sa-i arate ce pot iei si binenteles ca daca sunt intrebati de ce se grabesc si nu vor sa mearga mai incet in contextul in care el abia se acomodeaza cu noua motocicleta primeste obisnuita replica " ce ma nu te ajuta motocicleta ?! Doar ai Hayabusa !" Din pacate trist dar adevarat ! In afara de forumisti care nu au motocicleta dar au raspunsurile la toate intrebarile , jumatate din motociclismul romanesc la asta se rezuma ! Mai sunt o parte care prefera deplasarile lungi, una care prefera betivanelile si intrunirile, una mica care prefera enduro sau viteza pe circuit dar aici e vorba de buget cand e vorba de performanta. Terasistii sunt opusii forumistilor care au motociclete dar ies cu ele dar la o barfa mica sa vada cine ce a mai facut ! Asta este din pacate perceptia mea dupa 8 sezoane incheiate ! Iar cand cineva ma intreaba ce ulei si ce placute ii recomand pentru motocicleta lui ma simt exact ca in bancul cu tipul care merge la farmacie sa tipe la farmacista ca i s-a rupt prezervativul, iar un batran auzind-ul ii recomanda sa-i reproseze farmacistei ca se indoaie si de la mijloc ! Restul este CAN-CAN !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +56000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +20000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...