Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

Pacat sa auzim asta dar imi vine in minte ce a zis directorul RAR-lui din Focsani cand m-a vazut prezentand motocicleta in martie scolii de soferi unde urmasem cursurile . Citez : Ce faci Ionita ti-ai luat motor? La care instructorul zice: pai e motociclist ! Motociclist zici? Pai daca pana la ora asta n-ai o mana sau un picior rupt nu esti motociclist ! Caci motociclistii adevarati asta fac: cand se dezgheata zapada ies cu motoarele si din cauza ghinionului fac accidente din vina lor sau nu ! Daca vrem sa tragem un semnal de alarma pentru ca INDIFERENTA UCIDE , ar trebui sa le spunem noilor posesori de soimi ca pana nu sunt 15 grade noaptea constant e bine sa nu iasa la drum lung iar pana nu sunt acomodati cu motorul sa nu invite pasagerii la plimbare si nu in ultimul rand cand apare neprevazutul sa ia o singura decizie ! Eu imi amintesc ca am facut la fel cand mi-am luat motocicleta. M-am echipat pana in dinti si am plecat de la Focsani catre Buzau. La intoarcere batea vantul de am inghetat complet. Cand am ajuns in Ramnic era o intersectie semaforizata , aveam 80 km/h vad verde cu 200m inainte de semafor, vad galben, vad rosu si eu inghetat ma uit in bord si vad 60 km/h si mai vad cum pleaca masinile din lateral si intra in intersectie . Si cum au plecat asa sau oprit si m-au claxsonat si mi-au umplut frigiderul cu carne si eu am facut un pic de slalom printre iei. Oricum ca incepator nu am stiut cum sa rectionez. Noroc ca zbura ingerul meu pazitor prin apropiere. Si cu frigiderul plin de carne cand am ajuns acasa mi-am mai lasat si eu un brat de poole pe motocicleta si o luna nici n-am vrut sa o vad. Concluzia : Daca esti incepator pe Busa indiferent ce alte motociclete ai condus innainte ( in cazul meu nici macar scutere ) e bine sa mergi la farmacie si sa iei ceva pastile de limbrici in caz ca te mananca sa te urci pe Busa. Asa ca nu este nimic de ras doar RESPONSABILITATE cand o persoana experimentata ca Emilyo scrie ca nu a fortat motocicleta in contextul in care conduse-se putin anul trecut si era destul de rece afara. Si as dori sa nu fiu interpretat gresit ! Asa ca noilor posesori de busa le recomand sa aibe mai multa intelepciune! Iar cand se intampla un eveniment , cuvintele sunt de prisos in comparatie cu suferinta. Si e pacat ca trebuie sa invete o lectie dura pe pielea lor care oricat de repede ar trece suferinta fizica , mental ramane o virgulita. Un an bun si un sezon pe masura si sa ne revedem cu bine oriunde ar fi sa ne intalnim !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pacat sa auzim asta dar imi vine in minte ce a zis directorul RAR-lui din Focsani cand m-a vazut prezentand motocicleta in martie scolii de soferi unde urmasem cursurile . Citez : Ce faci Ionita ti-ai luat motor? La care instructorul zice: pai e motociclist ! Motociclist zici? Pai daca pana la ora asta n-ai o mana sau un picior rupt nu esti motociclist ! Caci motociclistii adevarati asta fac: cand se dezgheata zapada ies cu motoarele si din cauza ghinionului fac accidente din vina lor sau nu ! Daca vrem sa tragem un semnal de alarma pentru ca INDIFERENTA UCIDE , ar trebui sa le spunem noilor posesori de soimi ca pana nu sunt 15 grade noaptea constant e bine sa nu iasa la drum lung iar pana nu sunt acomodati cu motorul sa nu invite pasagerii la plimbare si nu in ultimul rand cand apare neprevazutul sa ia o singura decizie ! Eu imi amintesc ca am facut la fel cand mi-am luat motocicleta. M-am echipat pana in dinti si am plecat de la Focsani catre Buzau. La intoarcere batea vantul de am inghetat complet. Cand am ajuns in Ramnic era o intersectie semaforizata , aveam 80 km/h vad verde cu 200m inainte de semafor, vad galben, vad rosu si eu inghetat ma uit in bord si vad 60 km/h si mai vad cum pleaca masinile din lateral si intra in intersectie . Si cum au plecat asa sau oprit si m-au claxsonat si mi-au umplut frigiderul cu carne si eu am facut un pic de slalom printre iei. Oricum ca incepator nu am stiut cum sa rectionez. Noroc ca zbura ingerul meu pazitor prin apropiere. Si cu frigiderul plin de carne cand am ajuns acasa mi-am mai lasat si eu un brat de poole pe motocicleta si o luna nici n-am vrut sa o vad. Concluzia : Daca esti incepator pe Busa indiferent ce alte motociclete ai condus innainte ( in cazul meu nici macar scutere ) e bine sa mergi la farmacie si sa iei ceva pastile de limbrici in caz ca te mananca sa te urci pe Busa. Asa ca nu este nimic de ras doar RESPONSABILITATE cand o persoana experimentata ca Emilyo scrie ca nu a fortat motocicleta in contextul in care conduse-se putin anul trecut si era destul de rece afara. Si as dori sa nu fiu interpretat gresit ! Asa ca noilor posesori de busa le recomand sa aibe mai multa intelepciune! Iar cand se intampla un eveniment , cuvintele sunt de prisos in comparatie cu suferinta. Si e pacat ca trebuie sa invete o lectie dura pe pielea lor care oricat de repede ar trece suferinta fizica , mental ramane o virgulita. Un an bun si un sezon pe masura si sa ne revedem cu bine oriunde ar fi sa ne intalnim ! ...si cat mai de curand :)

+1

!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu e nevoie nici de pomelnic si nici de inscrieri speciale. Daca cineva retine ca am lipsit de la vreo adunare sa anunte aici ! In alta ordine de idei ma deranjeaza mai mult faptul ca sunt omis cu buna stiinta cand se striga catalogul ! Asa ca .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine nu e nevoie nici de pomelnic si nici de inscrieri speciale. Daca cineva retine ca am lipsit de la vreo adunare sa anunte aici ! In alta ordine de idei ma deranjeaza mai mult faptul ca sunt omis cu buna stiinta cand se striga catalogul ! Asa ca .....

La mine nu e nevoie nici de pomelnic si nici de inscrieri speciale. Daca cineva retine ca am lipsit de la vreo adunare sa anunte aici ! In alta ordine de idei ma deranjeaza mai mult faptul ca sunt omis cu buna stiinta cand se striga catalogul ! Asa ca .....

Gino, cum sa fii tu omis? Nu ai fost menționat ptr ca, se înțelegea de la sine ca nu vei lipsi!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci toata lumea de la WINTER MEETING va fi prezent si acum in martie la ''SPRING FEST''

sa nu mai fie discutii :) !!!!

Plus CEILALTI COLEGI cu care ne intalneam la restul intrunirilor. Plus cei proaspeti veniti in club. Plus toti ceilalti dotati cu voie buna care vor sa vina.

No, amu cred ca lista e completa :)

Dii diiii!

Hai SpringFest hai!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine zis Gino...nu te-am omis din lista.Am specificat acolo ca toti sunt asteptati:detinatori,fosti sau viitori,eventual simpatizanti.La fel ar putea sa zica si Cpt sau Octav,ori Geo,Tudor sau mai stiu eu care.Nu e cazul de discutii.Nu mai am multe nr de telefoane.Punki de ex. Am sunat si era tel inchis.Eu fac eforturi sa ma descurc de peste si cu munca pt ca am cam ramas singur pe metereze la munca.Nu am rezervat inca nimic.O voi face in momentul in care se vireaza banii de cazare.Sunt 5-6 camere disponibile acolo,dar va puteti caza in apropiere la alta pensiune.Macar sa ne adunam noi 12-15 persoane."Ostilitatile" se vor desfasura la Beltina.Asteptam idei,alte variante.Posibil sa vin pe moto :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

transfer si eu banutii imediat ce avem acceptul de la tine, daca este bine afara am sa vi si eu cu motorul, daca nu cu conserva si mai pot ridica 2 persoane din Bucuresti in caz ca nu au cu ce ajunge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit si sunt 6 camere disponibile.Am negociat si a ramas la 140 lei/2nopti/camera.O camera are si pat suplimentar.Conditiile sunt mai bune decat la Rasnov,locatia nu mai spun.Cine plateste are camera rezervata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E totul bine, i-au iesit bine investigatiile astazi.

Restul, nu mai conteaza.

Rog sa mutam discutia despre accident aici, ca sa tinem topicul asta curat.

Multumesc

Bine ai venit in Club :) sa se faca fata bine... ca avem putine in Club... in rest... asta e viata. Cu bune... cu rele... mergem inainte.

Vreau sa va anunt ca pe data de 24 Februarie 2016, s-a incheiat povestea mea cu Carpatica SA.

Pe 2 Martie se da verdictul... apoi vedem ce va mai urma.

Pana Atunci... Zile bune! Va tin la curent... ;)

Editat de CaptainBusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai Bro hai. La Rasinari e vorba. Pensiunea Beltina parca. Al treilea weekend din martie.

Diiii!

 

Capitane: tare curios sunt de verdict.... sper sa fie cum ai calculat! Cele bune!

Editat de apriliacluj
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fata este bine.

Nu pot sa exprim in cuvinte bucuria simtita cand am vazut-o pieptanadu-se si admirandu-se in oglinda.

Azi si-a facut singurica manichiura ...

Off ce usor putea sa ramana mutilata dupa evenimentul asta.

Bine dreaq ca nu am lasat soimul sa mearga "cum vroia el" pe sectiunea aia de drum drept si intins.

 

Cat despre soim... vesnica pomenire. O sa-mi ia asigurarile alt soim... sau popa.

Luni mergem sa scoatem medico-legalul pentru fata.

Pentru maine dimineata presimt c-o sa fie o super lunga slujba intr-o oarecare biserica din Filipestii de Padure... tare o sa mai bata vartos clopotele...

Pentru ca Luni ne intalnim cu popa sa "vedem"...

 

Nu stiu cum o sa fie fata mea atunci, dar am veni si noi la intrunirea cu pricina.

Nu mai vreau sa fac ca ultima oara: sa promit si sa nu ajungem. In cel mai rau caz, gasim noi ceva cazare prin imprejurimi atunci.

 

Oricum va tin la curent despre cum decurge treaba, insa pe topicul accidentului, ca sa ramana asta curat, cu veselie si intruniri, nu pocneli si oase rupte.

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca e bine Kosh. Ma bucur pentru voi.

 

Revenind la SpringFest, e o lista inceputa deja! Cine doreste sa vina sa se inscrie! Ce e asa de greu????

Hai colegii, cu incredere si fara rusine continuati cu inscrierile. Dii! Diiiiiii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa centralizam atunci, ca incepem sa ne adunam... pentru weekendul 18-20 03 2016

si fiecare doritor sa se inscrie!

obligatoriu! :)

 

1. Emylyo

2. MariusCojo

3. Smok3

4. Apriliacluj

 

...diiiiii!

deci asta-i lista inceputa....

va rog continuati cu inscrierile!

avansul se plateste la colegul @emylyo!

diiii diiiiiiii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...