Sari la conținut

Detinatori de Suzuki Hayabusa


emylyo

Postări Recomandate

@ morrison

ce faci organizezi ceva

w.e.-ul acesta din pacate nu pot

dar w.e.-ul viitor este liber si ma bate gandul de o plimbare dar parca nu mai vreau cheia sau siriu

as vrea ceva transalpina daca este circulabil sau ranca macar ca nu am fost niciodata

ce parere aveti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 11,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

transalpina nu e de busa....transalp...africana...gs ..adventure.. altceva.. ;)

va sugerez sibiu...sau mai departe..deva....sau cluj..

autostarada o stiti ( e ok ) dar pana la vilcea e recent asfaltat ( super misto..perfect chiar)...si valea oltului in afara de poduri ( viaducte..ce-or fi ele ..ca-s pline de gropi) e super bun...

de la sibiu e misto si spre deva si spre cluj..

...

eu vreau sa fac transfagaraseanul....dar dinspre sibiu.....ca de la pitesti pana sus nu e foarte distractiv......

daca va hotarati..dati-mi de stire..

 

...maine iti aduc cutia nasule.....te sun sa-ti spun cand ajung...dupamasa oricum..si stau pana mai tarziu..

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cate ori nu am simtit nevoia de avarii pe autostrada cand mergeam mai tare un pic

sau cand mergeam in grup si vroiam sa opresc de urgenta

gata acum am rezolvat problema

busa mea este dotata si cu buton de avarii ;)

post-15751-1279267066_thumb.jpg

post-15751-1279267094_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man ai grija cu chestile astea

din cate stiu eu cei oem sunt capsulati doar pe o parte<exterior>,de aceea eu cand i-am schimbat am scos semeringurile de pe o parte sa pot sa le bag vaselina<cand surpriza ;; nu aveau deloc vaselina in ei>>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam asa arata rulmentii roata fata !!!!!!!! ;)

SKF-ul sa traiasca, am gasit la ei rulmentii capsulati inclusiv simeringurile care vin peste rulment, toata treaba 78 RON. :D

:D )) sa te bucuri ca nu ai sarit in cap cu ruginiturile alea Cristake ...

 

Las ca SKF sunt buni in ale rulmentilor. nu sunt rulmenti facuti pe ghenunchi sau la colt de strada intr-un container.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ca am avut noroc, ultima data se auzea un scartait ca la caruta si la franare tremura toata fata. Acum zici ca merg cu sania, nu se mai aude si simte nimic. Au tinut 25.000 Km, nu cred ca au mai fost schimbati ca erau "Japan".

Intr-adevar cei originali erau capsulati doar la exterior, dar toata vaselina era cazuta in butuc (prin partea necapsulata) si in rulment nu mai era nimic. Ma gandesc sa ii decapsulez la partea exterioara sa ii pot gresa periodic fara sa ii mai scot. Simeringurile originale nu au arc, practic sunt aparatori de praf, astea SKF au arc si stau stranse pe ax nelasand vaselina sa iasa daca sunt decapsulati la ext.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic nu ar trebuii sa ajunga ca este semeringul din naintea rulmentului, dar nu inteleg de ce ar trebuii sa-i desfaci pt a le baga vaselina<eu mereu cand dau o roata afara bag vaselina cu mana inainte sa bag axul si nu vad de ce nu ar ajunge la ei>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca,intre rulmenti,(pe interior) exista o teava,(distantier) din aluminiu,ce are diametrul putin mai mare ca axul roti.

Exact, si ca sa scoti teava aia tre sa dai afara unul din rulmenti. Oricum avea dreptate kelu_copilu ca nu au destula vaselina din fabrica, nu am avut somn pana astazi cand am dat iar roata afara . Cand am scos capsulele exterioare de la rulmenti ( fara sa-i mai dau afara din butuc)..surpriza ! Avea ff putina vaselina. I-am bagat vaselina la greu, l-am capsulat, am bagat vaselina inclusiv in simeringul care il acopera si acum dorm linistit ! ;) Pun si ceva poze dar se vade cam aiurea ca sunt cu tel facute.

Sa nu radeti de stander-ul meu cum ati ras de suportii lu Nasu .

Mesaj completat

Si asta m-a lecuit sa mai bag rulmenti capsulati (oriunde) fara sa-i verific inainte ! :D

post-51727-1279468904_thumb.jpg

post-51727-1279468915_thumb.jpg

post-51727-1279468949_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, si ca sa scoti teava aia tre sa dai afara unul din rulmenti. Oricum avea dreptate kelu_copilu ca nu au destula vaselina din fabrica, nu am avut somn pana astazi cand am dat iar roata afara . Cand am scos capsulele exterioare de la rulmenti ( fara sa-i mai dau afara din butuc)..surpriza ! Avea ff putina vaselina. I-am bagat vaselina la greu, l-am capsulat, am bagat vaselina inclusiv in simeringul care il acopera si acum dorm linistit ! ;) Pun si ceva poze dar se vade cam aiurea ca sunt cu tel facute.

Sa nu radeti de stander-ul meu cum ati ras de suportii lu Nasu .

Mesaj completat

Si asta m-a lecuit sa mai bag rulmenti capsulati (oriunde) fara sa-i verific inainte ! :D

da si io la fel am ziz<faza cu scosul semeringului de pe o parte mi-a spuso un prieten care m-ajuta>da nu imi venea sa cred ca nu au vasevina in ei<apropo; kelu_copilu tot eu sunt <e nik-ul care il folosesc de la munca si care o perioada de cativa ani a fost blocat din motive care nu le-am aflat nici azi dar nu mai conteaza>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact, si ca sa scoti teava aia tre sa dai afara unul din rulmenti. Oricum avea dreptate kelu_copilu ca nu au destula vaselina din fabrica, nu am avut somn pana astazi cand am dat iar roata afara . Cand am scos capsulele exterioare de la rulmenti ( fara sa-i mai dau afara din butuc)..surpriza ! Avea ff putina vaselina. I-am bagat vaselina la greu, l-am capsulat, am bagat vaselina inclusiv in simeringul care il acopera si acum dorm linistit ! :D Pun si ceva poze dar se vade cam aiurea ca sunt cu tel facute.

Sa nu radeti de stander-ul meu cum ati ras de suportii lu Nasu .

Mesaj completat

Si asta m-a lecuit sa mai bag rulmenti capsulati (oriunde) fara sa-i verific inainte ! :D

lasa sa rada sunt ,,IDIVIDIOSI" important este ca fac treaba foarte bine ;)

am vazut ca nu ai mai avut nevoie de stander fata :D

 

 

Mesaj completat

ODISEEA continua

am terminat si suportul pentru topcase

pret 1 mil

post-15751-1279536696_thumb.jpg

post-15751-1279536711_thumb.jpg

post-15751-1279536742_thumb.jpg

post-15751-1279536761_thumb.jpg

post-15751-1279536793_thumb.jpg

post-15751-1279536808_thumb.jpg

post-15751-1279536869_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa sa rada sunt ,,IDIVIDIOSI" important este ca fac treaba foarte bine :P

am vazut ca nu ai mai avut nevoie de stander fata :D

 

 

Mesaj completat

ODISEEA continua

am terminat si suportul pentru topcase

pret 1 mil

nenea da acum cat baga? :D :) :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea da acum cat baga? :D :) :(

Baga aprox. 20 kg. in case-uri :P

Mesaj completat

Stander ca al tau am folosit si eu dar este foarte periculos,deoarece acolo este centrul de echilibru,fata/spate(exact inainte de busonul de scurgere al uleiului),am rugat un prieten sa tina de ea :D

O pun singur pe el fara probleme. O las pe cric, imping cu bulanu' stang de partea pasagerului, cu mana stanga tin de manerul seii pasagerului si cu dreapta fixez standerul in suporti, are urechile mai mari tocmai ca sa o agate repede si sa nu stau cu motoru "in brate" pre mult, apas un pic pe el si toata treba o fac rolele. Vreau sa-i mai pun 2 role si la partea de unde ridic/las ca atunci cand este saltata pe el sa o pot misca cu totul ( daca are fata montata binenteles). Stanga -dreapta nu se clatina pe el cand e ridicata ca e destul de lat. Incurca un pic la ungerea lantului dar ma descurc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LA MULTI ANI NASULEEEE !!!!! Sa traiesti si sa pui tot ce iti doresti in coburile alea :(

PS. vreau si eu un sistem de avarie.

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...