Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu sunt incepator si nu vreau alt motor... Am avut un exc 200 si era o bestie pe 2 roti. Mi-am luat 300 am facut cateva moduri si acuma e ca un Drz la 100 de kg. nu te obliga nimeni sa folosesti toata puterea. Nu uita ca 200 e varza la cuplu si daca nu ai oua sa ii dai cum trebuie iti moare... Daca ai oua si ii dai cum ii place si faci o greseala, te omoara el pe tine :)) 250 e intre iar 300 are cuplu kkalau,trage liniar dar daca il lasi stock si iti tresare mana cand nu trebuie ai puso..

Editat de nosfyrus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca si 300-le este ptr incepatori....ma las de meseria asta :)))

intr=adevar are cuplu in joase,dar daca esti si incepator si ai tras un pic de gaz ,sau ai prins o radacina etc...esti ca maimuta in copac.ptr 300 trebuie sa ai pregatire atat tehnic cat si fizic ...

daca esti la inceput si vrei o mobra care sa te ajute sa progresezi si sa inveti,in nici un caz nu as recomanda 300-le

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

300 e pt 'lenesi,pt cei care prefera urcarile din cuplu si aici putem chiar introduce,paradoxal,si incepatorii. Insa,una e pe hartie si alta e in practica. M-am dat cu un 300,bun trage f tare daca te dai la el,cuplu cat casa dar cum te-ai scapat in gaz cum esti in balarii,sincer am fost rupt pe seara. Revenind la 200,trebuie alt stil de pilotaj,nu e lipsa cuplului e problema. Acuma am 200si daca e sa compar cu 300 e mult mai iertator si te invata sa mergi mai tehnic. 200 cere sa fie pilotat mai agresiv,din carburatie si transmisie faci minuni. Cu 250 nu m-am dat ,daca o sa simt ca nu face fata 200.ele o sa incerc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o intrebare, e diferenta mare intre exc 200 din 2009 fata de acelasi model din 2010? sau 2011?

citesc articole si pe net, dar ma intereseaza si pareri de la voi.

 

p.s. as aprecia raspunsuri avizate, de la rideri cu experienta. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca o intrebare, e diferenta mare intre exc 200 din 2009 fata de acelasi model din 2010? sau 2011?

citesc articole si pe net, dar ma intereseaza si pareri de la voi.

 

p.s. as aprecia raspunsuri avizate, de la rideri cu experienta. :D

2009 si 2011 E aceaisi generatie, nu o sa observi nicio diferenta in mers.

Diferenta exista intre generatii 2005 si 20010 sau intre 2010 si 2015. Chiar si asa doar un rider cu experienta simte diferentele intre ele. Iar daca motoretele in cauza sunt SH nu mai conteaza anii, ci cum au fost intretinute si cati bani s-au bagat in intretinerea lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2009 si 2011 E aceaisi generatie, nu o sa observi nicio diferenta in mers.

Diferenta exista intre generatii 2005 si 20010 sau intre 2010 si 2015. Chiar si asa doar un rider cu experienta simte diferentele intre ele. Iar daca motoretele in cauza sunt SH nu mai conteaza anii, ci cum au fost intretinute si cati bani s-au bagat in intretinerea lor.

merci, Cazy! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact...la suspensii e f important daca s-a facut service corect si daca sunt setate corect.

 

intre timp am vazut un Husaberg te 250 din 2011, care imi face cu ochiu. eram setat pe ktm, dar....nu stiu ce sa zic. o sa ma duc sa-l vad.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

husabergul e 95% ktm,deci nu trebuie sa iti faci pb de reparatii,piese..etc...diferentele sunt mici si in favoarea husabergului..are suspensia fata closed cartridge (cu cartus inchis)ca cele de pe modelele six days si este o imbunatatire substantiala

Editat de ovi200exc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Roberte,exista diferenta de la an la an!Nu neaparat mare,dar mai de detaliu,de exemplu eu mi-am luat 300 exc 2014 nou,gasca cu care ma dau au 2015 cativa dintre ei,m-am dat cu 2015,suspensia mie mie se pare ca,copiaza mai bine solul.Deci banuiesc ca e o diferenta si intre 200 din 2009-2011.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

daca suspensia a fost folosita 1 an fara servisare majora e normal ca una noua sa lucreze mai bine. Totusi, "copiatul " terenului tine mai mult de o setare corecta. Personal nu gust suspensia 4cs, dar tipul de folosire si preferintele variaza f mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut baieti!

Zilele astea mi-am vandut enduro-ul de 125 si am zis sa fac un upgrade la 250.

As fi foarte recunoscator daca mi-ati putea impartasi cateva pareri in legatura cu aceasta motocicleta.

 

Ktm exc 250 2t 2007

http://olx.ro/oferta/ktm-exc-250-2t-2007-ID3iFc9.html

Eu Am varsta de 17 ani, 1.72 inaltime si cam 70 kg.

» Post actualizat in 08 Apr 2015 06:48

Si v-as ruga sa va grabiti ca am Zis ca maine merg dupa el.

Multumesc Anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare. Ma intereseaza o parere despre EXC 400/450. In momentul de fata am un Transalp 650 pt drumuri lungi si ma bate gandul sa imi iau ceva mai usor pt offroad. Nu intentionez sa fac hard enduro. Am urmatoarele intrebari:

- E prea mult pentru primul motor enduro?

- Cum se comporta in regim de strada? (ma intereseaza sa pot merge cca 100-150km pe asfalt inainte de a iesi in teren).

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Ma intereseaza o parere despre EXC 400/450. In momentul de fata am un Transalp 650 pt drumuri lungi si ma bate gandul sa imi iau ceva mai usor pt offroad. Nu intentionez sa fac hard enduro. Am urmatoarele intrebari:

- E prea mult pentru primul motor enduro?

- Cum se comporta in regim de strada? (ma intereseaza sa pot merge cca 100-150km pe asfalt inainte de a iesi in teren).

multumesc

Dupa 150 de km de asfalt pe orice KTM 450, nu-ti mai arde de offroad. Nu stiu ce planuri ai de vrei sa mergi atatia km pe asfalt? Parerea mea ca nu prea se pupa.

KTM 400/450 EXC e foarte capabil, dar e foarte greu. Pentru enduro e bun, pentru asfalt doar cu kit supermoto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa 150 de km de asfalt pe orice KTM 450, nu-ti mai arde de offroad. Nu stiu ce planuri ai de vrei sa mergi atatia km pe asfalt? Parerea mea ca nu prea se pupa.

KTM 400/450 EXC e foarte capabil, dar e foarte greu. Pentru enduro e bun, pentru asfalt doar cu kit supermoto.

Pai ar trebui sa ajung din Bucuresti pana in zona Campina/Breaza de unde voi iesi in offroad. Ideea e ca nu am platforma si cam trebuie sa merg calare pe ea pana acolo. Ma gandesc ca atunci cand spui ca e greu faci comparatie cu 250, 2t etc... fata de Transalpul meu cu siguranta e mai usor :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar trebui sa ajung din Bucuresti pana in zona Campina/Breaza de unde voi iesi in offroad. Ideea e ca nu am platforma si cam trebuie sa merg calare pe ea pana acolo. Ma gandesc ca atunci cand spui ca e greu faci comparatie cu 250, 2t etc... fata de Transalpul meu cu siguranta e mai usor :).

Pai banii care ii dai pe benzina pentru bucuresti campina si retur iesi mai ieftin daca te combini cu 2 baieti si puneti motoarele pe o remorca. Sunt multi bucuresteni care fac enduro si te poti cupla cu ei in weekenduri, puneti 2 sau 3 motorete pe remorca si mergeti la joaca. Crede-ma nu e o solutie sa alergi pe ktm 250 de km dus intors pe motorul cu care vrei sa faci enduro doar ca sa ajungi la locul de joaca. Mai e un aspect, daca iei o tranta se poate defecta motorul si ce faci atunci? Daca nu ai remorca sau macar un amic sa te traga e nasol.

Pentru inceput poti face enduro si pe langa bucuresti, am vazut ca sunt niste "gropi" unde se poate face miscare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...