Sari la conținut

Hai Portocalii (KTM EXC Rulz)


atillas
 Share

Postări Recomandate

Acuma noah, 70% din km facuti cu Dt'ul(4000km) au fost facuti pe strada. Dar in ultima vreme orasul a devenit o junga si strada camp de bataie, asa ca ma reorientez spre offroad si ma gandeam ca vreau ceva mai puternic, pt ca am cam atins limitele dt'ului(motorul slabutz, suspensi destul de slabutze, pozitie in picioare nu prea confortabila si greutatea destul de mare ~135kg) si mult timp nu o sa il mai pot folosi ok.

Acuma ma gandeam la 450exc pt ca acuma cu 2t mam convins ce poti face si nu ma mai prea atrage lipsa de cuplu. Plus de asta pana la stadiul de competiti o sa mai fie putin.

 

Cat despre curatarea si intretinerea motorului m-am convins pe pielea mea ca in ea sta totul. Am lasat noroiul 3-4 zile pe motor si mio ruginit capetele de la spite, si toba....de atunci is mult mai atent...

 

Curios....asa putin tine o bujie si la 4 timpi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 2,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu..tine mai mult..dar daca vrei sa mearga ceas,sa consume putin si sa lucreze motorul foarte bine..atunci bujia trebuie schimbata regulat..stiu exc-uri care nu au bujia schimbata de 3 ani si functioneaza foarte bine..dar repet,orice piesa sau componenta se uzeaza in timp si cauzeaza si alte uzuri..asa ca,daca producatorul recomanda schimbarea bujiei stiu ei ce stiu...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

filtrele se schimba odata cu uleiul la 100 l de benzina sau in jur de 650-700 de km..mai trebuie schimbat periodic antigelul(3 ori pe an),uleiul de ambreiaj(anual),lichidul de frana(2 ori pe an),(uleiul din telescoape(anual),

placutele de frana(1 rand pe sezon),bujie (de 2 ori pe an)..

 

PS la astea adauga ce o sa rupi sau distrugi la trante si c-am asta e..(manete,trapa,codita,far,husa sea,etc etc)

 

Hop si eu pe aici cu o intrebare.

Are ceva daca in radiator am mai mult antigel decat apa (mai ales vara)? Mobra mea a venit cu 50-50 (asa zice cartea) si la un moment dat cand am completat, completarea s-a facut (la service) numai cu antigel. Acum estimez ceva de genul 30 - 70... Are ceva? Sau sa scot totul si sa bag iar jumate apa jumate antigel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu..tine mai mult..dar daca vrei sa mearga ceas,sa consume putin si sa lucreze motorul foarte bine..atunci bujia trebuie schimbata regulat..stiu exc-uri care nu au bujia schimbata de 3 ani si functioneaza foarte bine..dar repet,orice piesa sau componenta se uzeaza in timp si cauzeaza si alte uzuri..asa ca,daca producatorul recomanda schimbarea bujiei stiu ei ce stiu...

 

Intradevar...ii mai bine sa previ decat sa combati

Cam cat consuma 450 si cam cat mergi cu un plin?

Ii grea alegerea asta intre 450 si 690....exc'u ii fain fiind mai bun in padure si nu ii greu....dar intretinerea ii mai grea putin si daca as vrea sa merg cu el la munte pana acolo numa pe platforma...grea alegerea...

 

Putin mai offtopic....cum ii 690 pt enduro care nu ii hard si nu are namoale si pietre prea mari?

 

Mai am putin timp dar vreau sa stiu exact

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hop si eu pe aici cu o intrebare.

Are ceva daca in radiator am mai mult antigel decat apa (mai ales vara)? Mobra mea a venit cu 50-50 (asa zice cartea) si la un moment dat cand am completat, completarea s-a facut (la service) numai cu antigel. Acum estimez ceva de genul 30 - 70... Are ceva? Sau sa scot totul si sa bag iar jumate apa jumate antigel?

 

eu am in motor 95% antigel,fiindca apa daca nu e tratata bine depune piatra sau uzeaza pompa de apa..asa ca prefer un antigel scump si in concentratie cat mai mare

 

Intradevar...ii mai bine sa previ decat sa combati

Cam cat consuma 450 si cam cat mergi cu un plin?

Ii grea alegerea asta intre 450 si 690....exc'u ii fain fiind mai bun in padure si nu ii greu....dar intretinerea ii mai grea putin si daca as vrea sa merg cu el la munte pana acolo numa pe platforma...grea alegerea...

 

Putin mai offtopic....cum ii 690 pt enduro care nu ii hard si nu are namoale si pietre prea mari?

 

Mai am putin timp dar vreau sa stiu exact

 

cu un plin(7-8litri)in functie de teren faci lejer peste suta de km..

690 ptr genul de enduro pe care vrei sa il practici ti se potriveste ca o manusa..merge super si la asfalt si te joci si cu el prin padure mai softeanu asa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am in motor 95% antigel,fiindca apa daca nu e tratata bine depune piatra sau uzeaza pompa de apa..asa ca prefer un antigel scump si in concentratie cat mai mare

 

Asa deci...

Si antigel gasesc pe la magazine moto sau e acelasi ca cel din benzinarii?

Multumesc in avans, dar si in retrospectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa deci...

Si antigel gasesc pe la magazine moto sau e acelasi ca cel din benzinarii?

Multumesc in avans, dar si in retrospectiva.

 

gasesti engine ice la yamaha dual tours pe ghencea. eu am citit ca e f jmeker - fierbe mai greu motoru. o sa-mi pun si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti engine ice la yamaha dual tours pe ghencea. eu am citit ca e f jmeker - fierbe mai greu motoru. o sa-mi pun si eu

e 80 ron jumatate de galon (1,85 l parca), are punctul de fierbere pe la 125*c

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva de vanzare un radiator de 450 exc (cel din partea stanga).?? (nu vreau nou) dar sa nu fie indoit ... (poate are cineva din intamplare)

ce vrei tu e marfa rara fiule..dar insista..eu caut de vreo 2 sapt.de cand un copac nu a vrut sa se dea la o parte din traseul de hobby..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva de vanzare un radiator de 450 exc (cel din partea stanga).?? (nu vreau nou) dar sa nu fie indoit ... (poate are cineva din intamplare)

 

 

gasesti radiator de ktm, facut in romania (pe undeva pe la sibiu), ranforsat, mult mai rezistent decat cel original la aprox 2.2 mil lei.

daca te-ai fi uitat la standul ixs din comanca il aveau ei la vanzare.

ti-l recomand si pot sa-ti spun ca sunt multi care le folosesc si sunt foarte multumiti.

daca nu ai contactul cu cei de la ixs il caut si ti-l trimit eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti radiator de ktm, facut in romania (pe undeva pe la sibiu), ranforsat, mult mai rezistent decat cel original la aprox 2.2 mil lei.

daca te-ai fi uitat la standul ixs din comanca il aveau ei la vanzare.

ti-l recomand si pot sa-ti spun ca sunt multi care le folosesc si sunt foarte multumiti.

daca nu ai contactul cu cei de la ixs il caut si ti-l trimit eu.

are doar radiatoare de ktm 250cc :| .. ms pt sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gasesti radiator de ktm, facut in romania (pe undeva pe la sibiu), ranforsat, mult mai rezistent decat cel original la aprox 2.2 mil lei.

daca te-ai fi uitat la standul ixs din comanca il aveau ei la vanzare.

ti-l recomand si pot sa-ti spun ca sunt multi care le folosesc si sunt foarte multumiti.

daca nu ai contactul cu cei de la ixs il caut si ti-l trimit eu.

le-am vazut la duba lui agatha/dizzy..mi s-au parut mult mai sanatoase ca originalul ..se vede ca e manufactura dar sudurile sunt super bine facute..sper ca respecta si cotele exact sa nu fie chinuiala la montaj...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0728.974.656 suteu ioan / riders point

 

un cablu de acceleratie ? are cineva?:D sau are idee cam cat ar costa ??:) s-a scamosat ..(in curand se rupe)

peste 100 de lei..are vali la magazin intotdeauna pe stoc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stiti de unde pot cumpara o janta de KTM EXC pe 18" , noua sau la mana a doua dar in stare foarte buna? A mea fuleaza stanga dreapta foarte tare si nu cred ca se mai poate centra. Daca insa stiti pe cineva care o mai poate repara as fi recunascator.

P.S. Am schimbat rulmentii si simeringurile la bascula si la prinderea amortizorului spate si roata tot fuleaza, chiar si cand o invart liber cu motocicleta ridicata pe stander.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care stiti de unde pot cumpara o janta de KTM EXC pe 18" , noua sau la mana a doua dar in stare foarte buna? A mea fuleaza stanga dreapta foarte tare si nu cred ca se mai poate centra. Daca insa stiti pe cineva care o mai poate repara as fi recunascator.

P.S. Am schimbat rulmentii si simeringurile la bascula si la prinderea amortizorului spate si roata tot fuleaza, chiar si cand o invart liber cu motocicleta ridicata pe stander.

ai PM...

 

0728.974.656 suteu ioan / riders point

 

un cablu de acceleratie ? are cineva?:D sau are idee cam cat ar costa ??:) s-a scamosat ..(in curand se rupe)

la motomania costa 170 de lei..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un milion sapte sute (170 lei) costa un cablu de acceleratie la KTM?!? De ce?

Sau asa costa la toate mobrele?

 

nu neaparat,dar este vorba de un sistem de 2 cabluri,prinse intre ele cu o forma de plastic ...deci nu este vorba de un cablu simplu..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti !! are cineva idee ce cote (dimensiuni) are semeringul de la kick starter (ktm 450 exc 2006)

multumesc .. :)

nu merge orice fel de semering..comanda original ca e 2-3 euro...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uita-te ca scrie pe el...si mergi la un mag de rulmenti ca aia au cam totul pe stoc si-ti iei ce marca vrei

 

salutare baieti !! are cineva idee ce cote (dimensiuni) are semeringul de la kick starter (ktm 450 exc 2006)

multumesc .. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...