Sari la conținut

Toate Actele Necesare Circulatiei Cu Scuterul


vlaicu_bog
 Share

Postări Recomandate

Scuze daca deschid un alt subiect de acelas fel , poate ca el s-a mai dezbatut in trecut , insa eu nu am vazut ceva concret.

Am o singura intrebare la voi (este la sfarsitul topicului), si va rog sa-mi raspundeti cat mai repede si numai daca este ceva sigur,pentru ca este o urgenta.

 

Mi-am cumparat un scuter nou nout acum o saptamana.

Pentru a circula pe drumurile publice cu scuterul ,trebuie sa ai :

----Placuta cu numar de inmatriculare

----Certificatul absolvirii cursului de Legislatie Rutiera (in caz ca nu ai carnet)

 

Toate bune si frumoase.

 

1.Scuterul fiind nou am fost cu el la RAR pe calea Grivitei cu buletinul si cu actele scuterului.

Am platit 12 LEI pentru Folia de Securizare si un abtipild Rotund (care se va lipi in prealabil pe numarul de inmatriculare).Aici am fost la ora 9:00 dimineata si am stat maxim 10 minute.

 

2.M-am dus la Primaria Municipiului Bucuresti (P.M.:) , Etajul 2 , camera 241 unde un domn mi-a dat un formular TIP plus o foaie unde erau descrise absolut toate documentele de care aveam nevoie pentru a depune dosarul in vederea obtinerii numarului de inmatriculare.Formularul TIP pe care mi l-a dat m-a rugat sa-l completez numai si numai la masina de scris sau Computer (SUB NICI O FORMA COMPLETAT DE MANA CU PIXUL) .

Actele pentru dosar sunt urmatoarele :

-Buletinul original+copie

-Cartea de identitate a scuterului (cu folia de securizare aplicata) original + copie

-Actul care dovedeste ca sunteti posesorul scuterului (factura, bon fiscal etc ) original+copie

-Formularul TIP completat numai la PC sau masina de scris

-Veti vedea ca mai este nevoie sa faceti 3 plati catre Primaria Municipiului Bucuresti , Vi se va da un Numar de cont Si trebuie sa varsati banii prin 3 mandate postale diferite catre Directia Generala A trezoreriilor Municipiului Bucuresti .Aceste Taxe le puteti plati la orice Oficiu Postal din Bucuresti .(La POSTA sa spuneti ca vreti sa platiti cele trei TAXE in vederea inmatricularii unui scuter).Trebuie sa va dea trei forumulare identice pe care le veti completa.S-ar putea ca cea de la casierie sa va dea un singur formular si sa va zica sa cumulati taxele pe un singur mandat postal.Sa nu acceptati ca nu e bine , am patit-o eu.Aceste TAXE costa 24 LEI , 40 LEI , 30LEI total 94 LEI + TAXE postale va duce undeva la 102 LEI.Vi se vor da 3 facturi diferite pe care le veti xeroxa .

 

Avand aceste acte va duceti la PMB aceiasi camera 241,etajul 2 ,si veti depune dosarul .Acolo asteptati maxim 30 de minute (in functie de persoanele din fata care sunt maxim 3, la mine erau 3 in fata) si vi se va spune ca in maxim 20 de zile este gata si placuta cu numarul in functie de cereri. Veti fi trimis undeva tot in cadrul PMB , cu certificatul scuterului sa puneti o stampila , ca sa pueti circula fara numar ,pana obtineti placuta cu numarul de inmatriculare.

 

 

In concluzie toate actele astea costa 114 LEI adica 1.140.000 lei Vechi .

 

Mai ne trebuie Certificatul absolvirii cursului de legislatie rutiera.

 

Rog pe cei care au facut acest curs sau cei care cunosc unde se face , cel mai ieftin si cat se poate de legal,sa imi raspunda si mie aici in continuare. .

In speranta ca am fost si eu util cu ceva , astept un raspuns cat se poate de urgent.

Va multumesc ,

Asfalt uscat si salutari cu farul !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bine este sa faci A sau A1...vezi ca legislatia in domeniu se schimba la fiecare 10 minute...eu m-am tzepuit si am facut curs legislatie,am dat bani pt asta si acum se vb despre MA etc...cel mai bine iei A si esti acoperit,poti sa conduci si motociclete si scutere...si oricum pe cursuri de legislatie dadeai intre 150 si 250 ron....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CE naiba e asa scump sa inmatriculezi un scuter. Eu am rezolvat totul cu 28 de lei: Placuta si rama. La primarie nu am platit nimic. Oi fi din Cluj si aici e mai ok.... Intr-un fel mi se pare logic. De ce sa platesc de 2 ori. Ca doar cei de la primarie sunt functionari publici pe care oricum ii platesc din salarul meu cand se iau impozitele... asa k mi se pare corect sa fie gratis. de ce la voi e altfel nu inteleg.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca cel mai bine este sa faci A sau A1...vezi ca legislatia in domeniu se schimba la fiecare 10 minute...eu m-am tzepuit si am facut curs legislatie,am dat bani pt asta si acum se vb despre MA etc...cel mai bine iei A si esti acoperit,poti sa conduci si motociclete si scutere...si oricum pe cursuri de legislatie dadeai intre 150 si 250 ron....

 

 

Pai e ok , daca momentan legea zice ca tre sa ai LEGISLATIE RUTIERA si urmez cursul cum vor ei , apoi ei schimba legea unde iti va trebui carnet , cursul oricum este facut si platit si mai dau decat restanta pentru carnet , ca altfel ar fi bulangeala pe fata sa ma puna sa fac din nou , sa platesc din nou , ce astia ne iau de bulangii noi avem bani de dat aiurea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CE naiba e asa scump sa inmatriculezi un scuter. Eu am rezolvat totul cu 28 de lei: Placuta si rama. La primarie nu am platit nimic. Oi fi din Cluj si aici e mai ok.... Intr-un fel mi se pare logic. De ce sa platesc de 2 ori. Ca doar cei de la primarie sunt functionari publici pe care oricum ii platesc din salarul meu cand se iau impozitele... asa k mi se pare corect sa fie gratis. de ce la voi e altfel nu inteleg.

 

Asfalt uscat!

 

poate sa aiba dreptate...si la CT sa inregistrezi un scuter costa peste 100 ron....asa ca...eu l-am inregistrat la Mangalia si am platit doar 34 ron....(treaba mea cum...:) )

 

--- Mesaj completat în 12 Sep 2007 15:39 -------------

Pai e ok , daca momentan legea zice ca tre sa ai LEGISLATIE RUTIERA si urmez cursul cum vor ei , apoi ei schimba legea unde iti va trebui carnet , cursul oricum este facut si platit si mai dau decat restanta pentru carnet , ca altfel ar fi bulangeala pe fata sa ma puna sa fac din nou , sa platesc din nou , ce astia ne iau de bulangii noi avem bani de dat aiurea ?

 

te pune sa faci scoala din nou...crede-ma,eu daca as fi in locul tau acum as face direct pt A....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sa aiba dreptate...si la CT sa inregistrezi un scuter costa peste 100 ron....asa ca...eu l-am inregistrat la Mangalia si am platit doar 34 ron....(treaba mea cum...:) )

 

<small>--- Mesaj completat în 12 Sep 2007 15:39 -------------</small><br/>

 

te pune sa faci scoala din nou...crede-ma,eu daca as fi in locul tau acum as face direct pt A....

 

 

Frate de aia am intrebat unde e mai ieftinache , m-a spart de bani cu actele pana acum , pai decat sa fac A mai bine fac B si dau cu un mil mai mult.Costa 5 milioane sa faci A ,ce sunt nebun ? pentru un (cuvant urat) de scuter ?

pentru legislatie as mai da maxim 100 LEI mai mult nici nu ma gandesc.

e asa o rautate in Romania asta ca nu stiu astia cum sa te mai fure de niste banuti care stim cu totii ca ii castigam greu.Sincer imi trebuie scuterul si l-am cumparat ca nu am bani de masina.Dar suntem de rasul lumii , in nici o tara nu trebuie carnet sau sume imense sa conduci un (cuvant urat) de scuter limitat la 45 si cu acte in regula.

 

 

--- Mesaj completat în 12 Sep 2007 17:04 -------------
Cea mai ieftina scoala din BUCURESTI este asta scoala de soferi - VYO uitati-va la tarif pentru Moped in josul paginii .

 

Telefoane: (4021) 725 79 53 ; (4021) 726 48 55 ; 0722 419 199 ; 0747 546 075; 0788 144 077;

 

Program secretariat: Luni-Vineri 18:00-22:00, Sambata-duminica: 10:00-22:00

 

Am vorbit la numarul 0747 546 075 cu un instructor , mi-a spus ca intre orele 18:00 si 22:00 de luni pana sambata va puteti prezenta cu Buletinul si 100 lei ( 1 milion lei vechi) .Pe loc in aceiasi zi ,vi se vor pune cateva intrebari in legatura cu circulatia pe drumurile publice (cedeaza trecerea , interzis la stanga interzis la dreapta , sens unic ,stop,trecere de pietoni etc ).Intrebarile sunt simple si a mai spus ca daca va descurcati , tot in aceiasi zi obtineti si BLESTEMATA AIA DE ADEVERINTA si puteti circula pe sosea fara ca GARCEA sa va mai amendeze.

Eu in seara asta ma pun un pic pe invatat macar regulile de baza cele mai importante si maine ma duc acolo sa-mi iau ATESTATUL.

Mi-a mai spus ca in cazul in care legea se schimba , tot la ei te duci cu ATESTATUL obtinut mai inainte , si cum spuneam mai devreme, dai examen de poligon + sala + diferenta de bani (nu dai banii ca si cum ai face scoala de la 0).

Mie unul mi se pare in regula , numai ca Fratilor , nu va bazati ca veti lua atestatul fara sa stiti nimic invatati si voi macar reguluile de baza .

STOP ACCIDENTELOR !

Asfalt uscat si salutari cu faru` !!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un curs de legislatie corect se face cu sala,carte citita si teste...trebuie luat minim 18 din 26...cel putin asa este pe aici pe unde am fost eu...

Dar suntem de rasul lumii , in nici o tara nu trebuie carnet sau sume imense sa conduci un (cuvant urat) de scuter limitat la 45 si cu acte in regula.

 

in Italia trebuie carnet pentru moped sub 50 cmc,crede-ma ca vb in cunostinta de cauza,am fost acolo de 2 ori...in alte tari nu stiu....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un curs de legislatie corect se face cu sala,carte citita si teste...trebuie luat minim 18 din 26...cel putin asa este pe aici pe unde am fost eu...

in Italia trebuie carnet pentru moped sub 50 cmc,crede-ma ca vb in cunostinta de cauza,am fost acolo de 2 ori...in alte tari nu stiu....

 

 

In Spania- Barcelona la fel iti trebuie carnet pt moped sub 50cmc, am venit ieri din pacate. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

on topic: cand vreti sa radiati un scuter nu exista cerere tipizata, se face personal, fiecare cum il taie capul.

acte necesare: talonul ( copie + orig), buletin (idem), act vanzare cumparare (idem) cerere radiere, placuta cu nr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ok, il inregistrez la primarie simi da placute alea...dar cu ele pot circula si in afara localitatii, adica sa plec la tara la bunici in alt judet ?

de exemplu eu sunt din Mangalia, pe7spet2007 miam luat si eu scuter(moped) 50cm3 / 45km/ora viteaza max(dar merge si cu 60 in blana :lol: ... am fost la primarie unde lam inregistrat, am luat placutele cu nr "MNG 127"(asa sa nimerit la mine) si pe 15sept2007 am vrut sa trec in Bulgaria ; politaiu de frontiera nu ma lasat, inteleg...dar si cica am iesit din raza orasului Mangalia cu scuteru NU e bine, ca circul pe drumurile publice cu placute de inmatriculare nevalide ... si e de caz penal ... cum asa ??? daca ies din oras tre sa fug de politai, so iau pe campuri cu scuteru ??? :)) daca vreau sa ma duc cu el la Constanta (la 45Km) sau la bunici in judetu Tulcea nu pot circula cu numere astea ? sau trebuie sami iau nr ca la masini ???

 

Deci care ma poate ajuta in aceasta dilema in care ma pus politaiu de frontiera (banui ca astia sunt mai destepti fata de cei de la circulatie in privinta legislatie Romane - sau o fi si el tot un garcea ???)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ok, il inregistrez la primarie simi da placute alea...dar cu ele pot circula si in afara localitatii, adica sa plec la tara la bunici in alt judet ?

de exemplu eu sunt din Mangalia, pe7spet2007 miam luat si eu scuter(moped) 50cm3 / 45km/ora viteaza max(dar merge si cu 60 in blana ;) ... am fost la primarie unde lam inregistrat, am luat placutele cu nr "MNG 127"(asa sa nimerit la mine) si pe 15sept2007 am vrut sa trec in Bulgaria ; politaiu de frontiera nu ma lasat, inteleg...dar si cica am iesit din raza orasului Mangalia cu scuteru NU e bine, ca circul pe drumurile publice cu placute de inmatriculare nevalide ... si e de caz penal ... cum asa ??? daca ies din oras tre sa fug de politai, so iau pe campuri cu scuteru ??? :lol:) daca vreau sa ma duc cu el la Constanta (la 45Km) sau la bunici in judetu Tulcea nu pot circula cu numere astea ? sau trebuie sami iau nr ca la masini ???

 

Deci care ma poate ajuta in aceasta dilema in care ma pus politaiu de frontiera (banui ca astia sunt mai destepti fata de cei de la circulatie in privinta legislatie Romane - sau o fi si el tot un garcea ???)

 

chill coane, ala era un bou, placutele de primarie sunt perfect valide. de ex eu am fost in Bulgaria cu numere de primarie.

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ok, il inregistrez la primarie simi da placute alea...dar cu ele pot circula si in afara localitatii, adica sa plec la tara la bunici in alt judet ?

de exemplu eu sunt din Mangalia, pe7spet2007 miam luat si eu scuter(moped) 50cm3 / 45km/ora viteaza max(dar merge si cu 60 in blana :lol: ... am fost la primarie unde lam inregistrat, am luat placutele cu nr "MNG 127"(asa sa nimerit la mine) si pe 15sept2007 am vrut sa trec in Bulgaria ; politaiu de frontiera nu ma lasat, inteleg...dar si cica am iesit din raza orasului Mangalia cu scuteru NU e bine, ca circul pe drumurile publice cu placute de inmatriculare nevalide ... si e de caz penal ... cum asa ??? daca ies din oras tre sa fug de politai, so iau pe campuri cu scuteru ??? :)) daca vreau sa ma duc cu el la Constanta (la 45Km) sau la bunici in judetu Tulcea nu pot circula cu numere astea ? sau trebuie sami iau nr ca la masini ???

 

Deci care ma poate ajuta in aceasta dilema in care ma pus politaiu de frontiera (banui ca astia sunt mai destepti fata de cei de la circulatie in privinta legislatie Romane - sau o fi si el tot un garcea ???)

 

ala care a spus asta (ca nu poti iesi din raza localitatii cu nr de primarie) este un dobitoc...legea spune ca primaria iti limiteaza aria teritoriala pe unde circuli,si nu cred ca primaria ti-a spus sa nu iesi din localitate...apropo...eu am numere de Mangalia si circul in fiecare zi in CT cu el....si iar apropo...azi (16.09.2007) m-am intors dintr-o calatorie balistica interjudeteana de 140 km (Constanta-Tandarei-Platonesti , jud. Ialomita)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Sper sa le putem inregistra si la Primariile sectoarelor in care locuim si sper ca doar la Primaria Municpiului Bucuresti sa fi fost scorurile astea atat de mari ca doar nu furam banii ci ii muncim... Cum este posibil ca in alte orase sa fie taxe de aproape 3 ori mai mici ??? :friends: Exemplul fiind Mangalia, desigur... In fine, e o harababura intreaga.

 

In alta ordine de idei... am o vaga presimtire cum ca fiecare trece prin alte patanii si plateste sume diferite. E de la caz la caz. Pana acum mi se pare super ok si de bun simt tratamentul celor de RAR de pe Calea Grivitei, cel putin din cate am citit pe aici. Si apropo de asta... Se face vreo programare-ceva sau mergem acolo pur si simplu si ne iau nenii aia in primire ?

 

Multumesc.

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu nu are acte pe el(nu ziceti chestii cum ca incurajez furtul si toate cele , a fost sa fie). Deci m-am dus la primarie (Novaci , jud.Gorj) sa ma interesez si eu ce trebuie pt inmatriculare. Cel de acolo a zis ca trebuie o factura fiscala , i-am spus ca nu am(ca deh,ne cunoaste lumea!) si a zis sa ma duc in targul de masini ca fac aia facturi pt anumite sume bla bla bla, desigur, o chestie "ilegala", dar omul a vrut sa ma ajute :laugh: Mi-a facut-o tata la firma cum ca firma lui imi vinde mie motoscuter Yamaha Aerox bla bla bla. Cu aia m-am dus la primarie , a cerut 60 lei , si tot atunci mi-a dat placuta , autorizatie de circulatie pe drumurile publice , certificat de inregistrare si o chitanta. Eu il consider noroc :laugh: . Acum trebuie sa vad ce fac cu legislatia ca am aproape 15 ani. Pana la 16 chiar ca nu pot sa-l tin in garaj , si atunci o sa-mi vina pofta de 125 cc. Bafta tuturor :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

ROG AJUTOR !!!!!!!!!!!!

 

Eu am cumparat acum 1-2 luni de zile scuterul.....dar cand am avut bani.....(pe muchie) mia zis aia de la posta cum ca tre sa mai platesc nu stiu ce taxe......

 

In fine....

 

Ideea este ca INCA nu este inmatriculat....

 

Dar as vrea sa va rog....cei care atzi facut-o....sa imi raspunde-ti daca stiti sau puteti afla.....eu nu mai stau la adresa din buletin......si dupa ce depun toate actele si chitantele.....imi trimit aia ceva la fostul domiciuliu ca sa ridic placuta....sau ma duc eu dupa cateva zile 10-20-30 si o ridic???

 

Va rog sa ma ajutati ca sunt in mare DILEMA !!!

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Un amic a vrut sa inregistreze in perioada asta (acum 2-3 saptamani) un scuter si i s-a zis, ca acum, primarile de sector inregistreaza scuterele (de la primaria municipiului bucuresti)... Iar la primaria de sector a fost indrumat la starea civila, unde i s-a spus ca: li s-a spus ca mai nou ei fac asta, dar ca nu au nici cea mai vaga idee cum :crack:

Voi ati inregistrat vreun scuter in perioada asta? Si-au facut misto de el sau e pe bune faza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fratilor cre k mai mult decat mine nu a stat nimeni s aintregistreze un scuter la primarie....incepand din decembri 2006....si pana in data de 07.02.2007 tata s`a tot certat cu aia de la primarie de la ploiesti...nu vroiau sa`l inregistreze la ei...ma trimiteau la politie...orikum am reusit pan la urma...am fost primul nr de primarie(dupa tramvaie,trolebuze,etc)din oras....da park totusi am asteptat cam mult nu? :lol: ...si acum nu mai circul cu el :crack:

Un amic a vrut sa inregistreze in perioada asta (acum 2-3 saptamani) un scuter si i s-a zis, ca acum, primarile de sector inregistreaza scuterele (de la primaria municipiului bucuresti)... Iar la primaria de sector a fost indrumat la starea civila, unde i s-a spus ca: li s-a spus ca mai nou ei fac asta, dar ca nu au nici cea mai vaga idee cum :crack:

Voi ati inregistrat vreun scuter in perioada asta? Si-au facut misto de el sau e pe bune faza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...