Sari la conținut

Honda Cbr 1000 Rr 08'


Calin C.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 147
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

oricum ,cea mai tare faza in legatura cu motocicleta asta a fost cand unii au crezut ca pozele au fost facute in photoshop de un copil de 5 ani... :crack: :crack: :crack: tare de tot.ma marcat pe viata :crack:

Editat de serious sam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mac si eu raman la parerea ca cele mai FIABILE motociclete sunt SUZUKI-urile

 

nu sustin ca suzi e mai fiabila decat restul.

spun doar ca in superstock TT a castigat in ultimii ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cele mai fiabile sunt toate motocicletele cuprinseintre anii 1992-1998

END OF STORY

Injectia e mai fiabila decat carburatoarele si mai putin predispusa la dereglari. Chiar si calitatea centalelor creste de la an la an. Noul ZX6R are procesor pe 32 de biti, fata de 8 biti acum 5 ani.

Iar calitatea materialelor (cel putin la japoneze) sunt sigur ca nu a scazut ci a crescut.

De asemenea procesele tehnologice au progresat (cilindrii cu nicasil, jambe cu TiN, anodizarea aluminiului, powdercoating etc).

 

Acum vreo 4 ani am avut si eu japoneza mai veche si era chiar un Suzuki (e adevarat din 91, dar GSX-ul s-a pastrat la fel pana prin 96) si sa dea dracu daca mai imi iau sau ma dau pe asa ceva. Carburatoarele varza, un surub de la discul spate s-a rupt in janta, suruburile capacului de la chiulasa se insurubau in cuzinetii axei cu came!!! care erau de aluminiu si normal ca s-au ros si teoretic se schimba impreuna cu chiulasa. Diverse solutii tehnice indoielnice dupa parerea mea si in plus avea 220 de kg uscata (probabil 250 gata de drum) la un motor de 600.

 

Toate motoarele astea de la inceputul anilor '90 ani imi dau senzatia de fierotanii grele si obosite, indiferent de ce stiau sa faca la vremea lor. Nu stiu da eu cel putin nu sunt deloc nostalgic.

 

Poate senzatia de scadere a fiabilitatii e data de reducerea greutatii si ca atare a rezistentei mecanice a anumitor piese. Sau de turatiile mai mari. Dar la o exploatare si o intretinere adecvata sunt sigur ca modelele noi sunt mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:crack: honda asta seamana cu un first bike :crack: Bmw seria 7 (frigider) ,seria 1(urat) seria 3(privita din pate arata ca o buda din spatele curtii) seria6/m6(banala ,chiar urata pt o masina de o100demii) si honda asta au ceva in comun:au luato pe aratura din punct de vedere al designului.

stiu ,sunt multi care dau bani seriosi doar pt tehnologia pe care o inglobeaza...a,nu !...stai...sunt putini.... :crack:

 

esec total, ce mai !

 

Neatza...cred ca abia te trezisi cand ai postat si ti s-a pus pata pe un thread! Spune-si si mie de unde naiba ai scos toate parerile astea? Vis urat? Te fugarea unu cu BMW-ul? Adevarul e ca nu multi sunt dispusi sa dea bani pe seriile 1,3,5,6,7 de la BMW...nooooooooo...ai dreptate de nu mai poti aici...saracii bavarezi abia o duc de pe o zi pe alta. Ma mir cum de inca mai rezista! Si unde ai citit in vreo revista de specialitate, sau ma rog mai multe ca sa-ti poti face o parere generala, ca seria 7 arata ca un frigider ca 3 e ca o buda sau ca 6(asta e cea mai geniala pe care ai scos-o) e BANALA(vezi Doamne :crack: ...nu stiu daca a mai spus cineva ca o masina cu design fluid si o tona de tehnologie in ea e banala, dar ma rog). Apoi afirmatia "Esec total". Asta pune capac la tot...da eu te intreb DE UNDE STII ASTA? Ai vazut-o de aproape? Ai incercat-o? Atunci fa-ne si noua o prezentare calumea si nu te mai lega aiurea de niste detalii despre care nu stii prea multe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...cred ca abia te trezisi cand ai postat si ti s-a pus pata pe un thread! Spune-si si mie de unde naiba ai scos toate parerile astea? Vis urat? Te fugarea unu cu BMW-ul? Adevarul e ca nu multi sunt dispusi sa dea bani pe seriile 1,3,5,6,7 de la BMW...nooooooooo...ai dreptate de nu mai poti aici...saracii bavarezi abia o duc de pe o zi pe alta. Ma mir cum de inca mai rezista! Si unde ai citit in vreo revista de specialitate, sau ma rog mai multe ca sa-ti poti face o parere generala, ca seria 7 arata ca un frigider ca 3 e ca o buda sau ca 6(asta e cea mai geniala pe care ai scos-o) e BANALA(vezi Doamne :crack: ...nu stiu daca a mai spus cineva ca o masina cu design fluid si o tona de tehnologie in ea e banala, dar ma rog). Apoi afirmatia "Esec total". Asta pune capac la tot...da eu te intreb DE UNDE STII ASTA? Ai vazut-o de aproape? Ai incercat-o? Atunci fa-ne si noua o prezentare calumea si nu te mai lega aiurea de niste detalii despre care nu stii prea multe!

exact, din spate arata foarte naspa!!

diferenta e ca unii le au si altii comenteaza doar.

un an bun tuturor! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vedeti ca ati esuat OT :crack:

au facut ceva teste in qatar cu RR 2008 si ZX10

din declaratii reiese ca honda e mai dificila..cand voi avea toate rezultatele cu telemetria le postez :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...cred ca abia te trezisi cand ai postat si ti s-a pus pata pe un thread! Spune-si si mie de unde naiba ai scos toate parerile astea? Vis urat? Te fugarea unu cu BMW-ul? Adevarul e ca nu multi sunt dispusi sa dea bani pe seriile 1,3,5,6,7 de la BMW...nooooooooo...ai dreptate de nu mai poti aici...saracii bavarezi abia o duc de pe o zi pe alta. Ma mir cum de inca mai rezista! Si unde ai citit in vreo revista de specialitate, sau ma rog mai multe ca sa-ti poti face o parere generala, ca seria 7 arata ca un frigider ca 3 e ca o buda sau ca 6(asta e cea mai geniala pe care ai scos-o) e BANALA(vezi Doamne :crack: ...nu stiu daca a mai spus cineva ca o masina cu design fluid si o tona de tehnologie in ea e banala, dar ma rog). Apoi afirmatia "Esec total". Asta pune capac la tot...da eu te intreb DE UNDE STII ASTA? Ai vazut-o de aproape? Ai incercat-o? Atunci fa-ne si noua o prezentare calumea si nu te mai lega aiurea de niste detalii despre care nu stii prea multe!

 

 

Sal`tare frate de sange 600 cmc. :crack: no sa ma cert cu tine pe tema asta.nu aici :crack: si eu sunt fan BMW.sau cel putin am fost...perioada 2001-2005 a fost doar un vis urat.sa terminat. X5u "sa normalizat"

 

Ps. ma refer numai la partea de design.mie nu mi place.ce sai fac? :crack: Si au trecut cateva luni de cand sa deschis topicul si Honda asta tot nu mi se pare mai frumoasa :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal`tare frate de sange 600 cmc. :crack: no sa ma cert cu tine pe tema asta.nu aici :crack: si eu sunt fan BMW.sau cel putin am fost...perioada 2001-2005 a fost doar un vis urat.sa terminat. X5u "sa normalizat"

 

Ps. ma refer numai la partea de design.mie nu mi place.ce sai fac? :crack: Si au trecut cateva luni de cand sa deschis topicul si Honda asta tot nu mi se pare mai frumoasa :crack:

 

 

pai nu are cum sa ti se para mai frunoasa...ca nu e...si ptr unii fani honda asta e cel putin ciudata...sper sa fie macar 'buna',adic sa aibe ceva atuuri tehnice, ca design... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de pe forumul fireblade.it doar 3 utilizatori din 5000 au avut curajul sa o cumpere

pe daidegas.it 25mii utilizatori ...toti vomita ..

honda plateste la greu revistele sa publice teste si alte tampenii cu ultimul lor AVORT ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Neatza...cred ca abia te trezisi cand ai postat si ti s-a pus pata pe un thread! Spune-si si mie de unde naiba ai scos toate parerile astea? Vis urat? Te fugarea unu cu BMW-ul? Adevarul e ca nu multi sunt dispusi sa dea bani pe seriile 1,3,5,6,7 de la BMW...nooooooooo...ai dreptate de nu mai poti aici...saracii bavarezi abia o duc de pe o zi pe alta. Ma mir cum de inca mai rezista! Si unde ai citit in vreo revista de specialitate, sau ma rog mai multe ca sa-ti poti face o parere generala, ca seria 7 arata ca un frigider ca 3 e ca o buda sau ca 6(asta e cea mai geniala pe care ai scos-o) e BANALA(vezi Doamne :crack: ...nu stiu daca a mai spus cineva ca o masina cu design fluid si o tona de tehnologie in ea e banala, dar ma rog). Apoi afirmatia "Esec total". Asta pune capac la tot...da eu te intreb DE UNDE STII ASTA? Ai vazut-o de aproape? Ai incercat-o? Atunci fa-ne si noua o prezentare calumea si nu te mai lega aiurea de niste detalii despre care nu stii prea multe!

 

 

Bmw sunt masini f tari, toata lumea stie doar ca putin si le permit si atunci vb aiurea.Toti ne dorim un BMW.....sunt elita industriei auto alaturi de cateva alte marci.Motoare ca pe ele gasesti la putine masini.

 

--- Mesaj completat în 04 Jan 2008 00:00 -------------
si ce ziceti ca e slabut noul fireblade?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de pe forumul fireblade.it doar 3 utilizatori din 5000 au avut curajul sa o cumpere

pe daidegas.it 25mii utilizatori ...toti vomita ..

honda plateste la greu revistele sa publice teste si alte tampenii cu ultimul lor AVORT ..

si cand am pus acum un an un topic care se numea" e firma honda lingusita de presa" mi-ati sarit toti in cap

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cand am pus acum un an un topic care se numea" e firma honda lingusita de presa" mi-ati sarit toti in cap

 

Asa si pt ca a zis mac mai sus ce a zis, automat ce ai spus tu e adevarat sau cum? Nu mai veniti oameni bun cu informatii de genu asta pt ca asa vi se pare voua. De unde stii tu mac cati bani baga Honda in presa? De ce n-ar baga si restul producatorilor la fel? Cu ce sustineti afirmatiile astea?

 

Daidegas.it are asa mare relevanta la nivel mondial sau cum? Ma indoiesc ca toti cei 25.000 de utilizatori sunt toti gramada scarbiti de noul fireblade. (as vrea sa vad un Poll cu 25.000 de voturi impotriva si zero pentru)

Toate filmele de pe Youtube cu noul fireblade au rating de 4 din 5 stele. Are asta vreo relevanta? Poate ca nu poate ca da.

Editat de paulcannibal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa si pt ca a zis mac mai sus ce a zis, automat ce ai spus tu e adevarat sau cum? Nu mai veniti oameni bun cu informatii de genu asta pt ca asa vi se pare voua. De unde stii tu mac cati bani baga Honda in presa? De ce n-ar baga si restul producatorilor la fel? Cu ce sustineti afirmatiile astea?

 

Daidegas.it are asa mare relevanta la nivel mondial sau cum? Ma indoiesc ca toti cei 25.000 de utilizatori sunt toti gramada scarbiti de noul fireblade. (as vrea sa vad un Poll cu 25.000 de voturi impotriva si zero pentru)

Toate filmele de pe Youtube cu noul fireblade au rating de 4 din 5 stele. Are asta vreo relevanta? Poate ca nu poate ca da.

offtopic...nu te mai deranja sa le spui...unii considera ca-s mai speciali daca ies in evidenta cu niste tampenii! Inca odata da-mi voie sa te felicit pentru modificarile facute in photoshop. M-am uitat acuma la ele si arata best...Honda ar tb sa stie de ele!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

offtopic...nu te mai deranja sa le spui...unii considera ca-s mai speciali daca ies in evidenta cu niste tampenii! Inca odata da-mi voie sa te felicit pentru modificarile facute in photoshop. M-am uitat acuma la ele si arata best...Honda ar tb sa stie de ele!

 

Hehe, merci. O sa dau un mail la Honda Japonia :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa ultimele teste pe circuit Noul Fireblade a iesit pe primul loc:

 

1-Honda Cbr 1000 RR-2008

2-Kawasaki zx-10r-2008

3-Yamaha R1-2008

4-Suzuki gasx-r-2008

 

 

Eu unul nu styu ce sa cred, daca estetica este asa importanta sau fiabilitatea si rezultatele pe pista,aa.......si inca ceva de ceva timp sunt in Anglia si aici deja modelul este in magazine....stiti ceva nu este asa urat si cu cat stai mai mult langa el cu atat ity place mai mult, ma refer aici la noul Fireblade

 

Bafta si asfalt uscat...............

Editat de adryan954rr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa ultimele teste pe circuit Noul Fireblade a iesit pe primul loc:

 

1-Honda Cbr 1000 RR-2008

2-Kawasaki zx-10r-2008

3-Yamaha R1-2008

4-Suzuki gasx-r-2008

Eu unul nu styu ce sa cred, daca estetica este asa importanta sau fiabilitatea si rezultatele pe pista,aa.......si inca ceva de ceva timp sunt in Anglia si aici deja modelul este in magazine....stiti ceva nu este asa urat si cu cat stai mai mult langa el cu atat ity place mai mult, ma refer aici la noul Fireblade

 

Bafta si asfalt uscat...............

 

 

In Motociclismo este un test comparativ intre Fireblade si ZX10-R. La timpi is destul de echilibrate amandoua. Fiecare dintre ele au parti mai bune si parti mai rele. Personal mi se pare foarte frumos noul Fireblade, dar nu intelegam initial de ce au facut prinderea aia stranie pentru numar si semnalizatoare...dupa lungi meditari(glumesc) am realizat ca scopul este de a se da mai usor jos...pregatirea rapida pentru pista. Va fi disponibila in curand si la noi si sincer sa spun e destul de iefitna in comparatie cu vechile modele care isi faceau aparitia cu un pret bomba...mai ales daca vroiai un paint job in stil Repsol!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...