Sari la conținut

Jawa 350 TS ramane o solutie pentru cei fara bani?


Betrayal
 Share

Pentru o persoana care nu isi poate permite sa dea mai mult de 25 de milioane pe o motocicleta, care ar fi cea mai buna alegere? (Tinand cont si de starea motorului respectiv la banii astia)  

58 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Dar probabil ca si tu esti ca mine.orice iti spun prietenii tot dambalua ta ti-o faci :huh:  B)

Mare dreptate,dom'le :nono:

Mai spunea cineva ca nu noi ne alegem motocicletele, ci ele ne aleg pe noi... :blink: Asta cam asa e :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare dreptate,dom'le :nono:

Mai spunea cineva ca nu noi ne alegem motocicletele, ci ele ne aleg pe noi... :P Asta cam asa e  B)

Si eu sunt de acord.

 

Spunea cineva mai inainte ca daca iti iei o JAWA este mai bine sa stii ceva

mecanica. Eu sunt la a doua JAWA. La prima habar nu aveam ce inseamna o motocicleta (mecanica mai stiam eu si nu imi era frica sa desfac un surub). Nu este complicat motorul, totusi trebuie sa iti povesteasca cineva cate ceva despre el. Pe mine m-a ajutat Axa sa trec peste faza asta, si acum il desfac si il pun la loc in mai putin de o zi lumina.

 

JAWA mi-a placut de prima data de cum am vazut-o (si arata jalnic) .... dar ea a ales....... :blink:

 

In concluzie este posibil sa fie putin mai fiabil un ETZ, dar o JAWA e mult mai grea si iti da o senzatie de stabilitate, iar daca ai grija de ea nu te vei murdari asa des cum se spune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca m-am decis!

Nu imi voi lua nici Jawa si nici ETZ pana nu voi face pe dracu-n patru sa merg cam 10 km cu fiecare, ca sa pot sa iau o decizie mai omeneste. Cu Jawa s-o rezolva, dar cu ETZ-ul nush..... ca nu stiu ETZisti... :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...ai vazut care poate fi faza cu actele si cu RAR-ul, asa ca trebuie sa fi foarte atent atunci cand cumperi ceva. Ar fi de preferat sa nu mergi singur ci cu unul sau chiar mai multi prieteni si sa verificati foarte bine seriile, de mai multe ori. Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai e ceva!

 

Trebuie sa stii unde anume se afla seriile. Spre exemplu la JAWA sunt pe cadru, la vedere, chiar langa motor in zona cu schimbatorul ( Daca nu o are pe asta degeaba are pe coloana de directie). La unele modele seria este aliniata orizontal iar la altele este vertical. Seria de motor se poate afla pe carterul stang ORI langa carburator si se poate vedea daca te uiti de sus in jos, ORI langa prinderea anterioara a motorului.

 

Bafta si ai grija....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu iti recomand Jawa350. Nu stiu nimic despre celalat tip de motor, dar noi avem Jawa si e mai mult decat bine pentru inceput. E destul de veche ca sa zic asa, dar tot prinde 110km/h cu amandoi pe ea. Nici noi nu stiam nimic cand am luat-o despre cum s-o mesteresti, dar am invatat pe parcurs.

Si nu te lua dupa sfaturile gen: te murdaresti pe maini, daca nu te-ai baga si la motor nici nu ai simti ca ai motocicleta!

Daca te hotarasti oricum iti dau un sfat: neaparat sa iei cu tine pe cineva care se pricepe si s-o testezi inainte de a o cumpara!

Parerea mea e ca la 25 mil. iti gasesti una bunicica, daca ai noroc poate si modificata, cu frana pe disc sau poti sa-i schimbi tu roata din fata.

Noi dupa ce am dat jos roata din fata si am pus-o la loc, frana era beton (chiar daca nu e pe disc)! Ne-a uimit si pe noi ce bine mergea! (mai bine ca la bicicleta! :huh: ).

MULTA BAFTA!!

:wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Va multumesc pentru postarea opiniilor, si recunosc ca acest lucru m-a influentat un pic in luarea deciziilor. De fapt asta era si scopul pentru care am intrebat, ca sa nu ma bag de capul meu. In final, va anunt ca sunt proaspatul posesor al unui MZ ETZ 250.

(Da, stiu, tre' sa-l ud :banana: ) :cheers:

Din pacate inca mai am de reparat cate ceva la el. Mai vb cand o fi gata :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...