Sari la conținut

Iezer - 5-6 Oct. 2007


smar2
 Share

Postări Recomandate

Propun pentru inceputul acesta de weekend (5-6 oct. 2007) o tura scurta pe forestiere pana pe Iezer, cat mai e vremea frumoasa si relativ uscata.

 

- Plecarea vineri seara, in jurul orei 18:00, cand se iese in genere de la joburi.

- Chefuit, gratarit, mancat bine si dormit pe undeva pe la o pensiune/cabana pe la sud de Iezer

- Sambata dimineata urcat pe Iezer (eventual cu pauza de pranz la cab. Iezer)

- Sambata dupa-amiaza intoarcere spre case... (cine vrea mai poate ramane o zi, dar eu trebuie sa fiu in Bucuresti sambata pe la 5-6 dupaamiaza)

 

Pentru a continua traditia inceputa cu Transalpina - sep. 2007, am facut pe situl din semnatura o pagina si pentru Iezer - oct. 2007. Organizarea si inscrierea se fac acolo. Discutiile mai pe langa subiect, parerile si carcotelile, aici, pe forum (Desi e si acolo pagina de discutii).

 

Cine are chef si motor pentru niste forestiere si eventual ceva noroaie light, este binevenit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru mesaj, din pacate nu pot sa vin in tura asta, desi mi-ar face mare placere. Iezerul este primul masiv prin care am hoinarit cu cortul in spate, cu multi ani in urma. Am fost de multe ori pe coclaurile alea, pentru ca este foarte aproape de bunicii mei (satul Slatina, com Nucsoara). Zona alpina este accesibila, atat cu moto cat si cu masina, dinspre lacul de acumulare de pe raul targului. Pe creasta sunt multe drumuri care duc la stane, la statia meteo de pe varful Papau (2100) sau aiurea pe vreun picior de plai, apar pe harta ca poteci. Este o excursie faina.

 

La lacul Iezer nu este cabana ci doar un amarat de refugiu din beton, la care se poate ajunge din creasta doar pe jos.

 

Sunt 2 variante Bucuresti-Pitesti-Campulung Muscel-Leresti-Cab.Voina, sau Bucuresti-Targoviste-C-lung-Leresti-Voina. Daca se merge pe varianta 1 se traverseaza c-lung-ul, iar la iesirea spre brasov, dupa pod se face la stanga spre Leresti. Pe varianta 2, dupa fabrica de ciment se merge la stanga spre c-lung, si apoi la dreapta in aceeasi intersectie, pana in pod.

 

Varianta 2 este mai scurta si mai frumosa, parerea mea.

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru mesaj, din pacate nu pot sa vin in tura asta, desi mi-ar face mare placere. Iezerul este primul masiv prin care am hoinarit cu cortul in spate, cu multi ani in urma. Am fost de multe ori pe coclaurile alea, pentru ca este foarte aproape de bunicii mei (satul Slatina, com Nucsoara). Zona alpina este accesibila, atat cu moto cat si cu masina, dinspre lacul de acumulare de pe raul targului. Pe creasta sunt multe drumuri care duc la stane, la statia meteo de pe varful Papau (2100) sau aiurea pe vreun picior de plai, apar pe harta ca poteci. Este o excursie faina.

 

La lacul Iezer nu este cabana ci doar un amarat de refugiu din beton, la care se poate ajunge din creasta doar pe jos.

 

Sunt 2 variante Bucuresti-Pitesti-Campulung Muscel-Leresti-Cab.Voina, sau Bucuresti-Targoviste-C-lung-Leresti-Voina. Daca se merge pe varianta 1 se traverseaza c-lung-ul, iar la iesirea spre brasov, dupa pod se face la stanga spre Leresti. Pe varianta 2, dupa fabrica de ciment se merge la stanga spre c-lung, si apoi la dreapta in aceeasi intersectie, pana in pod.

 

Varianta 2 este mai scurta si mai frumosa, parerea mea.

 

Tu si plutonierul Capsuna din BD ce aveti rude pe-acolo! Si Haralambie Harpalete bineinteles :blink:

 

Sa vedem cum e vremea in weekend, dar vad ca doritorii se lasa asteptati! Cei din tura pe Transalpina nu spun nimic?

Hai, curaj! :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu as prefera drumul prin targoviste... ca numai cat ma gandesc la ce nebuneala e vineri seara pe autostrada si in pitesti, ma ia cu tremurici... :blink:

 

In weekend (cel putin in prima parte a lui), vremea se anunta ok, fara ploi si destul de caldut. Nici pe topicul de Transalpina nu prea mai e activitate.

 

Daca nu suntem destui sa organizam o seara cu gratarel si bautura vineri, putem pleca de sambata dimineata, si ne intoarcem in aceeasi zi mai pe dupaamiaza... dar vad ca pana una alta sunt cam singur cu idei de iesit la plimbare. :blink:

 

Mai asteptam amatori...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa-i... e scurt o zi... dar cine mai vrea mai poate ramane... eventual merge incercat drumul de la Voina in sus spre ref Iezer...

 

eu din pacate trebuie sa fiu inapoi in Buc sambata pe la 5-6... :blink:

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai inteleg nimic? Cand vreti fratilor sa plecati? Vineri sau sambata dimineata? Vineri la 18 mi se pare cam tarziu, o sa ajungem noaptea la cabana, mai devreme cu o ora-doua nu puteti pleca?

 

Nu stiu voi la ce ora va duceti la serviciu, dar eu va spun, la 7 dimineata e frig tata nu gluma! Am mai luat teapa asta si la Oasa cu Invictus cand am plecat cu noaptea-n cap si am inlemnit de frig pe drum!

Mai vorbim, eu as veni chiar si o zi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varianta 1: plecam vineri seara.

- eu oficial nu pot pleca de la job mai devreme de 18:00, dar sa zicem ca as putea pleca la 17:00 cel mai devreme din p-ta. Victoriei.

- ajungem la Campulung pe la 19:30-20:00, iar pe la 21:00 ne putem si caza pe undeva.

- sambata pe la 09:00 decolam pe coclauri, ca pana pe la 15:00 sa fim (sau sa fiu, daca restul mai ramaneti o zi) la poale

 

varianta 2: plecam sambata dimineata pe la 07:00, ajungem acolo pe la 10... urcam... ne dam prin noroi... si pama la 15:00 suntem inapoi la poale

 

 

varianta 2 e mai ieftina, si nu mai trebuie sa ne cautam cazare... varianta 1 poate fi mai comoda, pentru ca suntem deja acolo sambata dimineata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma incanta mai mult sa merg sambtata, ma imbrac mai bine si in ceteva ore se face cald decat sa ma apuce noaptea pe curbelea alea. M-a prins si data trecuta de la Novaci la Ranca si cand venea o masina din fata nu mai vedeam nimic. Mai vorbim maine.

 

Vad ca Ady s-ar baga, ai mai fi tu Smar2, MNK cu semnul intrebarii, eu la fel... nu prea sunt multi doritori vad.

Raul nu vine ady, ai vorbit cu el? Ce naiba e la doi pasi de voi! Sau stiti pe de rost traseul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Celor la care aveam numerele de tel. (cristache, teddy, stefan, raul, adybay) le-am dat si un semeseu... ca m-am gandit ca poate nu observa toti topicul...

 

Raul m-a sunat si are o nunta in weekend, Cristache tot ceva obligatii in familie, adibay nu si-a facut crashbar-ul (apropo, nu stiam ca a patit ceva la crashbar pe transalpina...)... si cam atat.

 

Si mie mi-ar conveni sambata dimineata mai devreme... in conditiile in care suntem asa putini amatori... si in plus, imi convine sa merg pe lumina, ca noaptea nu pot merge mai repede de 80km/h ca mi se ia lumina... :blink:

 

later edit: eventual puteti voi ramane la cab. Voina sau prin imprejurimi, sa mai dati o tura si duminica (ca aveti pe unde pe acolo) daca vreti si daca vi se pare scurt doar o zi... eu as mai fi stat, dar trebuie sa fiu inapoi in Bucuresti sambata seara. sorry.

Editat de smar2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e pe baza de gratarel si beuturica... se schimba preferintele... as veni de vineri seara... :friends:) deh... schimbarea schimbarii...

 

dar trebuie sa vorbim si cu adi, teddy, monica si cu andreibelcic (s-a inscris pe site) sa ajungem de vineri seara acolo... si teddy si monica preferau sa plecam din bucuresti sambata dimineata... asa ca trebuie eventual convinsi... :laugh: adi vrea sa vina de vineri? problema ar fi si ca abia maine la serviciu o sa citeasca lumea de eventuala schimbare si nu o sa fie pregatita cu echipamentul...

 

dar in principiu ar fi mai fun sa ne strangem de vineri, chiar daca ajungem pe la 21:00-22:00, si sa incingem un mare chef acolo... cu cazatul unde am putea sta? ca mergand pe ideea ca plecam de sambata, nu m-am mai interesat de cazare...

 

mai vorbim maine... (adica azi, ca e 4 dimineata :laugh: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut.

eu as veni sambata dimineata la tura pe Iezer. dati-mi un nr. de telefon sa luam legatura. pentru cazare puteti sa stati la cabana Cuca daca sunt locuri. eu am ajuns cu masina acolo. deci se poate merge si noaptea pana la cabana. informatii despre locuri puteti obtine pe www.romaniapitoreasca.ro

andrei

0723517438

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca lumea (teddy, andrei, mnk) poate pleca din Buc. abia sambata dimineata, pica faza cu gratarelul. Sorry, Raul. Dar sigur ne mai vedem noi cu totii la un chef de cabana. :friends:

 

Vremea va fi variabila. In seara asta nori si posibil o ploaie usoara in timpul noptii. Maine nori cu soare pana seara, cand vine ploaia dinspre nord. Oricum, pana la ora la care se estimeaza ca incepe ploaia, noi vom fi deja inapoi la poale, si vom merge spre Bucuresti aducand ploaia cu noi... Aveti informatii meteo in partea de jos a paginii de Iezer din situl cu ture.

 

Ramane pentru restul sa plecam din Bucuresti sambata cat mai devreme. Cum vremea se strica mai pe seara, propun sa plecam pe la 06:30-07:00.

 

Ruta: Bucuresti -> Targoviste -> Campulung -> Leresti -> Iezer

La Campulung ne intalnim cu Adi, care vine din Brasov, apoi continuam impreuna.

 

@mnk: da-mi un PM cu numarul tau. (daca il are si altcineva, poate sa mi-l dea)

@adiy: PM cu numarul tau. (daca il are si altcineva, poate Raul, sa mi-l dea)

 

@everybody: datele mele de contact sunt pe pagina mea de pe SITE. Dati click pe numele meu in lista cu participanti, de ex., si va apar datele mele...

 

Ne auzim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma asta ar cam fi programul. E postat si pe site-ul din semnatura. Am actualizat informatiile acolo.

 

07:00 - plecarea din Bucuresti (intalnirea la 06:50 la Agip-ul de la intersectia Grivitei cu 1 Mai/Mihalache)

09:00 - Campulung (intalnire cu Adi din Brasov)

10:00 - Barajul Rausorul (drumul prin Leresti)

12:00 - Crucea Ateneului / vf. Iezerul Mare

14:00 - cab. Voina (ocol optional, in functie de starea vremii, chef, ora, etc.), popas, masa

17:30 - Bucuresti

 

Masa o putem avea la restaurantul cabanei Voina, sau din gustarile cu care venim de acasa... personal mi-e indiferent. E bine sa avem ceva mancare la noi oricum, just in case. Si ceva bani in plus fata de cat ne costa benzina... tot just in case.

 

Voi suna pe andrei, monica. Voi incerca sa dau de adi (bv). Numarul de tel. al lui Remu1 nu il am. Poate imi dai un PM cu numarul...

 

Oricum, informatiile finale sunt pe site-ul din semnatura. Daca vreti sa modificati ceva, face-ti-o, dar e bine sa ma anuntati si telefonic, sa iau legatura cu toti care mergem, sa stim toti daca apar modificari.

 

In rest... ne vedem maine la 06:50 la Agip 1mai/grivita. Fiti punctuali!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:friends: go riders go!!!

din pacate, desi a fost scos din service de cateva ore, dr-ul scoate fum de sub rezervor, ca as fi venit si eu. nu o sa mai cumpar dr in viata mea si o sa ma axez pe dominator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...