Sari la conținut

Postări Recomandate

De ce trebuie sa mearga careva de la casa de pariuri? Care e faza? Sa nu luam vreo teapa. Scuterul nu are alti propietari, asta e singurul.

 

Penetreu pe factura care o are proprietarul scrie 11720. Cat crezi ca mai puteam negocia? A lasat la 9000. nu are decat 2 km, e castigat recent. Cam la cat crezi ca trebuia evaluat?


» Post actualizat in 29 Dec 2017 17:23

Din cei care vand/cumpara nu poate sa scrie cineva pas cu pas cum se face? De genul, mergi sa faci act vanzare apoi mergi ... ceva asa pas cu pas. Parca aici eram o comunitate care ne ajutam ...

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,8k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

"Un proces verbal de predare pe numele lui intre casa de pariuri si el;


O factura, dar care nu e pe numele lui ci pe numele casei de pariuri;"



Cu un PV ar putea să nu-l considere propietar, trebuie văzut dacă merg făcute actele cu el sau cu casa de pariuri.


Eu ziceam că preţul unui moped nou nu e justificat, nu altceva.


Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E justificat pt ca se adreseaza unei catogorii'de fitze'.cu B dar fara A.

Asa cum stii am luat honda tipla cu 1500 eur.250cmc.honda forza.vreo 6000 km.Doamne ajuta sa fie de bine pentru totu.daca sotul domnitei are peste 60 km are nevoie de pedale:).been there.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E justificat pt ca se adreseaza unei catogorii'de fitze'.cu B dar fara A.

Asa cum stii am luat honda tipla cu 1500 eur.250cmc.honda forza.vreo 6000 km.Doamne ajuta sa fie de bine pentru totu.daca sotul domnitei are peste 60 km are nevoie de pedale:).been there.

Cre' ca 60 din postul @foxului sunt kg, nu km. B)

Deci eu am cerut niste sfaturi despre înmatriculare. Și s-a ajuns să se discute pe topic despre greutatea soțului meu! Pe bune vreți să știți și numărul de la pantofi (era sa scriu altceva)? Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procedura trebuie facuta ezact ca la auto.

Casa de pariuri trebuie sa-ti faca o factura in 5 exemplare pe care le va viza la fiscul de care apartine. De aici trebuie inceput.

In loc de inmatriculare ai inregistrare la primarie, dar actele cerute sunt aceleasi.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totul depinde de primărie, la Bucureşti în 2008 erau conectaţi cu poliţia, verificau seria în baza de date, pe rural se înregistrau şi Horneturi ca moped.

"Omul rău" care zice de 60 kg (salutăm

omul) vrea să spună că din 50 cc 4t poate nu scoţi cei 45 kmph cât are voie maximum atelajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp m-am interesat la doua centre de acte auto. Ambele au spu aceeasi varianta:

Obligatoriu omul trebuie sa inscrie scuterul la finante la primaria lui.Apoi il scoate si i-a fiscalul. Si vanzarea se face normal ca la orice masina, adica act de vanzare cumparare, o luam noi in evidenta la finante s.a.m.d. Am vorbit si cu o fosta colega de liceu care acum e angajata la impozite la o primarie. Si ea mi-a comfirmat acelasi lucru. Intai omul trebuie sa o inscrie la finante pe nuimele lui, apoi i-a fiscal, etc, etc.

Nu e nevoie de 5 facturi sau alte tampenii.

Multumesc "comunitatii" de motociclisti care au sarit sa ajute o fata. Adica au inceput sa ii dea in cap cum ca a luat un moped, ca a dat o carca de bani pe el ... ba unul dintre voi mi-a trimis un PM in care imi spune sa nu ii dau vanzatorului mai mult de 1000 de euro. Asta tinand cont ca omul deja a platit 1700 de ron numai impozitul ca sa isi ridice premiu!

Noua ne place acesasta jucarie, nu e o chinezarie ordinara ... asa ca o vom lua. Chiar daca vor mai sari nspe mii de motociclisti sa imi spuna cat de fraiera sunt eu ca imi cumpar o un scuter Yamaha nou si nu iau un sh hodorogit ...

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazic varianta cu 5 facturi pe care si-a pus viza fiscul am avut-o la o mobra si la ultima masina achizitionata acu 1 an, pentru ca le-am cumparat de la agenti economici ca si casa de pariuri.

Normal, ca sa-i vizeze fiscul factura (viza care este echivalenta cu fiscalul), trebuie sa-i faca "bucataria", adica luare in evidenta pe numele firmei paltirea de amenda, impozite, majorari daca e cazul.


» Post actualizat in 31 Dec 2017 06:32

PS

Cand mi-am cumparat ultima masina am "vandut-o" pe a mea cu 1 leu unui prieten, am urmat aceeasi cale numai ca am facut contract de vanzare-cumparare, s-a pus viza in loc de fiscal, cel putin asa s-a facut la sectorul 2.

Editat de vlad58
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... Obligatoriu omul trebuie sa inscrie scuterul la finante la primaria lui.Apoi il scoate si i-a fiscalul. ...

Nu e nevoie de 5 facturi sau alte tampenii.

...

Noua ne place acesasta jucarie, nu e o chinezarie ordinara ... asa ca o vom lua. Chiar daca vor mai sari nspe mii de motociclisti sa imi spuna cat de fraiera sunt eu ca imi cumpar o un scuter Yamaha nou si nu iau un sh hodorogit ...

 

 

Dragă Raluca, până la un punct ai dreptate, vânzătorul trebuie să o declare la finanțe pe numele lui, apoi vă trebuiește un „Contract de înstrăinare-dobândire a unui mijloc de transport” (îl poți descărca de aici : http://www.dgitl4.ro/wp-content/uploads/2017/07/ITL-054-CONTRACT-DE-INSTRAINARE-DOBANDIRE.pdf ) în 5 exemplare pe care îl completați și semnați, vânzătorul și cumpărătorul, apoi vânzătorul îl duce la finanțe și obtine viza de la ei.

 

Cu acest act (vizat de finanțe) cumpărătorul îl înscrie la finanțe și merge la serviciul de înregistrări al primăriei locale (deci clar NU la poliție ! ) și îl înregistrează (vorbim aici de un moped până la 50 cmc).

 

Acum despre model, preț și altele:

 

- Am avut până de curând o Yamaha Ovetto (similară modelului Neos) , e adevărat mai vechiuță și în doi timpi. Deși mai am în garaj un BMW R1150RT și un Transalp PD10, „măgărușa” (cum alintam eu cu drag scuterul) a fost o utilitară perfectă pentru rezolvat treburile în oraș !...te strecori lejer în traficul urban și o parchezi acolo unde poți parca doar o bicicletă :)

 

Am vândut-o acum o săptămână și mi-am luat un Piaggio Beverly de 200 cmc (tot strict ca utilitară de oraș )...mă exasperau cocalarii când plecam înaintea lor de la semafor și voiau cu orice chip să treacă în fața mea.

 

- Legat de raportul kilograme/putere (viteză) : eu am vreo 125 de ocale (kg) și mergeam lejer cu 65 km/h cu „măgărușa” (mă rog ,era în doi timpi ,deci un pic mai fâșneață)

 

- Legat de preț : personal nu aș cumpăra niciodată un motor (scuter) nou, devalorizarea este prea abruptă în primii ani, DAR fiecare face ce vrea cu banii lui... recunosc că și eu cheltuiesc ultimul bănuț pentru pasiunile mele :)

 

Oricum, NU este „chinezism” (aia de am vândut-o avea vreo 20.000 de km și mergea ca nouă) deci faceți așa cum vă îndeamnă inima :)

 

Vă doresc un an nou fericit !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vandrash cel mai util si cel mai bun raspuns! Multumesc mult. Un raspuns complet, cum sa faci pas cu pas.

Referitor la scutere SH, totul e o loterie. Majoritatea au fost folosite de copii care le-au forjat la blana, apoi parintii lor le vand ca fiind "tipla" , "ca noi". Stiu exista o sansa destul de mica sa gasesti unul bun. Insa nu vreau sa risc, de aceea am ales unul nou. Plus ca il cumpar cu vreo 2700 mai ieftin ca in magazin. Abia astept sa treaca zilele astea sa rezolvam cu actele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut pentru schimbarea talonului ce acte sunt necesare? Motivul este schimbarii domiciliului,sunt din bucuresti si pe net vad mai multe variante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gata. L-am achizitionat. Care au fost pasii:

-propietarul l-a bagat la el la primarie la finante;

-am facut 5 acte vanzare cumparare;

-proprietarul l-a scos de la el de la primarie;

-cel de la primaria proprietarului a pus nu stiu ce vize pe toate actele de vanzare/cumparare. Unul a ramas la primarie, unul a ramas la vanzator iar 3 la mine.

-cu astea m-am dus la primaria mea. Acolo mi-au cerut asa: contractele de vanzare cumparare, copie dupa cartea de identitate, copie dupa asigurarea RCA, copie dupa certificatul de garantie. Aceasta copie a cerut-o ca sa vada ca e scuterul nou, altfel m-ar fi trimis sa ii fac ITP.

- m-a costat 105 ron asigurare RCA pe un an, si cam 100 de ron taxe la primarie;

-trebuie sa astept 5 zile lucratoare sa vina numerele- numarul ca e unul singur;

Asta e tot.

Editat de raluca_carlan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci a ramas asa cum am spus eu, ce ma nedumereste este faptul ca in loc de factura (asta presupunand ca ti l-a vandut o firma) ti-a facut contract c-v, merge si asa ca TVA-ul poate sa-l deduca in contabilitate.

 

Nu i l-a vandut firma, vanzatorul l-a castigat la ceva concurs organizat de firma, deci era normal sa se faca contract de instrainare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 facturi nu exista nicaieri. Orice factura se intocmeste in 3 exemplare. Unul pentru cumparator (albastru), unul pentru contabilitatea vanzatorului (roz), unul ramane in facturier (verde), adica tot la vanzator.

Daca factura se emite electronic doar doua (ca in loc de evidenta fizica ai arhiva programului).

Vezi ca faci confuzie intre numarul de facturi si ala de contracte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu fac nicio confuzie factura pe care am folosit-o era printata iar vanzatorul a dus 5 bucati la avizare ce este asa de greu de inteles?

Daca vanzatorul nu era trecut in cartea de identitate a scuterului nici nu mai era nevoie de viza fiscului pentru ca era vehicul nou si actele erau tratate ca atare.

 

 

Nu i l-a vandut firma, vanzatorul l-a castigat la ceva concurs organizat de firma, deci era normal sa se faca contract de instrainare :)

Daca era proprietatea firmei era valabila si factura am mai spus asa am cumparat o masina si o motocicleta care erau deja inmatriculate pe firmele respective.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 facturi nu exista nicaieri. Orice factura se intocmeste in 3 exemplare. Unul pentru cumparator (albastru), unul pentru contabilitatea vanzatorului (roz), unul ramane in facturier (verde), adica tot la vanzator.

Daca factura se emite electronic doar doua (ca in loc de evidenta fizica ai arhiva programului).

Vezi ca faci confuzie intre numarul de facturi si ala de contracte.

teoretic ai dreptate :peace:

dar practic eu am intalnit functionare nefwutute si m-au trimis inapoi la firma sa mai listez doo' exemplare, degeaba i-am explicat eu procedurile de facturare conform legii finantelor.... :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic ai dreptate :peace:

dar practic eu am intalnit functionare nefwutute si m-au trimis inapoi la firma sa mai listez doo' exemplare, degeaba i-am explicat eu procedurile de facturare conform legii finantelor.... :crack: :crack:

cel mai tare este ca in aceste cazuri ai doar un refuz verbal. si nici nu stiu sa existe o varianta de a ii obliga sa iti dea refuzul in scris, cu tot cu motivatie.

Editat de XaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Inmatriculare Yamaha YZF R125

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...