Sari la conținut

Am Primit Motocicleta!-mz125


cretu_cristian
 Share

Postări Recomandate

nu cred ca e o mare vrajeala; cineva reconditioneaza un mz - in poze asa se vede.

s-o fi blocat; mai are omu` cheltuieli; mai are examen de capacitate si de admitere in liceu....

eu chiar cu riscul de a fi mai fraier; ii tin pumnii !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 95
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

E ceva putred in topicul asta. Sa nu fie o maaaare vrajeala.

 

 

:yikes: La fel vad si eu . Ori e doar taicasu de fapt ... si joaca 2 rouri ... ori .. nu stiu . ( Din emisiunile Tv nu se prezinta exact tot ) Parerea mea . Bafta celui se implica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o fi tatal lui, o fi chiar el ... un lucru este cert :yikes: TOPIC de nota 10!

 

De inceput a inceput bine asa, te acapara povestea dar de un an si mai bine nu se mai aude nici macar: "ba n-am bani s-o fac sau am nevoie de ajutor ca imi lipseste aia, aia, ailalta". Weird.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De inceput a inceput bine asa, te acapara povestea dar de un an si mai bine nu se mai aude nici macar: "ba n-am bani s-o fac sau am nevoie de ajutor ca imi lipseste aia, aia, ailalta". Weird.

 

Se pot intampla multe in tot acest timp ... e totusi mic :yikes: Nu are net, parintii au decis sa se mute nu stiu unde ... si tot asa :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pot intampla multe in tot acest timp ... e totusi mic :yikes: Nu are net, parintii au decis sa se mute nu stiu unde ... si tot asa :yikes:

 

Mdeah... plauzibil. :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea care a zis in pagina 2 ca e taticu e inca activ pe forum. Chiar la capitolul MZuri deci cine stie.

 

Deci inseamna ca inca au net!

 

Speranta moare ultima. :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ... cand incepuse mai bine "polologhia" apoi s-a sfarsit ca o telenovela "Voiculesciana" .... :yikes:( vroiam sa vad mz-ul si cu pustiulica glorios ...oricum tare thread-ul , felicitari pustiului....acum ca sa ma simt si eu bine ca am spus-o dorinta mea cand aveam 15 ani era un mz etz 250 :yikes: ( nu stiu de ce am spus asta ...o sa regret) iar in momentul de fata honda cb 400 n (1980 ) e "sub mine " . Pasiunea pt motociclete vechi nu mi s-a transmis ( tata e un sofer impatimit) insa nu as schimba un honda un honda cb 350 four pe nici un R1 , R rahat pe bat ... pt ca nou nu inseamna neaparat mai bun sau mai "shmeker" si pt asta il admir pe pusti indiferent ce o fi facut el de fapt ... :kiss: .Mai este un thread cu Kawasaki gpz 500 s modificat ...foarte tare tread-ul in plus o intrebare off-topic...ce vopsea ai folosit ? (negru mat , insa ce firma si forma :eek: ) . drum uscat si uruit de toba.

post-20113-1232488785_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare ... cand incepuse mai bine "polologhia" apoi s-a sfarsit ca o telenovela "Voiculesciana" .... :yikes:( vroiam sa vad mz-ul si cu pustiulica glorios ...oricum tare thread-ul , felicitari pustiului....acum ca sa ma simt si eu bine ca am spus-o dorinta mea cand aveam 15 ani era un mz etz 250 :kiss: ( nu stiu de ce am spus asta ...o sa regret) iar in momentul de fata honda cb 400 n (1980 ) e "sub mine " . Pasiunea pt motociclete vechi nu mi s-a transmis ( tata e un sofer impatimit) insa nu as schimba un honda un honda cb 350 four pe nici un R1 , R rahat pe bat ... pt ca nou nu inseamna neaparat mai bun sau mai "shmeker" si pt asta il admir pe pusti indiferent ce o fi facut el de fapt ... :eek: .Mai este un thread cu Kawasaki gpz 500 s modificat ...foarte tare tread-ul in plus o intrebare off-topic...ce vopsea ai folosit ? (negru mat , insa ce firma si forma :blink: ) . drum uscat si uruit de toba.

 

 

nu cred ca ai postat unde a trebuit... dai pm si intreaba-l de vopsea :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Salutare tuturor! Imi cer scuze ca nu am mai postat de mult timp, dar nu aveam ce, pentru ca nu am mai avut timp de motor. Am trecut in clasa a 8-a, am avut foarte multe concursuri, am mult de invatat... In vacanta mare am avut mai multe probleme si am fost plecat aproape toata vacanta... Nu am renuntat inca la "proiect", dar pur si simplu nu am mai avut timp sa lucrez. Voi incarca sa reiau lucrul, dar dupa teze si axamene. Sper sa ma intelegeti... Pentru cei care cred ca nu am lucrat deloc la motocicleta, ci doar apar in poze in locul tatalui meu, vreau sa spun ca tatal meu m-a ajutat doar putin la cat am facut, am lucrat aproape singur. Daca nu ma credeti, cand voi continua lucrarea voi pune camera de filmat undeva pe acolo si ma filmez lucrand, poate asa va veti convinge. Inca odata, imi cer scuze pentru absenta indelungata si sper sa ma intelegeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stai linistit , nu trebuie sa dovedesti nimic, spor la munca . si eu am un Mz 175 din 1962 si ma lupt cu lenea sa-l restaurez . sper ca anu asta sa termin :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Bine v-am gasit din nou! Sincer sa fiu, nici eu nu stiu de ce am lipsit atat de mult si nu am nicio scuza pentru absenta mea indelungata. Am intrat si eu la liceu, acum termin clasa a 9-a, si, teoretic, pe la sfarsitu verii as putea sa imi iau carnetul. Totusi, cred ca o sa il aman pana la anu', pana atunci poate reusesc sa si fac ceva la motor. acum am cativa colegi dornici sa ma ajute, am intalnit cateva persoane care se pricep la motoare, m-am si documentat putin si m-am interesat de ateliere si piese. Prea multe nu am gasit, dar totusi vreau sa ma reapuc de proiect imediat ce incepe greva in invatamant si o sa am ceva zile libere. As putea spune ceva de genu "I'm Back in Black", daca tot au trecut cei de la AC/DC prin tarisoara noastra, da inca nu promit nimic, pentru ca am mai patit sa promit ceva si sa nu ma pot tine de cuvant.

 

Pana ma apuc de lucru vreau sa ma mai documentez si sa studiez problema. M-am gandit destul de mult la design, desi stiu ca e mai importanta functionalitatea. Ideile de rezolvare a problemelor tehnice nu imi pot veni doar studiind motorul, deci trebe sa desfac jucaria. In schimb, la design m-am gandit de multe ori si la scoala, si in drum spre casa, si cam peste tot pe unde am fost. De cand mi-am dat seama ce bijuterie ar putea iesi cu multa munca, chiar vreau sa o fac sa mearga si sunt foarte convins de asta. M-am gandit la ceva de genu negru mat pe piesele pe care trebuie pusa culoare, nichel in loc de crom, linii subtiri verde inchis, esapament modificat (ca oricum din asta nu mai scot mare lucru) si alte maruntisuri.

 

Ma astept ca unii sa spuna ca daca nu am facut-o pana acum si am lungit-o atata, nici acuma nu o mai fac, dar sper sa le devedesc ca s-au inselat. Sper sa nu va dezamagesc. Va voi anunta imediat ce incep lucrul.

 

 

P.S.: Daca stie cineva un atelier de nichelat/cromat, o sursa de piese sau orice atelier sau magazin util pe langa Tg. Mures, il rog sa ma anunte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dc te pot ajuta cu ceva ... piese reconditionate sau refacute, adica iti fac orice piesa pe gratis in limita utilajelor pe care le am ( vezi BLOG )

te sprijin cu mare placere

atelierul meu e lg Ploiesti ... drumul ar fii singurul impediment

bafta in continuare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu iti pot spune exact de ce am nevoie, da pe cand o sa fie cazul, daca ma poti ajuta, poate fac o scurta excursie:D Multumesc de oferta!

Mesaj completat

Dupa cum am promis, am placerea sa va anunt ca am reinceput lucrul la MZ. In weekend nu am lucrat ca au fost zilele targumuresene si am stat toata ziua in cetate, dar azi, daca tot a fost greva si nu a trebuit sa merg la scoala, am chemat un coleg la mine si am inceput sa lucram.

 

Am reusit sa progresez ceva mai mult decat ce faceam intr-o zi acum 2 ani. Atunci mi-a luat o zi sa dau jos farul, alta sa il curat si inca una sa il vopsesc, daca bine imi amintesc. Astazi, am inceput cu forca. Am dat jos ghidonul si tot ce era pe el, am desfacut toate suruburile care tineau furca si am incercat sa o scot, da nu vrea. Cred ca e ceva smacherie acolo, o sa ma uit in cartea tehnica sa vad ce gasesc. Am vazut ca nu iese furca, da nu m-am oprit din lucru. Am trecut la motor. Am dat jos carburatoru si am desprins esapamentul de motor, da nu pot sa il dau jos de tot ca sunt 2 suruburi intepenite in spate. Am incercat sa scot motorul, nu am gasit toate suruburile, am incercat sa imi fac loc. Am dat jos cele 2 sei, cu tot cu portbagaj si manerul pentru pasager. Cand m-am plictisit de suruburi, am luat rezervorul si am inceput sa il curat. Am dat jos de pe el orice urma de vopsea, chit sau grund. Pentru asta am folosit masina de gaurit cu cap de perie de sarma. Cand am vazut ce finisaj lasa in urma, am trecut si la cutia de viteze, sa vad ce iese. Nu stiu exact din ce metal e cutia de viteze, dar pot sa spun ca dupa ce e finisat straluceste superb. Am incercat sa dau jos rugina de pe mei multe portiuni si de pe piese diferite ale motocicletei, si dupa ce mi-am facut o idee despre cum arata motocicleta cand era noua, sunt si mai nerabdator sa o readuc la gloria de odinioara.

 

Va voi tine la curent cu progresul lucrarii. Va rog inca odata, daca aveti sfaturi sau stiti din proprie experienta niste secrete la MZ, nu le tineti pentru voi.

 

Va multumesc tuturor celor care m-au ajutat pana acum cu sfaturi si oferte de piese, dar si celor care ma vor ajuta in continuare.

 

Vreau sa ii multumesc pentru ajutor si lui Cata, colegul care m-a ajutat azi si mi-a promis ca ma va ajuta pana termin lucrarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am manualul tehnic al motocicletei dar e in germana. Daca le ai cu engleza, am observat ca din germana in engleza Google-ul face chiar treaba buna. Daca te intereseaza il arhivez si ti-l trimit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

In Simleul Silvaniei, Salaj este o persoana care are mai multe comuniste (in jur de 20) si le tine ca fier vechi. Din cate am vazut eu cand am trecut pe acolo (e pe drumul Zalau - Marghita, imediat dupa ce treci calea ferata din Simleu, prima casa pe dreapta) afara sunt cam din toate modelele comuniste: Ij, MZ, CZ,etc. Probabil ai gasi unele piese si la el. Intra pe forumul salajenilor si intreaba pe acolo de baieti de prin Simleu, cere-le si lor ajutorul, o sa se gaseasca unul mai binevoitor, dispus sa colaboreze. Bafta la restaurare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...