Sari la conținut

Ce nu-mi place la voi!


TaChe
 Share

Postări Recomandate

:huh: Obsesia domnului Dan Nastase pentru muschetari! :moron:

 

Am prins ideea ca e cel mai motociclist, dar chiar toata ziua trebuie sa aduca aminte, nu-mi dau seama daca sunt eu prea atent la detalii sau chiar asa este!

 

ps: In rest numai de bine si cat mai multe pagini in revista! :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca stai bine sa-i privesti fata ai sa observi ca chiar seamana cu unul dintre ei (da nu-mi dau eu seama momentan cu care) ai dreptate si eu am observat ,mie chiar i-mi place :wave: .Revista e tare nu-mi lipseste nici un nr. hai mai repede cu urmatorul ca deja am inceput sa recit articolele din nr. din decembrie mai ceva ca pe poeziile lui Eminescu de cate ori le-am citit. :huh:

Editat de cavalerr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista cineva care sa acorde mai multa atentie unui articol decat el si spun asta tinand cont ca am un oarecare background in presa moto si in presa in general. Zeci de ani de experienta pe muuulte moto si toti atatia cu condeiul in mana sunt mai greu de egalat :wave: Mi-ar placea si mie si sper ca peste ani si ani sa am macar jumatate din experienta lui in ambele domenii...

Am prins ideea ca e cel mai motociclist, dar chiar toata ziua trebuie sa aduca aminte, nu-mi dau seama daca sunt eu prea atent la detalii sau chiar asa este!

Cred ca ceea ce vrea sa sugereze este faptul ca motociclismul este un "sport" nobil, asa cum sunt si cei care il imbratiseaza. Sau macar speranta ca inca mai este asa. In nici un caz altceva!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ceea ce vrea sa sugereze este faptul ca motociclismul este un "sport" nobil, asa cum sunt si cei care il imbratiseaza. Sau macar speranta ca inca mai este asa. In nici un caz altceva!

Motociclismul nu trebuie considerat a fi neaparat, UN SPORT!!!

Parerea mea!!!

Nu toti ai spidere, insa e posibil ca toti sa se simta bine pe motoarele ce le poseda!!

Si uneori, sa mergi cu 50 la ora poate fi mai placut decat cu 250!!! :wave:

PAREREA MEA!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem foarte departe totusi ca sa neconsideram muschetari! Nu stiu ce vreau sa spuna dar parca nu prea are nici o legatura muschetarul cu motociclistul! Toti ne bucuram pe motoare chiar daca unii au Bmw-uri si altii Mz-uri!

 

Nu ducem nici o lupta pe motoare doar ne simim bine!

 

ps:Tot respectul pentru domnul Nastase dar mie unuia nu-mi place silul lui!

Apropo de atentie acordata articolelor: nr 7 septembrie 2004 Articolul se cheama "Agonie si Extaz" problema mea aici sunt fotografiile! De ce oamenii aia doi nu au nici un bagaj pe motor daca au plecat la un drum de 2500 km, ala e tot bagajul ??? :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:wave: Mai am o problema in revista intalnirile motociclistilor sunt prezentate foarte frumos (atmosfera de vis, mititei, bere, muzica buna)! Eu fiind nou in aceasta lume mi-am facut botezul la Bucuresti in 2004 la intalnirea de la Snagov. Am gasit micii si berea+ taxa de intrare pe care am platit-o cu toate ca nu aveam motor si citisem ca o platesc doar cei cu motor(nu asta e marea problema) ci faptul ca am descoperit aici si manele zbierand dintr-o masina chiar la intrare!

Va da-ti seama ca am ramas cu nu gust amar! Citind revista asteptam raiul cu motoare si am primit din start o portie de manele ca sa nu uit ca sunt roman probabil :huh: :moron: :ph34r: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suntem foarte departe totusi ca sa neconsideram muschetari! Nu stiu ce vreau sa spuna dar parca nu prea are nici o legatura muschetarul cu motociclistul! Toti ne bucuram pe motoare chiar daca unii au Bmw-uri si altii Mz-uri!

 

Imi pare bine ca ai citit cu atentie inainte de a posta ce scria mai sus... :wave: Dar, pentru a explica mai clar: "muschetarul" nu are legatura cu motocicleta pe care o conduci ci se refera la conduita. Un lucru comun tuturor. Se refera la unitate, si multe alte concepte pe care am avut ocazia sa le traiesc pe viu in perindarile prin tara sau pe la intruniri. Inca mai exista, chiar daca unii le ignora sau nu le inteleg. Se refera la a-ti gasi prieteni oriunde vezi pe cineva "calare".

 

Referitor la articolul despre intrunire. Si eu am fost acolo si m-am simtit foarte bine! De pe scena nu am auzit vreo manea, imi aduc f. bine aminte pt ca eram in fata! Asa cum unii dintre prietenii mei au venit cu masina si au pus Rammstein, altii au preferat sa asculte manele... Imi displac profund manelele insa nu poti exclude pe cineva doar pentru acest motiv! Iar articolul nu este despre indivizii care vin cu masina si pun manele (pe care ii vei intalni mai peste tot), ci despre intrunire si motociclisti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am zis ca am auzit manele de pe scena. Doar ca am fost un pic dezamagit cand am dat de ele. Nu prea ma asteptam sa gasesc acolo asa ceva!

Cat despre revista am inteles asta e stilul omului si gata unora le place altora nu!

 

bafta maxima! :huh: :wave: :moron:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca ai citit cu atentie inainte de a posta ce scria mai sus...  :wave:  Dar, pentru a explica mai clar:  "muschetarul" nu are legatura cu motocicleta pe care o conduci ci se refera la conduita. Un lucru comun tuturor. Se refera la unitate, si multe alte concepte pe care am avut ocazia sa le traiesc pe viu in perindarile prin tara sau pe la intruniri. Inca mai exista, chiar daca unii le ignora sau nu le inteleg. Se refera la a-ti gasi prieteni oriunde vezi pe cineva "calare".

Ii dau o mana de ajutor lui Demostene!

El se referea la motto-ul muschetarilor:"TOTI PENTRU UNUL SI UNUL PENTRU TOTI!!!", muschetarii in contextul de fatza fiind motociclistii!!!

NU?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Toti pentru unu si unu pentru toti" pai e frumos mosule dar nu prea e asa, fara suparare!

 

ps. Zi si de pozele alea ceva ca eu tot nu sunt convins de excursia aiain Turcia! :wave:

Educatia unui om incepe cu CEI 7 ANI DE ACASA!!!

Adaptand: NOI, MOTOCICLISTII, TREBUIE SA NE SUSTINEM INTRE NOI, SA FORMAM O COMUNITATE BINE INCHEGATA, SI POATE... ASHA SE VOR MOLIPSI SI CEI DE LANGA NOI, IMPRIMANDU-SI ACELEASHI PRINCIPII!

De undeva, cineva, cumva tot trebuie sa inceapa!!!

Sa fim noi ACEIA!!!

:huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Educatia unui om incepe cu CEI 7 ANI DE ACASA!!!

Adaptand: NOI, MOTOCICLISTII, TREBUIE SA NE SUSTINEM INTRE NOI, SA FORMAM O COMUNITATE BINE INCHEGATA, SI POATE... ASHA SE VOR MOLIPSI SI CEI DE LANGA NOI, IMPRIMANDU-SI ACELEASHI PRINCIPII!

De undeva, cineva, cumva tot trebuie sa inceapa!!!

Sa fim noi ACEIA!!!

Corect! :wave:

 

Eu asa am fost invatat de catre prieteni. Nu stiam pe atunci de motociclete si am fost ajutat si indrumat. Fara sa mi se ceara nimic in schimb! O surpriza pt mine. Nici eu nu am cerut vreodata cand am avut ocazia sa ajut si nu m-am dat in laturi.

De asta te si afli pe acest forum gratuit... :huh: Fiindca este vorba despre o comunitate intr-un fel sau altul...

"Toti pentru unu si unu pentru toti". Poate n-ar trebui sa uitam cateva din valorile care ne pot schimba in bine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zi si de pozele alea ceva ca eu tot nu sunt convins de excursia aia in Turcia

No Comment!

Este dreptul tau de a fi sau a nu fi convins. Nu voi pune scan-uri dupa pasaport sau altele fiindca nu este cazul. Totul se rezuma la incredere, nu? :moron:

Nici nu m-as gandi ca un om care a facut atatea pentru motociclismul din Romania si care are o asemenea reputatie s-ar gandi sa schimbe niste poze doar pentru un mic articol! Este absurd! Nu as gandi asta despre nici unul dintre colegii mei din presa moto, motociclisti la randul lor.

A zis bine Motobrand: "NOI, MOTOCICLISTII, TREBUIE SA NE SUSTINEM INTRE NOI, SA FORMAM O COMUNITATE BINE INCHEGATA, SI POATE... ASHA SE VOR MOLIPSI SI CEI DE LANGA NOI, IMPRIMANDU-SI ACELEASHI PRINCIPII!"

Prin urmare voi avea incredere in cei pe care ii voi intalni "calare", fie in drumurile mele cotidiene, prin tara sau pe la intruniri. Ramane la latitudinea ta incotro vrei sa te indrepti odata ce vei fi motorizat. Poate ma vei saluta si te vei opri daca o sa ma vezi in pana sau poate nu! :wave: Eu o sa opresc chiar daca nu voi putea sa te ajut, fii sigur de asta! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu asta am vrut sa spun! Nu puneam la indoiala camaderia dintre motociclisti, doar sesizam niste neconcordante intre articolul din revista si poze(nu pun la indoiala faptul ca nu ar fi fost in Turcia), dar fa-ma si pe mine sa inteleg de ce lipsesc bagajele de pe motor!

Pai zi-mi si mie ca tu pleci o saptamana in concediu cu motoru si nu-ti iei nici un bagaj! Impresia mea a fost ca omu a dat o tura de doua zile pana la turci ca sa puna kilometrii pe motor si dupa s-a intors acasa sa se bronzeze un pic si la noi! :wave:

 

ps Forumul asta e minunat eu am primit multe sfaturi aici de care voi tine seama si revistele sunt de un real folos! Nu-mi luati critica in nume de rau pentru ca o fac doar in speranta ca va fi totul din ce in ce mai bine si pentru motociclisti! :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bagajele luate au reprezentat strictul necesar. Daca plecau cu o comunista fii sigur ca ar fi avut mai multe... :ph34r: Daca stai la motel si mananci la restaurant nu vad ce bagaje ai putea sa-ti iei in afara de o bluza/un pantalon de schimb si niste lenjerie!

Astea inseamna un rucsacel! Stiu fiindca atatea erau si la mine cand am plecat la drum lung. Se adaugau piesele, sculele, cablurile de schimb, sacii de dormit, izoprenul si cortul. Daca as fi putut scapa de ele, atunci n-ar mai fi ramas decat un mic rucsac!

Iti pun si o poza cu bagajele mele pentru 10 zile.

Rucsacul mare pe care il vezi reprezinta piesele de schimb, sculele, cablaraia, etc... Inseamna 90% din volum ocupat :drums: Restul de 10% erau cateva haine de schimb pt mine si nevasta. Din aia 10% trebuie sa precizez ca 5% erau ocupati doar de sampoane, creme si alte chestii de care eu personal nu aveam nevoie dar pe care a trb sa le iau... deh... :moron:

Cert e ca daca incercai sa-l ridici lesinai :wave:

Chestia de pe mijloc, deasupra rucsacului e sacul de dormit, suficient de incapator pt 2 persoane. :huh:

post-74-1107617353_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de anul asta am renuntat sa mai iau revista,pana acum am luat-o si am tot citit-o dar,am ajuns la concluzia ca nu ma reprezinta....regret.

 

 

 

Blackrider

corect

şi eu simt la fel şi am renunţat să o mai cumpăr din moment ce nu simt nimic românesc în revistă ci doar cifre seci şi mult spirit-motorado-german!

În rest numai bine şi la cât mai multe numere pentru cei care se simt reprezentaţi de U.M.!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare revista e buna in felul ei ptr. ca M.L. este axata mai mult pe problemele interne, intalniri, pulsul motociclismului in Romania,diferite evenimente moto iar U.M. (Motorrad)sunt foarte buni in domeniul testelor dintre motoare, afli ultimele noutati in materie de motoare pentru ca au si cu ce(motorrrad)

Editat de Bracio
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Nu asta am vrut sa spun! Nu puneam la indoiala camaderia dintre motociclisti, doar sesizam niste neconcordante intre articolul din revista si poze(nu pun la indoiala faptul ca nu ar fi fost in Turcia), dar fa-ma si pe mine sa inteleg de ce lipsesc bagajele de pe motor! 

Pai zi-mi si mie ca tu pleci o saptamana in concediu cu motoru si nu-ti iei nici un bagaj! Impresia mea a fost ca omu a dat o tura de doua zile pana la turci ca sa puna kilometrii pe motor si dupa  s-a intors acasa sa se bronzeze un pic si la noi! :cheers:

 

ps Forumul asta e minunat eu am primit multe sfaturi aici de care voi tine seama si revistele sunt de un real folos! Nu-mi luati critica in nume de rau pentru ca o fac doar in speranta ca va fi totul din ce in ce mai bine si pentru motociclisti!  :banana:

Mestere, chiar tu ai spus ca esti nou intrat in comunitate. Am citit tot ce ai postat aici si am ajuns la concluzia ca tu esti cam recalcitrant. Si fara suparare, nu te apuca sa critici un om despre care nu stii prea multe si care este superior prin comportare si cunostinte in domeniul moto MULTORA dintre noi.

 

Eu nu cred ca ma nascusem cand Dan Nastase punea un motor de Wartburg pe un cadru de motocicleta sau pe cand acelasi Dan Nastase scria articole moto prin revistele care erau atunci pe la noi. Si crede-ma ca nu era usor prin anii '80 sa afli informatii despre ce se producea in Occident!

 

Mai gandeste-te si in ceea ce priveste excursia in Turcia: daca te uiti cu atentie la poze, si nu doar cu o privire superficiala vei observa ca motocicleta are un topcase si o geanta pe rezervor, si de asemenea, pasagera domnului Nastase are un rucsack in spate. De ce crezi tu ca trebuie mai mult? E un drum ca oricare drum, pe sosea, nu prin desert, motocicleta e noua, nu trebuie sa doarma pe camp si nici sa vaneze ca sa manance... au suficiente bagaje, sa stii!

Si drumul in sine a fost un test drive pentru noua motocicleta Ducati Multistrada, test pe care cred ca ar dori sa il faca oricine si-ar lua modelul respectiv, deci foamea de kilometri cred ca se justifica si din dorinta de a vedea "ce stie" si "ce poate" motocicleta respectiva, altfel decat citind despre ea.

 

Numai bine,

Ry.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...