Sari la conținut

Accident Cheia 27.10.2007


dezamagitoru
 Share

Postări Recomandate

Cheia, 27.10.2007, soare frumos, asfalt uscat dar cam rece, la umbra asfalt un pic umed. Stateam cu vreo 40-50 la ora in spatele unei dacii de vreo 5 minute. Soferu ma vede, si, om finut imi da semnal ca pot sa-l depasesc. Mai astept putin, vad o curba relativ larga la stanga, urmata de o curba relativ larga la dreapta, ambele libere. Accelerez cam puternic (eram intr-a treia, honda cb500) si cred ca am ajuns la 70-80. de aici nu mai stiu ce s-a intamplat. dar din ce mi-au povestit soferul si prietenul care ma insotea, se pare ca am revenit in fata masinii cam brusc, am prins griblura la spate, am derapat, cazut, plecat taras vreo 10m dupa care si eu si motorul ne-am desprins de sol. motorul a picat cam la 15 m de unde a sarit, eu la vreo 30. urmatoarea chestie pe care mi-o amintesc e ca deja eram scos din rapa, toata lumea se minuna ca traiesc si dupa ce am vazut ce s-a intamplat i-am multumit lui Dumnezeu nu numai ca traiesc, dar nu am nimic rupt, nimic deplasat doar orgoliul mototolit rau.

 

Acum celelalte ingrediente: combinezon de piele cu protectii hard pe genunchi, coate, umeri si soft pe solduri, piept spate, cizme, manusi, casca de firma. Casca busita bine, combinezonul jumulit dar ok. Motoristul (eu) avea mai putin de 400 de km facuti. (incepator rau)

 

Morala: daca nu aveam echipament adecvat, dadeati cu RIP. Daca ma dadeam mai tare, dadeati cu RIP, daca stateam cuminte acasa cu fata (apropo, m-a lasat pentru ca sunt un inconstient, o inteleg), habar nu aveam cat de marfa e sa te dai pe cheia (de parca nu mai erau ocazii) dar nici cum e sa vezi moartea cu ochii.

 

Si in special pentru cei care abia si-au luat motor si permis: e foarte misto, stiu, abia astept sa imi repar vacutza si s-o scot iar la iarba verde, dar cred ca o sa fie iarba verde de circuit, ca pana nu m-oi simti stapan pe situatie nu mai pupa fata trafic. Aveti mare grija! Nu muscati mai mult decat puteti inghiti! Habar n-aveti cat de varza sunteti ca piloti! Invatati incet, fara graba! stiti cum se cheama cursuri intensive in engleza? CRASH COURSE! Eu pot confirma, si am marele noroc sa v-o confirm personal (adica viu)!

 

Mare grija! Mare grija!

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Motoristul (eu) avea mai putin de 400 de km facuti. (incepator rau)

 

 

Nu aveai ce sa cauti pe Cheia dupa 400 km facuti, cu atat mai mult acum cand asfaltul este rece si umed, gumele nu ating temperatura optima de rulare.

Morala ai tras-o singur, bine ca ai fost cu capul pe umeri si ti-ai cumparat echipament adecvat

Ai avut noroc bine ca ai scapat teafar si felicitari ca ai realizat care au fost greselile poate invata si altii de la tine.

Nu este cazul sa te dai numai pe circuit ci sa accepti ca ai limite ca incepator, sa nu treci peste ele, sa minimizezi riscul fiecarei deplasari care o faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa, si data viitoare cand suni sa spui "Am avut accident", completeaza si tu imediat cu "Sunt ok, sunt intreg"... ok? ;)

 

Ai si matale grija, si chill, ca Stela se repara, ai vazut pe ce maini bune ai lasat-o cand i-ai facut "cosmetizarea" :pow: Ia-o usurel acusica, o sa reveniti amandoi in forta :ok: :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu aveai ce sa cauti pe Cheia dupa 400 km facuti, cu atat mai mult acum cand asfaltul este rece si umed, gumele nu ating temperatura optima de rulare.

Morala ai tras-o singur, bine ca ai fost cu capul pe umeri si ti-ai cumparat echipament adecvat

Ai avut noroc bine ca ai scapat teafar si felicitari ca ai realizat care au fost greselile poate invata si altii de la tine.

Nu este cazul sa te dai numai pe circuit ci sa accepti ca ai limite ca incepator, sa nu treci peste ele, sa minimizezi riscul fiecarei deplasari care o faci

 

 

Eu dupa 100 km prin oras, am plecat la Focsani (stat 2 zile) plecat inspre Buzau si dupa aia => SIRIU !

 

Asadar nu zice ca n-ai ce cauta cat timp iti pastrezi anumite limite de siguranta !

LE : adevarul este ca am avut un partener de calatorie de tot respectul, RAY :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ralucone: corect bre! orgoliile si fiarele se indreapta :ok: din fericire!

 

@restul: casca suomy, a zburat viziera, exterior zgariat rau, interior ok, usoara vanataie pe frunte. jaka shox, piele foarte groasa, protectii hard umeri coate si soft (dar groase) piept si spate.

 

echipamentul te poate salva. pe mine m-a salvat!

 

si cum s-a mai spus de mai multe ori (dar nu aveam io urechi sa aud) mergeti in limitele voastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

echipamentul te poate salva. pe mine m-a salvat!

Lasa bre, tu sa fii sanatos ca ai avut bulan porcesc, la cate o faza d'asta poti sa ai echipament de motogp si daca din tarash ai luat o piatra cat pumnul in spate ai toate sansele sa termini cu mersul biped for good.

Si te-ai si grabit un pic cu datul pe Cheia, dar asta este: toti suntem grabiti, numai unii e mai cu ghinion.

Cum ti-i norocu'..stiu oameni, fara nici un alt echipament decat casca, care au iesit in decor cu 100-120 km/h si s-au ales cu nadragii murdari de noroi si atat si altii care erau echipati bine si au murit la 60-80 la ora.

Sanatate ...si grija mai departe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cheia dupa 400 km? Nu stiu cat de sigur pe tine te-ai simtit dupa 400 de km, dar eu dupa primele 200 in oras am zis k abia dupa 10 mii - 20 o sa stiu sa merg. Dar sa stii ca niste peripetii in oras iti pot ascutii simturile la maxim, plus ca daca esti din bucuresti poti avea parte de experiente pe orice tip de teren :ok: (nisip, gropi, asfalt taiat - lipsa, zone muntoase si deluroase ). Bafta multa in continuare si fie ca bulanul tau nesimtit sa nu se termine vreodata ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vaaaaaaaaaaai ! :ok: ai intaznit sa faci Cheia dupa 400 km ? probabil daca nu se intampla asta,nimeni nu te baga in seama ca ai facut tu Cheia

iti dai seama de gravitatea faptei , nu ? ;)

grija mare data aviatoare si bafta multa . fiara se repara,animalu nu , vorba unui om batran

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu la 400 de km cu motorul nou am reusit sa cad pe Cheia de doua ori..in aceeasi zi :pow: Reverse, ai legatura

 

Ontopic: Bine ca ai scapat basma curata :ok: Sanatate multa

;) :) , de pe loc !!!

 

 

important e sa ai incredere in tine si vba lui ala cu whiskyu ...keep walking

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...