Sari la conținut

honda cx 500


Maniax
 Share

Postări Recomandate

sunt greu de scos din ale mele :bounce:

 

cu job-ul nu esti indiscret, sunt eu prea discret

 

ulei Yacco, mineral, 15 (sau 20 - e inca la service)w40 (sau 50 - naiba stie)

oricum, ceva mai gros decat 10w40- cat scrie la carte

 

am o problema cu motoarele neingrijite si sunt un cumparator compulsiv

de piese moto - nu voi scoate niciodata si sub nici o forma acesti bani

dar nici nu mi-am propus asta - imi place prea mult motorul asta

 

btw - ai idee de la ce motor provine carena ? - am postat poze tot in topicul asta, parca

 

as vrea sa-i iau una de rezerva - asta are mici crapaturi (nimic serios dar ma enerveaza)

 

in rest, all the best

 

.

nu stiu de la ce anume ar putea proveni carena. vrei sa spui ca nu e originala?

nu baga alt ulei decat ceea ce spune fabrica si fabrica spune 10w40 pentru toate temperaturile si 15w50 pentru veri foarte calduroase. obligatoriu sa fie mineral.

nu stiu daca am mai zis, eu i-am bagat la a mea texaco 10w40. e vreo 240 mii litrul si e un ulei foarte bun. am experiente placute cu acest ulei de la supernova. totul este sa-l schimbi la timp, eventual mai devreme decat zice fabrica, daca tii cu adevarat la motor. la supernova il schimb cam la 6-7000 km iar la motociclete cam la 3000 km.

acele mici crapaturi de la carena se pot repara destul de usor cu chit pe baza de fibra de sticla , slefuiala cu smirghel, muuulta rabdare si revopsire......si, obligatoriu, tigari, caci, in pauzele in care astepti sa se intareasca chitul mai bagi cate o tigara, doua :friends: :crack:

incearca sa ii faci, totusi, rost de carenajele originale, sa faci o treaba misto. daca nu ai rabdare sa cauti pe net, abordeaza-ma pe mess sa-ti dau niste documentatii cu liste de piese, printre care si carenaje, de la mai multe modele de cx.

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 157
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

carena originala o mai am (e inca montata pe sub carena actuala)

dar e urata cu spume

 

asta de acum e posibil sa fie de BMW, ceva, dar nu sunt sigur

 

uleiul este Yacco mineral, 15w50 - motorul are 27 de ani, nu cred ca-i strica un ulei mai gros

 

 

poze cu carene de cx500 si cx500 e

post-6566-1213513544_thumb.jpg

post-6566-1213513595_thumb.jpg

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,sunt un amic de a lui Denis,am intrat pe contul lui ca sa nu mai fac altul.

Am si eu Honda Cx500c(e varianta chooper/cruiser),arata destul de bine,merge de rupe,nu am treaba cu motorul,cei drept e si un motor fiabil(fiind in V).Are 740054km la bord,viteza maxima am prins 170km/h nu stiu daca reali dar atat arata pe ceas,sunt un posesor fericit.

Bafta multa cu Hondele ca sunt fiabile numai otara grija de el sa avem :) salut si numai bine

Uitati si niste poze cu gagica mea :(

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

carena originala o mai am (e inca montata pe sub carena actuala)

dar e urata cu spume

 

asta de acum e posibil sa fie de BMW, ceva, dar nu sunt sigur

 

uleiul este Yacco mineral, 15w50 - motorul are 27 de ani, nu cred ca-i strica un ulei mai gros

 

 

poze cu carene de cx500 si cx500 e

hawkeye, tu ai cx-ul la garaj la sabin?

daca da, atunci chiar ai facut o alegere buna!

ala chiar e meserias!

il cunosc personal si stiu ce-i pot mainile, lucreaza ingrijit si repede si prefera sa se chinuie decat sa dea buleala.

:)

 

Salutari,sunt un amic de a lui Denis,am intrat pe contul lui ca sa nu mai fac altul.

Am si eu Honda Cx500c(e varianta chooper/cruiser),arata destul de bine,merge de rupe,nu am treaba cu motorul,cei drept e si un motor fiabil(fiind in V).Are 740054km la bord,viteza maxima am prins 170km/h nu stiu daca reali dar atat arata pe ceas,sunt un posesor fericit.

Bafta multa cu Hondele ca sunt fiabile numai otara grija de el sa avem :P salut si numai bine

Uitati si niste poze cu gagica mea :)

7 sute de mii km sau 70 mii km?

oricum, la fiabilitate chiar stau bine panaramele!

cam 170 - 180 km/h poate maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,am si eu doua galerii de admisie de honda cx500,alea care in care vin carburatoarele,arata ok,au fost date jos de pe un motor functional,de fapt eu am luat carburatoarele si ma gandeam ca poate imi vor folosi si galeriile de admisie

50ron ambele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hawkeye, tu ai cx-ul la garaj la sabin?

daca da, atunci chiar ai facut o alegere buna!

ala chiar e meserias!

il cunosc personal si stiu ce-i pot mainile, lucreaza ingrijit si repede si prefera sa se chinuie decat sa dea buleala.

:P

 

 

7 sute de mii km sau 70 mii km?

oricum, la fiabilitate chiar stau bine panaramele!

cam 170 - 180 km/h poate maxim.

 

 

da, am reusit sa cad ca prostu'

 

pe kilometraj n-ai ce baza sa mai pui

am mers in 4 zile de la serviciu-acasa=6 km dus intors si imi zicea ca am facut peste 400 de km :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari,sunt un amic de a lui Denis,am intrat pe contul lui ca sa nu mai fac altul.

Am si eu Honda Cx500c(e varianta chooper/cruiser),arata destul de bine,merge de rupe,nu am treaba cu motorul,cei drept e si un motor fiabil(fiind in V).Are 740054km la bord,viteza maxima am prins 170km/h nu stiu daca reali dar atat arata pe ceas,sunt un posesor fericit.

Bafta multa cu Hondele ca sunt fiabile numai otara grija de el sa avem :crack: salut si numai bine

Uitati si niste poze cu gagica mea :blbl:

:laugh: Salut ! Si eu am ales sa-mi iau anul viitor in primavara un CX 500 C , sau un CB 650 C , pt. curse lungi si coburi pline.Bine-nteles , si MZ-urile raman, avand in vedere ca pe ES n-am luat nici 500 la cum arata si merge, deci ramane la conservare. Deci ziceti ca-s fiabile la cat is de batrane? Initial m-am orientat spre KAWA ZEPHYR 550 sau KAWA EN 500 C .Hmmm ?????????? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
da, am reusit sa cad ca prostu'

 

pe kilometraj n-ai ce baza sa mai pui

am mers in 4 zile de la serviciu-acasa=6 km dus intors si imi zicea ca am facut peste 400 de km :D

cred ca e cam nasol sa cazi cu animalul de cx.....e greu tare, eu nu am reusit asta pana acum si nu-mi doresc.

tu esti ok?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca e cam nasol sa cazi cu animalul de cx.....e greu tare, eu nu am reusit asta pana acum si nu-mi doresc.

tu esti ok?

 

 

am cazut la (probabil) vreo 20 kmh :D

 

curba 90 grade luata din scurt, sesizat ca am viteza prea multa si strans inca o data frana fata

dus pe burta, injurat dumnezei, sfinti si diverse sarbatori crestine

 

cred ca era ceva nisip - n-am vazut urma de derapaj

 

cazut in fata a 3 camere de supraveghere (la serviciu) - din fericire, pe youtube nimic... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am cazut la (probabil) vreo 20 kmh :D

 

curba 90 grade luata din scurt, sesizat ca am viteza prea multa si strans inca o data frana fata

dus pe burta, injurat dumnezei, sfinti si diverse sarbatori crestine

 

cred ca era ceva nisip - n-am vazut urma de derapaj

 

cazut in fata a 3 camere de supraveghere (la serviciu) - din fericire, pe youtube nimic... :D

:lol:

tareeeeeeeeee

scuza-ma ca fac haz de necaz, dar chiar e comica treaba.......

io am ridicat babaciunea mea pe roata din fata, la un semafor, am facut un uilii de toata frumusetea. n-am cazut :)

iesea si mai frumos, dar era ud pe jos si s-a blocat fata, asa ca a trebuit sa eliberez frana :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
vin si pozele dupa ce o scot din service...

 

azi mi-au sosit un far nou (original) si shaua Giuliari "King and Qeen"

 

farul - ca farul - dar shaua e de poveste (i-am facut o proba "la rece")

spune-ne , valorosule om iubitor de honda cx [cea mai cea , dintre toate] toata povestea cu seaua king and queen-de unde , cum , citi bani , cit este de confortabila.......

 

bre hawkeye, spui ceva de seaua aia sau............ :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vin si pozele dupa ce o scot din service...

 

azi mi-au sosit un far nou (original) si shaua Giuliari "King and Qeen"

 

farul - ca farul - dar shaua e de poveste (i-am facut o proba "la rece")

bueeeeeeeeeiiiiiiiii

vreau si io carena originala a farului si coada si stopul.....impartaseste si tu sursele

de asemenea, de unde ti-ai luat distributia aia?

si, zi-mi si mie, cand o vad in realitate?

vezi ca o fata completa de cx 500 clasic am eu. roata, amortizoare, discuri, etriere, etc. o poti vedea in pozele de acum cateva pagini, de pe vremea cand ne impungeam. este fata care este montata pe dominator.

Editat de bogdanawo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.bike-teile.de

 

mobra e inca in service. mai trebuie sa-mi vina (de la louis) oglinzi, semnale spate si cabluri de turometru si kilometraj

dar cam pe la inceputul lui octombrie asa ca mai am de asteptat.

 

vreau sa-i schimb si pompa de frana cu una mai moderna pt ca, desi toate furtunele sunt acum metalice

frana tine f jos si ma enerveaza

 

 

 

shaua a fost 119 euro fara transport si taxe de transfer bancar.

este sh dar e impecabila

 

farul (piesa de origine) a fost 89 de euro, nou

 

total - 119+89+24(transport)+35(taxa transfer bancar)=267 euro

 

sunt luate de pe saitu de mai sus. plata se face in avans, suma integrala

 

am cumparat de 3 ori pana acum, de la 2 dealeri, nicio problema de neseriozitate

 

 

 

poze n-am ca n-am aparat - cand o fi gata promit ca fac rost si bag poze

 

 

un site al unui pasionat de cx-uri

 

aici

 

la FAQ sunt o gramada de informatii despre cx-uri

procedura_de_cumparare_de_pe_bike_teile.de__in_engl_.doc

Editat de hawkeye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Salutare ..........la toti posesorii de CX . Am avut si eu , acum mi-am luat un SILVER WINGS , de fapt un cx mai imbracat......Am fost foarte multumit de cx, dar era cam mic ptr. mine.....l-am dat la un vecin care vrea sa-l dea si el ca nu mai are bani, (are si un motor de schimb,cadru, sa, coarne,partea din spate, etc).....poate e interesat cineva ? :laugh:

Ca incheiere imi place ca aud vb. bune despre cx si as vrea sa mai comunicam si despre modelul GL pe care-l calaresc acum si sunt f. multumit ......Am sa incerc sa pun ceva poze.

 

Salutare la toti si un an bogat in benzina si drumuri bune :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ..........la toti posesorii de CX . Am avut si eu , acum mi-am luat un SILVER WINGS , de fapt un cx mai imbracat......Am fost foarte multumit de cx, dar era cam mic ptr. mine.....l-am dat la un vecin care vrea sa-l dea si el ca nu mai are bani, (are si un motor de schimb,cadru, sa, coarne,partea din spate, etc).....poate e interesat cineva ? :laugh:

Ca incheiere imi place ca aud vb. bune despre cx si as vrea sa mai comunicam si despre modelul GL pe care-l calaresc acum si sunt f. multumit ......Am sa incerc sa pun ceva poze.

 

Salutare la toti si un an bogat in benzina si drumuri bune :laugh:

bine ai venit!pune poze cu silver si poate ne spui si despre cealalta ceva.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Am pus si un tel. 0744909565

 

 

 

 

salutare,

am promis ceva poze........cu cx de vanzare si gl meu.

 

 

cat vrea pe el??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...