Sari la conținut

Tur European In 11 Zile


Postări Recomandate

DE ACUMA INCOLO NE PUTEM INCINGE CREIERELE CU PREGATIRILE PENTRU KAPRUN.. LA " BMW-MOUNTAIN-DAYS". AM INTELES CA RESPONSABIL E KHK. ASTEPT SA VAD CA INCEP SA SE MISTE LUCRURILE!

:crack: :crack: :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Aditorpan si Boieru'(Sebi);

Lasati-va numerele de telefon sa ne putem suna unul cu altul,nu toata ziua stam pe net.

Maine am sa-i sun pe Vlad(khk)si pe Iulian(22iulian) care s-au aratat interesati de idee si in functie de discutii va sun si va comunic ori telefonic ori aici pe net.

Repet,scrieti-va numerele de telefon,este mult mai usor asa!

Am sa incerc sa fiu eu cel care pune lucrurile cap la cap,eu pot suna si de la servici asa ca nu este o problema.Studiati si voi link-ul acela despre organizare ca sa aveti o idee cam ce doriti.

Ideea este sa achitam un avans in ianuarie ca sa avem discount.Sa vedem si cum facem asta,transfer bancar,alimentare de card,nu ma pricep.

Sunt oferte de cazare acolo,eu unul nu merg cu cortul,aleg o pensiune ceva doua sau trei stele.

Ar fi fost interesant de stiut si cum va fi vremea acolo in perioada aceea,suntem totusi in creierul muntilor.Eventual daca a mai fost cineva,orice sfat este binevenit.

Cam asta ar fi ideea,ne mai auzim pe maine in functie de ce discutii am avut cu cei pomeniti mai sus..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aditorpan si Boieru'(Sebi);

Lasati-va numerele de telefon sa ne putem suna unul cu altul,nu toata ziua stam pe net.

Maine am sa-i sun pe Vlad(khk)si pe Iulian(22iulian) care s-au aratat interesati de idee si in functie de discutii va sun si va comunic ori telefonic ori aici pe net.

Repet,scrieti-va numerele de telefon,este mult mai usor asa!

Am sa incerc sa fiu eu cel care pune lucrurile cap la cap,eu pot suna si de la servici asa ca nu este o problema.Studiati si voi link-ul acela despre organizare ca sa aveti o idee cam ce doriti.

Ideea este sa achitam un avans in ianuarie ca sa avem discount.Sa vedem si cum facem asta,transfer bancar,alimentare de card,nu ma pricep.

Sunt oferte de cazare acolo,eu unul nu merg cu cortul,aleg o pensiune ceva doua sau trei stele.

Ar fi fost interesant de stiut si cum va fi vremea acolo in perioada aceea,suntem totusi in creierul muntilor.Eventual daca a mai fost cineva,orice sfat este binevenit.

Cam asta ar fi ideea,ne mai auzim pe maine in functie de ce discutii am avut cu cei pomeniti mai sus..

Luigi Vicol

 

Salut

E perfect. Astept sa luam legatura telefonic ca sa perfectam problema rezervarii.

Tel. meu: 0741-091481 sau 0730-620442 in general disponibil la orice ora.

Sa auzim de bine!

:bigstar: :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Numarul meu este 0741.187.989 sau 0728.292.638 dar momentan nu prea pot sa fiu apelat, pentru ca sunt inca pe mare. Dar saptamana viitoare ajung acasa, si va sun eu sa discutam detaliile. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da. Multzumesc. Numarul il aveam.

Pentru cei ce nu ma cunosc, ma prezint putzin. Daca sunt cuminte, peste cateva zile fac 29 de ani, din care ultimii 5 intens pe moto. Am mers pe chopper (prima iubire), apoi pe o Honda Vf 750, iar acum, pana mai incolo spre batranetze cand o sa trec iar pe chopper, merg pe o Afrika Twin 750, achizitzie mai noua, si pe care am inceput deja sa o pregatesc de drum.

Nu pot sa spun ca sunt un motociclist de cursa lunga, dar va garantez ca va putetzi baza pe mine. Asta ar putea sa fie prima iesire peste granitza, si cea mai lunga cursa de pana acum. In vara, ambitzionat de imaginile postate de Bizo_n si Samolapraga, mi-am propus un tur al Europei pe moto, deci asta ar fi un bun tur de antrenament. Sunt de acord cu Luigi in ceea ce priveste viteza de croaziera, pentru ca vreau sa tzin minte pe unde am umblat, si sa ma intorc sanatos acasa. Cam asta e singura mea conditzie. In rest, sa fie bani de benzina si drum in fatza...

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

 

In primul rand va urez un an nou cat mai bun si fara evenimente nedorite!

 

Tocmai m-am intors joi seara de la Kaprun. Am stat de vorba cu dl. Kaufmann, patronul reprezentantei BMW de acolo, organizatorul evenimentului. Mi-a spus ca se vrea a fi un eveniment deosebit cu plimbare, petrecere, testari moto, old-timere, vanzare de echipament, vor fi prezenti si tunnerii specifici BMW (Wunderlich, WĂźdo, Touratech etc).

 

http://www.bmw-mountain-days.at/Programm.6.0.html?&L=1

 

Legat de pret, asa cum puteti vedea si pe site, la categoria pensiune este 214euro platit/rezervat inainte de 31ian sau 239 ulterior, la categoria pensiune. Acest pret include 3nopti cazare cu mic dejun si tichetul BMW VIP care faciliteaza accesul la toate actiunile. Eu am deja o pensiune de 3* la care am stat de cateva ori si pe care o voi alege (se numeste Christophorus). Se adauga taxa 10euro/noapte pt optiunea de camera single. http://web.kaprun.at/christophorus/english/default.htm

 

Cineva intreba daca se poate veni cu alta marca de motocicleta; nu am intrebat daca se poate dar cred ca nu este cazul, este un eveniment BMW, organizat de BMW, dedicat posesorilor de BMW.

Am vazut ca s-a pus si problema de cort; in primul rand, nu exista in program varianta asta; apoi, cred ca noaptea o sa fie foarte frig pt cort.

 

Legat de vreme, e prematur sa se faca vreo prognoza; oricum, nu e rau sa fiti pregatiti cu echipament corespunzator, vom urca pana la 2600m.

Tot la aceasta rubrica puteti vedea niste poze la topicul postat de mine "Grossglockner 2006" (am gresit, era 2007). Era iunie si sus inca era ceva zapada pe margini iar cand coboram (diferenta de cca 1000m in 10-15min) era soare si cald. Daca mai vrea cineva poze neaparat, mai pot trimite pe e-mail.

 

Pt alte informatii, puteti vizita site-ul sau sa-mi scrieti: khkvlad@yahoo.com

Cei interesati, ar fi bine daca puteti sa va programati la momentul respectiv in asa fel incat sa putem pleca joi dimineata din Viena. Pana acolo sunt cca 400km si m-am gandit deja la un traseu dragut, prin Alpi, adorat de motociclisti.

 

Tinem legatura!

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

pentru cine nu stie,Sebi este unul dintre organizatorii intruniri de la Ploiesti.Nu-l laud,dar este superbaiat!

Personal chiar imi este dor sa-l intilnesc sa ma bucur de prezenta lui..

Stai linistit ca si la mine este prima iesire afara din tara pe motor.

Si la cum am vazut ca sunt de interesati,o sa fie o gasca faina.

Sanatate..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tare fratilor. Vad ca incepe sa se lege ceva. De abia astept sa mergem. Cred ca in prima faza ar fi bine sa ne hotaram cu rezervarile, insa e o problema ce trebuie sa o discutam ca toti sa cadem de acord.

Sa fac si eu o scurta prezentare:

- am 33 ani

- cred ca ma pot numi si motociclist de cursa lunga, insa preferatele mele sant raidurile montane, atat pe asfalt cat si pe macadam

- in legatura cu viteza de croaziera propusa sant perfect de acord

- am la activ cateva iesiri externe si pot sa afirm ca zona Alpilor e ... BETON

- merg pe doua roti cam de 10 ani

- anu asta am facut aproximativ 39000km

- calaresc momentan un BMW F650 gs

 

Va puteti baza si pe mine pentru tura!

:bigstar: :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intzeleg ca e un eveniment dedicat BMW, dar cred ca nu o sa ii deranjeze o alta marca de moto. Practic, ma intereseaza mai putzin intrunirea in sine, ci placerea drumului si a locurilor vizitate. Si daca nu se poate intra decat pe BMW, sunt convins ca sunt si alte lucruri frumoase de vazut in zona. Si apoi, abtzibilduri cu BMW, gasesti peste tot. Lipesc unul si spun ca e prototip :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intzeleg ca e un eveniment dedicat BMW, dar cred ca nu o sa ii deranjeze o alta marca de moto. Practic, ma intereseaza mai putzin intrunirea in sine, ci placerea drumului si a locurilor vizitate. Si daca nu se poate intra decat pe BMW, sunt convins ca sunt si alte lucruri frumoase de vazut in zona. Si apoi, abtzibilduri cu BMW, gasesti peste tot. Lipesc unul si spun ca e prototip :lol:

 

Foarte tare frate... imi place... :lol: :D :D

Nu stiu amanunte... cred ca Vlad(khk), poate sa iti dea mai multe detalii. :D

:bigstar: :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer sa fiu

cred ca avem spioni printre noi BMW :lol:

si vrea sa vanda secretul berii gemane la japonezi :bigstar:

 

mai bine iti faci o husa su sigala BMW pe ea si vii ca gigi becali pe post de capra la parada BMW :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

 

 

Am vazut ca deja se strange un grup pentru BMW Mountain Days si ma intereseaza si pe mine aceasta plimbare.

 

Am 31 de ani, merg pe un BMW K 1200 S si in afara de numeroase ture cu motocicleta prin tara, anul trecut am facut o iesire pana la Sachsenring pentru etapa de MotoGP.

 

Sunt de acord cu stilul de mers propus, chiar as evita pe cat posibil autostrazile, ca sa ne putem bucura de trasee interesante. In privinta cazarii, pensiune sau hotel.

 

 

 

Ramane sa tinem legatura:

 

calin1122@yahoo.com

0744547010

Editat de Calin
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...... am sa-i sun pe Vlad(khk)si pe Iulian(22iulian) care s-au aratat interesati de idee si in functie de discutii .............

Ideea este sa achitam un avans in ianuarie ca sa avem discount.Sa vedem si cum facem asta,transfer bancar,alimentare de card,nu ma pricep.

Sunt oferte de cazare acolo,eu unul nu merg cu cortul,aleg o pensiune ceva doua sau trei stele.

Ar fi fost interesant de stiut si cum va fi vremea acolo in perioada aceea,suntem totusi in creierul muntilor.Eventual daca a mai fost cineva,orice sfat este binevenit.

Cam asta ar fi ideea,ne mai auzim pe maine in functie de ce discutii am avut cu cei pomeniti mai sus..

Luigi Vicol

 

@Luigi, multumesc de telefon, am vorbit azi,

Desi eram sceptic,motivul fiind ca ar fi prima mea iesire din tara cu moto iar 2008 Kaprun este prima editie a BMW Mountain Days, am intrat pe site-ul lor.Initial ma gandeam la Garmisch insa cred ca o sa fie super prima editie Kaprun.

Plata rezervarii pe site trebuie facuta pana la 16.01.2008 !!(??)Reducerea e de fo' 25 de iepuroi.Si pe mine tot o pensiune m-ar interesa.

Plata se poate face prin transfer bancar-dispozitie de plata externa din orice cont din Ro,atentie insa la comisioanele bancii platitorului dar ulterior si posibile surprize de comision banca beneficiar.

A doua varianta de plata e cu card (cred ca mai convenabil)

 

Acu' ..dati-mi voie sa-mi exprim simpatia pentru toti motoristii,indiferent de marca ...dar in site zice clar:"..and unforgettable tours for all BMW motor bike fanatics ...", si m-e teama ca cine ar vrea sa vina cu altceva...nu va fi bine-vazut printr-o mare de bavareze.

 

Subscriu ideii cu traseu in afara autostrazii..sa mai vedem si noi ceva "pe la tara"...se poate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT

Am vorbit si eu astazi cu Luigi si sant si eu de acord de a face un traseu ce ocolesc autostrazile. La capitolul asta va pot ajuta.. din punc de vedere a trasarii unui itinerar interesant. Tinem legatura si lista ramane deschisa!

:bigstar: :P :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Mda..chiar ma pregateam sa anunt ca suntem interesati de tur doar eu cu Adi si cu Vlad.Ma bucur ca te-ai razgindit!

Primul pas ar fi sa ne hotarim pentru ce cazare optam si cum/cine cu cine/cam.single,etc.

Eu unul pot sta cu Adi intr-o dubla la o pensiune..nu sunt pretentios..doar sa nu fuga carcalacii pe mine :lol:

Ar fi bine daca am locui toti intr-o cabana,sa nu trebuiasca sa mergem cu paharele de sprit unii dupa altii pe acolo :P

 

Apoi plata prin card din Romania direct.Cine are card si merge o poate face singur(se completeaza formularul de pe site).Cine nu are card sau nu merge tranzactia de aici o sa-l rugam pe Vlad sa-i trimitem lui banii pe card si el sa plateasca totul(asa cum am discutat la telefon astazi)

Intelesesem ca trebuie pina pe 31 ianuarie,daca este doar pina pe 16 atunci trebuie sa bagam gaz putin..

Tinem legatura..

Luigi Vicol

PS:Chiar as fi interesat de prelungit traseul cu doua/trei zile dupa sau inainte de BMW TOUR.

Pentru asta i-am dat tema de cercetare lui Adi sa gaseasca niste trasee super :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mda..chiar ma pregateam sa anunt ca suntem interesati de tur doar eu cu Adi si cu Vlad.Ma bucur ca te-ai razgindit!

Primul pas ar fi sa ne hotarim pentru ce cazare optam si cum/cine cu cine/cam.single,etc.

Eu unul pot sta cu Adi intr-o dubla la o pensiune..nu sunt pretentios..doar sa nu fuga carcalacii pe mine :lol:

Apoi plata prin card din Romania direct.Cine are card si merge o poate face singur(se completeaza formularul de pe site).Cine nu are card sau nu merge tranzactia de aici o sa-l rugam pe Vlad sa-i trimitem lui banii pe card si el sa plateasca totul(asa cum am discutat la telefon astazi)

Intelesesem ca trebuie pina pe 31 ianuarie,daca este doar pina pe 16 atunci trebuie sa bagam gaz putin..

Tinem legatura..

Luigi Vicol

PS:Chiar as fi interesat de prelungit traseul cu doua/trei zile dupa sau inainte de BMW TOUR.

Pentru asta i-am dat tema de cercetare lui Adi sa gaseasca niste trasee super :bigstar:

 

Se face... in cateva zile traseele-s gata!

:P :lol: :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se face... in cateva zile traseele-s gata!

:bigstar: :P :lol:

 

Eu am deja o tura draguta in cap... pt cine vrea sa caute: Viena-MĂśdling-KalteKuchl-MariaZell-Wildalpen-Eisenerz si asa mai departe. Este o ruta f frecventata de motociclisti.

 

Asta e ultima problema... important ar fi sa putem pleca impreuna joi (22mai) impreuna de la Viena.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai, scriu iar, ca poate cineva nu a intzeles. Nu ma intereseaza daca se uita nemtzii la mine urat. E problema lor. Pe mine ma intereseaza plimbarea in sine, nu intrunirea. Daca se poate bine, daca nu, nu... Nu ma fascineaza sa vad sute de BMW-uri, ci sa vad frumusetzile de pe drum. Totusi, mi-ar placea sa studiez 2 motociclete mai bine K1200R (de care m-am indragostit la prima vedere) si K1200RT (pentru perioada de pensie privata, cand o sa vreau comfort). Sunt de acord cu 2-3 zile inainte sau dupa.

Cat despre "hahalera " care ma compara cu Becali... Sanatate maxima, si sa nu ma faca sa ii spun lui Smarandescu "Rupe-i capul!". Am glumit. Promit ca in cazul in care supar pe cineva din grup, sa imi vad de drum in mod individual.

 

PS. Daca ma ambitzionez putzin, pot sa imi cumpar si un BMW, ca sa nu se mai uite Her Heinz crucish la mine.

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

........ mi-ar placesa sa studiez 2 motociclete mai bine K1200RT (de care m-am indragostit la prima vedere) si K1200RT

 

vrei sa studiezi 2 x K1200RT ?...de ce numa' una ca-i la fel cu ailalta :P

:bigstar:

 

Ia ambitioneaza-te si da-ne pe spate cu un BMW !

Ce , vrei sa zici ca nu ti-ar place?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata... m-am corectat... era vorba de K1200R si K1200RT. Oricare din ele mi-ar placea, dar parca as vrea sa incep cu 1200R. Dar hai sa nu deviem de la subiectul topic-ului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gata... m-am corectat... era vorba de K1200R si K1200RT. Oricare din ele mi-ar placea, dar parca as vrea sa incep cu 1200R. Dar hai sa nu deviem de la subiectul topic-ului...

 

Boierule, din cate stiu, K1200RT nu exista... cumva R1200RT sau K1200GT sau K1200LT?

(R=motor boxer, K=4cil in linie)

 

on-topic: la eveniment nu poti participa fara BMW. Poti veni insa la Kaprun, Austria e o tara libera. Insa, nu vei avea acces la evenimentul in sine. Deci, nu are rost sa te inscrii, sa platesti atatia bani, ci sa cauti cazare pe cont propriu si in zilele respective din pacate sa-ti faci alt program, singur... Deci, poate mai bine gasesti alta ocazie sa faci un tur.

Sper sa nu ma intelegi gresit, este doar un sfat sa nu arunci bani, timp si energie si sa fii dezamagit!

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate. Eu vorbeam de Frumoasa si Bestia...

http://www.bmwmotorcycles.com/bikes/bike.jsp?b=r1200rt

http://www.bmwmotorcycles.com/bikes/bike.jsp?b=k1200r

 

Pentru ca nu le stiam denumirea exacta, am dar google search, ca omul, pe imagini, ca sa o vad si sa pun degetul pe ea, sa spun asta este... Greseala mea ca m-am luat dupa ei. Am intrat pe un site Bmw si mi-am corectat greseala.

Cat despre tur, o sa vorbim cand ajung pe uscat. Iti multzumesc pentru sfaturi. Variante sunt mai multe.

As putea sa imi cumpar un Bmw pentru turul acesta, ca sa nu supar pe nimeni, lucru total inutil, pentru ca nu ma incurc cu jucarii, daca e sa imi cumpar, sar direct la una din cele 2 de mai sus, si nu am bani pentru asa ceva inca.

Sa vorbesc cu prieteni din Germanika sa imi imprumute un Bmw, lucru care iar nu imi convine, pentru ca mi se pare penibil sa imi abandonez motoreta care m-a dus pana acolo pentru una de imprumut, doar ca sa il multzumesc pe neamtzul de la intrare.

Sau, varianta pe care am sustzinut-o de la inceput, adika aceea a plimbarii, fara sa stau sa casc gura la intrunire, ci la frumusetzile din zona. Aparat foto am, memorie suficienta...

post-3626-1199657491_thumb.jpg

post-3626-1199657511_thumb.jpg

Editat de boieru'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...