Sari la conținut

Accident 03.12.2007 - Bucuresti - Pantelimon


zero the hero
 Share

Postări Recomandate

@d0z3r, iti sugerez k sa nu mai te "lauzi" pe forum k aici sunt si politisti si te pot gasi..ce ai facut tu se numeste fuga de la locul accidentului si in cazul asta se deschide dosar penal(nu cont k nu s-a accidentat nimeni)

oricum e bine k ai avut curaj sa postezi si k iti ceri scuze tuturor motociclistilor..este de apreciat !!

mult succesc in continuare si sa ne auzim cu bine..

ps: totusi, motorul ce culoare are k asta din profil e albastru si "martorii" au spusd k este negru....c urios doar:d

:kick:

 

In cazul in care fugi de la locul accidentul e doar contraventie si iti suspenda permisul pe 3 luni. Daca nu ai permis e altceva deja :P.

Motorul nu se stie ce culoare era, si nici numarul :crack: pt. ca accidentul nu exista oficial.

 

--- Mesaj completat în 13 Dec 2007 01:57 -------------

Ce Clio bre ? Ce culoare ? Ce numar ? :crack:

 

era un Renault CLIO model 2004, gri metal, iar numarul nu o sa-l postez aici ptr. ca si omul acela m-a inteles si nu a mers mai departe :cheers:

 

Sa spunem ca am avut ochi si pe str. Baicului, in spatele renault-ului...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

O sa razi, insa exista 2 Renault Clio culoare identica si numar APROAPE identic... Au fost vandute in aceeasi perioada, daca nu cumva in aceeasi sapt. / zi. Ne-am mirat cand ne-am intalnit de cateva ori undeva in zona Lia Manoliu (eu si celalalt). Ambele se termina in XXY. Pana si ciferele semana mult... si apoi mai e ceva... Eu am imprumutat masina unui coleg in cateva randuri pentru c-a avut o problema in familie... si acum imi fac griji. D-aia ceream detalii... ca altfel nu ma bagam in seama.

 

Si inca ceva... Gri Holograme 508 care in talon apare simplu, gri iar in carte gri metalizat, sunt cateva masini in Bucuresti. In 2003 s-a introdus culoarea asta. Este o nuanta un pic "cameleonica" ce la spalare bate catre visiniu, galben-verzui. Mai nou am inteles ca au scos aceasta culoare din cauza ca se prepara greu la o eventuala revopsire sau polishare. Asta daca era gri sobolan cum se mai zice sau gri murdar... sau petrol...

Editat de Catalin S.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba suntem o comunitate moto @patraulea . Ce daca o mai luam pe aratura ! Si aviatorii o fac , darmite noi .

 

Adevarat, dar la cat de multi sunt motociclistii in Romania.... procentajul este mult prea mare.

 

Mai mult decat atat, aici pe forum cand am incercat sa promovez o idee (ideea de a fi impartial indiferent ca este vorba de un conducator moto sau de un conducator auto...), mi-au fost sterse unele posturi explicative la adresa unora care nu au inteles ce trebuie de la mine.

 

Am ajuns la concluzia ca nu ma pot exprima eu atat de clar incat sa ma inteleaga majoritatea forumistilor de aici, stii cum e vorba.... ... cedeaza....

 

<small>--- Mesaj completat în 13 Dec 2007 23:41 -------------</small><br/>

in legislatia rutiera frate..dar pana in 2015 mai este, nu? :kick:

 

Sa am pardon, dar trebuie sa faci cateva update-uri...

 

In regulament scrie in felul urmator:

Art.79. - (1) Conducătorul de vehicul implicat într-un accident de circulație în urma căruia a rezultat numai avarierea vehiculului este obligat să-l scoată imediat în afara părții carosabile ori, dacă nu este posibil, să-l deplaseze cât mai aproape de bordură sau acostament, semnalizându-l corespunzător.

 

Si ia uite ce mai scrie in continuare:

(2) În situația prevăzută la alin. (1), conducătorul de vehicul este obligat să se prezinte în termen de 24 de ore la unitatea de poliție pe raza căreia s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare Âşi eliberării autorizației de reparație.

 

Acestea au fost insa modificate prin legea nr. 6 din 09 ianuarie 2007 dupa cum urmeaza:

Art. 79. - (1) Conducatorii vehiculelor implicati intr-un accident de circulatie in urma caruia a rezultat numai avrierea vehiculelor respective, sunt obligati sa le scoata imediat in afara partii carosabile ori daca nu este posibil, se le deplaseze cat mai aproape de bordura sau de acostament, semnalizandu-le corespunzator.

Art. 79. - (2) Daca cel putin unul din vehiculele implicate in acident nu poate fi deplasat la unitatea de politie, conducatorii implicati sunt obligati sa anunte imediat si sa astepte politia in vederea intocmirii documentelor de constatare a accidentului si eliberarii autorizatiei de reparatie.

Art. 79. - (3) In situatia in care vehiculele avariate pot fi deplasate fara riscul de a periclita siguranta circulatiei, conducatorii acestora se vor deplasa imediat cu vehiculele la unitatea de politie pe raza careia a avut loc accidentul, in vederea intocmirii documentelor de constatare a accidentului si eliberarii autorizatiei de reparatie.

 

@kernel...

Nu scrie nicaieri ca trebuie sa OPRESTI vehiculul, scrie ca "sunt obligati sa le scoata imediat in afara partii carosabile ori daca nu este posibil, se le deplaseze cat mai aproape de bordura sau de acostament".

Si daca tu, de fapt, ai vrut sa spui treaba asta, atunci "conducatorii acestora se vor deplasa imediat cu vehiculele la unitatea de politie pe raza careia a avut loc accidentul"...

Asa ca... oricum a-i lua-o, eu tot nu-ti dau dreptate.

 

 

Pentru cine nu se deplaseaza "imediat".... ramane fara permisul de conducere !!!!

 

Numai bine!

 

P.S. Astept sa dati cu paru'-n mine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@PATRAULEA TU CONFUNZI SITUATIA CARE O FOST CU ALTA CHESTIE....

deci baiatu cu motoru s-a atins cu masina(drept dovata a ramas o bucatzica de carena, dupa cum el spunea)..NU A OPRIT(deci de aici rezulta FUGA de la locul accid)..bikeru' nu s-a oprit sa vb cu cond auto a fugit pur si simplu, din cauza asta am zis k e penal...nu a tras pe dreapta, pur si simplu si-a continuat drumul...

 

in alta ordine de ideii cond auto treb sa mearga sa faca declaratie la police cum ca s-a intamplat ce s-a intamplat.numai in asa fel era absolvit de orice viitoare plangere facuta la politie de catre motociclism..

 

Alin 2, art 79 se refera la aceia care nu pot ajunge imediat la police si se pot prezenta in max 24 ore sa faca declaratie, dar numai dupa ce a vbcu 1agent constatator sau s-a inteles cu cealalta persoana implicata in accident pt a se prezenta impreuna sau separat la police

 

gandeste-te k poate dupa 23de ore de la accident persoana care vine sa de-a declaratie nu este cea careera pe motor..gandeste-te k dupa 23ore iti trece orice alcoolemie din sange..etc.. sunt situatii peste situatiii..

 

ps: fara pardon k de asta suntem aici sa ne spunem pareri si sa INVATAM cat mai multe din orice.te salut si sper k intelegi punctul meu de vedere.dc nu m-am facut inteles imi cer scuze k dupa doua nopti de spital nedormit deloc nu prea mai pot percuta bine :crack:

acuma baga si tu reply k sa stiu replica ta la ce am scris aici... :kick:

Editat de kernel
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@kernel

1. Intrebarea la care tu ai raspuns era "just" din punct de vedere legislativ, ca si raspunsul tau de altfel.

La fel am raspuns si eu.

 

2. Ce s-a intamplat, niciodata nu o sa fie de natura penala pentru ca nu exista vatamare corporala de nici o parte. Se poate lasa doar cu suspendarea dreptului de a mai conduce pentru ambii conducatori implicati (teoretic - pentru ca, faptic, motoristul a avut ceva in neregula de nu a oprit).

 

3. Alin 2, art 79 se refera la aceia care nu pot ajunge imediat la police si se pot prezenta in max 24 ore sa faca declaratie, dar numai dupa ce a vbcu 1agent constatator sau s-a inteles cu cealalta persoana implicata in accident pt a se prezenta impreuna sau separat la police

Ai inteles total gresit pentru ca articolul prezentat de mine este valabil pentru cei care nu-si mai pot deplasa vehiculele accidentate la sediul politiei, si asta din cauza avariilor. Si mai precizeaza articolul respectiv ca cei in cauza sunt obligati sa anunte organul de politie competent despre accident si sa astepte pe loc sosirea acestuia pt intocmirea documentatiei necesare.

Interpretarea art. respectiv de catre tine este total eronata.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai precizeaza articolul respectiv ca cei in cauza sunt obligati sa anunte organul de politie competent despre accident si sa astepte pe loc sosirea acestuia pt intocmirea documentatiei necesare.-------asta incercam sa spun si eu....la locul faptei treb sa ajunga 1agent de politie pt constatare(se face testare cu echilotestu')...

o sa citesc exact despre fuga de la locul accid si postez(deja mi-e "rusine" k in fam sunt destui gabori :kick: :crack: :crack: ) oricum din partea mea eu nu il condamn pe biker..spunea el k ink nu isi ridicase permisul de la politie, decat a doua zi dupa accident...in fine, asta este..

tot trebuie sa mai pun mana pe legislt :cheers: :P :lol:

numa bine,

revin cu post

 

--- Mesaj completat în 14 Dec 2007 22:31 -------------
corect ce ai scris..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si mai precizeaza articolul respectiv ca cei in cauza sunt obligati sa anunte organul de politie competent despre accident si sa astepte pe loc sosirea acestuia pt intocmirea documentatiei necesare.-------asta incercam sa spun si eu....la locul faptei treb sa ajunga 1agent de politie pt constatare(se face testare cu echilotestu')...

o sa citesc exact despre fuga de la locul accid si postez(deja mi-e "rusine" k in fam sunt destui gabori :kick: :crack: :crack: ) oricum din partea mea eu nu il condamn pe biker..spunea el k ink nu isi ridicase permisul de la politie, decat a doua zi dupa accident...in fine, asta este..

tot trebuie sa mai pun mana pe legislt :cheers: :P :lol:

numa bine,

revin cu post

 

<small>--- Mesaj completat în 14 Dec 2007 22:31 -------------</small><br/>corect ce ai scris..

Chestia din lege cu "posesor al carnetului de conducere" e relativa si poate fi desfintata de un avocat tare in cazul diferentei intre posesor teoretic si posesor practic. Am citit pe acest forum cam acum un an de unul care a fost prins fara carnet, i s-a facut dosar penal, a contestat decizia si a castigat in instanta - pentru ca trecuse examenul si urma sa-si ridice carnetul a doua zi. Azi cred ca politia poate sa verifice prin statie ca ai carnet si nu l-ai ridicat inca, asa ca omul ar fi putut sa opreasca linistit ca singurul deranj care s-ar fi putut intampla era o tura degeaba prin tribunal daca dadea de Garcea, nu de un politist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura sanctiune care i se putea aplica era suspendarea permisului de conducere (daca avea) + amenda. Si asta nu pentru ca nu a oprit, ci pentru ca nu sa dus la politie in 24 de ore. Pentru ca nu a oprit nu exista nici o sanctiune deoarece nu exista nici o victima. Asa zice "legislatia rutiera" acu'. Nu stiu cum o sa fie in 2015...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, toata vorbaria specifica pt motoretism punkt ro :rolleyes:)

 

o intrebare: nu va cad dintii fratilor pe mobra? pe vremea asta masinile se incalzesc pe dinauntru dupa 10-15 minute de functionare. cand vad cate un curajos pe doua roti ma gandesc: oare i-o fi frig?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Singura sanctiune care i se putea aplica era suspendarea permisului de conducere (daca avea) + amenda. Si asta nu pentru ca nu a oprit, ci pentru ca nu sa dus la politie in 24 de ore. Pentru ca nu a oprit nu exista nici o sanctiune deoarece nu exista nici o victima. Asa zice "legislatia rutiera" acu'. Nu stiu cum o sa fie in 2015...

 

 

Mai citeste o data posturile mele si ale lui kernel sin acest topic si reformuleaza ce am bolduit eu din postul tau !!!!!!!!

 

of, of... mai, mai...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu cad cu motoreta din dotare, trebuie sa merg la politie sa anunt "accidentul" si sa iau autorizatie de reparatie. Corect? Cum nu fac asta decit daca am CASCO la motoreta, inseamna ca politia o sa imi ia permisul pt. fuga de la locul accidentului???

Unde vreau sa ajung: daca politia nu imi ia mie permisul -si voi(unii dintre voi) nu ma faceti de toata jena ca sint un iresponsabil- , atunci putem face o paralela cu cazul despre care vorbim si nu mai dam cu pietre in motociclistul respectiv, iar conducatorul auto ramine fericit cu plasticu' in buzunar. Daca e invers... lasati-ma sa-mi iau macar echipamentul inainte sa dati cu cataroaie :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu cad cu motoreta din dotare, trebuie sa merg la politie sa anunt "accidentul" si sa iau autorizatie de reparatie. Corect? Cum nu fac asta decit daca am CASCO la motoreta, inseamna ca politia o sa imi ia permisul pt. fuga de la locul accidentului???

Da, o sa-ti ia carnetul o luna. Si nimeni nu te primeste intr-un service serios sa ti-o repare fara hartia aia ca asta e infractiune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca eu cad cu motoreta din dotare, trebuie sa merg la politie sa anunt "accidentul" si sa iau autorizatie de reparatie. Corect? Cum nu fac asta decit daca am CASCO la motoreta, inseamna ca politia o sa imi ia permisul pt. fuga de la locul accidentului???

 

Iti ia permisul dar nu pentru fuga de la locul acidentului ca ala este alt caz si este infractiune. Iti suspenda dreptul de a mai conduce autovehicule pentru neprezentarea in cel mai scurt timp la biroul de accidente usoare competent sa solutioneze cazul.

 

Cat despre aia care dau cu cataroaie in tine... unii numai cu asta se ocupa !!!

 

Numai bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...