Sari la conținut

MZ


alexandru1771
 Share

Postări Recomandate

o pereche de embleme proaspat reconditionate. urmeaza peste 2 luni(pana atunci se usuca cu siguranta) sa le slefuiesc sa iasa bibelou + sa corectez unde am vopsit peste :laugh:

tn_3056d7ed91197f5125ca9c7443274b34.jpg

tn_13628d0df3617cbfb03c86f0fa7a2336.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 4,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Azi am terminat o instalație electrică de MZ ES. Ar fi a cincea și n-am mai făcut greșala pe care am făcut-o la celelalte patru, pe care le-am făcut direct pe motocicletă. M-am cocoșat și rupt de spate.

Ca un croitor, mi-am luat măsurile și instalația am făcut-o în laboratorul de aviație de la UPG, la căldură, în tricou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am terminat o instalație electrică de MZ ES. Ar fi a cincea și n-am mai făcut greșala pe care am făcut-o la celelalte patru, pe care le-am făcut direct pe motocicletă. M-am cocoșat și rupt de spate.

Ca un croitor, mi-am luat măsurile și instalația am făcut-o în laboratorul de aviație de la UPG, la căldură, în tricou.

 

 

BRAVO DL. PROFESOR ! :)

Profesionistii isi spun cuvantul. Avem numai de invatat. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am terminat o instalație electrică de MZ ES. Ar fi a cincea și n-am mai făcut greșala pe care am făcut-o la celelalte patru, pe care le-am făcut direct pe motocicletă. M-am cocoșat și rupt de spate.

Ca un croitor, mi-am luat măsurile și instalația am făcut-o în laboratorul de aviație de la UPG, la căldură, în tricou.

 

 

frumos :)

ce pot sa comentez...facuta ca la carte,bravo si mult spor in continuare.

 

cind voi ajunge si eu sa reconditionez mz-urile voi apela fara discutie la tine,ca place ce am vazut pina acuma.

 

 

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am rămas dator cu tronsonul motor și legăturile la lampa de frână.

 

 

Mesaj completat

Microcontactul de la frâna față l-am pus dedesubt, ca să se vadă mai puțin și să nu mă mai certe Lolo.

 

 

 

Mesaj completat

Erată

În desenul de mai sus apare în caseta verticală din stânga "lungime manra albă 500 mm".

A se citi "lungime manta albă 500 mm".

Mesaj completat

Nu mai apare nici măcar attachment-ul.

L-am Âşters Âşi îl pun din nou, corectat.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Și pentru că iarna nu se mai termină, mă antrenez la simulator,

Program

Zilnic 8:00 - 16:00

Duminica Închis

salut

Super ,imi place atelierul dv dotat cu de toate, spatiu destul, caldura nu mai zic ,tot sa faci ore pe simulator.

bafta in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunteti normali :laugh: Poate o zic asta din cauza ca nu am atata timp liber sa ma pot prostii cum o face spre exemplu domnu petcudan55 :D

Sper ca nu se supara nimeni pentru faza cu "nu sunteti normali" o zic din gluma !

Editat de Fishy86
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunteti normali :D Poate o zic asta din cauza ca nu am atata timp liber sa ma pot prostii cum o face spre exemplu domnu petcudan55 :P

Sper ca nu se supara nimeni pentru faza cu "nu sunteti normali" o zic din gluma !

 

Ne supărăm numai dacă zici că ne ținem de prostii.

Dragul meu, asta e cercetare fundamentală curată.

 

M-am uitat azi pe tahometrul cu pricina Âşi arată 48507 km.

La începutul filmului arăta 48498 km, iar filmul are 4 min 19 sec, adică 259 secunde.

S-au parcurs 9 km în 259 secunde Âşi ca atare, dintr-un calcul simplu rezultă că viteza medie a fost de:

 

V=[spațiu]/[timp]=[9 km]/[259 sec/[1 oră/3600 sec]]=125,104 km/oră

 

ceea ce la un MZ ES este ceva peste specificațiile fabricantului, iar pentru vârsta mea e destul de mult.

N-ai văzut cum îmi flutura părul Âşi că abia mai îmi stătea casca pe cap.

:laugh:

 

 

 

 

Mesaj completat

Cred ca o sa-mi confectionez si eu un simulator din asta. :P

 

Vrei planurile?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne supărăm numai dacă zici că ne ținem de prostii.

Dragul meu, asta e cercetare fundamentală curată.

 

M-am uitat azi pe tahometrul cu pricina Âşi arată 48507 km.

La începutul filmului arăta 48498 km, iar filmul are 4 min 19 sec, adică 259 secunde.

S-au parcurs 9 km în 259 secunde Âşi ca atare, dintr-un calcul simplu rezultă că viteza medie a fost de:

 

V=[spațiu]/[timp]=[9 km]/[259 sec/[1 oră/3600 sec]]=125,104 km/oră

:laugh: ........e bine ca merge inainte......alti dau km inapoi.....cativa motoristi cam asa isi intineresc motoarele,

M-am uitat si el la kilometraj, e PAL- Cehoslovacia, folosit la CZ, JAWA si Skoda.

.........simulatorul intra la categoria "sechele"....de pe urma acestei ierni ?....fain !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai să mai fim și serioși.

După o muncă titanică, am reușit să montez imaginile și filmările făcute

în timpul restaurării unui ataș Stoye Elastik din 1961.

Filmul e postat pe youtube în 6 părți și durează 80 minute.

Pentru o vizionare plăcută, consumați cel puțin o pungă de semințe.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am terminat o instalație electrică de MZ ES. Ar fi a cincea și n-am mai făcut greșala pe care am făcut-o la celelalte patru, pe care le-am făcut direct pe motocicletă. M-am cocoșat și rupt de spate.

Ca un croitor, mi-am luat măsurile și instalația am făcut-o în laboratorul de aviație de la UPG, la căldură, în tricou.

 

Schema facuta didactic de un profesor.

 

Asa arata schema facuta cam cu 35 de ani in urma de un P.R.A.M.-ist. (protectii prin relee,automatizari si masurari )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schema facuta didactic de un profesor.

 

Schema nu am făcut-o eu. Am făcut decât instalația, urmărind o schemă de pe net.

Evident că am schimbat culorile, funcție de sârmele pe care le-am găsit într-o instalație de autoturism dezmembrat.

 

Primele piese au venit de la vopsit așa că, m-am apucat să-l montez pe Red Bull.

 

 

Mesaj completat

... și instalația electrică vine la fix.

 

 

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Banditule, keep going!

 

Azi la 7:00 eram pe ele (de fapt ieri). Am montat transmisia.

Rigiditatea mare a burdufurilor nu mi-a permis să mă duc cu roata mai în față.

La întinzătoare am făcut pe strung niște bucși de dural.

 

Am continuat cu silențiatorul de admisie și releul.

 

Când să montez cititorul pentru vitezometru (Tachometer-Antrieb-Gehäuse), constat că n-am șuruburi M5 așa lungi.

Am făcut 3 șuruburi M5 pe strung, din șuruburi M6 cu cap inbus.

Oțelul este foarte tare și cât p'aci să rup filiera.

Când să montez cablul de kilometraj, acesta era pus greșit, respectiv "up side down".

Scoate Dane gâtul de lup, întoarce cablul "up side up" și "down side down" și gata și cu etapa asta.

 

Am mai montat carburatorul și cablurile de șoc și de accelerație.

 

Cablul de frână e prea lung ceea ce m-a enervat și am plecat acasă.

În drum, mi-am cumpărat o bere și alte trei de rezervă.

A fost duminică, 13 martie 2011.

Editat de petcudan55
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nebunie curata . Foarte frumos ce faceti :laugh: Azi mi-o venit si mie spitele la mz. Urmeaza dupa masa sa ma apuc de cercurile de aluminiu. Am cumparat disc din pasla + am ceva pasta verde de pe vremea lu bunicu. Sper sa iasa bine si sa termin rotile pana in weekend :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa iasa bine si sa termin rotile pana in weekend

Mare atenție în vederea evitării oricărui accident. Ochelari, mănuși, mască la gură să nu inhalezi resturi din perie sau pastă, eventual o cască și un fel de centură de castitate, în caz că scapi vreo jantă și te lovește acolo.

Eu cred că am o perie din ceva fibre. M-a mâncat fața și gâtul 3 zile, și m-am scărpinat de ziceai că am râie.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc petcudan55 ! Folosesc si ochelari si manusi. mai putin masca.Azi m-am si apucat de roata fata. Din cauza loviturilor si zgarieturilor merge mai incet.. da nu ma grabesc. in 2 zile termin o roata.Cateva poze "spion"

tn_c6d869126fae17a57943f20f3165ad0d.jpg

tn_2336dbba195d33ebe49e8f1b028bbad8.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...