Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

:P

 

Cu durere in suflet (maica mea a plans in hohote) tin sa va anunt dragi prieteni ca Suzi a plecat din viata mea. Dupa 9 luni de bucurii si placeri pe care mi le-a oferit i-am dat voie sa faca fericit si pe altcineva. O sa o vad probabil prin SB si sper sa aiba parte de un stapan pe masura ei. In tot acest timp nu a facut nazuri sau figuri desi ne am plimbat amandoi si la -19 grade in decembrie si am fost de craciun la munte pe zapada. La fel mi-a fost tovaras de nadejde si in cei 1240 de km pe care i-am facut dintr-un foc din Germania de unde am cumparat-o pana la SB si muuulte multe alte amintiri. Asa ca, chiar daca suna exagerat ma simt naspa, ca si cand nu as fi fost recunoscator si am tradat-o daca intelegeti ce vreau sa spun. Cand iti vinzi motoreta (mai ales prima) luata cu efort mare si de care te leaga amintiri, experiente e altceva decat cand ti ai vinde conserva sau calculatorul, mai ales ca nu am dat-o ca sa ma scap de ea. Nici nu aveam in plan defapt sa o dau vara asta. Viata merge insa mai departe iar locul lasat de ea sper sa fie umplut tot de o Suzi, de sora mai mare, GSF 600 Bandit, bineinteles varianta N, careia ii va reveni dificila sarcina de a readuce zambetu pe buzele mele. Asadar raman oarecum in familie. O sa raman insa in grupul vostru (daca ma mai tineti) si unde pot, o sa va fiu alaturi cu sfaturi sau raspunsuri... Va doresc asfalt curat si sa va bucurati alaturi de motoretele voastre. Aveti grija unii de altii.

 

Primu motor nu se uita niciodata... Suzi :cheers: B)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:D

 

Cu durere in suflet (maica mea a plans in hohote) tin sa va anunt dragi prieteni ca Suzi a plecat din viata mea. Dupa 9 luni de bucurii si placeri pe care mi le-a oferit i-am dat voie sa faca fericit si pe altcineva. O sa o vad probabil prin SB si sper sa aiba parte de un stapan pe masura ei. In tot acest timp nu a facut nazuri sau figuri desi ne am plimbat amandoi si la -19 grade in decembrie si am fost de craciun la munte pe zapada. La fel mi-a fost tovaras de nadejde si in cei 1240 de km pe care i-am facut dintr-un foc din Germania de unde am cumparat-o pana la SB si muuulte multe alte amintiri. Asa ca, chiar daca suna exagerat ma simt naspa, ca si cand nu as fi fost recunoscator si am tradat-o daca intelegeti ce vreau sa spun. Cand iti vinzi motoreta (mai ales prima) luata cu efort mare si de care te leaga amintiri, experiente e altceva decat cand ti ai vinde conserva sau calculatorul, mai ales ca nu am dat-o ca sa ma scap de ea. Nici nu aveam in plan defapt sa o dau vara asta. Viata merge insa mai departe iar locul lasat de ea sper sa fie umplut tot de o Suzi, de sora mai mare, GSF 600 Bandit, bineinteles varianta N, careia ii va reveni dificila sarcina de a readuce zambetu pe buzele mele. Asadar raman oarecum in familie. O sa raman insa in grupul vostru (daca ma mai tineti) si unde pot, o sa va fiu alaturi cu sfaturi sau raspunsuri... Va doresc asfalt curat si sa va bucurati alaturi de motoretele voastre. Aveti grija unii de altii.

 

Primu motor nu se uita niciodata... Suzi :cheers: B)

 

Draga Emppu, stiu exact ce simti.........exact la fel a fost si cu geseul meu.......In seara asta o sa beau o bere in cinstea mobrei tale si a ta.........bafta in achizitionarea banditului, dar sa nu-ti uiti niciodata geseul, ca e o mobra extraordinara. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Draga Emppu, stiu exact ce simti.........exact la fel a fost si cu geseul meu.......In seara asta o sa beau o bere in cinstea mobrei tale si a ta.........bafta in achizitionarea banditului, dar sa nu-ti uiti niciodata geseul, ca e o mobra extraordinara. B)

 

Bafta si tie in achizitionarea viitoarei.

 

:P :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-aia nu mai pot io s-o vand pe a mea, ca le-ati scos toti la vanzare B)

 

Io mai degraba cred ca Suzi a ta te place mult si nu vrea sa o dai si face pe bolnava cand vin cumparatorii. :D

 

PS: care v-ati dat ma GeSeul carenat la aia sa faca reclama la Bergenbier?... B 50 FSP :cheers: prietenii stiu de ce... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: care v-ati dat ma GeSeul carenat la aia sa faca reclama la Bergenbier?... B 50 FSP :cheers: prietenii stiu de ce... B)

 

Este al Marcelei. Nu mai intra de ceva vreme pe forumuri... no comments :P Blonda din reclama insa nu e ea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este al Marcelei. Nu mai intra de ceva vreme pe forumuri... no comments :cheers: Blonda din reclama insa nu e ea B)

 

L-am vazut intr-o zi la arc. E si imposibil sa nu il opservi - are o culoare super stresanta .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

Cu durere in suflet (maica mea a plans in hohote) tin sa va anunt dragi prieteni ca Suzi a plecat din viata mea. Dupa 9 luni de bucurii si placeri pe care mi le-a oferit i-am dat voie sa faca fericit si pe altcineva. O sa o vad probabil prin SB si sper sa aiba parte de un stapan pe masura ei. In tot acest timp nu a facut nazuri sau figuri desi ne am plimbat amandoi si la -19 grade in decembrie si am fost de craciun la munte pe zapada. La fel mi-a fost tovaras de nadejde si in cei 1240 de km pe care i-am facut dintr-un foc din Germania de unde am cumparat-o pana la SB si muuulte multe alte amintiri. Asa ca, chiar daca suna exagerat ma simt naspa, ca si cand nu as fi fost recunoscator si am tradat-o daca intelegeti ce vreau sa spun. Cand iti vinzi motoreta (mai ales prima) luata cu efort mare si de care te leaga amintiri, experiente e altceva decat cand ti ai vinde conserva sau calculatorul, mai ales ca nu am dat-o ca sa ma scap de ea. Nici nu aveam in plan defapt sa o dau vara asta. Viata merge insa mai departe iar locul lasat de ea sper sa fie umplut tot de o Suzi, de sora mai mare, GSF 600 Bandit, bineinteles varianta N, careia ii va reveni dificila sarcina de a readuce zambetu pe buzele mele. Asadar raman oarecum in familie. O sa raman insa in grupul vostru (daca ma mai tineti) si unde pot, o sa va fiu alaturi cu sfaturi sau raspunsuri... Va doresc asfalt curat si sa va bucurati alaturi de motoretele voastre. Aveti grija unii de altii.

 

Primu motor nu se uita niciodata... Suzi :cheers: B)

 

Sa dea Domnu' sa-ti cumperi motoru' pe care il visezi.

Si eu vreau sa o vand pentru a-mi lua altceva dar parca pe zi ce trece mi-e tot mai greu sa ma despart de ea. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa dea Domnu' sa-ti cumperi motoru' pe care il visezi.

Si eu vreau sa o vand pentru a-mi lua altceva dar parca pe zi ce trece mi-e tot mai greu sa ma despart de ea. B)

 

Lafel si eu. iar daca nu o dau , nu imi pare rau, :cheers: !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal, daca ati desfacut vreodata carburatoarele ve rog spuneti-mi si mie aveti un furtun inchis la un capat ? Unde vine asta montat? Motorul merge perfect si fara el dar trebuie sa aibe si asta un rol. Treaba e ca am ramas cu el si nu stiu de unde este :cheers:

Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, ieri am dat jos capacul care tzine filtrul de ulei k

sa dau cu pasta de garnituri pe garnitura aia de la capc k pica uleiu'de ma ruina.

Stateam k la dentist shi ma uitam cum curge in lighean shi nu'mi venea sa cred cat de negru era :cheers: dupa 4000Km de la schimb. Precizez k Schimbul l'am facut la un service. :cheers:

Deci este NEGRU in conditziile in care l'am mai shi completat cu aproape 1L de Motorex 10W60, :crack: in ashtia 4000Km, care e aproape incolor cand e nou.

Intrebarea: E normal sa arate atat de NEGRU un ulei dupa 4000Km ? Cum arata uleiul cand il schimbatzi ?

Ma gandesc sa nu mai circul cu ea pana la salariu(10zile) cand o sa am bani sa'i schimb uleiu'.

Suzi >> :lol:

Editat de AlexLau_81
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu consuma f putin ulei, motorul mergea ceas. I-am facut schimbu acum vreo 500 de km iar uleiul era negru ca noaptea (exagerez) :lol: . Eu zic sa si daca faci schimbu dupa 2000 la fel de negru o sa fie. E normal... da' cum ai vrea sa arate? Mai ales ca, chiar si cand schimbi uleiul vreo cateva sute de grame de ulei vechi tot raman prin motor/baie si ala se amesteca cu cel nou. Stai linistit ca e ok!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu consuma f putin ulei, motorul mergea ceas. I-am facut schimbu acum vreo 500 de km iar uleiul era negru ca noaptea (exagerez) :cheers: . Eu zic sa si daca faci schimbu dupa 2000 la fel de negru o sa fie. E normal... da' cum ai vrea sa arate? Mai ales ca, chiar si cand schimbi uleiul vreo cateva sute de grame de ulei vechi tot raman prin motor/baie si ala se amesteca cu cel nou. Stai linistit ca e ok!

Saru'mana...banuiam eu k sunt paranoic dar credeam k e doar lumea invidioasa :cheers:

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand i-am facut schimbul de ulei - cel vechi era foarte inchis la culoare. Iti dai seama ca uleiul este cea mai stresata componenta a unui motor - e fiert, ars si comprimat - pana ii sar ochii :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand i-am facut schimbul de ulei - cel vechi era foarte inchis la culoare. Iti dai seama ca uleiul este cea mai stresata componenta a unui motor - e fiert, ars si comprimat - pana ii sar ochii :cheers: .

Bai Cristi eshti mare! Merci pt indicatziile de ieri! N'am dat tot uleiul jos, am scos filtru' shi au curs cam 400ml din lacashul in care era filtrul. Sper k am aplicat bine pasta, am lasat'o 10 min sa se usuce shi am strans capacul...sa vedem ce iese, intr'o ora ii fac proba :cheers: shi dak totul e ok diseara am programat un drum la Ploiesti.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Am inteles ca unele motoare au rezerva de benzina la rezervor. Eu am vazut ca la GS in partea dreapta este o "vana" care are mai multe pozitii. Este vreo pozitie pentru tinut rezerva de benzina? Sau e doar pentru on-off la benzina?

Ca eu ieri am comutat in dretul RES (parca) si am mers ceva, pana cand a murit, :lol: Si ma gandeam ca poate are si asta rezerva ceva, :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On = nu trage benzina din rezerva

Res = trage din rezerva

Pri = trage de unde apuca :cheers:

 

 

 

Nu chiar :lol:. In mod normal, benzina ajunge in carburatoare vacuumatic (i.e. un furtun prin care carburile "sug" aer si deschid o supapa cu membrana de cauciuc din robinet). Pozitia "Pri" (priming) este pentru cand motocicleta a stat mai mult timp si nu mai are benzina in carburatoare - in acest caz benzina curge direct. Daca ai carburile goale, pui robinetul pe "pri", il lasi cateva minute, apoi treci pe "on".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci :cheers: la amandoi :lol:

Sa vad daca am inteles merg ca robotelul cu motorul pe ON pana raman in pana prostului (deh se mai intampla) schimb pe RES si pot sa mai :crack: un pic. Da cat de un pic? :crack: Cam cati km mai fac? Aveti idee? Nu de alta, dar sa stiu daca tr sa ma bazez pe rezerva aia, sau sa merg tot timpul cu stres ca trebuie facut plinul ochi ca raman pe langa drum, :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De regula cand mergi pe "ON" si ramai fara benzina, mai inti o sa simti o scadere de putere (si de turatie) si mai tarziu va incepe sa mearga cu intreruperi (poate doar intr-un singur piston etc...). La primul simptom inseamna ca trebuie sa schimbi pe rezerva si poti face lucrul asta in timp ce mergi . Daca astepti pana se opreste motorul , va trebui sa mai astepti o perioada pana se incarca iar carburatoarele etc...

 

In functie de cum mergi , rezerva iti ajunge pentru ~45km pana la ~60m.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...