Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Daca ai mainile mai scurte poti prinde si de sub scaun, de bara din cadru din spatele carenei laterale spate.

Iti imprumut o bormasina? :crack:

 

Numai daca prinde 100km/ora :kiss:

 

:D tare asta

 

@monitz: welcome!

 

Vreau sa-mi fac si eu schimbul de ulei la Suzi si nu stiu cati litri intra. Intra mai mult de 2 litri?

 

 

Nu prea stiu sa-ti spun. Cel de la care am luat-o tocmai facuse schimbul de ulei. Eu doar am mai completat cand a fost nevoie...

 

Nu ma luati asa tare cu intrebarile....cred ca mai repede am nevoie de sfaturi decat sa dau eu la altii....

Am motocicleta de abia 3 saptamani... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

:P tare asta

 

@monitz: welcome!

 

Vreau sa-mi fac si eu schimbul de ulei la Suzi si nu stiu cati litri intra. Intra mai mult de 2 litri?

 

daca nu schimbi filtrul - intra 2,6 l

daca schimbi si filtrul - intra 2,9 l

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa-mi fac si eu schimbul de ulei la Suzi si nu stiu cati litri intra. Intra mai mult de 2 litri?

 

Intra cam 2.6 (in carte 2.9) cu tot cu filtrul de ulei schimbat. Fara schimbarea filtrului iti ajung 2, dar nu e recomandabil, mai ales ca e vreo 200k un filtru nou.

 

Eu am pus Castrol RS4 (cred ca full-sintetic) acum cateva luni, dar dupa turul tarii mi l-a mancat aproape pe tot, asa ca acum am pus Valvoline semi-sintetic. Unde mai pui la socoteala ca e la nici jumatate de pret. (Valvoline 200k litrul, RS4 >500k).

Editat de brainwash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Filtru si alte multe piese pentru Suzuki gasiti la Autonet. Am un prieten aici in Satu Mare (BanditNo.1 de pe forum) care lucreaza la Autonet SM, si el mi-a dat informatia asta. De acolo mi-am luat si eu filtru de ulei, a costat 172.000 lei, este Champion, exact ca si cele din Louis. Partea buna e ca mergi, ti-l aduce din magazie, l-ai platit si mergi cu el acasa si nu mai tre sa astepti. Partea proasta e ca nu are o-ring, deci va trebui sa pui garnitura veche, cu putin silicon sau vaselina.

 

Despre ulei.........eu am bagat Mobil1 10W40 semisintetic. Atentie cand cumparati uleiul sa scrie pe el ca e special pentru motociclete, si nu pentru conserve. Cu schimbare de filtru (ceea ce e recomandabil cand schimbi uleiul, mai ales ca nu costa mult), eu am bagat 2,8 L. Se poate completa ulterior, daca scade cumva nivelul.

 

Succes si aveti grija cum desfaceti surubul de la ulei.......daca se rupe ala... :P

 

@monitz.....baga si tu o poza cu tine..........si cu motocicleta bineinteles :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie cand cumparati uleiul sa scrie pe el ca e special pentru motociclete, si nu pentru conserve.

 

Si daca bag de masina ce se poate intampla?

 

 

@toti care au scris ceva: merci de ajutor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si daca bag de masina ce se poate intampla?

@toti care au scris ceva: merci de ajutor

 

Uleiul de masina are aditivi speciali de ungere iar ambreiajul la motocicleta este umed (in ulei). Asta inseamna ca s-ar putea sa patineze ambreiajul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul de masina are aditivi speciali de ungere iar ambreiajul la motocicleta este umed (in ulei). Asta inseamna ca s-ar putea sa patineze ambreiajul.

Pai daca doar patineaza si nu strica nimic pe acolo... Voi ce ma sfatuiti, sa bag de masina sau sa merg sa-mi iau de moto?

Eu as opta pt din ala de masina ca-l gasesc la orice benzinarie, alea de moto nu stiu de unde le pot lua astazi dupa 18.00

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule! daca bagi de masina e posibil sa strici ambreiajul definitiv, adica nici dupa ce o sa ii bagi ulei pentru motociclete sa nu isi revina.

 

Eu sunt patzit , si nu mai fac decat ce spune la carte!

 

(i-am pus odata ulei mai gros si nu i-a placut deloc)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai omule! daca bagi de masina e posibil sa strici ambreiajul definitiv, adica nici dupa ce o sa ii bagi ulei pentru motociclete sa nu isi revina.

 

Eu sunt patzit , si nu mai fac decat ce spune la carte!

 

(i-am pus odata ulei mai gros si nu i-a placut deloc)

 

Ok, am inteles. Merci.

De unde iau niste ulei de moto? Sau ce tr sa scrie pe cutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E posibil sa gasesti si la benzinariile mai mari. Eu am gasit la Mol, dar aveau doar ceva super-racing, scump, si nu se potrivea la GS oricum.

Incearca la magazinele de piese auto sau daca e ceva magazin specializat pe uleiuri auto. Pe cutie trebuie sa fie desenata o motocicleta si/sau sa scrie for motorcycles. Vanzatorul stie...

Eu am gasit Aral si Valvoline la preturi bunicele, Valvoline pare chiar sa aiba ungere mai buna.

Editat de brainwash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gandeste-te ca uleiul care il bagi in motocicleta e facut pentru motoare care lucreaza la turatii muuult mai mari decat cele de la masina. Asa ca nu e prea sanatos pt motor.

 

Mai bine mai asteapta o zi decat sa faci o prostie. Daca vrei sa te tina tre sa si ai grija de el.

 

Iar.........la Autonet ar trebui sa gasesti. La benzinarii si din astea mai greu.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu schimbi filtrul - intra 2,6 l

daca schimbi si filtrul - intra 2,9 l

 

Astea sunt cifrele din manual, dar uneori e indicat sa mergi pe o valoare mai conservativa. Asta pentru ca daca a mai ramas putin ulei in carter vei depasi nivelul, iar va forta garniturile. Asa ca mai bine pui mai putin la inceput si completezi in timp.

Editat de brainwash
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc de raspunsuri si de ajutor :P . Am amanat schimbul de ulei pentru maine (deh, zi de salariu, :lol:) si am si facut rost de ulei si filtru (tramane doar sa ma duc sa-l platesc si sa-l iau, :kiss: )

:D :crack: Thomas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dracula Bikers Party - va bagati careva ?

 

detalii aici

 

Mi-ar placea sa-i cunosc pe cativa din posesorii de geseuri, de aici de pe forum.

 

Sper doar ca vremea sa tina cu noi.

 

Thot bafta cu schimbul de ulei. Ai grija sa nu fortezi surubul, sa nu se rupa. Mai bine incalzeste putin motorul inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dracula Bikers Party - va bagati careva ?

 

detalii aici

 

Mi-ar placea sa-i cunosc pe cativa din posesorii de geseuri, de aici de pe forum.

 

Sper doar ca vremea sa tina cu noi.

 

Thot bafta cu schimbul de ulei. Ai grija sa nu fortezi surubul, sa nu se rupa. Mai bine incalzeste putin motorul inainte.

 

Si io as veni sa cunosc GSisti forumisti. :lol: Insa io am examene la fuckultate pe 16-17. :kiss: :crack: :D Sper sa tina vremea cu voi, cei care mergeti. Si ce-as fi dat si io o tura cu un GSeu sa-mi amintesc de old days... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thot bafta cu schimbul de ulei. Ai grija sa nu fortezi surubul, sa nu se rupa. Mai bine incalzeste putin motorul inainte.

 

Mie mi s-a rupt un prezon de la filtru la primul schimb, cu motor incalzit si cu totul ca la carte. Bine ca nu s-a rupt in interior, am reusit sa-l desurubez si am pus un surub fara cap(de 6 cred) luat de la un magazin in graba. Asa a ramas si pana in ziua de azi si e la fel de bun. Trebuie avut in vedere ca datorita schimbarilor de temperatura metalul isi pierde rezistenta si poate ceda oricand. Asa ca sa va luati suruburi din astea cu voi si piulite pentru ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='

 

@monitz.....baga si tu o poza cu tine..........si cu motocicleta bineinteles :P

 

 

Poza cu motocicleta am pus la "Profile" . E fosta motocicleta a lui "moloko". Poze cu mine pe motocicleta nu am inca dar promit sa fac. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ulei:

La moto noi merge 10W40. Dar la cele cu uzura e bun un ulei mai gros (aka indicativ 15) pt o ungere mai buna a motorului. Si pt utilizarile in oras, la temperaturi mari, e bun un ulei cu 50 sau 60. Semi-sintetic, nu full sintetic. Ca marci, sunt destule pe piata :P

 

Moment de SPAM:

Care vreti un cauciuciu :D de spate Continental Avenue cu uzura maxim 5% - 300 lei, dat mesaj sau tel. Vreau sa scap urgent de el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de ulei:

La moto noi merge 10W40. Dar la cele cu uzura e bun un ulei mai gros (aka indicativ 15) pt o ungere mai buna a motorului. Si pt utilizarile in oras, la temperaturi mari, e bun un ulei cu 50 sau 60. Semi-sintetic, nu full sintetic. Ca marci, sunt destule pe piata :P

 

Moment de SPAM:

Care vreti un cauciuciu :D de spate Continental Avenue cu uzura maxim 5% - 300 lei, dat mesaj sau tel. Vreau sa scap urgent de el.

 

Si totusi atentie mare!!

 

Eu i-am pus 15W50 si mi-a fortzat garniturile , deci daca motorul nu are uzura e posibil ca presiunea sa devina mai mare ca cea la care mai rezista garniturile (care nu mai sunt ca noi la motoare cu ceva KM)

 

Eu nu recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mah, eu sunt la schimbul al II_lea de 15W50 semisintetic si nu mi-a plesnit nimic. Plus ca nu mai era tacanitul motorului asa strident (nu mai batea). Am avut inainte 10W40 si tacanea motorul de ziceam ce-i aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat uleiul la 3 geseuri........

 

in primul (1993/24000 km) am bagat Mobil1 10W40 semisintetic

 

in al 2-lea (1995/17000 km) Aral 10W40 semisintetic

 

in al 3-lea (1998/17000 km) tot Mobil1 10w40 semisintetic (tatal unei prietene de-a mele e dealer mobil 1 si-l iau mai eftin).

 

Am mai auzit si eu pe altii care au bagat ulei cu, coeficient de frecare mai mare (de ex cum a bagat Thomas) , eu insa nu am avut ocazia sa incerc. Aici in SM sunt si mai greu de gasit (deh orash mic)

 

PS eu schimb uleiul la 4000-4500 km. Filtrul o data cu uleiul, ca e max 200.000 un filtru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...