Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

taie naibii aparatoarea aia ca oricum arata ca draqu asa pana in pamant.

las'o pana umpic sub numar, cat sa poti pune pe ea dracia aia reflectorizanta.

cu toba e mai greu, exista shprei rezistent la temperatura dar nu stiu sa'ti spun marca sau alte detalii.

oricum, va trebui slefuita inainte, nu dai cu vopsea peste rugina..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2. se pot vopsi tevile de la espament? daca da cu ce?

:crack:

 

sa nu arate mai rau, dupa ce le vopsesti!

mai bine le lasi asa!

daca dai cu negru (banuiesc ca ata s-ar potrivi) s-ar putea sa arate nasol..negru scoate in evidenta totul

plus ca daca incepi sa scoti rugina din ele..sa nu ai probleme!

deci, ca si concluzie..sa nu iti creezi mai multe probleme!

 

PS: negru subtiaza :wave:

de aia nu se fac nici prezervative negre, nici tobe de esapament sau evacuari :hug:

Editat de HONDANEGRU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine a mers pe GS500 si dupa aceea a luat ceva mai mare:

 

Am mers cu GS500 vre-o luna, 600 km. Daca as incepe sa merg acum pe ceva mai mare, un 750cc naked de vre-o 16 ani in 4 timpi, s-ar vedea diferenta de experienta? Totusi am mers cat de cat, nu e ca si cum as iesi din scoala de soferi direct pe vitezana de 1000cc

 

Nu e faza de "mine is bigger than yours", doar o ocazie pentru schimb de motoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. vrei sa renunti la gs si sa'l vaduvesti pe colegul tau de CB'u ala? pai parca vroia s'o restaureze si s'o urce in pod!

2. io zic sa mergi cu GS'u mai mult. 600km e fix VAX!

3. esti sigur ca vrei naked? cu GS'u tau mergi lejer si constant la 120/h fara sa te doara capul. cu un naked obosesti la viteza asta.

3. CB'u ala e GREU.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai, asa cum zice strumful, e foarte putin..600 e subtire..pariu ca nu stii nici in sa sa stai bine..sa tii picioarele..etc

nu se merita..

trebuie mult timp sa te obisnuiesti cu greutatea, cu aplecatul in curbe

gs-ul iti iarta multe, nu te rupe la acceleratie, nu are frane sa vii in gura cu el..

e excelent

consuma putin

e manevrabil

deci, parerea mea este sa nu faci asta

sunt unii care incep direct pe hayabusa..si traiesc..dar nimeni nu iti recomanda asa ceva

daca vrei sa traiesti..mai mergi cu gs-ul

poti sa te cureti si pe gs..dar sunt mai multe sanse pe ceva mai mare!

majoritatea accidentele sunt facute de cei care se supraevalueaza..ia-o incet..esti tanar..ai timp sa schimbi motoare de acum incolo..si este important sa nu ai mentalitatea victimei "mie nu mi se poate intampla!"

ba ti se poate intampla si tie!

avantajul GS-ului este ca te lasa sa gresesti fara sa te penalizeze prea rau! altele..te lasa sa ii dai mai tare in gura si apoi descoperi ca nu stii sa franzi de urgenta! si ajungi pe forum la accidente la dat cu rip-ul!

deci, si parerea mea este sa stai cuminte!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cateva idei tot de la un incepator cu GS:

1. GS-ul nu "te taxeaza" la fiecare greseala

2. e un motor usor de manevrat, ceea ce nu inseamna ca 600km iti ajung s-o stapanesti, iar daca nu o stapanesti, cum vrei sa stapanesti un motor greu???

3. studiaza putin "efectul de voblaj" care la GS e minim, conteaza mult mai ales in trafic.

4. sa nu mai vb de consum si intretinere :crack:

 

PS: la modelul carenat si nu cu casca speed mergi fara mari probleme 140, cu capul aplecat in fata 160.

Atentie: daca ai casca speed, la viteze mari: NO WOMEN, NO CRY :wave: (adica nu te uita dupa fete pe motor)

Editat de gombocka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te lasa sa ii dai mai tare in gura si apoi descoperi ca nu stii sa franzi de urgenta! si ajungi pe forum la accidente

 

Pai de asta sunt acum cu stangu in ghips :crack:

 

Multzam am bagat la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cine a mers pe GS500 si dupa aceea a luat ceva mai mare:

 

Am mers cu GS500 vre-o luna, 600 km. Daca as incepe sa merg acum pe ceva mai mare, un 750cc naked de vre-o 16 ani in 4 timpi, s-ar vedea diferenta de experienta? Totusi am mers cat de cat, nu e ca si cum as iesi din scoala de soferi direct pe vitezana de 1000cc

 

Nu e faza de "mine is bigger than yours", doar o ocazie pentru schimb de motoare.

 

povestea mea

permis moto 2002

anu trecut in vara hop si eu imi iau moto

experienta in condus zero

ma duc la un dealer de second hand. care aducea din italia si imi aleg una de 900 cm ( nu conteaza marca) pret 4500 euro

dupa 2 saptam ma duc si eu dupa motor

m am urcat pe el , am dat o tura pe centura si mi am dat seama ca de fapt nu stiu sa merg bine nici cu bicicleta

asa ca mi am luat gs cu 2300 euro, mi am luat si echipament cu inca 500 in ideea sa fac ceva experienta

am facut cu el vreo 2000 km, dar inca nu ma simt stapan pt una mai mare

asa ca anu asta mai astept

concluzia: care vrei

:crack: :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am terminat ieri de inmatriculat noua dihanie - inca mai am si GS-ul, pentru ca am fost prea ocupat ca sa ma ocup si de vanzarea lui (sorry, nu-mi permit sa le tin pe ambele).

 

Si ca sa pastrez traditia, am facut si topic cu "Grupul posesorilor de TDM" :D

 

 

 

Evident, o sa continui sa ma uit (si sa raspund unde este cazul) si pe aici, cum zice vorba, prima dragoste nu se uita :lol:

 

 

 

post-6271-1174033815_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oooo, domnuuuu, upgrade!!!

bravo, superb motor pentru touring pe distante mai lungi fara se te doara basca.

si mie imi place TDm'u.

sa ai grija de ea si multe drumuri lungi impreuna fara BLL! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Evident, o sa continui sa ma uit (si sa raspund unde este cazul) si pe aici, cum zice vorba, prima dragoste nu se uita :lol:

 

 

 

post-6271-1174033815_thumb.jpg

 

 

si tu brutus??

in curand topicul asta o sa se numeasca grupul fostilor proprietari de GS :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare : exista crash-bar-uri pentru varianta carenata ? Sau alta solutie ? M-am dat pe louis si nu am gasit.

 

Am vazut la cineva un Engine-guard pe un naked dar care nu mergea la carenata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu merge sa ii pui chestii din alea cilindrice..din material mai dur...care se pun pe laterale la vitezane?

am uitat cum se numesc si imi e lene sa caut

se prind de cadru si daca, cazi cu ea nu se bulesc nici carenele nici motorul

s-ar putea sa fie nevoie sa dai gauri la carene..in schimb..ca sa intre alea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea are carena, iar unul din fostii propietari a pus buloane de protectie, daca am retinut bine denumirea lor.

 

M-au protejat super bine la cele 2 caderi mai serioase pe care le-am avut pana acum.

 

Poate stie undeva un loc pe unde pot sa le indrept? Sunt doar niste fiare pana la urma...doar ca nu mai pot monta carena cat sunt indoite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pe al meu instalate astfel de buloane pt a proteja in special capacele stg-dreapta (cele mai scumpe).

 

Arata cam asa

 

AB635DD8-832F-4E58-97F6-A5E981CD0E0BFFFFFF-315-0.JPEG

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Suzeta ta din cate stiu a fost a lui @bubucaty, right ? :D Buloanele sunt de la noi cumparate. De indreptat cred ca la orice service. Trebuie dat jos intreg sistemul, nu e f simplu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OOOh happy day!!!! :D :lol: :D

Am ajuns si eu pe grupul vostru cu toate drepturile, ieri mi-am descarcat frumusetea mea de Suzy, o fi ea violett, or avea cativa km.. da tot a mea e si sunt mandra de ea. acum Mai urmeaza sa (re) invat sa ma dau si sa ne cunoastem mai bine cu suzy.

Marti la RAR cu ea si dupa la politie. sa vad cand o sa am privilegiul sa o si scot in oras. :D

 

Uite si o poza cu ea.

post-15767-1174066416_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OOOh happy day!!!! :D :lol: :D

Am ajuns si eu pe grupul vostru cu toate drepturile, ieri mi-am descarcat frumusetea mea de Suzy, o fi ea violett, or avea cativa km.. da tot a mea e si sunt mandra de ea. acum Mai urmeaza sa (re) invat sa ma dau si sa ne cunoastem mai bine cu suzy.

Marti la RAR cu ea si dupa la politie. sa vad cand o sa am privilegiul sa o si scot in oras. :D

 

Uite si o poza cu ea.

Felicitari pt achizitie...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am si eu o problema mica, am scos motocicleta de la iernat si se zice pe undeva ca trebuie sa ii pun in rezervor un aditiv pentru curatat, la citeva plinuri. partea nasoala e ca nu gasesc pe nicaieri asa ceva si am fost pe la 4 benzinarii. stiti pe unde gasesc in bucuresti. (de ce vreau sa fac asta? - la punerea la iarna am respectat toate indicatiile care erau date si a plecat acum la prima cheie, deci stie ceva ala de a scris articulul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde as putea sa iau si eu un rotor de generator la un gs 550 es din 85.Dala cu 6 magneti.?am gasit la 4300000 dar e mult prea scump.

multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

am si eu o problema mica, am scos motocicleta de la iernat si se zice pe undeva ca trebuie sa ii pun in rezervor un aditiv pentru curatat, la citeva plinuri. partea nasoala e ca nu gasesc pe nicaieri asa ceva si am fost pe la 4 benzinarii. stiti pe unde gasesc in bucuresti. (de ce vreau sa fac asta? - la punerea la iarna am respectat toate indicatiile care erau date si a plecat acum la prima cheie, deci stie ceva ala de a scris articulul)

 

La 15 lei (pt 1 rezervor de benzina) gasesti la mag. din Cotroceni 19. - MyMotoTuning. Eu am pus la GS in fiecare an dupa iernare cate unul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mea are carena, iar unul din fostii propietari a pus buloane de protectie, daca am retinut bine denumirea lor.

 

M-au protejat super bine la cele 2 caderi mai serioase pe care le-am avut pana acum.

 

Poate stie undeva un loc pe unde pot sa le indrept? Sunt doar niste fiare pana la urma...doar ca nu mai pot monta carena cat sunt indoite.

 

Domnu' @Piratu, 2 cazaturi deja ? Te misti repede, acumulezi experienta, nu e bine, poate faci buba :D

 

OnTopic : poate o sa ne zica cineva de unde se pot cumpara si unde se pot monta (si nu incepeti iar cu kktul ala de "RECLAMAAA", e un forum, se schimba informatii )

 

Mercik

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...