Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Deci cine merge pana la urma la munte?

Sunt 2 variante de traseu prima ar fii buc-cheia-predeal-bran-pitesti sau targoviste- buc si a doua varianta buc-pitesti- curtea de arges-transfagarasan-v.oltului-r.valcea- pitesti-buc.

Plecarea sambata. :)

 

Idee de traseu la dus Cheia, la intors Transfagarasan.

 

S-ar putea sa vin si eu. Cine mai merge in afara de: marse?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ok, poate ca locul nu e aici dar am pus topic si la "cumparari"...ma gandeam ca poate ma ajutati sa-mi gasesc si eu motor de gs 500 :cheers: ..numai motorul sa mi-l schimb pe al meu...

poate aveti idei unde as putea sa gasesc...as aprecia orice sugestie, orice informatie... :cheers:

 

ma gandeam ca e mai usor sa primesc un raspuns de aici... :)

 

mercic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok, poate ca locul nu e aici dar am pus topic si la "cumparari"...ma gandeam ca poate ma ajutati sa-mi gasesc si eu motor de gs 500 :cheers: ..numai motorul sa mi-l schimb pe al meu...

poate aveti idei unde as putea sa gasesc...as aprecia orice sugestie, orice informatie... :cheers:

 

ma gandeam ca e mai usor sa primesc un raspuns de aici... :)

 

mercic

 

 

pe tine nu te-am vazut calare pe un GS 500 F 2005 sau 2006? cum ai reushit sa termini un motor de GS asa repede? sau te confund?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe tine nu te-am vazut calare pe un GS 500 F 2005 sau 2006? cum ai reushit sa termini un motor de GS asa repede? sau te confund?

 

 

he he..nu cred...asta e motorul meu..e usor de recunoscut pt ca e pictat, era din 94 al meu :)

 

totusi ma poate ajuta cineva cu informatii?

post-1719-1185201742_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva probleme cu temperatura motorului pe caldura asta. De fapt, pana acum am avut doar motoare cu racire pe apa si indicator de temperatura si tot ce trebuie. GS-ul asta ma omoara cu lipsa de indicatoare.

Azi, pe la ora 1 (oficial 40 gr) a trebuit sa alerg de nebun prin oras si motorul se incinsese asa de tare ca aveam impresia ca or sa imi fiarba oole. In mod sigur racirea nu se mai face ea asa bine, dar daca cineva a avut ceva simptome, poate ca ni le impartaseste si noua.

Eu am versiunea cu puiul ala de radiator de ulei. (500F-2006). Banuiesc ca au avut ei ceva motive de l-au pus acolo, pentru ca GS-urile mai vechi nu aveau dupa cate am vazut eu.

 

v-as ura asfalt uscat, da sa mor de nu imi doresc o ploaie sa ma plimb o ora asa, sa ma racoresc...

 

Remi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite impachetat in halul asta se poate merge chiar si cu o fata dupa tine in concediu de 4 zile in Ungaria :)

A fost frumos, drumul bun, fooooarte cald asfaltul si vantul, cu ditamai valize si topcase si pasagera si tot mi-o consumat cam 3,6 litri la suta mergand cate o juma de ora constant cu 100-110.

Singura problema... oare cineva s-a mai confruntat cu asta? dupa 50 km deja imi morteau mainile ingrozitot pe ghidon si asta am observat numai pe partea rulata in tara.. o fi de la asfaltul zgromturos sau de la vibratiile motorului? eu nu ma pot pronunta.

post-15767-1185293619_thumb.jpg

post-15767-1185293750_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hehe ce ciudat arata gs-ul cu gentoacele.... si am vazut si plasa mea :) in a doua poza

 

dar ce tinte/leduri ai pe motor??? alea nu le-am remarcat cand ai fost la mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si uite impachetat in halul asta se poate merge chiar si cu o fata dupa tine in concediu de 4 zile in Ungaria :)

A fost frumos, drumul bun, fooooarte cald asfaltul si vantul, cu ditamai valize si topcase si pasagera si tot mi-o consumat cam 3,6 litri la suta mergand cate o juma de ora constant cu 100-110.

Singura problema... oare cineva s-a mai confruntat cu asta? dupa 50 km deja imi morteau mainile ingrozitot pe ghidon si asta am observat numai pe partea rulata in tara.. o fi de la asfaltul zgromturos sau de la vibratiile motorului? eu nu ma pot pronunta.

 

nu cred ca e de la sosea

e de la pozitia cum conduci

mai ales pe drumurile cu serpentine multe, in panta si daca ai si pasager

doar 3,6 la 100?

a meu a cosumat 6 la 100 incarcat cu bagaje si pasager

Editat de calinbac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://gstwin.com/ Pagina dedicata GS500. Aici sunt indicatii punct cu punct despre cum sa schimbi uleiul de unul singur, sa reglezi carburatoarele, etc . Foarte folositor :cheers:

 

http://www.mrcycles.com/ Aici se gasesc piese de schimb ieftine, la jumate de pret de cat ofera cei care aduc piese din afara...probabil si ei tot de aici aduc :) Tot ce trebuie este un card folosibil online.

 

A mai facut cineva rodajul la un GS500? Vreau sa stiu cum a procedat.

 

Desface careva vre-un GS500? Caut furca fata, roata fata, rezervor etc.

 

Asfalt uscat, ne vedem la o plimbare in vre-o 2 saptamani :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna ziua sau seara tuturor.... o intrebare. vreau sa imi cumpat gs 500. ce bube are.... unde sa ma uit cand o cumpar si cam cat consuma draci. si cu racirea cum sta? avean in vedere ca e racita pe aer :)

 

ciao tutti si asfalt uscat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bube.. ar zice unii cunoscatori ca are franele cam moi si cica la honda is mai tari si mai eficace, ...alte bube tehnice nu cred ca are asa innascute, de aia e un model care se fabrica si azi cu putine modificari fata de \89. De consum.. de la 3,5 in afara la 5 -6 in oras, depinde cum tragi de ea cam un 4.5 mixt e normal. Cu raccirea.. la fel inca nu prea am vazut comentarii pe forum, se cam incinge cara cand mergi prin oras de la semafor al semafor, saiu tot asa f incet, da macar nu ai apa ce sa iti fiarba. (numai din povesti am auzit de la cineva ca o auzit el un GS la care la semafor -o fript motorul si s-o blocat) Eu zic ca e o alegere buna pt un motor de zi de zi, care nu necesita ingrijire speciala si nu e nici foarte pretentioasa. Daca ai un pic mai multi bani si iti palce cum arata.. expertii spun ca honda cb e mai buna.. in cifre dar ca si aspect si pret si tot pachetul tot pt gs as opta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

problema cu gs-urile SH(de peste 60mii km) este ca desi nu scot fum se dau pe ulei :) (cam 1l/1000km). Asta nu inseamna ca motorul nu merge bine - merge chiar foarte bine chiar daca a inceput sa consume ulei (iar la cumparare nu prea poti testa cam cat ulei consuma).

 

PS: cred ca problema se intalneste si la alte motoare .

Editat de cristian78
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@manutza:

 

GS-ul merge bine, nu prea este de obiectat la el. Raportul pret/calitate este la fel foarte bun. E o alegere buna, mai ales ca la capitolul manevrabilitate are numai calificative bune, si la inceput asta iti trebuie cel mai mult.

 

La consum pot spune:

 

benzina: incarcat, pasager, mers pe drum aglomerat fara excese peste 120 cam 3,6 (cum a spus si Attila_the_Hun), pe autostrada pana la 130km/h consuma 4,40, peste papa deja foarte mult.

 

ulei: al meu nu consuma "vizibil" (fiecare motor consuma putin ulei, problema apare cand consumul e vizibil de la un schimb la altul).

 

Deci, alegerea e buna... te asteptam aci

 

Asfalt uscat

Editat de gombocka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare la toata lumea!!! cer scuze ca nu am mai avut activitate pe acest forum, niic la o iesire n-am venit dar... am fost blocat cu bacu + admiterea:( dar acum am scapat, iar de luni ma apuc si de scoala de soferi sa am si cartonul:D sper s ane vedem cat de curand. pana atunci, asfalt uscat (nu ca n-ar fi) si atentie la tembeli si cretini ( cu un specimen de asta am avut accident acum 2 sapt :bigstar:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite un link /index.php?showtopic=122198 :bigstar:

 

am ajuns si la dacii liberi

 

 

 

--- Mesaj completat în 30 Jul 2007 11:32 -------------

he he..nu cred...asta e motorul meu..e usor de recunoscut pt ca e pictat, era din 94 al meu :blink:

 

totusi ma poate ajuta cineva cu informatii?

 

 

simpatica suza (la capitolul impresie artistica), pacat de problemele tehnice

 

P.S.: apreciez decolteul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tendon si cu mine plecam sambata pe o plaja uitata de lume, fara hoteluri, doar cortul, briza sarata si valuri calde. O sa alergam suzele gs500f gemene pe dealurile din Dobrogea pana la marea cea mare. Cine mai vine? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prin dobrogea dobroge... drumul vechi... pe malul dunarii... cu peisaje, dealuri, curbe si FARA masini... doar eterna carutza :bigstar: ... plaja n-o sa va zic cum se numeshte... sa nu devina o atractie "cool" pt tot felul de everestishti... acolo gaseshti corturi, focuri, motociclishti si eventuala chitara :)... cine se baga sa anuntze din timp... luati-va corturi, izoprene si saci de dormit cu voi... eu cort am de 4 persoane... dar izoprene si saci de dormit doar cate 2 din fiecare... si vin cu pasager...

 

 

si normal... ca de obicei, invitatia nu e valabila doar pentru GS-ishi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca vin si eu, dar dati si voi mai multe detalii, cand vreti sa plecam, la ce ora, cam cu ce viteza mergeti, traseu (macar aproximativ), etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, de 4 luni sunt proprietarul unui GS 500 F si sunt super multumit de el, am si eu o nelamurire legata de un furtun care nu stiu unde vine prins :) Este vorba de furtunul care trece pe deasupra cutiei filtrului de aer si ajunge in zona robinetului de benzina.

Daca ma puteti ajuta va raman profund recunoscator. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...