Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Ehh ce sa zic.. nu sunt eu expert.. si eu mi-am adus-o de vro 3 luni pe a mea, Este totusi cam veche, chiar daca nr de km sunt acceptabili, tre sa te gandesti ca si numa daca sta pe loc in 16 aani motorul ala.. macar e de la privat si nu are suprataxe de dealer.

ti-as sugera sa mai cauti si sa iei ceva de prin 94-97 si poate poti veni pe ea acasa sa mai economisesti un pic din transport.

La a mea, am luat-o la pret f bun ca are o mica (o observi numai daca te chiunui) indoitura la rezervor, si totusi dupa nici o luna pe strazile astea simeringurile de la telescoape au cedat si schimbul cu ulei si cu tot.. plus in curand niste placute de frana si mai incolo un lant. deja depasesc diferenta de pret pe care am economisit-o.

Daca e privat mai e si pericolul sa mergi pana acolo si sa se sature sa te astepte si s-o vanda sau sa nu iti placa ceva la ea si apoi apuca-te si cauta alti dealeri prin zona sa nu vii acasa cu sacu gol :D sa ai mare grija si planifica bine totul..

In rest, succes in cautari si sa te vedem cat mai curand membru cu drepturi depline ;(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

amea este din '91. Eu am cumparat-o din romania si pe bord avea 64 mii. proprietarul mi-a spus ca ar avea vreo 47 reali si ca ar fi fost ceasul schimbat - oricum nu i-am dat importanta. Ideea este ca daca ai grija de ea te poate duce pana pe la 80 - 90 mii fara probleme.

Diferente intre modelu din 91 si cele de azi nu sunt mari, piesele se gasesc si sunt relativ ieftine.

Daca vezi ca iti consuma ulei poti sa ii schimbi segmentii si/sau garniturile de la supape si ai rezolvat problema (cam 300euro maxim).

 

mie imi pare de bun simtz pretzul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca are 47000 km cu germana mea de balta am dedus ca nu este cazuta ar avea gume noi. diferente de constructie cum s-a zis nu sunt. are topcase si alarma ceea ce e un bonus. daca n-are bube ascunse nu este o motocicleta rea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ehh ce sa zic.. nu sunt eu expert.. si eu mi-am adus-o de vro 3 luni pe a mea, Este totusi cam veche, chiar daca nr de km sunt acceptabili, tre sa te gandesti ca si numa daca sta pe loc in 16 aani motorul ala.. macar e de la privat si nu are suprataxe de dealer.

ti-as sugera sa mai cauti si sa iei ceva de prin 94-97 si poate poti veni pe ea acasa sa mai economisesti un pic din transport.

La a mea, am luat-o la pret f bun ca are o mica (o observi numai daca te chiunui) indoitura la rezervor, si totusi dupa nici o luna pe strazile astea simeringurile de la telescoape au cedat si schimbul cu ulei si cu tot.. plus in curand niste placute de frana si mai incolo un lant. deja depasesc diferenta de pret pe care am economisit-o.

Daca e privat mai e si pericolul sa mergi pana acolo si sa se sature sa te astepte si s-o vanda sau sa nu iti placa ceva la ea si apoi apuca-te si cauta alti dealeri prin zona sa nu vii acasa cu sacu gol :D sa ai mare grija si planifica bine totul..

In rest, succes in cautari si sa te vedem cat mai curand membru cu drepturi depline ;(

Pai eu ma visez Gs-ist. Acum ramane sa vad cu banii si cu adusul motocicletei de acolo. Am gasit un tip care aduce din Germania cu 150 euro si pe langa astia ar mai veni vreo 150 actele. De asemenea, tipul asta mi-a zis ca aduce si echipamente complete: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anunt-d...1992-36992.html

Si ma gandesc ca e ok si echipamentul, pentru 150 de euro, iar casca e shoei, din cate am auzit o firma foarte buna. Zic ca e buna afacerea. Voi ce ziceti?

Oricum primul meu motor tot GS va fi, 100% :welcome: Si sfaturi cred ca tot de la voi o sa primesc. Cel mai probabil motorul o sa-l cumpar iarna-primavara urmatoare. Poate imi puteti zice si cam cat ma costa un loc intr-un garaj prin Bucuresti. Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.. maine dimineata plec catre herculane

pe ruta arad -timisoara-deta-oravita-bozovici-herculane

daca ii careva prin zona si ii interesat ne binevenit

tel meu 0742818333

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am o problema..

.. s-a rupt semeringul din partea dreapta de pe furca fata si am pierdut uleiul..

.. ce semering si ce ulei trebuie sa bag, si de unde as putea comanda?

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am o problema..

.. s-a rupt semeringul din partea dreapta de pe furca fata si am pierdut uleiul..

.. ce semering si ce ulei trebuie sa bag, si de unde as putea comanda?

:moto:

Exista in buc un magazin unde am vazut ca au semeringuri si ulei de furca dar nu stiu preturi, magazinul se afla in cotroceni.

Cum s a intamplat ai dat cu ea in ceva sau s a rupt rupt pur si simplu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista in buc un magazin unde am vazut ca au semeringuri si ulei de furca dar nu stiu preturi, magazinul se afla in cotroceni.

Cum s a intamplat ai dat cu ea in ceva sau s a rupt rupt pur si simplu?

am fost in weekend la herculane

si intre caransebes si orsova e drum in lucru

2 km sosea , 2 km drum in lucru gropi,, pietre, santuri si tot ce tine de santier

si asta pe o distanta de vreo 100 km

ca de la orsova am mers la moldova noua pe malul dunarii

si cand am ajuns acasa am vazut ca am ulei pe telescop

m am apasat pe furca si am vazut cum iese uleiul

..sper sa fie semeringu rupt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu un gs :moto: , varianta cu 25 kw (apropo, se poate scoate limita de putere)

 

as vrea cateva informatii:

din cate am vazut are 2 cilndri in linie.. adevarat? si cate carburatoare are?

ce benzina ii place?

cat consuma?

racirea pe aer a facut cuiva probleme pana acum?

cam atat deocamdata...... aaa si poze :rock:

post-4434-1182850564_thumb.jpg

post-4434-1182850672_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

 

am si eu un gs :rock: , varianta cu 25 kw (apropo, se poate scoate limita de putere)

 

Daca era intrebare ce ziceai in paranteza... se pare ca da. Limitatorul e instalat in carburator parca. Vezi pe threadul asta, parca scria cu cateva (zeci) de pagini mai in fatza :wink:.

 

din cate am vazut are 2 cilndri in linie.. adevarat? si cate carburatoare are?

ce benzina ii place?

cat consuma?

racirea pe aer a facut cuiva probleme pana acum?

 

Citat de la producator:

"487cc, four-stroke, twin cylinder, air-cooled, DOHC"

 

Eu ii pun numai benzina fara plumb de 95, de altfel mustiucul de benzina regular nu intra in rezervor (ala de fara plumb e ceva mai subtire). A mea dupa ultimele calcule ar consuma cam 5,8% (vreo 240 km la care am alimentat 14L, cam jumate din ei facuti in Bucuresti). Si asta s-a mai discutat pe thread :lol:.

 

Acum vara, cand mai merg ziua prin Bucuresti (si ma mai gasesc infipt in trafic) mi se cam incinge rezervorul (eu zic ca de la motor, nu de la soare :moto: ), dar in mers normal este ok.

 

In rest, numai bine... si mai citeste si din urma...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor! dupa cam 1700 km dupa ce mi-am schimbat simeringurile din telescoape si am avut ocazia si sa "calaresc" gs-ul meu, mi-a iesit un consum foarte bun. :lol:

 

1. mers turist, fara excese de viteza, oras/drum lung: 3,58L/100km

2. mers in oras, afara si autostrada :bounce: : 4.40L/100km. (autostrada 130km/h continuuu)

3. oras/afara, din depasire in depasire :lol: tras cat poate: 3,83L/100km

4. autostrada, tras tare: 140-170km/h: 200km si ti-a mancat toata benzina pana la rezerva :lol:

 

Asfalt uscat! :baldy:

Editat de gombocka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut fratilor! dupa cam 1700 km dupa ce mi-am schimbat simeringurile din telescoape si am avut ocazia si sa "calaresc" gs-ul meu, mi-a iesit un consum foarte bun. :lol:

 

1. mers turist, fara excese de viteza, oras/drum lung: 3,58L/100km

2. mers in oras, afara si autostrada :bounce: : 4.40L/100km. (autostrada 130km/h continuuu)

3. oras/afara, din depasire in depasire :lol: tras cat poate: 3,83L/100km

4. autostrada, tras tare: 140-170km/h: 200km si ti-a mancat toata benzina pana la rezerva :lol:

 

Asfalt uscat! :baldy:

 

cat ulei ai bagat in telescop?

ca si a mele s au bulit si pierd ulei..

si tre sa imi vina comanda de semeringuri de la louis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat ulei ai bagat in telescop?

 

 

brut se socoteste 400ml/telescop, exact este trecut in manualul de service.

dar trebuie masurat cu liniarul: e usor de stiut cat trebuie, e mai greu de "nimerit" cantitatea exacta :baldy:

 

iti trebuie un vas gradat (daca nu ai acasa: 10003201), un liniar si o seringa!!

pt. a monta simeringurile corect, mai ai nevoie si de 10003463, sau asemanator, se poate improviza si dintr-o bucata de teava de plastic daca sti diametrul.

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

brut se socoteste 400ml/telescop, exact este trecut in manualul de service.

dar trebuie masurat cu liniarul: e usor de stiut cat trebuie, e mai greu de "nimerit" cantitatea exacta :baldy:

 

iti trebuie un vas gradat (daca nu ai acasa: 10003201), un liniar si o seringa!!

pt. a monta simeringurile corect, mai ai nevoie si de 10003463, sau asemanator, se poate improviza si dintr-o bucata de teava de plastic daca sti diametrul.

 

:bounce:

presupun ca alea is codurile de la ceva produse

ca eu mi am comandat doar semeringurile

10003463 asta ii ceva cheie? cat costa?

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

10003463 asta ii ceva cheie? cat costa?

:bounce:

primul cod era pt vas gradat.

 

mai priveste pe site o data.

 

10003463 este ca sa poti monta simeringurile drept, nu se imping pe tub cu surubelnita, risti sa distrugi simeringurile.

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul cod era pt vas gradat.

 

mai priveste pe site o data.

 

10003463 este ca sa poti monta simeringurile drept, nu se imping pe tub cu surubelnita, risti sa distrugi simeringurile.

 

Succes!

mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Daca era intrebare ce ziceai in paranteza... se pare ca da. Limitatorul e instalat in carburator parca. Vezi pe threadul asta, parca scria cu cateva (zeci) de pagini mai in fatza :lol:.

Citat de la producator:

"487cc, four-stroke, twin cylinder, air-cooled, DOHC"

 

Eu ii pun numai benzina fara plumb de 95, de altfel mustiucul de benzina regular nu intra in rezervor (ala de fara plumb e ceva mai subtire). A mea dupa ultimele calcule ar consuma cam 5,8% (vreo 240 km la care am alimentat 14L, cam jumate din ei facuti in Bucuresti). Si asta s-a mai discutat pe thread :D.

 

Acum vara, cand mai merg ziua prin Bucuresti (si ma mai gasesc infipt in trafic) mi se cam incinge rezervorul (eu zic ca de la motor, nu de la soare :bounce: ), dar in mers normal este ok.

 

In rest, numai bine... si mai citeste si din urma...

 

merci :lol: doar ca ma speriasera sutele de pagini :baldy:

 

 

 

primele impresii: se conduce foarte usor, din cate am citit pe net, are 188 kg, dar pare mai usor, eu nu ii dadeam peste 160 :lol: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci :baldy: doar ca ma speriasera sutele de pagini :bounce:

primele impresii: se conduce foarte usor, din cate am citit pe net, are 188 kg, dar pare mai usor, eu nu ii dadeam peste 160 :lol: .

 

 

Modelul cu carena (500F) parca are 180 kg cu rezervorul gol. Modelul nou fara carena are 173, din cate tin eu minte. Plus intre 17-20 l de benzina. Poate modelul mai vechi e ceva mai greu, alte materiale, etc...

 

Mie a inceput sa mi se para tot mai usoara, poate si pt ca m-am ingreunat eu :lol: . Probabil senzatia depinde de conformatia riderului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Intrebare de icepator......la cat kilometrii trebuie curatat lantul, eu am cu gs-ul 900 km si ma intrebam cand ar trebui sa il curat, sau....dupa cat de murdar este. Nu mai este ca atunci cand era cu 0 km dar nici murdar nu mi se pare..."parerea mea"

Merci mult

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

moldov3anu - daca fuge cu 170 sigur nu e limitat.. o fo fost poate da i-o scos-o cineva

limitatorul nu lasa nici turatia sa urce peste un anumit nivel.. 170 este foarte respectabil pt un gs.

Bo_D - lantul se curata cam cand vezi ca e murdara, si se greseaza cu spray cu teflon sau de alt tip sau cu grasime pt lant cam la fiecare 400km scrie pe tubul de spray cu teflon.. cu grasime si alt tip de spray nu stiu.

In asta cu teflon nu se lipeste nimic lantul fiind uscat deci de curatat nu prea am ce, dar totusi o curat mereu inainte sa ii dau un nou strat. deci cam al 400 km

Cred ca daca e gresat k lumea si observi tu deja cu ochiul ca e cam murdar. ai si facut aproape 1000km ai putea sa o speli si sa ii dai un strat nou de lubrifiant :bounce: parerea mea ( ca stii tu cum e cu praful asta prin romania)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...