Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

Cred ca vin si eu, dar dati si voi mai multe detalii, cand vreti sa plecam, la ce ora, cam cu ce viteza mergeti, traseu (macar aproximativ), etc.

 

traseul ar fi cam asa:

plecarea sambata cat mai de dimineatza pe autostrada pana la Lehliu, acolo iesim prin sate pana in Calarashi (home sweet home) unde oprim pt refreshments... de acolo mergem spre granita cu bulgaria pe DN3, trecem cu bacul in dobrogea, si o luam spre Constanta pe langa manastirea Dervent si Dunarea Veche (foarte putin navigata la momentul de fata... mai mult salbatica)... si mergem pana ne expira buletinul...

 

viteza o sa fie de aprox 120 (autostrada) si oriunde intre 50 - 100 prin dobrogea... vedem atunci...depinde de drum... curbe... piatra cubica... etc...

 

am dat vitezele astea avand in vedere faptul ca eu si piratul avem pasageri... si nush cum suntetzi voi dar eu cand sunt cu pasager merg incet...

 

anywhay.. drumul o sa ia aproximativ 5 ore de mers FOARTE lejer, cu opriri de refreshments, tzigari (daca e nevoie) , poze, etc. ... ca doar mergem la plimbare nu pe circuit...

 

 

ajungem acolo... punem corturile, strangem lemne, ne betzivanim si facem baie si ce-om vrea noi... dupa care plecam inapoi duminica la orice moment la care ne simtzim in stare :bigstar:

 

 

a. si sambata dimineata o sa ne intalnim cel mai probabil in parcare la Cora pantelimon ca sa stie toata lumea cum sa ajunga si sa fim la marginea orashului... aproape de autostrada...

 

am scris asta in graba, si n-am verificat ce-am scris asa ca daca sunt tampenii pe-aci... nu le luati in seama

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

traseul

[...]

seama

 

1. Ufff, iar Vama...credeam ca o sa mergem undeva la N de Navodari...

2, Hehe, cu bacul pe la Chiciu, :), poate bagam un peste pe Jirlau sau chiar pe canale, :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Ufff, iar Vama...credeam ca o sa mergem undeva la N de Navodari...

2, Hehe, cu bacul pe la Chiciu, :blink:, poate bagam un peste pe Jirlau sau chiar pe canale, :bigstar:

 

nu vama... exact la nord de navodari e... se numeshte vadu... na :) ori la vadu ori la corbu... dar la corbu e un pic amenajata din cate am inteles

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vama... exact la nord de navodari e... se numeshte vadu... na :bigstar: ori la vadu ori la corbu... dar la corbu e un pic amenajata din cate am inteles

 

Aaaaa, beleaaaaaa. E super acolo, vroiam sa merg de anul trecut!!! La locul asta ma gandisem ieri cand am citit mesajul, :).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, de 4 luni sunt proprietarul unui GS 500 F si sunt super multumit de el, am si eu o nelamurire legata de un furtun care nu stiu unde vine prins :) Este vorba de furtunul care trece pe deasupra cutiei filtrului de aer si ajunge in zona robinetului de benzina.

Daca ma puteti ajuta va raman profund recunoscator. :bigstar:

 

asa din senin nu imi pot da seama exact dar s-ar putea sa fie ceva furtun de la rezervor pentru scurgere si respirare.. cred ca tre sa desfaci si sa ridici un pic rezervorul sa iti dai seama daca lipseste de acolo. Stii chestia aia din rezervor cand te uiti in ea care arata ca o teava de metal.. nah pe aia poate ca o leaga deee... aerul de sub motor :blink:

daca nu e ala poate e cel care se conecteaza la capacul de la acumulator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa din senin nu imi pot da seama exact dar s-ar putea sa fie ceva furtun de la rezervor pentru scurgere si respirare.. cred ca tre sa desfaci si sa ridici un pic rezervorul sa iti dai seama daca lipseste de acolo. Stii chestia aia din rezervor cand te uiti in ea care arata ca o teava de metal.. nah pe aia poate ca o leaga deee... aerul de sub motor :)

daca nu e ala poate e cel care se conecteaza la capacul de la acumulator.

 

Mersi, :bigstar: dar m-am lamurit este vorba de furunul de aerisire de la carburator. Am descarcat un manual ptr. anii 89 - 99 (asta l-am gasit) si am vazut acolo cum sta treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mai facut cineva rodajul la un GS500? Vreau sa stiu cum a procedat.

 

Salut,

 

Eu am facut rodajul la al meu (GS500F).

Recomandari din carticica lui + ce mi-a zis tipul de la reprezentantza: pana la 1000km mergi cu maxim 4000 turatii, incercand sa mai variezi turatia din cand in cand. Asta iti permite sa mergi cam cu 90km/h in viteza a 6-a. Si parca era recomandare pana la 1600km sa nu se depaseasca 8000 turatii.

Iar chestie, la 1000km se schimba uleiul, ala de rodaj am inteles ca-i special.

De asemenea era o recomandare pt cauciucuri noi (nu neaparat rodaj dar acolo se aplica sigur), sa mergi usor cam 100-50km dupa ce ai pus gume noi (fara frane prea bruste, fara aplecari periculoase) pt ca au aderentza mai mica.

 

Altele nu mai tin minte, daca mai ai ceva de intrebat ma mai uit in carticica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super ideea cu plecatul la mare, in locul acela (care pana acum ceva timp era pustiu). Am fost in iunie pe acolo (cu masina) si chiar imi doresc sa ajung si pe moto. atunci am avut ceva probleme cu ecologistii, fiindca ne-au spus ca nu mai putem campa, parca, pescui, etc. Pana la urma s-a rezolvat si vremea a fost super.

Sunt din Constanta (Medgidia mai precis) si din pacate sambata lucrez..Daca imi detaliati cat de cat ora plecarii din Bucuresti si traseul pana la Constanta, imi pot face programul in asa fel incat sa ne intalnim undeva pe drum; cred ca o luati pe Basarabi-Constanta asa ca ar fi potrivit ca loc de intalnire orasul Basarabi.

 

Abia astept sa :bigstar:

 

A..... si ceva detalii referitor la bagaje si food (presupun ca aveti si pasagere ) :)

 

si niste poze...asa pt pofta:

post-9630-1185991576_thumb.jpg

post-9630-1185991673_thumb.jpg

post-9630-1185991816_thumb.jpg

post-9630-1185991935_thumb.jpg

post-9630-1185992063_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost si eu acum vreo luna sau doua pe plaja la vadu. E destul de retras si placut. Mi-ar face placere sa ma bag si eu la o intalnire intre gs-isti :bigstar: . Eu muncesc sambata pana seara pe la 10, dar daca imi dati niste amanunte, un loc de intalnire, un numar de telefon promit sa ma bag si eu.

 

 

O poza de atunci:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super tari pozele :) Deabea astept sa ajung :blink:

 

Va trimit ID-ul de messenger si telefonul. Tendon si cu mine suntem 2 incepatori nebuni, nu stam sa numaram sandwich-urile :bigstar: Las ca stabilim detaliile pe mess.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai n-ar fi mai frumos sa va intalniti amandoi din constanta si sa veniti acolo? sau eventual daca vreti sa veniti la momente diferite nu-i nici o problema... traseul cat de cat e detaliat undeva mai in spate... am vrea sa trecem cu bacul pe la Ostrov si sa continuam pe traseul vechi spre Constantza (nu pe la Cernavoda)... cat despre mancare... cat se poate manca inntr-o noapte si o jumatate de zi cat o sa stam noi acolo?... eventual daca unul din voi vrea sa se inhaiteze cu noi cand trecem prin constanta... nr meu de telefon e 0723.329.278 (Tendon)... o sa plecam probabil pe la 6-7 din Bucuresti si pana la constanta o sa facem 4-5 ore cu mers incet, trecut cu bacul, opriri, poze, etc.

 

lasati si voi un nr de telefon si va sun eu cand suntem aproape... sau cum vreti voi... ne descurcam noi ca suntem baietzi mari :bigstar:

 

Bafta si sper sa nu ploua sau ceva de genu asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau va anunt ca am parasit grupul (cel mai unit grup dupa mine), suzi a trebuit sa plece, sper sa l faca fericit pe noul proprietar asa cum m a facut si pe mine. Asta nu inseamna ca nu o sa mai urmaresc topicul sau nu o sa mai stau cu voi pe la intalniri .

Bafta sa ne vedem sanatosi . :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu parere de rau va anunt ca am parasit grupul (cel mai unit grup dupa mine), suzi a trebuit sa plece, sper sa l faca fericit pe noul proprietar asa cum m a facut si pe mine. Asta nu inseamna ca nu o sa mai urmaresc topicul sau nu o sa mai stau cu voi pe la intalniri .

Bafta sa ne vedem sanatosi . :bigstar:

 

 

uraaaat.. si? pe cand alta?... sau?... deloc alta?

 

anywhay... lasa mah ca te luam pasager =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi baieti, tendon si piratu, am notat numerele voastre, al meu e 0743008901. Deja am luat legatura cu speed_cer, urmeaza sa punem la punct amanuntele in ziua in care ajungeti. Sper sa ma puteti astepta undeva in vadu ca sa nu trebuiasca sa explorez prea mult vegetatia din prejurimi pana va gasesc pe timp de noapte. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buuuun... thot, piratule, diseara ne intalnim la biker's bar sau touche sau ursu (cum vreti voi sa-i zicetzi)... ala de pe la vatra luminoasa sa bem un suc si sa punem tzara la cale... eu am scos nishte hartzi de pe google earth cu plaja vadu... mai am si o harta mai veche pe care trebuie sa o iau cand trecem prin calarasi... in rest vorbim diseara... si thot... lasa si tu un nr de telefon... sau PM daca nu vrei sa-l dai pe forum

 

 

pe la 8 - 8 jumate la bar e bine?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buuuun...

[...]

pe la 8 - 8 jumate la bar e bine?

 

Nu vin mai, mi-am notat numarul si ne vedem sambata dimineata la LukOil-ul dinainte de A2. In seara asta mai mesteresc la Suzy, schimb uleiul, curat lantul si incerc sa-mi repar oglinda din dreapta, :bigstar:

 

Later: Am si eu o harta rutiera, o iau cu mine daca ajuta :)

 

--- Mesaj completat în 03 Aug 2007 23:13 -------------
Eu am renuntat la drumul de maine, m-a tradat Suzy!

Nu are cuplu, dupa 6000, cand ar trebui sa aibe cuplu maxim trage aiurea, pe reprize. Stau cu gazul tras si ea cand trage cand se comporta ca si cum i-as taia gazul si asta in intervala scurte si destul de dese (ca si cum ar fi inecat motorul).

Am crezut ca este de la amesec, ca nu are destul aer si nu face arderea calumea, i-am schimbat filtru de aer. Trage mai bine, dar per total aceleasi simptome.

O sa ma uit si maine la bujii (cu toate ca ma indoiesc ca au ceva) si o sa ma interesez sa-i curat carburatoarele si sa-i fac carburatia.

 

Voi ati avut probleme de genul asta? Aveti idee de la ce poate fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut. spuneti'mi .. cum a fost drumul, cum a fost acolo?:burnout: ceva detalii + poze.

si app, mai vinde cineva gs?

Pe mine ma bate gandul s-o dau. GS500F 2004 6.000Km , garantie cutie+motor aprilie 2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni.

Daca-mi ies ploile o sa incalec si eu in curand un GS. Am tot citit, am intrebat,... si se pare ca e cea mai buna varianta la dimensiunile mele si la expereienta mea (nula) in domeniu. Nu sunt 100% sigur dar cred ca o sa fie nou chiar daca exista o mare probabilitate sa-l trantesc.

 

Acuma daca stiti vre-un motiv sau mai multe pentru care n-ar trebui sa-mi iau GS sau n-ar trebui sa-l iau nou va rog sa-mi spuneti acum (inainte sa-o comit :burnout: ) ca dupa aia ....o sa fie prea tarziu. Nu vreau argumente pro pentru ca sunt deja chitit pe motorul asta. Stiiu ca e un pic aberant sa cer unor posesori de model X sa "denigreze" acel model dar nu cred ca exista masinaria perfecta si ce poate pentru unii este o deficienta minora poate pentru altul e mai mult...

 

O intrebare pentru cei care au modelul F : se pot scoate carenele (lasand doar parbrizul si partea din fata)? ma bate gandul ca asa ar supravietui mai mult carenele (pana ma obisnuiesc cu ea). La modelul naked nu-mi place farul de nici o culore.

 

Cei care au culori mai inchise au simtit vreodata ca daca ar avea culori deschise ar fi mai vizibili?

Din experienta mea din conserva (~100k km in 6 ani) culoarea la o motocicleta o vad doar la stop sau din lateral. Mult mai vizibil este farul aprins decat orice culoare. Sunt 2 culori disponibile (alb/albastru sau negru/gri) si bineinteles ca mi se pare ca varianta neagra e mult mai frumoasa dar..e oare prea neagra?

 

Multam pentru timpul acordat lecturairi acestui post (cam prea lung) si dau un suc dupa ce-mi iau motorul celor care raspund :hurt:

Bafta multa

Editat de pandulinu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...