Sari la conținut

Grupul posesorilor de SuzukiGS500


Thomas
 Share

Postări Recomandate

salutare,

am un nepot (zurliu) care sa infipt,pe loc in acceleratie(motorul cald)pana la 5,6 mii de ture de 2,3 ori si am obs. ca scotea fum negru (nu exagerat)pe toba. este normal ?

E posibil sa fi suflat afara depunerea din toba. Adica mai ales daca circuli de obicei cu el in regim de ture mici, pe circuitul de evacuare, mai ales in toba, se depune funingine. Iar atunci cand tragi mai tare de el, sufla funinginea depusa afara. Daca nu face fum constant, sau albastrui (de la ulei, dar asta se vede numai in sarcina, in mers, la acceleratie puternica), nu ai de ce sa iti faci griji. Oricum, fiind GS, daca nu si-a batut joc cineva de el in ultimul hal, n-o sa-ti faca probleme din astea... :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

salutari colegi forumisti....sunt intr-un mic impas...mi s-au cam dus placutele de frana....si..din cate imi amintesc de la fostul propriatar motocicleta are frane racing...nu stiu daca doar furtunasele sau tot sistemul...asa ca va intreb pe voi...asa arata franele originale?

 

fata: post-48713-0-81567700-1316160287_thumb.jpg

spate: post-48713-0-69018700-1316160311_thumb.jpg

 

ma intereseaza ca sa stiu ce placute sa comand....se potrivesc cele de gs?

 

 

 

si inca o intrebare putin stupida...dar e prima mea motocicleta deci ma gandesc ca se accepta....eu la masina mi-am schimbat placutele singur...aici se poate?...e complicat?...sau mai bine o duc la un service?....

 

 

astept raspunsuri....asfalt uscat :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma intereseaza ca sa stiu ce placute sa comand....se potrivesc cele de gs?

 

 

 

si inca o intrebare putin stupida...dar e prima mea motocicleta deci ma gandesc ca se accepta....eu la masina mi-am schimbat placutele singur...aici se poate?...e complicat?...sau mai bine o duc la un service?....

 

 

Cred ca doar furtunele le ai "racing", placutele trebuie sa se pottriveasca de GS 500. Se pot schimba personal, fara service, eu n-am facut-o pana acum dar am prieteni care-si schimba singuri placutele de frana la motociclete mai mari si mai complicate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutari colegi forumisti....sunt intr-un mic impas...mi s-au cam dus placutele de frana....si..din cate imi amintesc de la fostul propriatar motocicleta are frane racing...nu stiu daca doar furtunasele sau tot sistemul...asa ca va intreb pe voi...asa arata franele originale?

 

.aici se poate?...e complicat?...sau mai bine o duc la un service?....

 

 

astept raspunsuri....asfalt uscat :)

ai franele de fabrica, doar furtunasele de legatura dintre pompa de frana si etrier sunt racing. in concluzie poti comanda placuete normale .

este o operatiune simpla,. cu sculele potrivite si putina atentie in 10 minute sunt gata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frane racing...

exprimarea asta ma distreaza tare.

 

eu as zice ca nu are frana racing, insa cu siguranta mult mai bune decat in situatia cu furtune normale (si eu am pus furtune cu invelis metalic).

cum zicea si florin, doar furtunele se schimba, etrierele cu siguranta nu, sunt cele originale.

poti comanda orice placute de frana compatibile cu GS500 (vezi in cluj).

 

baga cetire aici cu bucata de manual legata de frane.

 

Pentru la iarna, macar parcurge manualul GS500, macar ca idee, nu neaparat sa faci tu singur.

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare domnilor,

nu am lumina in ceasul de km.(asha am cumparat o) si becul albastru de faza lunga nu se mai aprinde de 2 zile (asta ma deranjaza mai mult decat lumina din km_aj) :scratch: am faza lunga in far, nu este ars becul .v ati confruntat cu prob. asta pana acum?.... ce, cum sa demontez si cu ce sa inlocuiesc?... multumesc! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintre placute de frana (fata+spate):

 

- sbs - 205 lei

- ebc - 136 lei

- TRW/Lucas - 153 lei

 

ce imi recomandati?...diferenta de pret nu e chiar asa mare...dar daca nu este diferenta prea mare intre ele nici nu as da banii aiurea....despre sbs am auzit numai de bine pe aici pe forum...insa despre celelalte nu stiu mai nimic...ceva sfaturi? :P...

 

drumuri bune :burnout:

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintre placute de frana (fata+spate):

 

- sbs - 205 lei

- ebc - 136 lei

- TRW/Lucas - 153 lei

 

ce imi recomandati?...diferenta de pret nu e chiar asa mare...dar daca nu este diferenta prea mare intre ele nici nu as da banii aiurea....despre sbs am auzit numai de bine pe aici pe forum...insa despre celelalte nu stiu mai nimic...ceva sfaturi? :P...

 

drumuri bune :burnout:

 

 

EBC, INSA CU SIGURANTA FATA+SPATE NU POA SA COSTE DOAR 136 LEI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt destul de moi astea si nu o sa te tina prea mult. Incearca mai bine sinterizate, au acelasi cod dar au terminatia "HH"

pai asta este si ideea. sa nu te tina placutele 30 000 km si discul de frana 15.000. placute tari....disc uzat mult mai repede. placute moi ........scapa discul placute 100 lei ..disc minim 200 euro. si ca o paranteza, cu cat sunt placutele mai tari cu atat sunt mai proaste in franare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dintre placute de frana (fata+spate):

 

- sbs - 205 lei

- ebc - 136 lei

- TRW/Lucas - 153 lei

 

ce imi recomandati?...diferenta de pret nu e chiar asa mare...dar daca nu este diferenta prea mare intre ele nici nu as da banii aiurea....despre sbs am auzit numai de bine pe aici pe forum...insa despre celelalte nu stiu mai nimic...ceva sfaturi? :P...

 

drumuri bune :burnout:

Eu stiu ceva mai bun, pretul cred ca e pana in 220 de lei fata+ spate. ;)

In nici un caz Lucas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

220 lei nu e mult...cum se numesc si de unde pot sa iau?...doar cele 3 modele le-am gasit pe forum...si inafara nu stiu unde sa caut pentru ca nu stiu care se potrivesc si imi pot fi si livrate prin posta...

 

 

EDIT: ...m-am uitat unde a zis colegul...aici: http://www.romimoto-piese.ro/category/10700000000/vehicle/41911 dar nu stiu exact ce sa aleg...ideea e ca nu merg agresiv....si cel mai mult merg in oras...adica nu imi trebuie cine stie ce super-forta de franare dar imi trebuie sa franeasca destul de repede incat sa pot evita pericolele aparute in oras...de cele mai multe ori merg solo si am cam 70 kg cu costum pe mine....nu vreu sa le schimb foarte des dar nici sa uzez discurile...deci ceva de duritate medie cred ca ar fi cel mai ok....si ca bani as vrea undeva in jur de 200 de lei...dar daca nu e mult peste e ok :)

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai asta este si ideea. sa nu te tina placutele 30 000 km si discul de frana 15.000. placute tari....disc uzat mult mai repede. placute moi ........scapa discul placute 100 lei ..disc minim 200 euro. si ca o paranteza, cu cat sunt placutele mai tari cu atat sunt mai proaste in franare

Nici astea nu tin 30000 Km, eu doar am facut comparatie intre 2 modele EBC pe care le-am folosit iar diferenta este de la cer la pamant. Iar ca o mica paranteza Gs-ul vine (venea)echipat cu sinterizate pe fata si organice pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si totusi..eu cu cine votez?...hac :alcy:

 

 

imi trebuie sa franeasca destul de repede

 

 

Doamne fereste...nu pot sa cred ca am spus asa ceva :laugh: ...."sa opreasca" sau "sa franeze"...nu sa franeasca :crack: ...acum am recitit iar ultimele pagini incercand sa trag o concluzie si am vazut ce-am scris...s-a cam acumulat lipsa de somn...daca mai aveti ceva idei sunt binevenite in urmatoarele 12 ore...apoi voi da comanda...sa-mi ajunga pe vineri sa ma pot si eu da fara griji...succesuri

Editat de Tince1290
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare domnilor,

nu am lumina in ceasul de km.(asha am cumparat o) si becul albastru de faza lunga nu se mai aprinde de 2 zile (asta ma deranjaza mai mult decat lumina din km_aj) :scratch: am faza lunga in far, nu este ars becul .v ati confruntat cu prob. asta pana acum?.... ce, cum sa demontez si cu ce sa inlocuiesc?... multumesc! :cheers:

 

Gavroghe trebe schimbat becu din far, se schimba usor este H4 55/60W si iti recomand un Filips da nu albastru! normal ca lumineaza mai bine.

Becu de la kilometraj este un bec mic de 2W fara soclu metalic si care se schimba prin demontarea capacului din spatele ceasurilor si ai sa vezi "dulia" de cauciuc care intra in corpul kilometrajului (vezi ca sunt cate 2/ceas) le scoti afara, pui pozitia si constati care nu lumineaza, le inlocuiesti pe cele arse si apoi le montezi la loc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Am aflat ca se poate trece de la semighidoane la ghidon normal fara a schimba nimic.

 

Necesar

 

Ghidon

 

inaltatoare sau semi inaltatoare

 

 

~valabil pentru orice marca/model de motocicleta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...