Sari la conținut

Despre Handguards Sau Aparatoare De Ghidon


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

DA foarte frumos lucrat MAN chiar imi plac si cred ca a meritat efortu ;)

 

Am reusit sa fac doua poze la capetele de ghidon , spun sincer ca fac 50% din toata treaba :)

post-65876-0-42938900-1321090265_thumb.jpg post-65876-0-34949100-1321090274_thumb.jpg

te-ai gandi ca poate sa-ti vina in picior vreodata ?

Editat de Sebaca
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da da da, la o cazatura mai zdravana se infig in pamant de ti stramba si ghidonul ,sa vezi dupa aia munca !!!

De asta sunt constient da chestia e ca si ghidonul e ceva home-made :)) ................. se stramba da putin de tot ,;) se rezolva cu o teava si o menghina .

 

te-ai gandi ca poate sa-ti vina in picior vreodata ?

Sincer la chestia asta nu mam gandit ... dar mam gandit la alt ceva ...... cum mama ei sa cazi chiar asa incat sa ai ghidonul intre picioare ........... io sincer nu imi imaginez

 

 

NUMAI BINE;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer la chestia asta nu mam gandit ... dar mam gandit la alt ceva ...... cum mama ei sa cazi chiar asa incat sa ai ghidonul intre picioare ........... io sincer nu imi imaginez

 

 

NUMAI BINE;)

 

 

Dupa ce ai s-o patesti ai sa te intrebi cum de a fost posibil... si-ti vei da seama ca nu ai imaginatia bogata...

Nimic nui imposibil... tebuie sa ai doar putin ghinion si un ghidon ca al tau.

Nu incerca tu sa inventezi alte prostii... vezi cum sunt echipate alte motorete si procedezi la fel. sigur ceilalti au mai multa experienta ca tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer la chestia asta nu mam gandit ... dar mam gandit la alt ceva ...... cum mama ei sa cazi chiar asa incat sa ai ghidonul intre picioare ........... io sincer nu imi imaginez

 

 

NUMAI BINE;)

 

 

Think again

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Baieti,rezolvarea este CYCRA.Dai un ban,dar stai in fata...

 

Exact,

De 2 ani la folosesc handguardu cycra si inafara de plastice nu am schimbat nimic la el. Intradevar costa ceva mai mult decat handguardurile normale dar ca si calitate nu am gasit inca termen de comparatie.

Editat de Alfred
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-ai gandi ca poate sa-ti vina in picior vreodata ?

 

Mai rau chiar.

 

Mie mi s-a intamplat, la un EXC cu handguard-uri neinchise in capatul ghidonului (gen aparatori de vant), sa cad pe o parte si sa-mi aterizeze capatul ghidonului drept in palma. Nu am avut nimic rupt, dar probabil fisura, ceva, am avut, pentru ca 6 luni dupa aia -a tot durut mana, iar primele 2 luni nu puteam nici sa strang ambreiajul.

Tu ai handguard-urile inchise, dar mai e nevoie doar de un mic dram de ghinion ca sa iti prinzi vreun deget intre fierul ala si o piatra. Cazi, arunci mana in fata sa te sprijini, ghidonul vine dupa ea......

 

 

Eu zic ca handguard-urile polisport, asa cum sunt ele, proaste, fara fier prin ele, sunt OK: se rupe maneta la o cazatura mai zdravana (dar iti mai ramane un ciot bun de care sa actionezi), am fisurat si suport maneta ambreiaj, dar te protejeaza pe tine ca si pilot.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da ma-m tot gandit si poate intr-o oarecare masura aveti dreptate da io la ele tot nu renunt :)

 

nici mie nu mi se potriveau suruburile de la handguard si am improvizat cu niste chestii de la hornbach de a iesit ceva asemanator tie.

apoi la o trecere peste bustean mai sanatos din motive de nesincronizare a vastelor mele talente cu capacitatile fizice ale telescoapelor motoretei

am cazut peste ghidon si motoreta peste mine...

 

ghici in ce s-a sprijinit toata motoreta?!

fix in surubul din capatul ghidonului.

 

ghici in ce s-a fixat surubul ala?!

exact in laba piciorului meu...:yikes:

 

recunosc ca nu am plans, foarte mult

 

dar tu nu trebuie sa asculti de ce zice lumea pe aici, ca si pe pachetele de tigari scrie chestii nasoale si nu se intampla la toti...

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici mie nu mi se potriveau suruburile de la handguard si am improvizat cu niste chestii de la hornbach de a iesit ceva asemanator tie.

apoi la o trecere peste bustean mai sanatos din motive de nesincronizare a vastelor mele talente cu capacitatile fizice ale telescoapelor motoretei

am cazut peste ghidon si motoreta peste mine...

 

ghici in ce s-a sprijinit toata motoreta?!

fix in surubul din capatul ghidonului.

 

ghici in ce s-a fixat surubul ala?!

exact in laba piciorului meu...:yikes:

 

recunosc ca nu am plans, foarte mult

 

dar tu nu trebuie sa asculti de ce zice lumea pe aici, ca si pe pachetele de tigari scrie chestii nasoale si nu se intampla la toti...

Sa stii ca sunt perfect de acord cu tine ;) eu nu fac chestii extreme as ca nu (vreau sa) imi fac griji :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

capetele alea de la ghidon iti pot reteza si degetele ... e problema ta ... eu nu as folosi asa cv ...

 

Baieti,rezolvarea este CYCRA.Dai un ban,dar stai in fata...

 

salut bart ... de 600 lei imi fac 10 perechi exact la fel ... :P

 

PT CEI CE ISI PERMIT ,,, jos palaria

Editat de YoungMan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca sunt perfect de acord cu tine ;) eu nu fac chestii extreme as ca nu (vreau sa) imi fac griji :)

 

nu trebuie chestii extreme, ajunge sa-ti fuga fata la un viraj /coborare si tu sa cazi pe o parte si motoreta peste tine.

 

este o vorba din popor care zice ca e mai bine sa-ti fie frica decat sa te sperii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie chestii extreme, ajunge sa-ti fuga fata la un viraj /coborare si tu sa cazi pe o parte si motoreta peste tine.

 

este o vorba din popor care zice ca e mai bine sa-ti fie frica decat sa te sperii.

 

Da da foarte adevarat :) dar chestia cu motoru peste mine eu sincer nu ma vad prea bine:))

 

 

 

NUMAI BINE;)

 

Aaa si mai era ceva " Ce nu te omoara ta face mai puternic" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA foarte frumos lucrat MAN chiar imi plac si cred ca a meritat efortu ;)

 

Am reusit sa fac doua poze la capetele de ghidon , spun sincer ca fac 50% din toata treaba :)

post-65876-0-42938900-1321090265_thumb.jpg post-65876-0-34949100-1321090274_thumb.jpg

doamne,asta-i arma!am dat un cap(o casca) in handguard ,la 2 cm de ochi,acum o sapamana,de am crezut ca am spart casca.m-am tot gandit cum era daca dadeam cu ochiul.acum,vazand aceasta fotografie,ma ingozesc cu atat mai tare.doamne,mare ti-e gradina..

acum serios prietene,nu era mai bine sa le faci ascutite? :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.m-am tot gandit cum era daca dadeam cu ochiul.

 

tot eu am patit ceva similar: traseu "tehnic" prin padure, printre copaci.

ochelarii - la locul lor - lateral pe casca, ca daca mergi incet nu te ventilezi si e greu pentru creierasi...:scratch:

am trecut ne n ori pe sub copaci si de fiecare data tehnica era aceeasi: apleci capul si impingi creanga in sus cu cozorocul castii. tehnica asta a functionat de mii de ori numai atunci creanga de brad a gresit directia si a scapat in jos, peste ochiul meu stang.

 

m-a dat jos de pe motor lovitura.

 

eu sunt barbat si nu mi-e rusine sa recunosc daca ceva doare: a durut de ma 3.14 3.14 pe mine. vreo 45 de secunde am stat in poponeata langa motocicleta si n-am avut curaj sa-mi dau jos manusa de pe mana si sa verific daca mai am ochiul sau nu, ca de vazut nu vedeam nimic cu el.

 

pana am ajuns acasa, pana am facut dus, pana m-am prezentat la doctor am inceput sa vad ca prin ceata deasa si gri. 2 ore s-au chinuit cu mine si pot sa zic ca am avut noroc in viata: usoara dezlipire de retina dar fara desprindere, ca sunt inca tanar si am tesuturile elastice + niste cheaguri de sange. in 3 zile deja vedeam clar dar nu puteam focaliza. cam 1.5 saptamani nu am putut lucra nimic: cum ma asejam in fata calculatorului sau deschideam o carte ma apucau ameteala si senzatia de voma.

 

 

morala si concluziile le trageti voi, scuze de off topicul la handguarduri.

Editat de Sergiu_KB
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma, fiecare se protejeaza asa cum crede de cuviinta. Eu merg fara platosa, ca nu-i vad rostul, pana oi face buf intr-un ciot si o sa ma linistesc. In schimb, ochelarii intotdeauna, ca la poteca-viteza, de multe ori apleci cozorocul sa dai la o partee o creanga, si, cand l-ai ridicat, hop si urmatoarea te loveste peste nas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...